Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.07.2010, 13:19:53
rafella rafella is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.01.2010
Mesaje: 13
Implicit Moliftele Sf Vasile

De cand am devenit crestina sa merg mai des la biserica sa postesc sa ma rog sa citesc carti crestine etc ,imi vin ganduri negre in cap .Am luat-o pe acesta cale si pe aceasta vreau sa raman pe acesta cale,mai ales acum dupa ce l-am cunoscut pe Domnul Iisus.Dar gandurile negre nu imi dau pace .Ma gandeam sa ma duc la preot sa mi-se citeasca Moliftele Sf Vasile .
I-sa citit cuiva?sau imi puteti recomanda altceva?

Last edited by rafella; 06.07.2010 at 14:06:50.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.07.2010, 17:00:31
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rafella Vezi mesajul
De cand am devenit crestina sa merg mai des la biserica sa postesc sa ma rog sa citesc carti crestine etc ,imi vin ganduri negre in cap .Am luat-o pe acesta cale si pe aceasta vreau sa raman pe acesta cale,mai ales acum dupa ce l-am cunoscut pe Domnul Iisus.Dar gandurile negre nu imi dau pace .Ma gandeam sa ma duc la preot sa mi-se citeasca Moliftele Sf Vasile .
I-sa citit cuiva?sau imi puteti recomanda altceva?
Moliftele acestea sunt extrem de puternice si nu se pot citi oricand si oricum.
Din cate stiu,insa,sunt si manastiri unde se citesc si in restul anului.
Despre ce ganduri negre este vorba,ne poti spune?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.07.2010, 21:04:58
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca sunteti din Bucuresti , sunt in fiecare vineri de la ora 17.45, sau 18.00, la biserica sfGheorghe de universitate putin mai jos. Mai sunt si tot asa in fiecare vineri dupa masa(posibil dupa maslu , nu stiu exact ora) la bisrica sfCiprian de pe calea victoriei vis-avis de CEC. Mai sunt iarasi in fiecare joi de pe la ora 19-19.30, cam asa (nu stiu nici aici ora exacta) la Biserica Sf.Ioan de pe straduta Baia de fier - cea vis a vis de KFC Unirii. Posibil sa mai fie si altele .

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=9460

daca nu sunteti din bucuresti, interesativa pe la manastirile prin apropiere.
Insa se spune ca trebuie ca cel caruia i se citeste sa fie spovedit inainte.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.07.2010, 11:06:18
kream10 kream10 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit Moliftele Sf. Vasile

Buna!

In Bucuresti se citesc Moliftele Sf. Vasile la urm biserici:
luni de la ora 17:30 Maslu, apoi rugaciuni de dezlegari, Moliftele Sf. Vasile si Moliftele Sf. Ioan Gura de Aur - biserica Sf. Mercurie parc Titan, blocul Potcoava
marti de la ora 17:30 Maslu (5-6 preoti participa la Sf. Maslu), apoi rugaciuni de dezlegari, Moliftele Sf. Vasile si Moliftele Sf. Ioan Gura de Aur - biserica Sf. Nicolae, parhia Sf. Antonie cel Mare (sectia 13 Politie, B-dul 1 Decembrie 1918)
miercuri de la ora 17:00 Sf. Maslu, apoi Moliftele Sf. Vasile - biserica Sf. Nicolae (Lipscani)
joi de la ora 19:00 Maslu, apoi rugaciuni de dezlegari, Moliftele Sf. Vasile si Moliftele Sf. Ioan Gura de Aur - biserica Sf. Ioan (cea de la Unirea de langa magazinul Intersport)
vineride la ora 17:00 Sf. Maslu, apoi Moliftele Sf. Vasile - biserica Sf. Ilie de Rahova (cand mergi inspre Casa Poporului pe la fantani la Unirii, pe aleea cu fantani pe stanga este farmacia Doina, iar in spatele farmaciei este biserica)


Citat:
În prealabil postat de sunsray Vezi mesajul
Daca sunteti din Bucuresti , sunt in fiecare vineri de la ora 17.45,


sau 18.00, la biserica sfGheorghe de universitate putin mai jos. Mai sunt si tot asa in fiecare vineri dupa masa(posibil dupa maslu , nu stiu exact ora) la bisrica sfCiprian de pe calea victoriei vis-avis de CEC. Mai sunt iarasi in fiecare joi de pe la ora 19-19.30, cam asa (nu stiu nici aici ora exacta) la Biserica Sf.Ioan de pe straduta Baia de fier - cea vis a vis de KFC Unirii. Posibil sa mai fie si altele .

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=9460

daca nu sunteti din bucuresti, interesativa pe la manastirile prin apropiere.
Insa se spune ca trebuie ca cel caruia i se citeste sa fie spovedit inainte.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.07.2010, 11:09:27
kream10 kream10 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit Sfestanie - Moliftele Sf. Vasile

Buna!

Stiti cumva un preot din Bucuresti care ar putea sa-mi faca sfestanie la casa si sa-mi citeasca si Moliftele Sf. Vasile acasa?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.07.2010, 11:58:48
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kream10 Vezi mesajul
Buna!

Stiti cumva un preot din Bucuresti care ar putea sa-mi faca sfestanie la casa si sa-mi citeasca si Moliftele Sf. Vasile acasa?
Eu zic ca este bine sa faci doar sfestania, iar pentru Molitfe sa mergi la biserica. Nu-mi place sa vad cum oamenii transfera cele ce trebuie sa se petreaca in biserica, doar in casa lor. Astazi avem parte de botez acasa, de cununie acasa, ... pacat. E mult mai folositor sa ne bucuram de ele in biserica.

Pentru sfestanie ia legatura cu preotul din parohia ta, cu el trebuie sa discuti si dorinta de a ti se citi Molitfele acasa.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.07.2010, 14:16:52
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rafella Vezi mesajul
De cand am devenit crestina sa merg mai des la biserica sa postesc sa ma rog sa citesc carti crestine etc ,imi vin ganduri negre in cap .Am luat-o pe acesta cale si pe aceasta vreau sa raman pe acesta cale,mai ales acum dupa ce l-am cunoscut pe Domnul Iisus.Dar gandurile negre nu imi dau pace .Ma gandeam sa ma duc la preot sa mi-se citeasca Moliftele Sf Vasile .
I-sa citit cuiva?sau imi puteti recomanda altceva?

lupta cu gandurile se face impreuna cu un duhovnic iscusit, el te va indruma si te va sustine in rugaciune(f important)

ma supara cand vad ca atunci cand dau de un hop oamenii alearga la molitvele sf vasile.
aceste molitfe se fac ptr INDRACITI!
dar e la moda sa se faca molitfele sf vasile!
crestinul are "arme " mult mai folositoare la indemana:spovedanie, impartasanie, sf maslu.
sunt ajutoare minunate si grabnic vindecatoare
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
moliftele sf Vasile cel Mare The_Fallen Rugaciuni 93 16.03.2014 17:25:47
Articolul de pe site: Moliftele Sf.Vasile sophia Intrebari utilizatori 77 04.01.2013 16:33:56
Moliftele Sf. Vasile citite in noaptea de revelion sagetuta Generalitati 20 02.01.2013 21:05:52
Moliftele Sfantului Vasile Cel Mare Templier Knight Sfinti Parinti (Patrologie) 12 27.08.2012 12:53:03
Moliftele sf vasile se pot citi de orice preot? ingerul_pazitor Generalitati 46 15.12.2011 18:43:48