Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.05.2010, 21:02:07
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Sfanta Sfintelor si Maica Domnului

Am citit un lucru postat de mai multe persoane, inclusiv de Geo Nektarios, pe acest forum si am impresia ca este o confuzie la mijloc.
Geo spunea zilele trecute, ca Maica Domnului a stat in Sfanta Sfintelor.
Altii spun ca Sfanta Sfintelor este in altarul biserici.
Acum eu stiu (din citit), ca Maica Domnului a stat pana la 14 ani la templu. Era un templu iudeic. Acelea nu au altar.
In temple iudeice (n-am fost), dar am citit ca femeile nici nu au voie, ele stau undeva la balcon, intr-un separeu si de acolo asculta slujba.
Nu stiu unde stau copiii.
In filmele despre Iisus si Maica Sa, se arata templul altfel, adica arata ca o curte unde se adunau toti laolalta. Mi se pare ca femeile stateau dupa o perdea, dar nu stiu sigur.
Deci va intreb atunci de unde altar in templul iudeic.

Pe urma cum aratau bisericile de pe vremea lui Iisus?
Aveau altar inchis, erau cladiri inchise ca astazi?
Se pot gasi undeva asa poze?

Si in final: ce este aceasta Sfanta a Sfintelor in altarul bisericilor si de ce se cheama asa?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.05.2010, 21:28:50
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am citit un lucru postat de mai multe persoane, inclusiv de Geo Nektarios, pe acest forum si am impresia ca este o confuzie la mijloc.
Geo spunea zilele trecute, ca Maica Domnului a stat in Sfanta Sfintelor.
Altii spun ca Sfanta Sfintelor este in altarul biserici.
Acum eu stiu (din citit), ca Maica Domnului a stat pana la 14 ani la templu. Era un templu iudeic. Acelea nu au altar.
In temple iudeice (n-am fost), dar am citit ca femeile nici nu au voie, ele stau undeva la balcon, intr-un separeu si de acolo asculta slujba.
Nu stiu unde stau copiii.
In filmele despre Iisus si Maica Sa, se arata templul altfel, adica arata ca o curte unde se adunau toti laolalta. Mi se pare ca femeile stateau dupa o perdea, dar nu stiu sigur.
Deci va intreb atunci de unde altar in templul iudeic.

Pe urma cum aratau bisericile de pe vremea lui Iisus?
Aveau altar inchis, erau cladiri inchise ca astazi?
Se pot gasi undeva asa poze?

Si in final: ce este aceasta Sfanta a Sfintelor in altarul bisericilor si de ce se cheama asa?
GeoNektarios are dreptate.Intr-adevar Maica Domnului a stat in cea mai sfanta incapere a templului , adica Sfanta Sfintelor unde intra numai arhiereul o data pe an. Acest lucru a fost posibil pt. ca Dumnezeu a descoperit aceasta voie a Sa arhiereului si unor preoti , astfel incat nimeni nu s-a scandalizat.
Cortul Marturiei( un fel de templu mobil) a fost impartit la porunca lui Dumnezeu in 3 parti: sfanta sfintelor, sfanta si curtea. Dupa acelasi model a fost construit si templul de la Ierusalim. Aceasta impartire s-a pastrat intr-o anumita forma si in biserica crestina : altar, naos, pronaos.
Ar mai putea fi aduse si alte completari.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.05.2010, 21:32:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am citit un lucru postat de mai multe persoane, inclusiv de Geo Nektarios, pe acest forum si am impresia ca este o confuzie la mijloc.
Geo spunea zilele trecute, ca Maica Domnului a stat in Sfanta Sfintelor.
Altii spun ca Sfanta Sfintelor este in altarul biserici.
Acum eu stiu (din citit), ca Maica Domnului a stat pana la 14 ani la templu. Era un templu iudeic. Acelea nu au altar.
In temple iudeice (n-am fost), dar am citit ca femeile nici nu au voie, ele stau undeva la balcon, intr-un separeu si de acolo asculta slujba.
Nu stiu unde stau copiii.
In filmele despre Iisus si Maica Sa, se arata templul altfel, adica arata ca o curte unde se adunau toti laolalta. Mi se pare ca femeile stateau dupa o perdea, dar nu stiu sigur.
Deci va intreb atunci de unde altar in templul iudeic.

Pe urma cum aratau bisericile de pe vremea lui Iisus?
Aveau altar inchis, erau cladiri inchise ca astazi?
Se pot gasi undeva asa poze?

Si in final: ce este aceasta Sfanta a Sfintelor in altarul bisericilor si de ce se cheama asa?

Templul avea trei părți: era curtea Templului, în care era Templul propriuzis numit "Sfânta", care era despărțit de un spațiu mai mic numit "Sfânta Sfintelor", unde se afla Chivotul Legii. În "Sfânta Sfintelor" nu avea acces decât Marele Preot, și acela nu oricând vroia el, ci, în mod obișnuit, o dată pe an.

Altarul este locul unde se săvârșește jertfa. La evrei, jertfa era sângeroasă. Numai Templul avea altar, sinagogile nu aveau.

La început, creștinii făceau Sf Liturghie în case particulare, așa cum a fost și prima Liturghie săvârșită de Domnul nostru. O vreme, mai mergeau și la templu și la sinagogi, dar persecuția evreilor a început devreme (înainte de persecuția romană) și nu mai puteau merge la sinagogi. În Roma și alte orașe și-au făcut lăcașuri în catacombe, dintre care unele se pot vizita (catacombele San Sebastiano, de ex). După încetarea persecuțiilor, sub Constantin, au început să-și facă biserici.
La început, nu exista catapeteasmă (așa cum nu există nici acum în bisericile apusene). Apoi, în Răsărit, din cauză că iconodulii au câștigat lupta cu iconoclaștii, cultul icoanelor a luat un mare avânt, încât catapeteasma s-a dezvoltat organic, servind ca iconostas la început. O vreme, deși bisericile aveau catapeteasmă, liturghia se făcea în naos, "pe vimă", după cum demonstrează remarcabilul liturgist ortodox rus Iurii Afanasiev.

Prin "Sfânta Sfintelor", azi, se înțelege, mai des, locul unde se așează Trupul și Sângele Domnului, numit încă și Tabernacol. Mai rar, se înțelege spațiul altarului. Prin "altar" se înțelege spațiul delimitat de catapeteasmă și dveră. Asta la bisericile răsăritene. La cele apusene, prin "Sfânta Sfintelor" se înțelege Tabernacolul (ultima denumire fiind uzuală), iar prin "altar" se înțelege masa pe care se face jertfa cea nesângeroasă. Spațiul respectiv, despărțit de o balustradă la construcțiile anterioare Conciliului Vatican 2, se numește "sanctuar" sau "presbiteriu".

Așa știu eu, dar domeniul liturgic nu m-a preocupat decât tangențial, de aceea luați cele ce spun sub titlu de inventar.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.06.2010, 09:15:07
husand
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Templul avea trei părți: era curtea Templului, în care era
Prin "Sfânta Sfintelor", azi, se înțelege, mai des, locul unde se așează Trupul și Sângele Domnului, numit încă și Tabernacol. Mai rar, se înțelege spațiul altarului. Prin "altar" se înțelege spațiul delimitat de catapeteasmă și dveră. Asta la bisericile răsăritene. La cele apusene, prin "Sfânta Sfintelor" se înțelege Tabernacolul (ultima denumire fiind uzuală), iar prin "altar" se înțelege masa pe care se face jertfa cea nesângeroasă. Spațiul respectiv, despărțit de o balustradă la construcțiile anterioare Conciliului Vatican 2, se numește "sanctuar" sau "presbiteriu".

Așa știu eu, dar domeniul liturgic nu m-a preocupat decât tangențial, de aceea luați cele ce spun sub titlu de inventar.
Eu mai degraba cred ce scrie aici:

1 Corinteni 3
16. Nu știți, oare, că voi sunteți templu al lui Dumnezeu și că Duhul lui Dumnezeu locuiește în voi?
17. De va strica cineva templul lui Dumnezeu, îl va strica Dumnezeu pe el, pentru că sfânt este templul lui Dumnezeu, care sunteți voi.

Sau aici:

Evrei 12:22
22. Ci v-ați apropiat de muntele Sion și de cetatea Dumnezeului celui viu, de Ierusalimul cel ceresc și de zeci de mii de îngeri, în adunare sărbătorească,
23. Și de Biserica celor întâi născuți, care sunt scriși în ceruri și de Dumnezeu, Judecătorul tuturor, și de duhurile drepților celor desăvârșiți

Si acesta este cuvantul lui Hristos spus prin Epistole catre Biserici.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.06.2010, 11:46:41
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Templul avea trei părți: era curtea Templului, în care era Templul propriuzis numit "Sfânta", care era despărțit de un spațiu mai mic numit "Sfânta Sfintelor", unde se afla Chivotul Legii. În "Sfânta Sfintelor" nu avea acces decât Marele Preot, și acela nu oricând vroia el, ci, în mod obișnuit, o dată pe an.

Altarul este locul unde se săvârșește jertfa. La evrei, jertfa era sângeroasă. Numai Templul avea altar, sinagogile nu aveau.

La început, creștinii făceau Sf Liturghie în case particulare, așa cum a fost și prima Liturghie săvârșită de Domnul nostru. O vreme, mai mergeau și la templu și la sinagogi, dar persecuția evreilor a început devreme (înainte de persecuția romană) și nu mai puteau merge la sinagogi. În Roma și alte orașe și-au făcut lăcașuri în catacombe, dintre care unele se pot vizita (catacombele San Sebastiano, de ex). După încetarea persecuțiilor, sub Constantin, au început să-și facă biserici.
La început, nu exista catapeteasmă (așa cum nu există nici acum în bisericile apusene). Apoi, în Răsărit, din cauză că iconodulii au câștigat lupta cu iconoclaștii, cultul icoanelor a luat un mare avânt, încât catapeteasma s-a dezvoltat organic, servind ca iconostas la început. O vreme, deși bisericile aveau catapeteasmă, liturghia se făcea în naos, "pe vimă", după cum demonstrează remarcabilul liturgist ortodox rus Iurii Afanasiev.

Prin "Sfânta Sfintelor", azi, se înțelege, mai des, locul unde se așează Trupul și Sângele Domnului, numit încă și Tabernacol. Mai rar, se înțelege spațiul altarului. Prin "altar" se înțelege spațiul delimitat de catapeteasmă și dveră. Asta la bisericile răsăritene. La cele apusene, prin "Sfânta Sfintelor" se înțelege Tabernacolul (ultima denumire fiind uzuală), iar prin "altar" se înțelege masa pe care se face jertfa cea nesângeroasă. Spațiul respectiv, despărțit de o balustradă la construcțiile anterioare Conciliului Vatican 2, se numește "sanctuar" sau "presbiteriu".

Așa știu eu, dar domeniul liturgic nu m-a preocupat decât tangențial, de aceea luați cele ce spun sub titlu de inventar.
NU degeaba se numeste naosul Bisericii SFANTA, iar Sfantul Altar ca SFANTA SFINTELOR! Insasi denumirea arata IMPORTANTA sa.
E adevarat ca la Romano-Catolici denumirea de Altar este redusa doar pentru SF.MASA!
Insa Altarul este una, iar Sf.Masa alta, dar care face parte din Sf.Altar ca fiind cel mai Sfant loc din Biserica, loc pe care are loc Sfanta Jertfa!

Sfanta Sfintelor era despartita de Sfanta printr-o perdea de matase violeta, stacojie si visinie si de in rasucit pe care au facut chipuri de heruvimi, cu iscusinta alese; iar intrarea in sfanta se inchidea tot cu o perdea de panza de in, insa aceasta nu avea alesaturile si chipurile heruvimilor pe ea.

Aceasta „perdea” astazi in Bisericile „Rasaritene” adica ORTODOXE, este sau o putem numi CATAPETEASMA, pe care sunt acum Icoanele Imparatesti - de-a dreapta si de-a stanga Usilor Imparatesti, Praznicele, Apostolii si Proorocii VT, si sus de tot Rastignirea Domnului!
__________________
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.06.2010, 12:48:09
husand
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul

NU degeaba se numeste naosul Bisericii SFANTA, iar Sfantul
Aceasta „perdea” astazi in Bisericile „Rasaritene” adica ORTODOXE, este sau o putem numi CATAPETEASMA, pe care sunt acum Icoanele Imparatesti - de-a dreapta si de-a stanga Usilor Imparatesti, Praznicele, Apostolii si Proorocii VT, si sus de tot Rastignirea Domnului!
Evrei 10:20
19. Drept aceea, fraților, având îndrăzneală, să intrăm în Sfânta Sfintelor, prin sângele lui Iisus,
20. Pe calea cea nouă și vie pe care pentru noi a înnoit-o, prin catapeteasmă, adică prin trupul Său,
21. Și având mare preot peste casa lui Dumnezeu,
22. Să ne apropiem cu inimă curată, întru plinătatea credinței, curățindu-ne prin stropire inimile de orice cuget rău, și spălându-ne trupul în apă curată,

23. Să ținem mărturisirea nădejdii cu neclintire, pentru că credincios este Cel ce a făgăduit,
24. Și să luăm seama unul altuia, ca să ne îndemnăm la dragoste și la fapte bune,
25. Fără să părăsim Biserica noastră, precum le este obiceiul unora, ci îndemnători făcându-ne, cu atât mai mult, cu cât vedeți că se apropie ziua aceea.



Imaginea biserici este trupul lui Hristos


Sf Ap Pavel

Coloseni 1:18
18. Și El este capul trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morți, ca să fie El cel dintâi întru toate.
19. Căci în El a binevoit (Dumnezeu) să sălășluiască toată plinirea.
20. Și printr-Însul toate cu Sine să le împace, fie cele de pe pământ, fie cele din ceruri, făcând pace prin El, prin sângele crucii Sale.



Sf Ap Pavel

24. Acum mă bucur de suferințele mele pentru voi și împlinesc, în trupul meu, lipsurile necazurilor lui Hristos, pentru trupul Lui, adică Biserica,
25. Al cărei slujitor m-am făcut, potrivit iconomiei lui Dumnezeu, ce mi-a fost dată mie pentru voi, ca să aduc la îndeplinire cuvântul lui Dumnezeu,



Deci daca Hristos este biserica prin ispasirea Lui avem intrare libera la Tatal.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maica Domnului NEKTARIOS. Intamplari adevarate 1 25.09.2014 09:14:13
Maica domnului patricia2006 Rugaciuni 7 29.09.2012 11:44:47
Maica Domnului elenavioletacocos Generalitati 148 30.10.2009 13:47:56
Maica Domnului catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 1 03.08.2009 14:11:05
Fecioara Maria in Sfanta Sfintelor ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 4 22.03.2007 00:10:33