Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.05.2009, 20:10:11
Dutzu's Avatar
Dutzu Dutzu is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.01.2009
Locație: Oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 44
Implicit Intrebare in legatura cu Sfintele Pasti

Am gasit intrebarea aceasta intr-o revista foarte veche de prin anul 1991 adresata de Alin Popescu din galati. Eu nu cunosc rapunsul, m-as bucura sa-l aflu aici pe site!!
Intrebarea: "Desi Mantuitorul a urcat o singura data, deci intr-o singura zi Golgota spre a fi rastignit, catolicii si ortodocsii au fixat Pastele in zile diferite. Cum poate fi explicat acest lucru?" Ortodocsii sau catolicii gresesc?
Multa sanatate intru slujirea celor sfinte.
__________________
Fie voia Ta Doamne
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.05.2009, 21:53:51
oana_21 oana_21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2009
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dutzu Vezi mesajul
Am gasit intrebarea aceasta intr-o revista foarte veche de prin anul 1991 adresata de Alin Popescu din galati. Eu nu cunosc rapunsul, m-as bucura sa-l aflu aici pe site!!
Intrebarea: "Desi Mantuitorul a urcat o singura data, deci intr-o singura zi Golgota spre a fi rastignit, catolicii si ortodocsii au fixat Pastele in zile diferite. Cum poate fi explicat acest lucru?" Ortodocsii sau catolicii gresesc?
Multa sanatate intru slujirea celor sfinte.

1Corinteni 11. 25-26
Asemenea și paharul după Cină, zicând: Acest pahar este Legea cea nouă întru sângele Meu. Aceasta să faceți ori de câte ori veți bea, spre pomenirea Mea.
26. Căci de câte ori veți mânca această pâine și veți bea acest pahar, moartea Domnului vestiți până când va veni.

Eu inteleg din aceste versete faptul ca nu trebuie fixata o anumita zi cand sa se sarbatoareasca pastele, important este sa-l sarbatoresti. Probabil din acest motiv (nu stiu sigur) pastele ortodox si pastele catolic se serbeaza in zile diferite, mai mult, atat pastele ortodox cat si cel catolic se sarbatoreste in fiecare an in zile diferite.
Probabil era mult mai usor daca se stia ca Isus Cristos a murit pe data de 25-aprilie, atunci toti crestini sarbatoareau ziua aceasta si gata.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Obiceiuri de Sfintele Pasti admin Sfintele Pasti - Invierea Domnului 32 01.05.2013 07:11:08
De Sfintele Pasti va primi botezul Adriana Cluj Botezul 2 12.04.2012 17:59:31
,,Cadou'' de Sfintele Pasti? antoniap Generalitati 18 01.05.2011 21:13:14
Mielul de Sfintele Pasti ghpepene Intrebari utilizatori 15 18.04.2011 18:48:23