Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.09.2007, 14:05:36
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
Tocmai acesta e si scopul, sa-i deranjam, nu credeti?
eu cred ca scopul este mantuirea.
rugaciunile sunt de diferite intensitati si in functie de pregatirea duhovniceasca a fiecaruia, parintele duhovnicesc poate stabili ce rugaciuni poate citi fiul (duhovnicesc)... si nu cred ca ne putem compara noi cu un ascet. ascetul... sau in general cel care se pregateste bine... poate citi multe rugaciuni. rugaciunea este ca o arma sau ca un scut intr-o lupta (in cazul nostru, lupta cu patimile). de vreme ce noi nu suntem in stare sa "manevram" armele mai mici, pe care ni le da duhovnicul, oare cum ne vom descurca cu altele mai mari?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.09.2007, 16:38:45
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iata niste lucruri pe care nu le-am stiut. Va multumesc.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.10.2007, 21:06:54
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

PSALTIRE A,acest manunchi de rugaciuni catre DUMNEZEU sint foarte frumoase ,dar si foarte puternice si de accea dracul da din coada dupa cum zice par.Ioanichie Balan intr-o cuvintare.Adica lui dracu nu-i place acest fapt ca noi sa citim psaltirea. noi tre sa o citim spre slava lui DUMNEZEU si sa nu citim psalmii cu blesteme .Deci este f. bine sa citimpsaltirea cind avem probleme seriose pt. a ne lumina Dumnezeu ;da altfel este f. bine de citit zilnic,numai ca cel rau ne pune piedici ca nu-i place sa ne rugam lui Dumnezeu cu rugaciunile puternice ale psalmilor.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.11.2007, 20:10:28
olo olo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2006
Mesaje: 14
Implicit

Este adevarat ca Pasltirea se citeste numai cu binecuvantarea preotului. Inainte de a citi Psaltirea trebuie mai intai sa ai sufletul curat, adica sa fii spovedit pentru a-ti merge bine, atunci cand citesti Psaltirea, deoarece, ea, este scris de duhul sfant, si este foarte puternica. De aceea parintele ati da ceea ce trebuie sa citesti.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.07.2008, 06:11:23
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
psaltirea se citeste doar cu binecuvantarea duhovnicului, de preferat pe nemancate
de binecuvantare stiam si eu, dar nu si ca ar fi bine de citit pe nemancate. deci ar trebui citita cumva dimineata, nu-i asa?

ma bucur ca tocmai am primit si eu o Psaltire din Romania, tocmai de la o prietena de pe acest forum. :)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.07.2008, 11:20:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de ory
psaltirea se citeste doar cu binecuvantarea duhovnicului, de preferat pe nemancate
de binecuvantare stiam si eu, dar nu si ca ar fi bine de citit pe nemancate. deci ar trebui citita cumva dimineata, nu-i asa?

ma bucur ca tocmai am primit si eu o Psaltire din Romania, tocmai de la o prietena de pe acest forum. :)
Psaltira se citeste ori de cate ori simti nevoi si citind-o cu dragoste, o sa ai mai tot timpul nevoie de ea. Este de mare folos si va face parte, cu siguranta, din viata, existenta ta.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.07.2008, 12:30:37
Elena78 Elena78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iubire
AS VREA SA STIU PARERILE VOASTRE LEGATE DE PSALTIRE, VOI CATE CATISME CITITI?
Eu mi-am salvat psalmii pe calculator. Si ascultam cate o catisma pe zi. Ii ascult mai mult seara cand este liniste.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 19.07.2008, 13:48:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elena78
Citat:
În prealabil postat de iubire
AS VREA SA STIU PARERILE VOASTRE LEGATE DE PSALTIRE, VOI CATE CATISME CITITI?
Eu mi-am salvat psalmii pe calculator. Si ascultam cate o catisma pe zi. Ii ascult mai mult seara cand este liniste.
Totusi, cititul din carte, este mult mai indicat. Trairea este alta! Poti alterna ascultarea cu cele ce le citesti tu. Nu stiu, dar uitam pe zi ce trece, caldura carti, a cuvantului tiparit, citit de mintea, sufletul si gura noastra. Iarta-ma, dar asta este parerea mea !
Reply With Quote
  #29  
Vechi 19.07.2008, 19:55:00
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si eu sunt de aceeasi parere, cristi.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.08.2008, 17:01:16
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Cum se pomeneste cineva la Psaltire?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Exista pomenirii la psaltire ...... mara2008 Generalitati 30 27.07.2011 18:04:52
randuieli psaltire si metanii mariusmanta75 Intrebari utilizatori 4 16.04.2010 22:27:49
pomenirea la psaltire onyx235 Generalitati 32 04.11.2009 12:32:10
Cuvinte din Psaltire phradmon Despre Biserica Ortodoxa in general 29 29.12.2007 17:01:04