Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.12.2010, 16:03:21
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dayana Vezi mesajul
Pot spune ca sunteti norocos si va pot da un alt exemplu.Mama mea locuieste intr-un sat langa Pitesti,tatal meu a pierit intr-un accident si de atunci muncim numai sa platim liturghii si taxe la biserica.A fost un timp cand nu ne-am permis sa facem parastas,deoarece preotul nici nu se prezinta daca nu avem bani(a pus taxa fixa si la liturghie).Personal,sunt scarbita.
asta e un exemplu negativ; sunt si preoti intelegatori
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.12.2010, 16:55:04
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Sunt convins ca daca noi crestinii am purta o mai mare grija fata de Biserica, in sensul de a ne manifesta raspunderea fata de situatia materiala a acesteia, a preotilor si a membrilor nevoiasi ai comunitatii din care facem parte, nu ar mai exista taxe in cazul serviciilor religioase. Ele nu se justifica decat prin lipsa de milostenie, a celor care pot ajuta Biserica, dar nu o fac.

Este usor sa aratam cu degetul spre acei preoti care cer sume nejustificate. Greu este insa sa recunoastem ca poate fiecare am putea face mai mult pentru parohia de care apartinem dar, din varii motive, ramanem rezervati in a o face.

Este trist sa recunoastem ca Biserica mai este vazuta asemenea unei "mari familii", numai de catre putini. Nu numai putini preoti dar si putini credinciosi mai tin seama de cuvintele Scripturii: "In dar ati primit, in dar sa dati."

Last edited by Marius22; 16.12.2010 at 16:59:34.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.12.2010, 18:12:19
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Dar, Doamne, cat costa parastasul? Dar pomelnicele? ca sa castigi numai ca sa le platesti... oare costa mai mult sau mai putin decat factura pentru 2telefoane mobile? E in spiritul nostru: totul sa fie pe de-a moaca! Sa ne dea, ca suntem saraci. Dar poate ca preotul are nevoie de oameni care sa il ajute la biserica, la activitatile de acolo- biserica poate fi ajutata in multe feluri, dupa cum si oamenii pot fi ajutati in multe feluri, nu numai cu bancnote.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.12.2010, 18:19:32
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dayana Vezi mesajul
Fondurile de care au nevoie ar trebui obținute prin intermediul donațiilor.„Fiecare să facă așa cum a hotărât în inima lui, nu cu părere de rău, nici din constrângere, fiindcă Dumnezeu îl iubește pe cel ce dă cu bucurie" (2 Corinteni 9:7).Cutiile de donații ar trebuii amplasate,în locuri discrete.
Unii, asemenea văduvei sărace pe care Isus a lăudat-o, nu pot oferi decât puțin (Luca 21:2). Alții pot oferi mult. Indiferent de situație, cei ce respectă principiile biblice și dăruiesc potrivit posibilităților lor au parte de mulțumire sufletească, de bogate binecuvântări de la Dumnezeu și de adevărata fericire.Apostolul Pavel spunea:"Singuri știți că mâinile acestea au lucrat pentru trebuințele mele și ale celor ce erau cu mine.În toate privințele v-am dat o pildă, și v-am arătat că, lucrând astfel, trebuie să ajutați pe cei slabi, și să vă aduceți aminte de cuvintele Domnului Isus, care însuși a zis: "Este mai ferice să dai decât să primești." (Faptele 20:34,35)."Pentru că, dacă este bunăvoință, darul este primit, avându-se în vedere ce are cineva, nu ce n-are.(2 Corinteni 8:12).
Dacă o parohie s-ar baza pe donații, adică pe dar benevol, ar intra repede în faliment. Facturile trebuie plătite, personalul trebuie să-și ia indemnizațiile. Este datoria sacră a credincioșilor, este un apanaj al ministerului laic să asigure Bisericii tot ce este necesar din punct de vedere material. În parohia mea, credincioșii sunt ținuți să plătească taxa anuală, care reprezintă 1 % din venitul lor brut. Pentru aceia dintre noi care ne facem această datorie, "serviciile religioase" (horribile dictu) sunt gratuite. Pentru ceilalți, care nu plătesc cu anii, găsesc normal să se perceapă taxe. Cei care nu au bani să plătească pot contribui altfel la starea materială a parohiilor lor. Mereu este câte ceva de făcut.

Isus a plătit taxa pe care o datora Templului. Pentru El și pentru căpetenia apostolilor. Nu I s-a părut anormal, nici nu a cârtit. El și-a îndeplinit această datorie, deși ar fi fost singurul care avea motive să nu o facă, Templul fiind casa Lui. Și totuși, a îndeplinit-o. Noi o îndeplinim ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.12.2010, 18:19:34
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

E o problema delicata - dorim ca biserica sa fie pictata, sa ofere o masa saracilor, sa se implice social, ... dar nu cu banii nostri. Pe de alta parte nu trebuie sa negam ca avem parte si de preoti care au o comunitate mare si nu prea fac nimic, desi e de inteles ca se strang bani din diverse servicii. Au biserica pictata, dar nu se gandesc ca pot ajuta alte biserici sa se ridice ...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.12.2010, 18:20:16
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dayana Vezi mesajul
Pot spune ca sunteti norocos si va pot da un alt exemplu.Mama mea locuieste intr-un sat langa Pitesti,tatal meu a pierit intr-un accident si de atunci muncim numai sa platim liturghii si taxe la biserica.A fost un timp cand nu ne-am permis sa facem parastas,deoarece preotul nici nu se prezinta daca nu avem bani(a pus taxa fixa si la liturghie).Personal,sunt scarbita.
Din pacate sunt multi preoti cu "taxe fixe"si de aici indepartarea oamenilor de biserica,nu din lipsa de credinta,ci de bani.In orasele mari nu suntem legati de parohie,dar la sat nu ai de ales,si mai intervine si "gura lumii. Asta e realitatea!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.12.2010, 20:36:56
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Deci, cine dădea banii pentru Isus ? În timpul celor trei ani și aproape jumătate cât a durat misiunea lui publică, a recurs la miracolul înmulțirii pâinilor numai de două ori. În rest, din ce bani mânca ? Dar apostolii Lui ?
Știți cam cât dădeau primii creștini Bisericii ? Ei bine, dădeau tot ce aveau, în afară de bunurile personale. Toate erau puse la mijloc.

Revenind la vremea de azi, din ce bani spuneți dv că ar trebui plătită factura de gaz de la biserica dv ? Dar cea de curent ? Dar repararea odăjdiilor ? Dar curățenia bisericii ?
Catolic zici? Poate la voi s-or folosi becuri ecologice ca botezurile, nuntile si inmormantarile costa mult mai putin decat la ortodocsi! De unde diferenta?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.12.2010, 20:42:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mereu este câte ceva de făcut.
De dimineata , pana seara , caci acesta este farmecul vietii , pe care unii nu-l inteleg in puturosenia si indolenta lor !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.01.2011, 20:22:35
Ali_Ioana Ali_Ioana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Mesaje: 5
Implicit

Da-i Cezarului ce-i al Cezarului
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.01.2011, 20:27:01
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Aici nu despre cezar este vorba ci despre preot. Nu incurcati borcanele . Seamana ele cumva dar nu sunt identice !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ar trebui sa fie preoteasa? urzicuta Generalitati 25 02.09.2014 14:11:44
CUM AR TREBUI SA MOARA UN OM ! mara2008 Generalitati 43 14.08.2011 20:26:24
Cum ar trebui sa fie un crestin? Daniel777 Spiritualitatea ortodoxa 80 11.08.2011 18:30:32
Tatuajele Religioase SebastianD Generalitati 12 17.04.2010 21:10:11
Ce-ar trebui sa fac? silverstar Generalitati 23 19.11.2008 11:43:05