Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.04.2012, 02:33:38
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Salutul pascal "Hristos a înviat" - o mărturisire de credință

Hristos a înviat!
În acest topic, mă voi referi la un fapt aparent nesemnificativ... dar care cred că este destul de important pentru relația noastră cu Dumnezeu, pentru exersarea virtuții curajului duhovnicesc: folosirea salutului "Hristos a înviat" în toată perioada pascală (de la Paști până la Înălțare), așa cum se rostește în cadrul Sfintelor Slujbe ale Bisericii noastre.
Noi, cei care participăm cu drag la viața liturgică a Bisericii, cunoaștem cu siguranță faptul că, în toate slujbele, în această perioadă de prăznuire a Învierii, preotul ne salută cu formula "Hristos a înviat", iar credincioșii (de fapt, cântăreții de la strană) intonează minunatul Tropar al Învierii ("Hristos a înviat din morți...").
La fel de bine cunoscut ne este și schimbul de replici dintre preot și credincioși de la finalul fiecărei Sfinte Liturghii: "Cu pace să ieșim"; "întru Numele Domnului". Din aceste cuvinte, înțelegem că noi, credincioșii care plecăm de la Sfânta Liturghie, nu ieșim din biserică pur și simplu pentru că s-a terminat slujba, având sentimentul datoriei împlinite și, eventual, satisfacția că am scăpat de îndatorirea "plictisitoare" de a asculta două ore o slujbă religioasă, iar acum ne putem vedea liniștiți de treburile noastre cotidiene. Nicidecum!
Întreaga noastră existență, fiecare clipă a vieții noastre trebuie să devină o doxologie neîncetată închinată Domnului nostru Iisus Hristos, o liturghie permanentă, săvârșită de dragul Lui în lume. "Liturghia de după Sfânta Liturghie" continuă neîncetat în inimile noastre și în mijlocul semenilor noștri, potrivit îndemnului liturgic atât de drag nouă: "Pe noi înșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm". Astfel, noi ieșim din biserică nu doar "cu pace", ci și "întru Numele Domnului", având, adică, datoria de a mărturisi în lume "cât bine ne-a făcut nouă Domnul și cum ne-a miluit", dăruindu-ne însuși Trupul și Sângele Său în Sfintele Taine.
Meditând în această perspectivă la formula pascală "Hristos a înviat", ajungem la concluzia că datoria noastră, a celor ce am participat duhovnicește la evenimentul fundamental al istoriei mântuirii - Învierea Domnului-, avem datoria de a duce mai departe, în afara spațiului liturgic, această veste minunată, de a mărturisi, cu bucurie și profundă credință, că Hristos a înviat cu adevărat, este în mijlocul nostru și va rămâne pentru veșnicie cu noi (Matei28, 19-20).
Salutul "Hristos a înviat" nu este doar o formulă tradițională, pe care o rostim în prima zi de Paști când ciocnim ouă roșii... ci o mărturisire de credință, pe care ne-o putem adresa unii altora în toată perioada de 40 de zile dintre Înviere și Înălțare. Așa se practică în mediile teologice (în primul rând, în biserici) și cred că ar fi minunat să păstrăm acest frumos și creștinesc salut inclusiv în discuțiile cu semenii noștri mai puțin credincioși, indiferenți față de credință sau chiar atei vehemenți. Sf. Serafim de Sarov saluta pe tot parcursul anului cu "Hristos a înviat, bucuria vieții mele". :)
Mântuitorul Hristos li S-a arătat credincioșilor Săi nu doar în ziua Învierii, ci "timp de 40 de zile", așa cum aflăm din primul capitol al Faptelor Apostolilor.
Știu, ne este destul de greu să spunem "Hristos a-nviat" la o lună după Paști, când întâlnim o persoană indiferentă față de religie. Parcă ne imaginăm reacția interlocutorului nostru: "Hei, a înviat demult, paștele a trecut de-o lună". Dar tocmai această reacție ironică (de cele mai multe ori, cauzată de neștiință, iar nu de răutate) este un bun prilej pentru noi de a-i vorbi despre necesitatea mărturisirii Învierii și, în primul rând, de a-i aminti de Învierea lui Hristos. :)
Când m-am hotărât să deschid acest topic, n-am avut intenția de a vă ține un discurs moralizator (deși cam așa a ieșit), pentru că știu că cei mai mulți utilizatori de pe forum sunt creștini incomparabil mai maturizați decât mine în viața spirituală. Intenția mea a fost aceea de a vă și de a-mi reaminti faptul că n-avem niciun motiv să pierdem șansa și bucuria de a mărturisi Învierea Domnului nostru Iisus Hristos, mai ales în această perioadă, în care, în cadrul slujbelor rostim salutul pascal. De ce între noi, cei credincioși, să ne spunem "Hristos a înviat", iar în relația cu alții să renunțăm la cuvintele duhovnicești și să folosim doar expresii fără legătură cu credința noastră? Oare nu suntem aceiași, atunci când vorbim cu un ateu care, eventual, mai este și șeful nostru de la serviciu? :) Oare în astfel de situații, ce motive de prin subconștient ne determină să zicem "bună ziua", iar nu "Hristos a înviat"? :) Oare nu cumva gândul ascuns, neconștientizat nici de noi înșine, că șeful, fiind ateu, s-ar putea să nu agreeze atitudinea noastră mărturisitoare?

Să vă spun cum sunt eu ispitită în acest sens: când vorbesc cu persoane credincioase (profesorii și colegii mei, prietenii cei mai dragi care sunt toți credincioși), îmi este foarte ușor să spun "Hristos a înviat", pentru că aceleași cuvinte de salut le folosesc și ei; în schimb, atunci când vorbesc cu persoane neinformate și/sau indiferente... îmi este mai ușor să rostesc formule de salut laice, cu gândul că "mântuirea nu constă doar în rostirea unei propoziții".
Autoanalizându-mi sincer atitudinea, am descoperit că nu mă rușinez nicidecum de a-L mărturisi pe Hristos! În schimb, mă tem ca nu cumva ceilalți să creadă că nu mai știu exact când a fost ziua de Paști și că de atunci a trecut ceva timp. Deci, aș fi gata în orice clipă să-mi mărturisesc în fața oricui credința în Hristos, dar apare doar îngrijorarea nejustificată de a nu părea ruptă de realitate folosind un salut pascal la câteva săptămâni după Sfintele Paști.
Mi-am propus ca, de acum înainte, să-mi exersez curajul și îndrăzneala de a-L mărturisi pe Hristos inclusiv prin folosirea cuvintelor de salut "Hristos a înviat" pe parcursul întregii perioade pascale, indiferent de credința interlocutorilor mei.
Ce ziceți, sunteți de acord să încercăm toți? :)

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 28.04.2012 at 02:39:36.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.04.2012, 11:56:01
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Știu, ne este destul de greu să spunem "Hristos a-nviat" la o lună după Paști, când întâlnim o persoană indiferentă față de religie. Parcă ne imaginăm reacția interlocutorului nostru: "Hei, a înviat demult, paștele a trecut de-o lună". Dar tocmai această reacție ironică (de cele mai multe ori, cauzată de neștiință, iar nu de răutate) este un bun prilej pentru noi de a-i vorbi despre necesitatea mărturisirii Învierii și, în primul rând, de a-i aminti de Învierea lui Hristos.
Adevărat a înviat!

Am avut și eu și încă am această problemă vizavi de cei mai puțin obișnuiți cu acest salut-mărturisire, adică cei care nu frecventează biserica. Mă gândeam că le par ciudat și cred că mă întrebam dacă nu cumva chiar sunt. Totuși, mustrările de conștiință nu întârziau să apară după fiecare salut lumesc, așa că mi-am asumat în anii trecuți salutul pe toată perioada pascală.
Am constatat că reacțiile celorlalți au fost, după ce au trecut peste mirare, favorabile, răspunzându-mi cu bucurie la fel. Puțini au fost cei deranjați, întorcându-mi un simplu „bună ziua”. Așa că mi-am dat seama că toată lupta se poartă în mine însumi, în gândurile și ezitările mele, că nu ceilalți, ci eu însumi sunt necredincios și lipsit de curajul mărturisirii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.04.2012, 21:04:34
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Adevărat a înviat!

Am avut și eu și încă am această problemă vizavi de cei mai puțin obișnuiți cu acest salut-mărturisire, adică cei care nu frecventează biserica. Mă gândeam că le par ciudat și cred că mă întrebam dacă nu cumva chiar sunt. Totuși, mustrările de conștiință nu întârziau să apară după fiecare salut lumesc, așa că mi-am asumat în anii trecuți salutul pe toată perioada pascală.
Am constatat că reacțiile celorlalți au fost, după ce au trecut peste mirare, favorabile, răspunzându-mi cu bucurie la fel. Puțini au fost cei deranjați, întorcându-mi un simplu „bună ziua”. Așa că mi-am dat seama că toată lupta se poartă în mine însumi, în gândurile și ezitările mele, că nu ceilalți, ci eu însumi sunt necredincios și lipsit de curajul mărturisirii.
"Am constatat că reacțiile celorlalți au fost, după ce au trecut peste mirare, favorabile, răspunzându-mi cu bucurie la fel."
Ce frumos! :)
M-ați încurajat și mai mult în hotărârea de a-mi asuma și eu acest salut creștinesc pe toată perioada pascală.

O noapte binecuvântată!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.04.2012, 21:11:53
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Am observat că obiceiul de a se rosti salutul pascal în toată perioada dintre Paști și Înălțare s-a păstrat în special în mediul rural.
La bunica mea la țară, foarte mulți localnici se salută pe stradă cu "Hristos a înviat", ceea ce mă impresionează în mod pozitiv. În orașe, în primul rând, nu mai există obiceiul de a saluta, pe stradă, persoane necunoscute... și apoi formule creștine de salut se folosesc doar între cei credincioși.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.04.2012, 21:34:28
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Așa este, la țară, mai ales în anumite zone, cum ar fi Bucovina, oamenii mai păstrează legătura cu Biserica, și atunci salutul „Hristos a înviat!” nu este deloc neobișnuit.
Din contră, îmi amintesc că, în urmă cu 19 ani, când am făcut un pelerinaj în acea zonă, neîmbisericit fiind eu, localnicii mă priveau cam mustrător pentru că nu-i salutam creștinește.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.05.2012, 00:08:57
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Așa este, la țară, mai ales în anumite zone, cum ar fi Bucovina, oamenii mai păstrează legătura cu Biserica, și atunci salutul „Hristos a înviat!” nu este deloc neobișnuit.
Din contră, îmi amintesc că, în urmă cu 19 ani, când am făcut un pelerinaj în acea zonă, neîmbisericit fiind eu, localnicii mă priveau cam mustrător pentru că nu-i salutam creștinește.
Foarte interesant!
Eu merg la țară, în vacanțe, în jud. Argeș. N-aș putea spune că acolo oamenii sunt mult mai credincioși decât noi... unii da, dar alții suferă de o mulțime de patimi: beție, mânie etc. Mă impresionează în mod negativ în special faptul că știu cazuri de copilași bătuți de către proprii lor părinți și obligați să muncească de la vârste foarte fragede. Mulți dintre cei de acolo sunt violenți față de soțiile și copiii lor...
Pe de altă parte, s-a păstrat, chiar și-n aceste familii, o anumită legătură cu viața religioasă: sărbătorile sunt ținute cu strictețe (chiar și sărbătorile imaginare, nu doar cele din calendar...), se salută cu "Hristos a înviat" în perioada pascală, există obiceiul acesta interesant de a se saluta între ei pe stradă, indiferent dacă se cunosc sau nu. :) Unii dintre ei combină credința creștină cu superstițiile...
Există, de asemenea, familii cu adevărat credincioase, care participă cu evlavie la Sfânta Liturghie, trăiesc în armonie, se iubesc și sunt toleranți unii față de alții.
Am observat că, în mediul rural, ca oriunde altundeva, pot fi găsite aspecte pozitive și negative, există atât credincioși, cât și necredincioși... Modul lor de viață este diferit față de cel pe care-l trăim noi în orașe, dar diferit și de descrierile idilice ale vieții rurale din anumite romane. :) Acum, din fericire, au acces la tehnologia actuală (televizor, internet etc), dar își păstrează, în același timp, ceva din mentalitatea și obiceiurile tradiționale. :)
Oricum, așa cum ați afirmat, legătura cu Biserica, tradițiile religioase se păstrează într-o măsură mult mai mare în mediul rural. De exemplu, ar fi imposibil să convingi pe cineva de la țară să lucreze într-o duminică sau într-o zi de sărbătoare cu cruce roșie. Desigur, acesta nu este aspectul fundamental al credinței noastre, dar faptul că au păstrat respectul față de sărbători este, cred, un indiciu al existenței unui atașament față de valorile creștine. De asemenea, am auzit și eu că, în Bucovina sau în alte regiuni ale țării, locuitorii de la sate sunt incomparabil mai credincioși decât cei din Muntenia.

Doamne ajută!

P. S. Îmi cer scuze pentru eventualele greșeli de scriere, n-am mai stat să corectez.

O noapte binecuvântată!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Lui Hristos ii plac oamenii delicati" VladCat Generalitati 80 19.06.2012 08:23:48
Salutul cu ""Buna"" (exclusiv in Ardeal) Adriana Cluj Generalitati 22 03.04.2012 12:42:51
Iubirea "Ilegala" in Biserica Lui Hristos...Si nu numai... savudanmihai Despre Biserica Ortodoxa in general 15 28.02.2011 00:23:44
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
"Viata in Hristos" de Sfantul Cabasila a aparut la EIBMBOR mihailt Stiri, actualitati, anunturi 0 02.04.2009 00:19:20