Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 10.08.2014, 00:09:28
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciresica Vezi mesajul
Buna ziua, d-le administrator!
Va rog sa imi spuneti cum pot sa ma sterg din baza dvs. de date si de asemenea va rog sa blocati toate subiectele deschise de mine.
Va multumesc!
Pai de ce sa te stregi ? Nu iti place aici ?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 11.11.2014, 10:40:10
OctavianAdrian OctavianAdrian is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2010
Mesaje: 30
Implicit Mersul la manastire, nu are varsta

Problema cu mersul la manastire este una privata, care nu se poate discuta pe un forum in adancimea ei. Intr-adevar manastirea este un loc unde trebuie sa ai o chemare speciala...Cum spunea pr. Arsenie Boca "Nu toti care se duc la manastire se mantuiesc, nici toti care raman in lume, se prapadesc." Problema este complicata si necesita discutii/spovedanii cu duhovnicul ales. Dumnezeu, daca va rugati va va arata un duhovnic potrivit pentru dumneavoastra. Dar, pentru aceasta trebuie sa aveti un mic program de rugaciune (de dimineata/seara, acatistul Maicii Domnului, paraclisul Maicii Domnului, rugaciunea/acatistul/paraclisul catre sfantul din ziua curenta etc.). Cereti sfat unui duhovnic, pe care il alegeti aleator, la inceput.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------Cred Doamne si marturisesc ca Tu esti cu adevarat, Fiul lui Dumnezeu, care ai venit in lume sa ii mantuiesti pe cei pacatosi, dintre care cel dintai sunt eu.
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Reply With Quote
  #33  
Vechi 11.11.2014, 10:52:38
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Mantuirea e mai usoara in lume sa stii.

Si poti sa incerci sa implinesti aici ce implinesc monahii in manastire.

Ce iti va lipsi din manastire? Bogatia duhovniceasca pe care parintii o au. Dar poti sa dobandesti din aceea mergand des la manastiri si petrecand mai mult timp acolo.

Parerea mea dupa ce ti-am citit posturile este ca nu ai asezare duhovniceasca pentru manastire si ca ai o personalitate destul de puternica, care o sa fie lezata de multele ispite din manastire. Daca te tulbura un cuvant sau o situatie mai mica, in manastire o sa te tulbure... totul.

Tine minte: manastirea este ispita si nu pace. Pace este doar pentru cei sporiti duhovniceste, asezati cu harul si cu mintea. Pentru cei care merg dupa capul lor este doar ispita continua.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare