Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 13.06.2012, 08:54:29
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Eroarea cea mai mare in care cad adeptii "Sola Scriptura" este sa-si imagineze ca ei pot interpreta singuri Sfinta Scriptura. Crestinii ortodocsi si catolici cred in interpretarea Sfintei Scripturi aprobata oficial de Biserica. Adeptii sectelor cred in interpretarea Sfintei Scripturi facuta de intemeietorul sectei, doar ca sustin ca este si interpretarea lor (cum ar fi adventistii: acestia adopta interpretarea lui Ellen White, care, zic ei, e identica cu interpretarea lor personala). Iar altii iau se de colo, si de colo, ce li se pare ca li se potriveste.
interpretarea penticostala difera major de interpretarea adventista, totusi din cate observ, "ucenicul" ridica la fileu mingi potrivite pentru "osutafaraunu"; ca si cum ar impartasi aceeasi optica cu privire la starea mortilor...sunt ei buni prieteni insa...sa nu stie oare "ucenicul" care este invatatura cultului sau? ca sufletele mortilor sunt vii in Cer cu Hristos sau in Iad, in chinuri, torturate fiind de draci? (adica nu sunt inconstiente, ci constiente!)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 13.06.2012, 09:31:29
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Poți să-mi indici exact unde apar acești termeni? Ți-am extras în facsimil versetul din Codex Sinaiticus.
intrii pe net la codex sinaiticus-home si gasesti aici orice verset din codex sinaiticus in limbile:engleza, germana, greaca si rusa, inclusiv se poate vedea si manuscrisul original.
Iar sfrarsitul versetului din Ioan 3:13 "...care este in cer" se gaseste in codex sinaiticus
Reply With Quote
  #43  
Vechi 13.06.2012, 09:43:28
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
intrii pe net la codex sinaiticus-home si gasesti aici orice verset din codex sinaiticus in limbile:engleza, germana, greaca si rusa, inclusiv se poate vedea si manuscrisul original.
Iar sfrarsitul versetului din Ioan 3:13 "...care este in cer" se gaseste in codex sinaiticus
M-ai acuzat de nesinceritate. Și ce-mi oferi în schimb?
http://codexsinaiticus.org/en/manusc...3&zoomSlider=0

Nici în facsimil, nici în transcripție, nu apare propoziția "care este în cer". Apare doar în traducerea engleză (KJV) dată orientativ. Hai să fim corecți!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Invataturi corecte despre inmormantare si pomenirea mortilor Ekaterina Generalitati 16 10.06.2013 13:34:22
Inmormantarea si pomenirea mortilor cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 81 28.07.2011 00:07:15
+pomenirea mortilor+ cristiboss56 Diverse Sarbatori 5 04.04.2010 21:52:04
Pomenirea mortilor - Mosii de iarna toadercarmen Intrebari utilizatori 8 08.02.2010 22:45:53
1noiembrie-pomenirea mortilor mara2008 Generalitati 0 29.10.2008 18:25:56