Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.03.2010, 13:15:51
Zalmoxis_Nemuritorul's Avatar
Zalmoxis_Nemuritorul Zalmoxis_Nemuritorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ama1986 Vezi mesajul
Problema imi e ca voi obtine atatea raspunsuri cati oameni voi intreba... Si pana la urma tot nu ma va lamuri cineva complet. Off!!! Ca parca mai bine nu imi convingeam prietenul sa se boteze la ortodocsi. Si stiu ca am pus si atunci problema casatoriei si parintele de atunci nu a zis ca ar fi vreo problema.
Daca parintele a zis ca nu e problema, inseamna ca nu e problema.
Foarte simplu.

Dar daca vrei sa fii chiar sigura, intreaba si un inalt prelat. In ceea ce ma priveste, sunt convins ca vei primi exact acelasi raspuns.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.03.2010, 18:17:12
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Pai daca parintele a spus ca nu va fi o problema, duceti-va la parintele asta sa va cunune!!
Nu te amara fara rost.. Pe acest forum ai sa intalnesti parerile cele mai diverse, dintre care unele foarte extremiste. Ti se va spune sa te duci in pustie si sa te calugaresti mai bine..
adevarat graiesti Fani.....inteleapta ca intotdeauna
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.03.2010, 07:16:00
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Pe acest forum ai sa intalnesti parerile cele mai diverse, dintre care unele foarte extremiste. Ti se va spune sa te duci in pustie si sa te calugaresti mai bine..
ai fost foarte amuzanta, Fani.

dar oare se terminasera nasii de a trebuit sa-l boteze pe potentialul sot chiar tatal vitreg al fetei? stiti voi vorba aceea, ce-si face omul cu mana lui... numai un episcop poate desface!

apropo, am citit undeva mai demult cazul a 2 tineri care au botezat un copil impreuna, nefiind casatoriti. ei, si nu s-au mai putut casatori dupa aceea, tocmai pentru ca in momentul botezului nu s-a analizat serios situatia ci au fost linistiti, ca nu-i problema.

Last edited by mirelat; 05.03.2010 at 07:20:56.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.03.2010, 09:33:28
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

In astfel de cazuri, episcopul poate hotari sa aplice iconomia si nu aplicarea ad literam a canoanelor. Mai ales ca nu e vorba de loc de rudenie de sange.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.03.2010, 11:50:29
solo yo
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ama 1986, tu de fapt nu ai nici o problema, nu intervine in situatia ta nici o legatura de sange de orice natura ar fi, pentru a fi considerata imorala sau necrestina casatoria voastra. nu-mi amintesc sau nu gasesc (dar nu sunt nici vreun erudit) vreun impediment prin biblie care sa opreasca cununia voastra civila si religioasa.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
tocmai am citit ceva...e adevarat? victortiti89 Exorcismul 10 07.06.2011 01:46:32
tocmai am citit ceva.... victortiti89 Teologie si Stiinta 2 02.06.2011 10:26:09
neliniste si indoiala => tocmai am facut un pacat? cred_cu_adevarat Generalitati 16 02.06.2011 01:30:41