Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.03.2010, 09:03:12
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

alinB, cunostintele ei in materie de religie sunt mai profunde decat iti imaginezi
multumesc ptr raspuns
ntania , desi ii explic de cate ori am ocazia, cred ca perceptia ei legata de scara valorilor este ..nu neaparat gresita ptr ca teoretic este de acord cu mine, sper sa nu fie artificiala/falsa ;mi-e teama ca desi cunoaste teoria observand ca e mai usor asa, sa spuna ca mine si sa faca ca ea
-trebuie sa mai lucrez la partea asta,multumesc ptr idee
luminita,nu cred ca este vb despre ideea de a pastra o amintire daca recitesti cu atentie ce am scris ai sa vezi ca de fiecare data acel "obiect" luat i-ar fi servit unei placeri personale ;
nu mananca dulciuri in exces si DA, face sport(inot) care-i place foarte mult
moshu, trauma ei -este abandonul
legat de educatia religioasa nu fortez nota deloc, mege cu drag la biserica si ma uimeste sincer de multe ori cu explicatiile ce si le da legat de anumite intrebari care si le pune si de completarile care le face la unele relatari ale mele.ma repet, sunt uimita cat de mult pricepe!

va multumesc mult ptr sfaturile, ideile si osteneala voastra
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.03.2010, 09:29:33
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Clementia draga, fetita ta trece printr-o perioada care se va sfarsi. Fii alaturi de ea, si, simtindu-se protejata, iubita si valorizata pentru cele bune pe care le face, va intelege spre ce valori trebuie sa se indrepte. Spune-i ca impulsurile trebuie controlate. Nu facem nimic pentru ca asa ne vine sa facem, ci totul trebuie trecut prin invataturile constientizate. In felul acesta ne dirijam pe calea cea buna, ne pazim de ratacire.

Domnul sa va ocroteasca stradania si dragostea!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.03.2010, 11:14:18
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

si eu sterpeleam lucrusoare cand eram mica, cam la aceeasi varsta si o faceam fara sa gandesc....si daca va uitati in urma si intrebati in dreapta si in stanga, si bineinteles vi se va raspunde cinstit, majoritatea am trecut prin aceasta perioada...e trecatoare si nu e cuzata de trauma, cel putin in marea majoritate a cazurilor. fi alaturi de ea, fa-o sa se simta apreciata pt faptele bune si cum spune si LepetiteMoc...isi va gasi calea singurica.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.03.2010, 12:17:20
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Oferiti-i multa, multa afectiune, petreceti mult timp impreuna, incurajati-o sa se dezvolte, e greu, e foarte greu, dar ma bucur din tot sufletul cand vad oameni buni ca dvs care adopta copii si ii iubesc ca pe ai lor! Sunt sigura ca aceasta perioada va trece si fetita va deveni un om matur, responsabil si frumos sufleteste.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.03.2010, 12:50:59
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Trebuie avuta grija evident data fiind afectiunea de care sufera fata ta. Nu stiu sincer care ar fi solutia corecta. Eu zic ca trebuie rezolvata cu dragoste si cu timpul va veni intelegerea din partea ei.
Cand eram tot cam de 12 ani obisnuiam sa mai iau maruntis din buzunarul lui taica-miu evident fara sa stie. Din suma pe care o gaseam luam "impozitul" de cam 10-15%. Asta pana m-am lacomit si am luat o bancnota din poseta mamei. A urmat dulcea clipa a platii - o bataie zdravana cu furtunul de la masina de spalat. Culmea e ca nu m-am cumintit imediat, ci cateva luni mai tarziu, fara nici un fel de pedeapsa, cand am inteles ca e foarte rau ce faceam.
Poti incerca urmatorul lucru (dupa ce aproba psihologul eventual): incearca sa-i arati ca te doare foarte mult (bocete alea-alea) ca ti-a furat cineva ceva (un lucru, bani), dar nu o acuza, fa sa para ca tu doar stii ca ti-a furat cineva lucrul dar nu stii cine. Asa va intelege ca ceea ce face provoaca durere cuiva, si ca sa fure nu este o solutie. S-ar putea chiar sa recunoasca ca ea a facut acea fapta. In timp ce te vaiti poti incerca sa urmaresti reactia ei, asta iti va da o idee daca macar intelege ce a facut sau chiar este foarte imatura emotional, adica sa vezi pe unde se situeaza. Doamne ajuta!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.03.2010, 14:04:46
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit

Parerea mea este ca spovedania este FOARTE IMPORTANTA LA ACEASTA VARSTA SI NU NUMAI.
Este foarte important ca in egala masura drumurile facute la psiholog sa fie aceleasi cu cele facute la duhovnic.
Cu cat se spovedeste si se impartaseste mai des cu atat va fi mai bine.
Saptamanal chiar! Nu descuraja si nu uita ca ai o mare si frumoasa misiune si ca Dumnezeu nu ti-a dat mai mult de cat nu poti tu duce.
Sunt unii copii sanatosi care fac aceste lucruri, constient si parintii cred ca e o faza trecatoare...uneori poate fi asa alteori daca nu se iau masuri devine grav.
Nu trebuie facut nici mare caz, dar nici nu trebuie marginalizat acest lucru. Prezenta duhovnicului in viata VOASTRA ESTE FOARTE IMPORTANTA SI BENEFICA.
Dumnezeu si Maica Domnului sa va ocroteasca!
SI tot ca o continuare e foarte bine sa-i citesti inainte de culcare seria de povestioare scurte editate de Patriarhia Romana si carticele cu povesti ale Parintelui Cleopa...Incepi cu ceva scurt si atat catpoate sta ea linistita...cu voce lina si placuta.
Prima carte recomandata este scrisa de Leon Magdan si sunt sigura ca o poti gasi la orice biblioteca si are ca titlul " Cele mai frumoase pilde si povestiri crestin -ortodoxe' sunt povestioare scurte si cu imagini frumoase.

Last edited by aureliapopescu; 23.03.2010 at 14:15:14.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.03.2010, 23:36:27
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

dar clementia, tu ai deja raspunsul la problema ta.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.03.2010, 12:43:58
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

trec in graba pe aici , doar ca sa va multumesc ptr postari .
sa va fie rasplatit ajutorul ..
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.03.2010, 12:51:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
alinB, cunostintele ei in materie de religie sunt mai profunde decat iti imaginezi
multumesc ptr raspuns
Nu e vorba de cunostinte legate de locul unde sa stea in biserica, ce sa faca cand intra sau cand iese, etc.

Ma gandesc de exemplu la invatatura morala.

Constientizeaza faptul ca ceea ce face ea este furt sau are o scuza pentru asta?
Stie ca furtul este pacat?

Sau altfel spus, poate conceptul de "pacat" este prea abstract pentru ea, realizeaza ca face rau astfel celor pe care ii fura? Este constienta la modul empatic nu doar teoretic de suferinta lor?

Daca stie ca greseste, n-are scuze pentru asta, ii pare rau mai tarziu?
Incearca sau stie ca trebuie sa incerce sa indrepte cumva greseala?

Si ar mai fi niste aspecte dar deocamdata astea mi se par esentiale vizavi de problema asta.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.03.2010, 19:06:35
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Furtul e cea mai mare suferință pentru fetiță, și pentru oricine, că ''cine fură azi un ou mâine va fura un bou'' și poimâine va fura luna de pe cer împreună cu șarpele boua trăgând stelele după ei la pământ căci este scris ca să fie...

Furtul e asimilat ca o soluție, e cea mai simplă soluție pentru satisfacția propriilor interese, pentru plăceri, că altfel pentru ce să furi? Că doar nici de foame nu e voie să furi, așa cum fură pisikaa, ci trebuie să te înveți să ceri, căci nu e prost cel ce cere ci cel ce (nu) dă, dar depinde cui, căci păcătosului este scris că să i se ia și nu să i se dea.

Cum te poți trata de nărav, de obicei? Nimeni nu poate, că decând am ajuns mai jos ca animalele prin păcatul lui Adam care a ridicat ochii și a întins mâna ca să ia de la Dumnezeu prin femeie, căzând convins de sofismul sofisticat, de atunci avem în sânge și în piele acest obicei ascuns în firea noastră, deci nimeni nu este mai presus de nărav, așa că toți suntem pasibili de isipită. Dar cum te poți trata, aceasta-i întrebarea. Prin post și rugăciune și ceva muncă sub ascultare, și așa mai uiți de tentație, dar ea rămâne latentă pe undeva, prin adâncul de suprafață.

Dar dacă să zicem că te vindeci de obiceiul de a rezolva probleme, adică de a nu mai da soluții entuziasmante, ce crezi că vei pune în loc? Nu cumva șoriciul cel gros al milițianului avocat care se laudă mereu că de când s-a lăsat de fumat, pardon de furat, este foarte fericit? Păi cum poate să fie cineva fericit așa din nimic? Deci nu din nimic este el fericit ci fiindcă se bucură de închipuita slavă de la oameni sau de la Dumnezeu. Deci cetățeanul nostru se flateaza, primește mângâieri între cornițe.

În concluzie nu bun mântuirea după propriul căpșor!
Atunci cum dacă nu cu joarda și nici cu mustrarea cu scandal?
Cuuum atunci să ne debarasăm de obicei, de năraaav?

Păi e simplu, nu mai trebuie lăsată, ca tânjala din om, să se arate ia, mereu ia cea vredinică, de cât e ia de plăcută la portul iei aristocratic și ademenitor, și atunci să vezi cum se liniștesc toate din mintea tânără și neliniștită căci abea atunci realizezi cât de frumos le-a îmbrăcat Dumnezeu pe toate cele cîte le-a creat El pentru oameni chiar dacă de drept sunt toate door ale Lui.

Deci Calea este simplă, iubirea neprihănită, smerită, tainică, și răbdarea până acolo încât să lași să ți se fure din mâncare și din haine, mereu... căci abea atunci devi conștient de adevărata comoară din Ceruri. Și acolo unde îți este comoara acolo îți va fi și inima ta.

Deci pâziți-vă copiii că îi fură păcatul și apoi se obijnuiesc și îl fură ei pe păcat de'ndată ce l-a furat somnul.
Dar în Eden Adam nu dormea ci iată că Domnul a adus somn peste Adam și așa a putut să ''fure'' din Adam o coastă pentru ca s-o facă Dumnezeu pe femeie. Deci de aia femeile-s mai hoațe ca bărbații încă de mici... căci ele fură inimi... dar din păcate le fură până la urmă pentru nenia și tanti grijaniia... deci nici o roadă, ci pismă și mândrie și răutate, și cu asta se alege și ea și el... deci nici un folos ca să furi.

Last edited by vsovivi; 26.03.2010 at 19:21:50.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum s-o scap pe fiica mea de fumat luminita40 Intrebari utilizatori 19 16.12.2011 17:13:25
eu fur, el fura. voi furati? dianadi Din Vechiul Testament 24 17.06.2011 22:01:40
pot sa ma casatoresc cu fiica nasului de botez? rogabrielus Nunta 14 04.08.2010 22:20:26
Masonii din Comunitatea Europeana ne fura padurile mihailt Generalitati 21 01.06.2010 16:10:42
PACATOSII FURA IMPARATIA CERURILOR!!! sergiub Preotul 6 11.05.2008 23:50:11