Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 28.11.2014, 08:37:58
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Ok, ce e de facut atunci in situatia inversa? Adica, spre exemplu, daca vreau sa ma convertesc la adventisti? Ei imi vor recunoaste botezul, sau imi vor cere sa ma " rebotez"?
Cel mai probabil te vor obliga sa renunti la Taina Sfantului Botez si te vor
boteza conform invataturii demonice.Te va boteza diavolul.

Citat:
Daca as vrea sa ma casatoresc cu un adventist, probabil lucrurile ar fi mai clare : ma convertesc, ma botez, apoi ne cununam si traim fericiti pana la adanci batraneti ( desigur, dupa asazisa cununie).
Nu-s clare.Nu se poate vorbi despre Sfanta Taina a Cununiei, din moment
ce tainele se savarsesc doar in Ortodoxie.La altii (secte) e doar teatru eftin.
Citat:
Dar asa? Adica daca vreau sa ma convertesc doar eu, fara sot, cu care as fi cununata ortodox, sau doar civil, sau nicicum? M-ar primi in congregatie in oricare din aceste situatii, ori m-ar considera ca traind in pacat?
Citat:
Ce ar trebui sa facem mai intai, sa ne " cununam"( la ei), si apoi sa ne " botezam", si abia apoi ne vor primi la " cina Domnului"( coresp. Sf. Impartasanii) ? Sau, putem si asa, in stare cazuta, sau convietuind cu o persoana necredincioasa, sa luam parte la slujbe, sa ne rugam, etc, ca si acum, la noi?
Dar nu vei primi nici o " cina Domnului" , vei face ritualuri prin care vor intra
demonii in tine.Atunci cand te lepezi de Taina Sfantului Botez, Duhul Sfant
te paraseste, si nu mai ai nici o protectie impotriva diavolului.Si atunci vine
vrasmasul si iti ia sufletul.Ma rog, nu ti-l ia, il dai tu de bunavoie.Pentru ca
lepadarea credintei Ortodoxe, inseamna lepadare de Hristos.

Citat:
( ma rog, nu stiu la ce ar folosi toate astea, atata timp cat eu personal nu am incredere in conceptul de preotie universala, nici in iertarea pe care ne-am putea-o acorda unii altora, in urma marturisirii pacatelor, sau in cadrul acelui ritual al spalarii picioarelor, premergator " cinei Domnului", in care nu am inteles cine -cui..., la fel cum nu am nteles nici cine poate lua parte la cina propriu-zisa, pt ca ei zic ca orice crestin, deci nu specifica explicit daca sa fie botezat., sau cununat, etc, cer doar sa nu o facem cu nevrednicie, ci sa ne cercetam in prealabil, asa cum spune si sf. Ap. Pavel)
De obicei, spovedania publica in cadrul sectelor se face cu scopul ca
sectantul sa fie avut "la mana".Adica sa fie santajabil, in cazul in care se
decide la un moment dat sa parasesca secta.
(Diavolul cand te-a prins, crezi ca-ti mai da drumul ? Daca nu intervine
Dumnezeu, nu-ti mai da drumul vrajmasul.Al lui esti, incepand inca de pe
lumea asta)

Citat:
Copiii, daca ii boteaza cand sunt mari, fac totusi cateheza cu ei? Mai e necesar sa faca si la scoala religie, sau invata mai multe la biserica? Invataturile lor despre Dumnezeu, comparativ cu ale noastre, au mai mult sau mai putin potential de a le inspira teama ( groaza, oroare) de "mania", " razbunarea", " judecata" divina, si de a-i impiedica sa simta ceea ce trebuie fata de El, adica dragoste parinteasca?
De obicei, in secte, scriptura este intrepretata dupa bunul lor plac, si ceea
ce nu le convine, scot din Biblie.In cazul copiilor acele lectii de "cateheza"
sunt metode iscusite de spalare a creierului, pentru ai face dependenti de
colectiv.In secte nu mai functioneaza gandirea proprie, ci gandirea grupului,
astfel incat sectarul sa fie dependent si psihic si fizic de grup.

Citat:
( de ce ma preocupa aceste aspecte? Pt ca in zona unde ne cautam locuinta, e foarte aproape o biserica adventista, si al meu m-a intrebat, mai in gluma mai in serios, daca nu vreau sa merg acolo, eventual cu copilul; nu a specificat insa daca ar vrea sa mearga si el; i-am spus ca din cate stiu la ei nu ai voie sa bei, fumezi, injuri, etc si a zis ca foarte bine, i-ar conveni sa nu mai fac nimic din toate astea;
Asa cum Dumnezeu isi face simtita prezenta si are Bisericile Sale, asa
si diavolul si-a facut biserici.Diavolul imita tot ceea ce face Dumnezeu.
Diavolul nu poate sa creeze nimic, el doar imita ceea ce face Dumnezeu.

Multi zic ca de cand sunt la secte, nu-i mai chinuie diferite patimi. Pai da.
Pentru ca din moment ce ai trecut la secta, diavolul nu mai duce razboi
cu tine pentru sufletul tau, pentru ca te-a castigat.Si atunci iti ridica ispitele.

Tu ai mai duce razboi cu cineva, daca acel cineva vine de bunavoie la tine ?Nu.N-ai motiv sa duci razboi cu cineva care acum ti-e aliat.

Asa si diavolul.Nu are rost , nici sens, sa mai duca lupta cu tine , din
moment ce tu, de bunavoie te duci la el, si-i dai sufletul.Din moment ala
esti cu el, el ti-e stapan.
Ia fii atenta la acest clip:
http://www.youtube.com/watch?v=r6rl9i4T3lo
Reply With Quote
  #72  
Vechi 28.11.2014, 10:40:24
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Mi-e greu totusi sa cred ca acea biserica este guvernata de cine spuneti voi...atata doar ca nu as avea incredere sa-mi pun mantuirea in mainile lor, ale unor oameni simpli ca si mine , e ca si cum in loc sa merg la medic m-as lua dupa vecini...ei nu chiar, ci dupa fetele de la farmacie, care, teoretic, au facut si ele o scoala ( dar cu toate astea nu sunt medici)...dar din pacate multa lume chiar asta face ...

Este o mentalitate tare ciudata in acesta tara cel putin, nu stiu in altele cum o fi; daca cineva afost o data la un doctor, si acela l-a tinut la usa, sau mai stiu eu ce necuviinta a comis, poate fara nicio legatura cu profesionalismul propriu-zis, omul acela isi pierde incrderea si nu mai merge la niciun medic, tragand conxluzia catoti is la fel....daca se aude ca cineva a fost la un anume locas de cult, sa zicem, unde a fost pacalit si i s-au luat toti banii, cine aude povestea trage concluzia ca acel locas este spurcat, si ca toti slujitorii acelei institutii sunt nedemni de incredere...( am eu o prietea care se tot plange ca-i e casa bantuita, ca e atacata energetic, etc, dar nu cheama preotul/nu merge la biserica, sa se spovedeasca, etc, pt ca " popii fac si dreg"...)

In schimb, adventistii si alti sectanti, martorii lui I, mormonii, parca is mult mai bine vazuti, mai cinstiti, mai credinciosi, etc, desi se spune ca si ei ar umbla pana la urma sa iti ia tot ce ai...( ca sa dea saracilor, chipurile)...
Reply With Quote
  #73  
Vechi 28.11.2014, 10:49:21
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Care copil?
Aveti copil ?
V-ati hotarat sa aveti ? Atunci este bine,inseamna ca va casatoriti mai intai :)
Adu-l cu blandete pe calea ortodoxiei si razbeste-i fumurile din cap!
Baiatul asta nu conteneste sa ma socheze cu ideile lui nazbataioase :)

Probabil inca spera ca o sa avem pana la urma...
In principiu nu cred ca il intereseaza ce religie o sa avem, atata tmp cat nu e una prea habotnica, care sa ii ingradeasca unele libertati, sau sa ii impuna unele reguli si restrictii...
Desi dupa parerea mea, care se pare nu coincide cu a lui, mie religia adventista mi se pare mult mai habotnica si mai restrictiva decat a noastra, el probabil se ghideaza doar dupa fetele zambitoare si optimistepe care le vede pe strada, si crde ca doctrina lor e doar " iubire si speranta",fara urma de ingradiri, reguli, pedepse, judecata, etc (" cum o sa is arunce Dumnezeu proprii copii in iad???"); insa eu ma tem ca mai degraba de la ei ( adventisti et co) risti sa te procopsesti cu o nevroza sau psihoza, din cauza groazei care ti se inoculeaza daca , ca copil mai ales, faci vreun pacat omenesc...
Dar poate ma insel...poate chiar sunt biserici in lumea asta, unde ti se spune ca orice pacate ai face, Dumnezeu e bun si te iarta nneconditionat...

Last edited by fallen; 28.11.2014 at 11:05:11.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 28.11.2014, 10:59:19
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Mi-e greu totusi sa cred ca acea biserica este guvernata de cine spuneti voi...atata doar ca nu as avea incredere sa-mi pun mantuirea in mainile lor, ale unor oameni simpli ca si mine , e ca si cum in loc
Dar n-o spunem noi, o spun marii duhovnici ai Ortodoxiei, au spus-o inaintea
lor Sfintii Parinti si martirii, care si-au dat viata pentru Hristos, pentru
ca au fost impotriva ereziilor (adica impotriva sectelor).
In fiinta ta se duce urmatoarea lupta:
Omul trupesc din tine nu-i vine sa creada ce reprezinta aceste secte, insa
omului duhovnicesc din tine stie de acest pericol.Adica sufletul tau stie
ca acolo (la secte) este pierzare.Si de aici lupta in fiinta ta dintre omul trupesc si omul duhovnicesc.Lupta dintre cele ale trupului si cele ale sufletului.

Citat:
In schimb, adventistii si alti sectanti, martorii lui I, mormonii, parca is mult mai bine vazuti, mai cinstiti, mai credinciosi, etc, desi se spune ca si ei ar umbla pana la urma sa iti ia tot ce ai...( ca sa dea saracilor, chipurile)...
pai vrasmasul a devenit expert in branding religios.Culmea este ca diavolul
a invatat de la om , ce e ala branding.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 28.11.2014, 21:58:47
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Probabil inca spera ca o sa avem pana la urma...
In principiu nu cred ca il intereseaza ce religie o sa avem, atata tmp cat nu e una prea habotnica, care sa ii ingradeasca unele libertati, sau sa ii impuna unele reguli si restrictii...
Desi dupa parerea mea, care se pare nu coincide cu a lui, mie religia adventista mi se pare mult mai habotnica si mai restrictiva decat a noastra, el probabil se ghideaza doar dupa fetele zambitoare si optimistepe care le vede pe strada, si crde ca doctrina lor e doar " iubire si speranta",fara urma de ingradiri, reguli, pedepse, judecata, etc (" cum o sa is arunce Dumnezeu proprii copii in iad???"); insa eu ma tem ca mai degraba de la ei ( adventisti et co) risti sa te procopsesti cu o nevroza sau psihoza, din cauza groazei care ti se inoculeaza daca , ca copil mai ales, faci vreun pacat omenesc...
Dar poate ma insel...poate chiar sunt biserici in lumea asta, unde ti se spune ca orice pacate ai face, Dumnezeu e bun si te iarta nneconditionat...
Ortodoxia nu este religie. Apoi, doar ptr. ca iti atrage atentia ca nu e bine sa bei, fumezi, desfranezi etc. nu inseamna habotnicie, ci asa vede omul necredincios lucrurile. Libertatea adevarata este libertatea fata de pacat. Biserica Ortodoxa iti ofera libertatea deplina, nu lanturi. Libertinajul,'fac ce vreau eu', 'dependente' nu sunt tot una cu libertatea. Esti liber sa faci ce vrei, ca doar Dumnezeu nu e dictator, altfel am trazni cu totii, dar in acelasi timp o sa culegi roadele, roade care sunt ale tale, si nu poti da vina pe altul, desi multi fac asa. Acum vorbesc la modul general, nu despre tine.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 28.11.2014, 22:15:09
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Completari.
Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul

Dar nu vei primi nici o " cina Domnului" , vei face ritualuri prin care vor intra
demonii in tine.Atunci cand te lepezi de Taina Sfantului Botez, Duhul Sfant
te paraseste, si nu mai ai nici o protectie impotriva diavolului.Si atunci vine
vrasmasul si iti ia sufletul.Ma rog, nu ti-l ia, il dai tu de bunavoie.Pentru ca
lepadarea credintei Ortodoxe, inseamna lepadare de Hristos.
Protestantii si neo-protestantii nu cred in Sf.Impartasanie. Ce fac ei este pur simbolistic, in memeoria acelui eveniment. In acest caz, nu e nici un ritual, e doar o adunare, o masa. Si tot ei spun ca stiu Scripturile, desi daca ii iei la puricat, nu le stiu. Problema e ca ortodocsii nu stiu Sf.Scriptura, ptr. ca nu o citesc. Ar trebuie sa fie citita de mai multe ori, ptr. ca de fiecare data intelegi si descoperi mai mult. Sectarii par ca stiu Biblia ptr. ca ortodocsii sunt analfabeti.
Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
De obicei, spovedania publica in cadrul sectelor se face cu scopul ca
sectantul sa fie avut "la mana".Adica sa fie santajabil, in cazul in care se
decide la un moment dat sa parasesca secta.
(Diavolul cand te-a prins, crezi ca-ti mai da drumul ? Daca nu intervine
Dumnezeu, nu-ti mai da drumul vrajmasul.Al lui esti, incepand inca de pe
lumea asta)
Nu toti fac asa. Daca nu e public, ii spui pastorului sau altui om care e in functie mai mare.
Spovedania publica nu este neaparat rea, caci si ortodocsii faceau asa in primele veacuri. Ei oricum se spovedeau zilnic. Nimeni, nici preotii, nici ceilalti ortodocsi, nu foloseau spovedania celuilalt impotriva lui, si asta ptr. ca nimeni nu este fara de pacat, iar a judeca numai Domnul o poate face.
Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Asa cum Dumnezeu isi face simtita prezenta si are Bisericile Sale, asa
si diavolul si-a facut biserici.Diavolul imita tot ceea ce face Dumnezeu.
Diavolul nu poate sa creeze nimic, el doar imita ceea ce face Dumnezeu.

Multi zic ca de cand sunt la secte, nu-i mai chinuie diferite patimi. Pai da.
Pentru ca din moment ce ai trecut la secta, diavolul nu mai duce razboi
cu tine pentru sufletul tau, pentru ca te-a castigat.Si atunci iti ridica ispitele.
Eschimosii nu stiau ce e aia razboi, hotie, crime si alte faradelegi. Cand au devenit ortodocsi, multi au inceput sa faca numai rele: sa fure, sa minta s.a.m.d. De ce? Pentru ca dracul ii vroia inapoi, sa fie a lui. Multi uita ca este razboi permanent. Dracul se lupta cu omul impotriva lui Dumnezeu, nu cu Dumnezeu. Sunt oameni care au dus lupte impotriva unor patimit toata viata lor, dar nu au cazut din credinta ortodoxa.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 28.11.2014, 23:11:20
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Completari.

Protestantii si neo-protestantii nu cred in Sf.Impartasanie. Ce fac ei este pur simbolistic, in memeoria acelui eveniment. In acest caz, nu e nici un ritual, e doar o adunare, o masa.
Pai daca cineva este eretic ( si-o stie) si face chestii "simbolistice", atunci
avem de-a face cu urmatoarea situatie:
Nu crede in Dumnezeul Adevarat, dar se preface ca-o face, si-o face imitand
rugaciunea crestina.Imi pare rau, dar asta este bataie-de-joc.
Ba chiar am putea spune ca este blasfemie.Numai sarsaila, imita cu scopul de a denigra.
Pe scurt: daca nu te rogi la Dumnezeul Adevarat, te rogi la draci.Iar a te ruga la draci
este si asta un ritual.

Citat:
Si tot ei spun ca stiu Scripturile, desi daca ii iei la puricat, nu le stiu.
Pai fie au scos fie au modificat Scriptura dupa bunul lor plac. Verseturile care
intra in contradicti cu "invatatura" lor fie sunt modificate, fie sunt scoase din
bibliile lor.
Iar daca le raspunzi cu Scriptura Adevarata, sar ca arsi, inebunesc intr-o secunda,
se comporta precum dracii.E si normal.Adevarul ii arde precum, arde hartia.
Citat:
Problema e ca ortodocsii nu stiu Sf.Scriptura, ptr. ca nu o citesc. Ar trebuie sa fie citita de mai multe ori, ptr. ca de fiecare data intelegi si descoperi mai mult. Sectarii par ca stiu Biblia ptr. ca ortodocsii sunt analfabeti.
Asa este.Adevarat.

Citat:
Spovedania publica nu este neaparat rea,
O ba da si inca cum.Spovedania publica a avut un efect de amplificare a prigoanei
crestinilor din primele secole.Ba chiar a devenit o asemenea problema incat Nectarie
al Constantinopolului, a hotarat interzicerea ei in public.

Daca stai sa te gandesti, este normal ca spovedania sa nu fie publica.Pentru ca
scopul spovedaniei nu este acela de a face circ adunand lume, care sa rada alaturi
de draci, de pacatele celuilalt.

Citat:
Eschimosii nu stiau ce e aia razboi, hotie, crime si alte faradelegi. Cand au devenit ortodocsi, multi au inceput sa faca numai rele: sa fure, sa minta s.a.m.d. De ce? Pentru ca dracul ii vroia inapoi, sa fie a lui. Multi uita ca este razboi permanent. Dracul se lupta cu omul impotriva lui Dumnezeu, nu cu Dumnezeu. Sunt oameni care au dus lupte impotriva unor patimit toata viata lor, dar nu au cazut din credinta ortodoxa.
Da, asa este.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 29.11.2014, 09:30:42
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Deci tot threadul asta a ajuns sa fie o discutie despre cum o ramura a unei religii este cea adevarata, si celelalte ramuri/religii sunt ale diavolului?

Interesanta perspectiva. Din pacate, toti oamenii religiosi, indiferent de religie sau ramura, o au.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 29.11.2014, 09:34:16
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Deci tot threadul asta a ajuns sa fie o discutie despre cum o ramura a unei religii este cea adevarata, si celelalte ramuri/religii sunt ale diavolului?
Nope.Exista o singur pom.Cel al Ortodoxiei.

Last edited by oaie_cugetatoare; 29.11.2014 at 09:41:12.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 29.11.2014, 09:37:40
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Nope.Exista o singur pom.Cel al Ortodoxiei si atat.Restul... sunt frunze
lepadade de vant sau furtuni,la vreme !
Cum ziceam, intersanta perspectiva.

Bine ca crestinii sunt relativ calmi, si nu incep sa omoare alte ramuri ale credintei lor, cum vedem acum in lumea musulmana.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare