Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.09.2007, 10:16:28
Ioan_Ciobota Ioan_Ciobota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2005
Mesaje: 90
Implicit

Articol - Zile de scoala – de Andreea Luncan


Zile de scoala

„Unde sunt parintii tai?” intreba doamna severa cu parul rosu, tuguiindu-si buzele si clatinand capul spre fetita scunda aflata de cealalta parte a mesei inalte.

„Mama nu vrea sa vina si tata nu-i acasa, dar eu vreau sa ma inscriu!” raspunse fetita cu glas tremurat, dar hotarat. Apoi intinse spre femeie un leu, certificatul ei de nastere si buletinul mamei - articolele necesare inscrierii in clasa I. Cu un amestec de dezaprobare si compasiune, doamna severa clatina energic din cap, dar copilul fu inscris in clasa I.

Asa a inceput pentru mine marea aventura a scolii. in prima zi de inscrieri, in clipa cand am ajuns acasa de la gradinita impreuna cu mama, tata fiind inca la lucru, am inceput s-o bat la cap sa mergem imediat sa ma inscrie la scoala. „Stai sa-mi trag sufletul!” mi-a raspuns ea. „N-are rost sa te grabesti asa, e doar prima zi, te pot inscrie toata saptamana.”

Dar eu ma temeam sa nu ratez inscrierea, asa ca am strabatut in fuga cei cateva sute de metri care ne desparteau de scoala si m-am inscris in clasa I.

Desi inscrierea la scoala cade de obicei in sarcina parintilor, in scoala lui Iisus fiecare se inscrie singur. Poate parintii te-au adus bucurosi de mana, poate dimpotriva n-au vrut sa te inscrie sau poate nici macar n-au fost acasa. Indiferent cum, ai venit singur in scoala invatatorului.

Dupa inscrieri, a urmat prima zi de scoala, o zi unica pentru fiecare, poate cu neliniste, cu flori, cu aplauze sau lacrimi, dar cu siguranta cu emotia intalnirii cu Invatatorul, care te astepta cu bucurie si blandete in prag.

Insa nu fiecare zi din scoala lui Iisus este la fel. Sunt zile cu soare, cand iei note mari si te bucuri de aprecierea invatatorului si admiratia colegilor. Sunt zile cand traiesti bucuria descoperirii, emotia cresterii si implinirea comuniunii.

Dar sunt si zile cand ramai in urma fiindca n-ai timp de studiu sau, pur si simplu, materia e prea grea. Desi invatatorul e perfect iar manualul fara greseala si in scoala lui Cristos e nevoie de munca, pregatire, disciplina si rezistenta la rutina.

Dincolo de toate acestea, ca in orice alta scoala, durerea te poate coplesi si daca il ai ca dascal pe invatatorul. Poate repeti anul. Poate boala nu-ti permite sa-ti continui studiile. Poate nu-ntelegi materia. Poate cazi mereu la acelasi examen si nu mai ai speranta ca vei reusi. Poate ti-ai pierdut colegul de banca.

Cand te confrunti cu durerea in scoala lui Iisus, am invatat ca e bine sa-ti amintesti de bucuria primei zile. si sa te mangai cu promisiunea Lui ca vei absolvi si vei primi cununa vietii. Dar mai ales sa-i multumesti ca te-a chemat in scoala Lui.

Caci va veni o zi cand portile se vor inchide iar afara va fi „plansul si scrasnirea dintilor.” Dar tu ai primit harul de a nu rata inscrierea!

Articol de Andreea Luncan





Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De la scoala la Big Brother Laura19 Generalitati 22 28.05.2012 20:18:14
a 3-a zi de Paste la scoala roman2010 Generalitati 3 21.02.2011 23:30:01
Religia in scoala Marius22 Generalitati 28 18.05.2010 15:35:24
Ajutati-ma sa imi pot cumpara cartile pentru scoala andupustiu Umanitare 24 01.10.2009 16:40:15
CREDETI CA RELIGIA ESTE BENEFICA IN SCOALA? Iustin44 Generalitati 77 10.03.2008 23:19:56