Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 06.12.2007, 23:56:15
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dulcineea
doamne ajuta!
spune-i prietenei tale sa se caiasca de toate cate a facut sa se spovedeasca si sa mearga de cate ori poate la Sf Liturghie si la Sf Maslu. e o cale care trebuie urmata atunci cand ai facute farmace.si acum in postul acesta se citesc moliftele Sf Vasile.sa mearga de cate ori se fac. amin


doamne ajuta!
si tinut post.daca se poate macar vinerea post negru pana la ce ora poti(ideal ar fi 4 dupa amiaza)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 07.12.2007, 21:50:28
evutza evutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Mesaje: 3
Implicit

multumesc pentru raspuns!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 11.12.2007, 22:25:03
mimisor mimisor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.12.2007
Mesaje: 2
Implicit

Pentru cei care au astfel de probleme, si nu numai pentru ei, parintele Gherontie Puiu de la manastirea Caraiman din Busteni, jud. Prahova, are o rugaciune:
"Doamne, intoarce-i la bunatate si la rugaciune pe toti vrajmasii mei. Amin."
Se spune de 30 de ori pe zi, timp de 40 de zile, cu o dorinta.
Daca puteti ajunge si la manastire sa vorbiti cu parintele, sa lasati un pomelnic, sa va dea o binecuvantare si sa va rugati la bradul unde i s-a aratat Maica Domnului, ar fi perfect. Bradul are construit in jurul lui ageasmatarul.
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 27.04.2010, 22:23:16
deeeea deeeea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Mesaje: 1
Implicit farmece?

Buna ziua,
Stiu ca rugatul si credinta au rolul lor, dar cand totul din jur este rau...Am inceput sa-mi pun intrebari odata cu trecerea timpului...Tatal meu este cu totul schimbat, pe langa faptul ca tot ceea ce face la el se rezuma la bautura, a ajuns sa fie agresiv cu mama, pana acum nu s-a intamplat, nu isi mai gaseste de munca de cateva luni bune, are foarte multe de facut acasa si are numai piedici, ii ajuta pe toti ce apleaza la el, numai acasa nu face mai nimic, isi face tot felul de ganduri, i se par ca toate lucrurile sunt pe dos, cauta numai cearta, nu mai este multumit de nimic si este tare dezorientat. Liniste la noi in familie nu mai este de ani buni, stiu ca acum cativa ani, era sa calc pe o broasca cand am iesit din casa si am vazut aproape in acelasi loc o alta legata cu ceva de picior si au mai fost si altele...eu sunt dezorientata, am momente cand nu mai vad nicio rezolvare la lucrurile ce se intampla cu mine....si ar mai fii lucruri de spus, dar greu de rezumat in cateva randuri. Eu sunt genul de om care se roaga si dimineata si la miezul noptii, postesc, dar cred ca toate astea nu sunt atat de puternice..., ma aproprii de un moment decisiv in viata si sunt sunt f.pesimista, nu ma pot aduna. Ce ceredeti ca este de facut? ma puteti indruma catre ceva din Bucuresti, locuiesc in zona? Multumesc anticipat!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 29.04.2010, 13:32:03
deja-vu deja-vu is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2009
Mesaje: 39
Implicit lucrarea vrajitorilor, raspunsuri si posibile remedii

cand totul din jur este rau... incerci sa te muti :)

In al doilea rand, nu e suficient sa te rogi doar tu cand e un atac masiv impotriva familiei (sau cand un apropiat cade sub influenta demonilor): Ilie Cleopa, Ilarion Argatu si canoanele Bisericii spun ca in situatiile mai grave toti membrii familiei trebuie sa se spovedeasca, sa posteasca si sa se roage (altfel, degeaba posteste preotul, indiferent cat de sfant ar fi el, daca cei vizati nu-si fac curatenie in propria gradina)

Postul negru facut cateva zile la rand in grup e arma cea mai puternica in aceste situatii; e celebru cazul recent al unuia din "elita" (cupola) vrajitoriei devenit marturisitor al lui Hristos dupa un asemenea post cu rugaciuni facut de un grup crestin pentru el. Stiu cazul unui om caruia i-a adus hotul lucrurile furate din casa, dupa ce bietul pagubas - in disperare de cauza - a tinut post negru 3 saptamani. E clar ca diavolii sunt complet dezarmati si batuti printr-un astfel de post, dar nu poate sa-l tina oricine pt. ca necesita antrenament si ocrotire de sus, de aceea ideal e postul facut in grup, cu binecuvantarea preotului si rugaciune.

Din cate stiu, manifestarea vadita a duhurilor necurate este ingaduita de Dumnezeu pentru trei motive principale:
- ca dovada in plus asupra existentei lumii nevazute (pentru incredintarea celor care au indoieli si cred doar in ce vad)
- pentru incercarea si intarirea celor credinciosi: prin lupta cu acestea si nevointa duhovniceasca se formeaza si devin vrednici sa primeasca harul adevaratii crestini
- pentru ispitirea si spre caderea celor impotrivitori credintei (cazul regelui Saul), spre avertisment celor care se fac dusmani Bisericii si Adevarului (cum erau hulitorii Imeneu si Alexandru, dati pe mana Satanei de Ap.Pavel cf.Timotei 1) De fapt vazand lucrarea demonica asupra apostatilor de la ortodoxie suntem incredintati direct asupra caii gresite pe care o urmeaza acestia.

Ideea e ca vrajitorii lucreaza cu obiecte necurate si tot felul de mizerii umane sau animale, care nu pot fi curatite ci eventual distruse (descompuse, arse, etc). Aceste mizerii sunt numai mediul sau suportul unde salasluiesc sau de care se agata entitatile demonice, o solutie pt. cei hotarati ar fi stropirea zilnica cu aghiasma a incaperilor si a intrarii in casa, eventual si tamaierea. Tinand cont ca aghiasma ii arde la propriu, demonii respectivi vor fi si mai agresivi: pe de o parte fata de persoana care ii stropeste, pe de alta fata de vrajitoarea care i-a trimis sa incaseze asemenea chinuri si clientul care a platit-o sa faca aceasta lucrare. Rezultatul pozitiv e ca la un moment dat clientul respectiv (care probabil e o ruda sau un dusman "apropiat") fie va renunta la atacuri, fie va pati o nenorocire - si in plus, asta il va da de gol (in caz ca nu stiti cine e).

Am patit si eu ceva de acest gen intr-o vreme cand nu dadeam importanta unor asemenea practici, rezultatul a fost ca fiul persoanei in cauza a ajuns in scurt timp la inchisoare iar eu la un preot care mi-a citit niste rugaciuni de dezlegare. Apoi am aflat detalii de la o cunostinta care ajunsese la acelasi preot cu o problema mult mai grava, iubitul ei (cu care a fugit de acasa pe cand avea 16 ani, din cate am inteles au fost chiar casatoriti) nu mai daduse semne de viata de mult timp si parea s-o fi uitat. Preotul i-a zis ca respectivul o va cauta in ziua de Craciun, dar sa nu accepte in ruptul capului sa mearga cu el pt. ca o va invita la o femeie care se ocupa cu farmece (i-a dat si cateva detalii despre cum arata respectiva) si lucrurile se pot termina tragic. Fata n-a dat mare crezare chestiei astea pt. ca erau deja cativa ani de cand el nu o mai vizitase; insa de Craciun auzind claxonul masinii lui (asa obisnuia s-o anunte cand venea) in fata blocului si-a amintit pe loc ce-i spusese preotul. A fost foarte fericita sa-l revada pe baiat, el parea tulburat si o tot ruga sa accepte sa petreaca impreuna acele Sarbatori (insista si parca presimtea ca vor fi ultimele...) Fata a refuzat, ceea ce l-a intristat tare. Ca sa-l imbuneze a urcat in trenul personal care-l ducea spre rudele lui de la tara, urmand sa coboare la prima statie, in Triaj. Insa din cauza aglomeratiei ingrozitoare n-a mai reusit sa coboare, iar apoi s-a linistit afland ca nici una din persoanele care-l asteptau la tara nu era conform descrierii facute de preot. In final, au ajuns acolo, ii astepta mama baiatului, totul ok... pana a doua zi dimineata cand apare femeia cu pricina, matusa lui! De cum a vazut-o, fata a inteles ca ea era cea de care trebuia sa se fereasca, insa era prea tarziu... A petrecut cu ei Sarbatorile, apoi s-a intors acasa. La putin timp dupa aceea, cum trebaluia in casa, deodata o fulgera un gand: "Ce durere mai mare poate fi pt. o mama decat sa-si vada fiul mort?" si imediat si-a zis:"ce ganduri prostesti imi pot trece prin minte!". Si chiar atunci a sunat la usa ei o prietena, care i-a adus vestea: baiatul a fost chinuit si ucis de o gasca de hoti (care il suspectasera ca i-a raportat politiei, dupa ce i-a dus cu taxiul pe care lucra in mahalaua lor). Apoi a aflat ca mama baiatului apelase la sora ei sa faca ceva (farmece) ca cei doi sa ramana impreuna si asa sa ajunga in Germania, nadajduind sa-l vada aranjat (poate spera ca asta va fi benefic si pt. ea din pct. de vedere material, cine stie...) In orice caz, a iesit exact pe dos decat si-a facut socoteala: poate ca cei doi s-ar fi iubit si impacat in final, dar ea apeland la diavoli a iesit o nenorocire pt. toti.

Mai stiu o fata care a asistat in copilarie la lucruri necurate facute de bunica ei si tovarasa acesteia in ale vrajitoriei, bunicul ei a fost ingrozit de acele lucruri si a protestat vehement, dar a murit iar fata a ramas paralizata la scurt timp dupa aceea. In cazul asta insa erau chestii si mai grave, batranele acelea lucrau cu morti iar copilei i-a iesit in cale un caine sau poate (dupa parerea ei) lup negru despre care e convinsa ca era necuratul. Probabil ea sufera acum si pt. pacatele neamului ei (in care s-a practicat vrajitoria), pt. ca diavolul vine la urmasii celor care si-au vandut sufletul sa-si ia tribut, tot neamul lor fiind cumva insemnat de el. Asta nu inseamna ca si reuseste, in cazul respectivei poate ca Dumnezeu vazand-o credincioasa si cu suflet bun a gasit calea asta s-o scape de ispite trupesti si s-o ajute spre mantuire. Spun asta pt. ca stiu alt caz unde fata a refuzat pactul cu diavolul in persoana - care a venit "fizic" la ea (din cate-mi amintesc si bunica ei fusese vrajitoare) dar apoi a ajuns in capcana prin desfranare, iar alta intr-o situatie asemanatoare a cazut tot prin promiscuitate. Daca diavolul nu poate sa-l faca pe om ucenic al lui, macar sa-l duca in iad...

Ideea e ca practicile astea se platesc f.f.scump, dar si noi trebuie sa evitam compania persoanelor care se ocupa cu asa ceva daca vrem sa fim la adapost. Si daca stim ca necuratia nu se sfinteste nicicum, sa ne indepartam mai bine de ea, de locurile si lucrurile necurate, sa ne alegem atent anturajul (mai ales pe cei cu care stam la masa, ori ii invitam in casa). E adevarat, multi pozeaza in credinciosi (acum vrajitorii au devenit "cucernici" si isi pun icoane pe pereti) dar un minim discernamant ne va arata care sunt cu adevarat ortodocsi si care-s fatarnici (vedem asta inclusiv prin atitudinea lor fata de preoti, de Sf.Taine, de Sf.Biserica, de sfinti, prin prezenta lor la spovada, acatiste si liturghii).

Preotii care duc razboiul cel greu impotriva vrajitoriei trebuie sa posteasca f.mult, sa se roage mereu, sa aiba f.multa dragoste si sa se jertfeasca (chiar impreuna cu familiile lor, caci vor suferi si ele atacurile vrajmasilor). Un asemenea preot a fost Ilarion Argatu, cel cu ale carui rugaciuni, post si cu icoana data de el antrenorului Iordanescu s-a produs un adevarat miracol cu echipa nationala de fotbal la mondialele din SUA (1994). L-am intalnit o singura data si rezultatul a fost o minune prin care am iesit dintr-o situatie critica (in care era sa-mi pierd viata).

In fine, cel mai bun sfat pe care-l pot da e urmatorul:
Cumpara (sau imprumuta) cartea "445 raspunsuri duhovnicesti ale Parintelui Ilarion Argatu", e cea mai completa si mai folositoare pe aceasta tema din cate s-au publicat pana acum, acolo vei gasi raspunsuri si solutii pentru majoritatea problemelor duhovnicesti si a celor privind lucrarile necuratului. Tinand cont ca Pr.Ilarion a fost probabil cel mai mare exorcist la vremea lui (si nu stiu de unul comparabil, in prezent) cartea asta (bazata pe o experienta practica de-o viata) ar trebui sa fie principalul ghid pt. cei care au de-a face cu razboiul nevazut, dar e f. folositoare si oricui vrea sa se apropie de Dumnezeu, pt. ca asa spune Biblia: “Fiule, cand vrei sa te apropii sa slujesti Domnului Dumnezeu, gateste-ti sufletul tau de ispita"

P.S. daca porti numele Apostolului Andrei, sa stii ca are mare putere si nu-si lasa copiii duhovnicesti, mai ales ca e botezatorul neamului romanesc. Sa ai la tine mereu o iconita cu el (gasesti de cumparat la biserica, sfintita si plastifiata), sa-i mai ceri ajutorul la rugaciune si in gand atunci cand iti amintesti - mai ales cand esti atacata de duhurile rele. Uneori in somn ne simtim paralizati si incoltiti de ceva necurat (asa isi incep atacul) - intai te imobilizeaza ("anesteziaza") ca sa nu-ti poti face cruce, dar in acel moment e suficient sa ceri ajutorul Maicii Domnului sau Sf.Andrei si se imprastie urgent. Se intampla sa avem mainile pe piept in semnul crucii Sf.Andrei, e destul sa vizualizezi asta si i-ai pus pe fuga (stiu ei de ce!) :)

Si nu uita sa porti mereu la gat o cruciulita, ea ne apara ziua si noaptea!

Doamne ajuta!

Last edited by deja-vu; 01.05.2010 at 01:33:39.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 22.11.2011, 15:36:01
antoniu casian antoniu casian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2011
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreea_teo Vezi mesajul
am vazut intr-o biserica un preot care trecea prin cununiile ce se pun mirilor pe cap, cand se casator3esc, diferite obiecte ale celor ce nu se puteau casatori. banuiesc ca asta intelegeti prin dezlegarea cununiilor. cred ca-i un mare pacat asta. daca ai credinta, pot sa te "lege" 10 vrajitoare ca tot nu se prinde nimic de tine. tot credinta, la care se adauga si rugaciunea, este solutia pentru a-ti intemeia o familie fericita. deci nu sunt de acord cu cei care dezleaga cununii
buna andreea,si eu sunt noua pe forum,si eu de asemenea caut intrebari despre farmece,vrajitorii,nu despre legare-dezlegarea cununiilor.
dar vreau sa pun o intrebare-intradevar,ce a legat Dumnezeu,omul sa nu desparta,dar daca acea unire dintre un barbat si o femeie sa facut pe baza vrajilor si farmecelor?atunci e pacat sa fie dezlegata aceasta casatorie?daca aceasta casatorie face numai rau tuturor membrilor familiei respective nu numai celor doi casatoriti?
doamne ajuta ne si iarta-ne
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 17.08.2011 00:45:58
Caut un preot care e iscusit si are timp de mine zriyac Generalitati 2 16.10.2010 16:27:33
Preot calugar - care este sensul? sophia Preotul 33 23.11.2009 13:09:40