Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.01.2008, 21:56:20
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

http://laurentiudumitru.ro/blog/2008/01/10/scrisoare-catre-pf-patriarh-si-sf-sinod/
ESTE VB DE PROFANAREA BISERICII SF.ECATERINA din Bucuresti de linga fac. de teologie prin tinerea unei slujbe de catre eretici.Va lamuriti citind scrisoarea de pe blogul lui Laurentiudumitru.Eu zic ca tre sa subscriem dc sintem ortodocsi!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.01.2008, 06:59:29
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sofia, unde este scrisoarea pe blog-ul lui laurentiu dumitru? eu n-am gasit-o si nici link-ul tau nu merge.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.01.2008, 10:36:11
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Nu am gasit scrisoarea....si nici nu am auzit de un asemenea eveniment. Ne ajuti cu un copy/paste?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.01.2008, 15:20:16
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

http://laurentiudumitru.ro/blog/2008/01/10/scrisoare-catre-pf-patriarh-si-sf-sinod/

Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.01.2008, 15:25:28
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Copiati textul dintre ghilimele la adresa URL:
"http://laurentiudumitru.ro/blog/2008/01/ 10/scrisoare-catre-pf-patriarh-si-sf-sinod/"

Apoi cautati in pagina care se deschide. Scrisoarea se gaseste undeva in josul paginii. Titlul este: "Scrisoare catre PF Patriarh si Sf. Sinod"

"Prea Fericirea Voastră,
Înalt Prea Sfințiile și Prea Sfințiile Voastre,

Vă adresăm acest mesaj știind că episcopii sunt cei cărora le revine cu deosebire misiunea, dar și incomensurabila răspundere de a veghea asupra liniștii întru Adevăr a Bisericii. Un fapt trist pentru noi toți, în calitate de creștini ortodocși s-a petrecut și apelăm la păstorii noștri cu speranța că, prin purtarea lor de grijă, răul deja făcut se va îndrepta și că astfel de lucruri dureroase nu se vor mai întâmpla.
Este știut faptul că în biserica Sfânta Ecaterina, paraclisul Facultății de Teologie Ortodoxă din București au slujit membri ai bisericii copte [1], biserică necalcedoniană, cu care nu ne aflăm în comuniune.
Avem cunoștință de dialogul dintre Biserica ortodoxă și Bisericile Vechi Orientale(necalcedoniene), dar și de faptul că acest dialog nu a condus, cel puțin până în prezent, la dezicerea vechi-orientalilor de hristologia eretică pe care o mărturisesc, în contradicție cu învățătura Sinodului de la Calcedon [2], despre cele două firi ale Mântuitorului. La ora actuală există, se pare, un fel de falsă pudoare întemeiată pe ideea unei bune înțelegeri care eludează, în fapt, responsabilitatea față de mântuirea aproapelui și care pe unii îi determină să ocolească termenul „eretic”. Acest termen nu este o insultă, ci un indicator al condiției celor abătuți de la învățătura de credință ortodoxă (condiție în care se găsesc, spre exemplu, și bisericile necalcedoniene) și îl vom utiliza ca atare pe mai departe.
Avem cunoștință și de aceea că Bisericile Vechi-Orientale nu se consideră monofizite, ci miafizite, susținând că cele două firi ale Mântuitorului ar fi unite într-una, dar fără schimbare, fără amestecare, fără confuzie, prin aceste precizări deosebindu-se de monofizitismul „clasic” [3]. Această hristologie este, însă, de asemenea, eretică , la fel ca și monofizitismul în sens clasic. Așadar, dat fiind că membrii bisericii copte nu sunt ortodocși, ci se găsesc într-o condiție eretică, faptul care ne preocupă este acela că într-o biserică ortodoxă au slujit ereticii.
Or, în conformitate cu canoanele Bisericii ortodoxe, aceștia nu pot intra, măcar, precum credincioșii, în bisericile ortodoxe [4] și cu atât mai puțin pot fi primiți să slujească. În cazul în care, totuși, ereticii ajung într-un locaș de cult ortodox și slujesc acolo, aceasta constituie profanare a locașului ortodox și în acesta nu se mai poate intra și sluji de către ortodocși decât după îndeplinirea prescripțiilor canonice adecvate situației [5].
Apelăm, așadar, prin prezenta, la păstorii noștri cu rugămintea de a se lua măsurile adecvate situației date, anume urmarea rânduielii pentru curățirea locașului profanat, în cazul bisericii Sfânta Ecaterina și prevenirea, pe viitor, a unor astfel de situații, eventual prin ajutorarea comunității copte în sensul atribuirii acesteia a unui spațiu adecvat în care să-și poată desfășura viața liturgică proprie, spațiu care să nu fi fost, însă, afierosit ca lăcaș de cult ortodox.
Susținem această expunere, poziția și solicitările noastre cu argumentele din notele care urmează mesajului propriu-zis. Elementele teologice care apar în acestea sunt, fără îndoială, familiare sfințiților slujitori, dar, având în vedere caracterul public al prezentului mesaj, au fost redate spre lămurirea eventualilor cititori care nu le cunosc, spre a arăta că demersul nostru se întemeiază nu pe sentimente sau sentimentalisme, nici pe judecata egoistă a unor persoane, ci pe Tradiția așezată de Unul și Același Duh Sfânt Care ne-a lăsat Scripturile.
Nutrind convingerea că apelul nostru nu va rămâne fără un răspuns, ca din partea unor slujitori iubitori de Dumnezeu cărora ne-am adresat, încheiem cu urările noastre de viață lungă, întru Adevăr, spre dreaptă și înțeleaptă cârmuire a Bisericii.

Semnează:

Oana Iftime, bioetician, autor de lucrări în domeniul dialogului știință- teologie
Alexandru Iftime, biolog, autor de lucrări în domeniul dialogului știință- teologie"

Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.01.2008, 09:07:23
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
http://laurentiudumitru.ro/blog/2008/01/10/scrisoare-catre-pf-patriarh-si-sf-sinod/
ESTE VB DE PROFANAREA BISERICII SF.ECATERINA din Bucuresti de linga fac. de teologie prin tinerea unei slujbe de catre eretici.Va lamuriti citind scrisoarea de pe blogul lui Laurentiudumitru.Eu zic ca tre sa subscriem dc sintem ortodocsi!
Eu nu subscriu si nu stabilesti tu conditii ca sa fim ortodocsi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.01.2008, 10:44:35
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Nu apare ceva scris acolo ,nu gasesc decat o pagina goala
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.01.2008, 19:24:44
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
http://laurentiudumitru.ro/blog/2008/01/10/scrisoare-catre-pf-patriarh-si-sf-sinod/
ESTE VB DE PROFANAREA BISERICII SF.ECATERINA din Bucuresti de linga fac. de teologie prin tinerea unei slujbe de catre eretici.Va lamuriti citind scrisoarea de pe blogul lui Laurentiudumitru.Eu zic ca tre sa subscriem dc sintem ortodocsi!
Eu nu subscriu si nu stabilesti tu conditii ca sa fim ortodocsi.
dar nu te obliga nimeni!si pe nimeni nu obliga aceasta informatie,in fond fiecare face ce ii dicteaza CONSTIINTA cod_gabriel!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.01.2008, 19:25:36
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

http://groups.google.com/group/ortodoxia/browse_thread/thread/1b334eb258626f0f/190c7413e268b9d1?hl=en#190c7413e268b9d1
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.01.2008, 11:17:57
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
http://laurentiudumitru.ro/blog/2008/01/10/scrisoare-catre-pf-patriarh-si-sf-sinod/
ESTE VB DE PROFANAREA BISERICII SF.ECATERINA din Bucuresti de linga fac. de teologie prin tinerea unei slujbe de catre eretici.Va lamuriti citind scrisoarea de pe blogul lui Laurentiudumitru.Eu zic ca tre sa subscriem dc sintem ortodocsi!
Eu nu subscriu si nu stabilesti tu conditii ca sa fim ortodocsi.
dar nu te obliga nimeni!si pe nimeni nu obliga aceasta informatie,in fond fiecare face ce ii dicteaza CONSTIINTA cod_gabriel!
Desigur. Ar fi culmea sa ne oblige.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scrisoare deschisă către Președinție și Primul-Ministru alexmatei Stiri, actualitati, anunturi 37 11.04.2012 08:07:58
Scrisoare pastorală a Sf. Sinod al B O R despre familia creștină laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 0 22.11.2011 00:53:06
Scrisoare catre liceeni:) Insane Generalitati 3 02.10.2010 11:13:29
scrisoare catre diavol... luciansro Generalitati 2 13.11.2009 11:56:36