Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.02.2009, 10:40:38
Maria-Raluca's Avatar
Maria-Raluca Maria-Raluca is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Implicit Sfantul Maslu

*Ce este Sfantul Maslu?
Sfantul Maslu este o slujba, una din cele 7 taine ale sfintei Biserici in care, prin rugaciunile preotilor si ungerea cu untdelemnul sfintit de acestia, se impartaseste harul cel dumnezeiesc, tamaduitor de toata boala sufleteasca si trupeasca.

*De unde vine numele?
Cuvantul maslu este de origine slava, din cuvantul ''maslo'' care inseamna untdelemn sfant.
Se mai intrebuinteaza si denumirea ''eleoungere''-ungere cu untdelemn, provenit din limba greaca.

*In Vechiul Testament se practica ungerea?
Da, si in VT se practica ungerea.:
Exod XXXVII, 29.--A facut de asemenea mir pentru sfanta ungere si tamaie mirositoare, curate si cu iscusinta alcatuite de pregatitorii de aromate.
XL, 13.--Sa imbraci pe Aaron in sfintele vesminte si sa-l ungi, si sa-l sfintesti, ca sa-mi fie preot.
Psalm XLIV, 8--...Pentru aceasta Dumnezeul tau, a turnat peste tine untdelemnul bucuriei.
LXXXVIII, 20.--Aflat-am pe robul meu David si cu mirul meu cel sfant l-am uns.
Levitic XVI, 32.--...Sa curateasca preotul, care este uns ca sa preoteasca.
Numerii XXXV, 25.--Si obstea trebuie sa mantuiasca pe ucigas din mainile razbunatorului sangelui varsat, si sa-l intoarca obstea in cetatea lui de scapare, unde a fugit el, ca sa traiasca acolo pana la moartea marelui preot, care este miruit cu mir sfintit.
Isaia LXI,1.--Duhul Domnului este peste mine pentru ca m-a uns ca sa binevestesc saracilor, m-a trimis sa vindec pe cei cu inima zdrobita, sa propovaduiesc celor robiti slobozire.

*Marturii despre ungerea cu untdelemn sfintit in Noul Testament
Marcu VI, 13.--Si scoteau afara demoni multi si ungeau cu untdelemn pe multi bolnavi si-i faceau sanatosi.
Luca, Iv, 18.--Duhul Domnului este asupra mea, pentru care m-a uns sa binevestesc saracilor, m-a trimis sa tamaduiesc pe cei zdrobiti cu inima, sa propovaduiesc robilor dezrobirea.
Fapte X, 38.--Adica despre Iisus din Nazaret; cum L-a uns Dumnezeu cu Duhul Sfant si cu putere si cum a umblat din loc in loc, bine-facand si vindecand pe toti cei asupriti de diavol pentru ca Dumnezeu era cu El.
Iacov V, 14, 15.--Este cineva bolnav dintre voi? Sa cheme preotii bisericii si sa se roage pentru el, ungandu-l cu untdelemn, intru numele Domnului. Si rugaciunea credintei va mantui pe cel bolnav si Domnul il va ridica si de va fi facut pacate, se vor ierta lui.si de va fi facut pacate, se vor ierta lui.

*Cand se poate face maslu?
Slujba se poate face oricand este nevoie, dar se obisnuieste sa se faca in zile de post, pentru ca fiecare credincios sa fie mai pregatit sufleteste.

*Cine sunt savarsitorii acestei taine?
Savarsitorii acestei Sfinte Taine sunt preotii Bisericii dupa cuvantul Sfantului Apostol Iacov:
''Este cineva bolnav intre voi? Sa cheme preotii Bisericii si sa se roage pentru el, ungandu-l cu untdelemn, intru numele Domnului. Si rugaciunea credintei va mantui pe cel bolnav si de va fi facut pacate, se vor ierta lui.''(Iacov V,14)
De asemenea, practica ungerii cu untdelemn o intalnim si la ceilalti apostoli, care dupa prima lor trimitere ''ungeau cu untdelemn pe multi bolnavi si-i tamaduiau''(Marcu, VI, 13)

*Numai bolnavilor li se face Maslul?
Nu numai bolnavii au nevoie de Sfantul Maslu ci si cei sanatosi trupeste, pentru tamaduirea sufletului(iertarea pacatelor) si pentru ajutor de la Dumnezeu.
In vechile Pravile Bisericesti, se mentiona ca nu trebuie sa se faca maslu celor ce li s-a legat limba, pruncilor pana la 7 ani, si nebunilor pana ce nu-si vin in fire.

*Toti bolnavii carora li se face slujba se tamaduiesc?
Nu toti bolnavii carora li se face slujba se tamaduiesc; unii nu primesc vindecare poate din pricina nevredniciei lor, altii poate sunt inscrisi in alt plan dumnezeiesc. Exista cazuri de oameni induhovniciti care cer de la Dumnezeu boala pentru ca prin rabdare sa se mantuiasca.
Insa, oricum ar fi primitorul slujbei, la sfarsitul ei, prin mila lui Dumnezeu, suferindul primeste o noua stare sufleteasca.

*Cum ne pregatim pentru aceasta slujba , si unde se savarseste?
Este foarte bine daca inaintea slujbei, primitorul tainei se curateste trupeste, si se spovedeste curat de toate pacatele sale, apoi cheama 7 preoti sau 3 preoti iar la mare nevoie se poate sluji chiar cu 2 preoti.
Traditia bisericii spune ca, sfantul maslu nu se poate savarsi de un singur preot, decat in conditii deosebite.
Daca este suferind, preotii sunt chemati acasa , la bolnav, unde pe o masa se pregateste un vas cu apa curata pentru aghiazma, catuia cu tamaie, 7 lumanari(un vas cu faina de grau), busuiocul, un pahar cu ulei si 7 betisoare cu vata pentru ungere.
Daca nu sunt cazuri speciale, preotii vor face in zile de post, Sfantul Maslu de obste, adica atat pentru cei bolnavi cat si pentru cei sanatosi, in Sfanta Biserica.
Acasa la bolnav, preotii se imbraca in epitrahil si felon, aseaza sfanta Evanghelie pe masa si fac mai intai Sfestania ( aghiasma mica).

*Cand se face Sfintirea uleiului?
Dupa inceperea Sfintei Taine preotii citesc de 7 ori rugaciunea de sfintire a untdelemnului, moment in care fiecare preot binecuvinteaza untdelemnul, sfintindu-l.

*Cand se face ungerea?
In timpul slujbei se citesc 7 Apostole, 7 Evanghelii si 7 Rugaciuni, dupa care la sfarsitul fiecarei rugaciuni se face ungerea cu untdelemn sfintit.

*Cum se incheie slujba?
Slujba se incheie prin deschiderea Sfintei Evanghelii de catre slujitori, pe capul bolnavului si citirea ultimei rugaciuni urmata de o ectenie intreita, dupa care se face sfarsitul slujbei, cu formula: -bolnavul-''Binecuvantati, parinti sfinti si ma iertati pe mine pacatosul''
-preotii-''Dumnezeu sa te ierte, sa te binecuvanteze, sanatate trupeasca si sufleteasca sa-ti daruiasca.''

*Ce rugaciuni se mai fac unite cu aceasta slujba?
Se obisnuieste ca, odata cu aceasta slujba a Sfantului Maslu, sa se mai faca rugaciuni de dezlegare sau chiar moliftele Sfantului Vasile cel Mare.

*Ce facem cu untdelemnul si cu faina sfintita?
Untdelemnul se foloseste la ungerea celui bolnav, iar din faina se fac turtite pe plita care se pot consuma cu evlavie de crediciosi.

continuare..
__________________
~Munceste ca si cum nu ai muri niciodata, dar ingrijeste-te de suflet ca si cum ai muri maine!~
~Cand oamenii te cinstesc si te lauda, spune-ti in sinea ta:" Nu eu merit asta, asta nu se cuvine mie, ci, Tie, Doamne!"~
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.03.2009, 00:51:29
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit nu am om care sa ma arunce in apa

Taina Sfantului Maslu este manifestarea dragostei lui Dumnezeu fata de om.

Taina Sfantului Maslu arata cat pretuieste Domnul trupul. Harul tamaduitor cuprinde trupul, dimpreuna cu sufletul, spre a-l mangaia de ranile aduse de viclenia diavolului.

Sa ajutam pe cei neputinciosi sa ajunga la Slujba Sfantului Maslu !

Slabanogul de la Scaldatoarea Vitezda "nu avea om ca sa-l arunce in apa", deoarece fiecare se gandea mai inainte la sine. Oare cu cata durere l-a vindecat Hristos pe acesta, lepadat fiind de catre toti ai sai, parasind de dragoste pe acela mai bolnav decat ei? Hristos l-a vindecat si el s-a mantuit, dar ceilalti ce vor raspunde la sfarsit, cand vor auzi: "Bolnav am fost si nu M-ati cercetat."

Noi suntem "omul" de care cei bolnavi, care nu pot veni singuri in Biserica, au nevoie spre "a fi aruncati in apa".

Sa ne pregatim raspunsul.. "Bolnav am fost si nu M-ati cercetat."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.03.2009, 12:22:22
Maria-Raluca's Avatar
Maria-Raluca Maria-Raluca is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Implicit Sfantul maslu-intrebari si raspunsuri-continuare

*De cate ori trebuie facuta aceasta slujba?
Aceasta slujba se obisnuieste a se face de trei ori la patul suferindului, dar nu poate fi vorba de o limita; ea popate fi savarsita de cate ori este necesar. Sunt Biserici unde se face in fiecare zi de vineri, sau in manastiri se savarseste chiar mai des.

*De ce numarul 7 este folosit atat de des la aceasta slujba?
Numarul 7 este un numar simbolic care in VT reprezenta plinatatea astfel:
-De 7 ori a fost inconjurata cetatea Ierihonului cand au cucerit-o israelitii
-7 au fost preotii care sunau din trambite
-De 7 ori s-a rugat proorocul Ilie pe Carmel ca sa vina ploaia
-De 7 ori s-a cufundat in Iordan Neeman sirianul cand s-a curatit de lepra
De altfel, repetarea de 7 ori a rugaciunilor arata o insistenta, pentru ca boala este de foarte multe ori o experienta la limita dintre viata si moarte.

*De ce Sfantul Maslu pentru tamaduirea bolilor?
Noi stim ca boala este e ispita grea venita peste om, care de multe ori il deprima, il descurajeaza si de multe ori, mijloacele omenesti nu sunt indeajuns pentru a lupta.
In multe cazuri cel cradincios se gandeste ca boala lui are cauza in pacatele savarsite de el si adeseori este si adevarat lucrul acesta. De aceea ne gandim ca, boala este un prag destul de greu, iar ingrijorarea este alimentata de faptul ca cel suferind se gandeste ca poate muri in orice clipa, fara a mai putea savarsi binele.
De aceea trebuie sa gandim ca mai inainte de toate, Dumnezeu este cel care a pus la indemana posibilitatea savarsirii acestei taine din dorinta divina ca:''...nimeni sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica.''Aceasta Taina, desi vindeca si sufletul prin curatirea pacatelor, ea este o taina a trupului.

*Cum lucreaza harul lui Dumnezeu asupra trupului?
Harul lui Dumnezeu lucreaza asupra trupului, lucrand mai intai in sufletul omului, ridicandu-i pacatele si linistindu-i constiinta.

continuare...
__________________
~Munceste ca si cum nu ai muri niciodata, dar ingrijeste-te de suflet ca si cum ai muri maine!~
~Cand oamenii te cinstesc si te lauda, spune-ti in sinea ta:" Nu eu merit asta, asta nu se cuvine mie, ci, Tie, Doamne!"~
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.03.2009, 03:16:13
ronico ronico is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Question o intrebare

eu sunt la inceput cu mai multe,dar prima intrebare e ce se poate face cu uleiul de la sf maslu consuma? si daca da cum? sunt departe de tara si nu am pe cine intreba
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.03.2009, 03:47:11
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de ronico Vezi mesajul
eu sunt la inceput cu mai multe,dar prima intrebare e ce se poate face cu uleiul de la sf maslu consuma? si daca da cum? sunt departe de tara si nu am pe cine intreba
Buna Ronico,
cu uleiul de la Sf Maslu poti face urmatoarele : il poti folosi la candela ,poti pune in salate in orice caz doar crud trebuie folosit in alimentatie ,niciodata prajit !!! atentie si mai poti folosi uleiul ca sa te ungi pe frunte atunci cand simti ca necesiti asta ...difera de la om ,la om.
Sf Maslu sa iti ajute si spor in credinta si crestere in virtuti
Post usor si cu spor duhovnicesc.
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.03.2009, 04:12:40
ronico ronico is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adelinne Vezi mesajul
Buna Ronico,
cu uleiul de la Sf Maslu poti face urmatoarele : il poti folosi la candela ,poti pune in salate in orice caz doar crud trebuie folosit in alimentatie ,niciodata prajit !!! atentie si mai poti folosi uleiul ca sa te ungi pe frunte atunci cand simti ca necesiti asta ...difera de la om ,la om.
Sf Maslu sa iti ajute si spor in credinta si crestere in virtuti
Post usor si cu spor duhovnicesc.
multumesc de promtitudine si de urari dorindu ti acelasi lucru
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.05.2009, 22:25:42
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb sprijin pentru Philippe

Ma adresez tuturor crestinilor care trec pe aici! Am un prieten, coleg de doctorat in Franta, care sufera de o boala cumplita, sceroza in placi. Este paralizat din cauza bolii in proportie de 80 la suta (nu poate merge, nu poate misca degetele decat cu mare dificultate, este mereu nervos - boala aceasta este declansata de un virus autoimun inca necunoscut care ataca nervii). In patrie obisnuiam sa merg la slujbele Sfantului Maslu, insa intr-o tara preponderent catolica si in proportie de 80 la suta atee, inca nu am gasit o Biserica pentru aceasta slujba. Cand voi veni in Romania voi lasa pomelnic pentru Sfantul Maslu pe la toate Manastirile din cale. Dar pana atunci, va rog, nu-l uitati pe Philippe (si Filip e bine) in pomelnicele voastre. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.12.2009, 21:57:52
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit pt. LapetiteMoc

Sunt bis. si manastiri ortodoxe in Franta, trebuie doar sa le cauti un pic... acum, depinde si unde locuiesti, in ce zona a Frantei etc. Daca nu gasesti romaneasca, atunci poti cauta din cele grecesti ortodoxe (ca sigur gasesti, sunt mai peste tot prin lume, slava Domnului! - ceea ce este un lucru bun), si poti merge acolo, caci tipicul slujbelor este acelasi.

Poti cauta traducerea in franceza (sau romana) a Sf. Liturghii, si poti urmari traducerea (din greaca, in cazul in care gasesti greceasca si mergi acolo), din carte, in timpul slujbelor etc. Poti incerca sa discuti cu vreun parinte grec, poate, care vorbeste bine franceza, si ii poti explica situatia prietenului tau, plati pomelnice etc - il poti ruga sa vina chiar la domiciliul (sau, ma rog, acolo unde locuieste amicul tau, daca 'sta in chirie' etc) bolnavului si sa il spovedeasca si impartaseasca (asta ar fi extraordinar de bine pt. el) - sau daca l-ai putea transporta tu, cu masina, ceva, pana la bis (dupa ce, in prealabil/dinainte, ati stabilit o intrevedere cu vreun preot/parinte si explicat situatia etc).

Dar, de fapt, poti trimite pomelnice pt. el si in tara (cu o mica suma de bani), pe la unele manastiri si biserici. De asemenea, poti cere cuiva din tara sa-ti trimita prin posta (intr-o sticlutza din plastic, bine inshurubata, sigilata etc), niste ulei sfintit la Maslu(ri), sau/si din candela care arde deasupra moastelor Sf. Nectarie Taumaturgul, la man. Radu-Voda, din Bucuresti (sau poate chiar din Eghina, Grecia - poti chiar scrie acolo si solicita untdelemn din acela, sfintit, si cu puteri tamaduitoare - dar are efect in functie si de credinta etc).

Trebuie facut ceva mai 'concret' pt. prietenul tau! O amarata de postare aici, pe forum, nu face mare lucru, nu rezolva situatia prietenului tau... cine-stie daca isi va aminti cineva sa-l pomeneasca si pe el in rugaciuni, ori sa-i treaca numele in vreun pomelnic!?... mai ales in ziua de azi, cand fiecare dintre noi nu stie ce sa faca mai repede (fiind mai mult 'in viteza' si 'pe fuga', din cauza ritmului tumultuos al vietii); azi, cand fiecare dintre noi este prea ingrijorat(a) si coplesit(a) de ale lui/ei (de 'ale lor') - propriile probleme - care, de multe ori, nu sunt putine...

Postez aici, dedesubt, cateva info (sa speram, utile in vreun fel) despre bis. si man. ortodoxe aflate pe teritoriul Frantei; asadar, voila:
http://www.crestinortodox.ro/biseric...el-mare-franta
http://www.monastere-saintgregoire.n...manastirii.htm
http://www.egliseroumaine.com/ (Bis. ortodoxa romaneasca din Paris, Franta; bis. respectiva este situata pe strada Jean de Beauvais)
http://romaniintoulouse.wordpress.co...rici-ortodoxe/
http://answers.yahoo.com/question/in...7060521AAiOAG1 (info bis. ortodoxe grecesti in Paris)
http://pagesperso-orange.fr/eglise.orthodoxe.grecque/
http://pagesperso-orange.fr/eglise.o...ERIPHERIES.htm
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.03.2010, 17:26:23
carmencita15 carmencita15 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2010
Mesaje: 2
Implicit Buna ziua

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Ma adresez tuturor crestinilor care trec pe aici! Am un prieten, coleg de doctorat in Franta, care sufera de o boala cumplita, sceroza in placi. Este paralizat din cauza bolii in proportie de 80 la suta (nu poate merge, nu poate misca degetele decat cu mare dificultate, este mereu nervos - boala aceasta este declansata de un virus autoimun inca necunoscut care ataca nervii). In patrie obisnuiam sa merg la slujbele Sfantului Maslu, insa intr-o tara preponderent catolica si in proportie de 80 la suta atee, inca nu am gasit o Biserica pentru aceasta slujba. Cand voi veni in Romania voi lasa pomelnic pentru Sfantul Maslu pe la toate Manastirile din cale. Dar pana atunci, va rog, nu-l uitati pe Philippe (si Filip e bine) in pomelnicele voastre. Doamne ajuta!
Citind despre Sfantul Maslu am dat de acest forum...lucruri interesante.
Noi stam in Franta,in Nisa si facem slujbele in Nordul Nisei ,dar pentru mai multe detalii uitati-va pe acest site:http://bisericaortodoxanisa.net/
Daca stati prin zona,atat noi cat si Parintele am fi foarte bucurosi sa va avem alaturi la Sfintele slujbe.
Multa sanatate si Doamne Ajuta!
Carmen
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.03.2010, 12:34:49
Kelly Kelly is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit Ce trebuie sa ducem pentru savarsirea Sf.Maslu?

Maine dimineata vreau sa merg la biserica unde se tine Sf.Maslu, si nu stiu ce anume trebuie pregatit in afara de ulei, faina, am vazut ca se aduce si paine. Cate lumanari trebuiesc cumparate, trebuie ceva scris pe o foaie de hartie? Multumesc anticipat :)
__________________
Doamne Dumnezeul meu, desi n-am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maslu arifa Maslul 52 25.07.2014 22:55:12
Sfantul Maslu - Biserici in Bucuresti elenan Maslul 21 04.09.2012 21:24:56
Maslu in Bucuresti? valahu94 Maslul 9 03.08.2012 00:13:27
Uleiul de la Sfantul Maslu cristiboss56 Mirungerea(Ungerea cu Mir) 46 03.06.2012 01:20:55
maslu elisei Maslul 7 16.06.2007 01:29:39