Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 12.11.2009, 17:14:04
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Inseamna ca n-ai citit Biblia! D-zeu a cerut asta de 2 ori din cate stiu.


Credinciosii prezinta un spectru larg iar ce am scris a fost un test. Referindu-ma la o situatie ipotetica, ce raspuns am primit? Unul care apara in acelasi timp si copilul si zeul, cu toate ca D-zeu are antecedente si lumea pretinde ca e credincioasa. Conform Bibliei, e destul de plauzibil ca D-zeu sa ceara asa ceva si totusi, lumea e sigura ca n-ar face-o. Daca Iisus ar fi reprezentat legea iubirii, cum se face ca un citat pentru care am fost catalogat cu probleme se regaseste si in Evanghelia lui Matei? (daca am gresit referinta imi cer scuze dar, sigur e un undeva in Noul Testament).
Lumea alege din Biblie ce considera ca e bun, iar aceasta selectie arata ca va conduceti dupa alte principii (si asta e foarte bine pentru ca in Biblie sunt destule atrocitati si instigari). Si eu consider ca multe pasaje din Biblie sunt foarte ok ca invataminte dar, la fel gandesc si despre Coran si alte carti "sacre", iar modul asta de gandire ma face ateu. Credinta a ajuns o comoditate sociala la care unii dintre noi renunta devenind atei. Ai mei nici n-au stiut o perioada si totul a fost "normal". Daca as fi continuat sa pup icoanele, nici n-ar fi avut vreo banuiala.
dragul meu....eu nu am catalogat ca ai fi cu probleme pt ca ai dat citatul.....ci pt acel asa zis "test" pe cate l-ai facut...
hai sa-ti spun ceva...unei mame daca ii faci acest test e in stare sa te sfasie nu numai sa te catalogheze ca fiind cu probleme...nu degeaba se zice ca devine leoaica in a-si apara puiul...numai ipoteza si acel verb, a omora in asociere cu copilul meu ma face sa fiu agresiva.....
Reply With Quote
  #42  
Vechi 13.11.2009, 12:54:43
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

[quote]În prealabil postat de emanouela
poi draga mea....chiar ca reactionezi impulsiv.....eu nu vad in cele descrise de tine unde minte....ci doar ca isi recunoaste greseala prin faptul ca isi cere scuze. cauta sa ii dai ocupatie, daca te deranjeaza chiar asa de tare a se uita la Tv...invat-o sa impleteasca, sa coase goblen, cumpara-i puzzle, da-i ceva care sa ii solicite creierasul...iti zic eu, din proprie experienta ca nu va mai fi asa dornica de tv.[quote]


Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
....le place de asemenea sa picteze, sa deseneze, sa decupeze, origami ...si la cate lucruri frumoase sunt acum pe piataaaaa
Avem de toate... ptr toti , si de cusut si de pictat si puzzle si carti reviste interesante si jucarii de care nu se gasesc in tara, dar daca nu ma joc eu cu ea ..singura nu o atrage si unicul ei gand este la prietenul televizorul .
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)

Last edited by clementia; 13.11.2009 at 12:58:25.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 13.11.2009, 13:03:55
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

emanouela si ai2..

La acest topic as dori sa vorbim doar despre educatia copilului, pot sa va rog respectuos ca schimbul de replici referitoare la..altele sa le faceti pe privat?
Multumesc pentru intelegere.
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 13.11.2009, 13:47:44
scorseze scorseze is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2009
Mesaje: 1
Implicit pedeapsa

Te felicit pentru faptul ca va impacati repede si nu tineti suparare! Supararea otraveste sufletele!
Asa sa faci mereu dar eu i-as introduce pedepse.
Te iert dar trebuie sa platesti! La modul cum ne face noua Dumnezeu.Ne iarta dar nu inseamna ca nu vom plati pentru greseala.
Cu multa dragoste si ingaduinta.Pentru inceput pedepse mai usoare,apoi mai aspre,prohibitive....
Ca sa pastram echilibrul cu care a fost creata lumea.Gresesti/Platesti!

Si cred ca iti va pretui mai mult spusele ramanand in continuare prietena ta!

Iertare daca am indraznit prea mult!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 13.11.2009, 13:52:12
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
emanouela si ai2..

La acest topic as dori sa vorbim doar despre educatia copilului, pot sa va rog respectuos ca schimbul de replici referitoare la..altele sa le faceti pe privat?
Multumesc pentru intelegere.
imi cer scuze ca m-am lasat provocata
Reply With Quote
  #46  
Vechi 13.11.2009, 14:13:19
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scorseze Vezi mesajul
Te felicit pentru faptul ca va impacati repede si nu tineti suparare! Supararea otraveste sufletele!
Asa sa faci mereu dar eu i-as introduce pedepse.
Te iert dar trebuie sa platesti! La modul cum ne face noua Dumnezeu.Ne iarta dar nu inseamna ca nu vom plati pentru greseala.
Cu multa dragoste si ingaduinta.Pentru inceput pedepse mai usoare,apoi mai aspre,prohibitive....
Ca sa pastram echilibrul cu care a fost creata lumea.Gresesti/Platesti!

Si cred ca iti va pretui mai mult spusele ramanand in continuare prietena ta!

Iertare daca am indraznit prea mult!
Multumesc mult ptr raspuns.
Primeste si pedepse .Cea mai mare pedeapsa si mai grea ptr ea este "azi nu te uiti deloc la tv" si cu toate astea , atat de drag ii este televizorul incat e in stare sa minta sa insele.. doar ptr inca cateva momente .
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 13.11.2009, 14:19:15
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din pacate, cu aceasta problema se confrunta adesea familiile cu un singur copil. Nimic nu poate inlocui fiinta umana. O solutie (trasnita?) ar fi ...un fratior sau o surioara! Daca acum se simte singura, cum se va simti cand parintii vor pleca din aceasta lume? S-ar face si timp pentru stat de vorba in perioada aceea de concediu postnatal si si-ar gasi un tovaras de discutie si o ocupatie pe termen lung.

O alta solutie este ca mama sa gaseasca un serviciu cu un program mai flexibil, care sa-i permita sa stea mai mult cu fetita. Sa nu lase sa intervina raceala si lipsa de comunicare intre ele. Trebuie sa ramana prietene toata viata, la bine si la greu. La aceasta varsta copiii sunt foarte curiosi, iar daca le explica parintii caat mai multe lucruri, timpul alocat este un castig extraordinar pentru toata viata. Rabdare, caci fetita are nevoie de hrana spirituala la fel de mare ca si de alimente si de imbracaminte.

Momentele de lectura in familie pot deveni modele de urmat. Da, trebuie sa redevenim copii si sa recitim cartile copilariei ca sa le putem comenta cu ei si sa-i ajutam astfel sa citeasca mai mult si nu orice. Ochiul atent al mamei vegheaza continuu si discret, astfel incat copilul sa aiba acces la informatii de calitate. Si sa le prefere. Acum trebuie discutat din ce in ce mai serios, dar cu grija sa nu-i provocam copilului repulsia catre discutii. Adica mergem cu pasi mici pana unde se poate.

Apoi ne si rugam pentru copil, caci numai Dumnezeu este cel care ne lumineaza mintea pentru a lua cele mai bune decizii si pentru a da cel mai bun sfat copilui nostru. Cand simte ca nu poate sa-i spuna ce doreste copilului ei, parintele Porfirie spunea ca e bina sa-i ceara ajutorul Mantuitorului.(,, Doamne Iisuse Hristoase, daruieste-i intelepciune fiicei mele pentru a pricepe ca nu e bine ce face. Doamne, indeparteaza de la ea aceasta ispita.'')

Mama trebuie sa se roage pentru copii mult. Eforturile parintilor trebuie sa se concentreze si spre latura spirituala, nu numai spre cea materiala. Din pacate adesea uitam ce mare importanta are rugaciunea in comun a tuturor membrilor familiei, spunea un duhovnic contemporan.

Iata trei acatiste care cred ca ar fi utile in astfel de situatii.



Acatistul Sfintei Ecaterina





Acatistul Maicii Domnului - La icoana Sporirea Mintii




Acatistul Sfantului Duh
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Numele copilului casiana Botezul 184 23.11.2013 02:04:06
Educatia in declin lugrez Generalitati 25 08.03.2011 08:39:10
Impartasirea copilului mic DariaFlor Generalitati 95 08.09.2010 20:12:34
1 Iunie - Ziua copilului costel Generalitati 10 03.06.2008 23:04:02
Educatia azi IC Generalitati 25 12.03.2007 14:15:37