Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 29.06.2008, 18:53:18
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Am inteles ca dansul e retinut la Vaslui.Intru numele domnului nostru Iisus Hristos,trebuie sa ne organizam cat mai multi de ori unde am fi,ce posibilitati avem fiecare sa-l cercetam si sa-l intarim.Personal cred ca a picat nevinovat.
  #272  
Vechi 29.06.2008, 19:10:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 06dec
Am inteles ca dansul e retinut la Vaslui.Intru numele domnului nostru Iisus Hristos,trebuie sa ne organizam cat mai multi de ori unde am fi,ce posibilitati avem fiecare sa-l cercetam si sa-l intarim.Personal cred ca a picat nevinovat.
Placerea si satisfactia asta diavoleasca, de a lovi Biserica Ortodoxa, nu este de ieri de azi , dar ea a capatat noi forme si adeptii s-au inmultit. Sa ne intarim si sa nu ne lasam tarati in mocirla ereticilor.
  #273  
Vechi 29.06.2008, 20:42:04
MihaiFloarea MihaiFloarea is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.11.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

Revin la concluziile pe care, cine doreste, poate să le descopere si supra (acum le reformulez, spre a nu mai pluti în teorie ori filosofie, cum îmi reprosează cineva): Pr. Daniel Corogeanu împreună cu măicutele de la Tanacu nu s-au abătut de la practicile ortodoxe (personal, am asistat la o exorcizare la Sihăstria în urmă cu zece ani; e drept, că femeia respectivă nu era violentă precum Biata Irina Cornici, doar urla ininteligibil, se zvîrcolea pe jos etc. si nici nu optase pentru călugărire, ci era o simplă mireană). Preotul întemnitat nu este vinovat de crimă, asa cum a considerat tribunalul, ci doar că a aplicat regulile medicale într-o biserică (în spitale se efectuează legarea - sau ca să-i facem pe plac lui "mirean", RĂSTIGNIREA - de paturi fără ca vreunui legiuitor să-i treacă prin cap să-i dea pe medici si pe asistente pe mîna justitiei, pentru "privare de libertate"!!), spre a mentine "pacienta" sub puterea rugăciunilor si că a stăruit în aceste rugăciuni mai mult decît i-o permiteau nivelul duhovnicesc atins, în momentul respectiv. Cîte morti nu se produc zilnic în spitalele României, nemediatizate, ne..."procesate" etc. etc.?! Cu toate acestea, cîte procese de "mal praxis" s-au instrumentat pînă acum? În afara aceluia intentat d-rului Ciomu (desigur, fiindcă era vorba despre un organ ce place enorm mass-media!) nu-mi amintesc vreunul! Dar la Tanacu a fost prilejul de a se lovi în oamenii BOR, în traditia maslului, în crestinism s.a.m.d. După opinia mea, Irina Cornici nu se putea vindeca; erau prea grave afectiunile ei trupesti si mai ales sufletesti. În rîvna sa (ori, dacă preferați: în ambitia, în orgoliul său profesional), pr. Corogeanu a vrut ceea ce, o stim din Evanghelie, nici apostolii de talia acelora pe care i-am celebrat astăzi n-au izbutit!
Cît despre subiectul ecumenist, atins în treacăt de cineva, spre cinstea lui, pr. Daniel Corogeanu era de aceeași parte a baricadei ca si pr. Iustin Pîrvu, pr. Arsenie Papacioc s.a. Mă întreb dacă nu si acesta a fost un motiv pentru care BOR, prin ierarhii săi, a reactionat tardiv la "cazul Tanacu"!
  #274  
Vechi 29.06.2008, 22:20:14
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiFloarea
Revin la concluziile pe care, cine doreste, poate să le descopere si supra (acum le reformulez, spre a nu mai pluti în teorie ori filosofie, cum îmi reprosează cineva): Pr. Daniel Corogeanu împreună cu măicutele de la Tanacu nu s-au abătut de la practicile ortodoxe (personal, am asistat la o exorcizare la Sihăstria în urmă cu zece ani; e drept, că femeia respectivă nu era violentă precum Biata Irina Cornici, doar urla ininteligibil, se zvîrcolea pe jos etc. si nici nu optase pentru călugărire, ci era o simplă mireană). Preotul întemnitat nu este vinovat de crimă, asa cum a considerat tribunalul, ci doar că a aplicat regulile medicale într-o biserică (în spitale se efectuează legarea - sau ca să-i facem pe plac lui "mirean", RĂSTIGNIREA - de paturi fără ca vreunui legiuitor să-i treacă prin cap să-i dea pe medici si pe asistente pe mîna justitiei, pentru "privare de libertate"!!), spre a mentine "pacienta" sub puterea rugăciunilor si că a stăruit în aceste rugăciuni mai mult decît i-o permiteau nivelul duhovnicesc atins, în momentul respectiv. Cîte morti nu se produc zilnic în spitalele României, nemediatizate, ne..."procesate" etc. etc.?! Cu toate acestea, cîte procese de "mal praxis" s-au instrumentat pînă acum? În afara aceluia intentat d-rului Ciomu (desigur, fiindcă era vorba despre un organ ce place enorm mass-media!) nu-mi amintesc vreunul! Dar la Tanacu a fost prilejul de a se lovi în oamenii BOR, în traditia maslului, în crestinism s.a.m.d. După opinia mea, Irina Cornici nu se putea vindeca; erau prea grave afectiunile ei trupesti si mai ales sufletesti. În rîvna sa (ori, dacă preferați: în ambitia, în orgoliul său profesional), pr. Corogeanu a vrut ceea ce, o stim din Evanghelie, nici apostolii de talia acelora pe care i-am celebrat astăzi n-au izbutit!
Cît despre subiectul ecumenist, atins în treacăt de cineva, spre cinstea lui, pr. Daniel Corogeanu era de aceeași parte a baricadei ca si pr. Iustin Pîrvu, pr. Arsenie Papacioc s.a. Mă întreb dacă nu si acesta a fost un motiv pentru care BOR, prin ierarhii săi, a reactionat tardiv la "cazul Tanacu"!
S-au abatut, si asa am spus mai sus! Taina Sf. Maslu nu include privarea de libertate sau imobilizarea pe cruce! Cel putin nu in traditia Ortodoxa... Iar Corogeanu nu e de capul lui, raspunde, canonic, ierarhului.

Preotul nu a fost acuzat de crima, cum am mai spus, ci de "privare de libertate", caci a asta a facut: incercand sa faca o fapta buna a "dat-o-n bara" (stiti dvs., ca la fotbal).

Personalul sanitar are pregatire de specialitate: nu leaga bolnaviica sa se apuce de rugaciuni la capu lor, nici nu le acopera gura cu prosoape ca sa nu faca galagie! Si bine ar fi sa stiti ca, cu boala Irinei Cornici (diagnosticata cu schizofrenie) se traieste o viata lunga, iar medicamentele (le lua si Irina pana sa-i spuna Corogeanu sa intrerupa tratamentul) amelioreaza simptomele (acea agitatie prihomotorie pe care un habotnic/bigot o poate confunda cu demonizarea).

Procese de malpraxis au fost, dar nu au fost toate mediatizate. Sunt doctori care au pierdut (cel putin) dreptul de a practica medicina. Totusi, unele dintre acestea au fost mediatizate. Daca urmariti stirile (la TV macar) ati vedea ca numai in ultimele luni au fost cateva cazuri de acest fel...

Referitor la preferintele media si la organele la care faceti tendentios referite....iertati-ma, dar vulgaritatile de acest fel, mai ales prezentate pe un forum ortodox, ma dezgusta profund! Sau poate nu sunt, ca dvs., un cunoscator al preferintelor mass-media...

Pentru clarificare: BOR a fost acuzata ca a actionat rapid/pripit, nu tardiv, cum spuneti dvs.

  #275  
Vechi 01.07.2008, 10:03:07
MihaiFloarea MihaiFloarea is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.11.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

Multumesc, "mirean", pentru promptitudinea răspunsului. Constat însă că nu ti-ai clintit cu mult pozitia initială, situatie în care, în alte circumstante, m-ar fi obligat la felicitări... În cazul Tanacu, regret, gresesti fundamental, bazîndu-te exclusiv pe ceea ce s-au întemeiat dintotdeauna ateii, liber cugetătorii și păgînii: RATIUNEA UMANA. Acolo, la mînăstirea aceea uitată de ierarhi si de civilizatie, unde s-a muncit pe rupte ani de-a rîndul în numele Domnului (ceea ce a stîrnit, deopotrivă, aprecierea mirenilor localnici si a celor veniti de la mari distante - toti cu alte vedrei decît ale d-tale, de bună seamă! - dar si mînia dracilor), acolo, la Tanacu, stimate domn, a fost vorba de o picătură de vointă divină, ceea ce nu încape, din nefericire, decît rarisim în discutiile unora de formatia exclusivista a d-tale! Nu lungimea de zile a cuiva contează dinaintea lui Dumnezeu, ci mîntuirea!...
Conform învătăturii bisericii ortodoxe, ar fi trebuit să nu-ti mai fi răspuns demult pe acest forum, căci d-ta ai ochi de văzut dar esti tinut să nu vezi; ai urechi de auzit si esti tinut să nu auzi (reciteste, rogu-te, dacă vrei să întelegi paradoxul, Marcu 16, 11-14 etc. etc.)... O fac, totuși, din inertie/deformatie - zi-i cum doresti! - pedagogică.
Iartă-mă, te rog, pentru duritatea celor scrise în această problemă deloc simplă: am socotit însă că modalitatea aceasta directă e nimerită ca să ne definim odată pentru totdeauna pozitiile. Ti-as rămîne recunoscător dacă-ti vei aminti să te rogi si pentru mine, asa cum voi face, la rîndu-mi, pentru d-ta, bineînteles dacă-mi vei aproba gestul crestinesc.
  #276  
Vechi 01.07.2008, 10:07:06
MihaiFloarea MihaiFloarea is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.11.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

Errata: citeste supra "si", "alte vederi", "totusi". Multumiri!
  #277  
Vechi 01.07.2008, 12:26:08
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiFloarea
Multumesc, "mirean", pentru promptitudinea răspunsului. Constat însă că nu ti-ai clintit cu mult pozitia initială, situatie în care, în alte circumstante, m-ar fi obligat la felicitări... În cazul Tanacu, regret, gresesti fundamental, bazîndu-te exclusiv pe ceea ce s-au întemeiat dintotdeauna ateii, liber cugetătorii și păgînii: RATIUNEA UMANA. Acolo, la mînăstirea aceea uitată de ierarhi si de civilizatie, unde s-a muncit pe rupte ani de-a rîndul în numele Domnului (ceea ce a stîrnit, deopotrivă, aprecierea mirenilor localnici si a celor veniti de la mari distante - toti cu alte vedrei decît ale d-tale, de bună seamă! - dar si mînia dracilor), acolo, la Tanacu, stimate domn, a fost vorba de o picătură de vointă divină, ceea ce nu încape, din nefericire, decît rarisim în discutiile unora de formatia exclusivista a d-tale! Nu lungimea de zile a cuiva contează dinaintea lui Dumnezeu, ci mîntuirea!...
Conform învătăturii bisericii ortodoxe, ar fi trebuit să nu-ti mai fi răspuns demult pe acest forum, căci d-ta ai ochi de văzut dar esti tinut să nu vezi; ai urechi de auzit si esti tinut să nu auzi (reciteste, rogu-te, dacă vrei să întelegi paradoxul, Marcu 16, 11-14 etc. etc.)... O fac, totuși, din inertie/deformatie - zi-i cum doresti! - pedagogică.
Iartă-mă, te rog, pentru duritatea celor scrise în această problemă deloc simplă: am socotit însă că modalitatea aceasta directă e nimerită ca să ne definim odată pentru totdeauna pozitiile. Ti-as rămîne recunoscător dacă-ti vei aminti să te rogi si pentru mine, asa cum voi face, la rîndu-mi, pentru d-ta, bineînteles dacă-mi vei aproba gestul crestinesc.
Evitati, in continuare, fondul problemei, adica respectarea canoanelor si practicilor/cultului ortodox. Nimeni nu neaga buna intentie a lui Corogeanu, dar rezultatele sunt evidente...

Nu stiu daca eu sau dvs suntem "tinuti" sa nu vedem si sa nu auzim (credeti-ma am sesizat ... metafora). Cred, totusi, ca gresiti atunci cand il aprati pe Corogeanu. Fie si numai pentru faptul ca parerea dvs este straina de BOR.

De altfel, Corogeanu, ca persoana este irelevant in discutia de fata. El este un simbol, un reprezentant a ceea ce NU trebuie sa se intample in BOR, un reprezentant al celor care inventeaza practyici straine de Ortodoxie.


  #278  
Vechi 04.07.2008, 17:58:57
MihaiFloarea MihaiFloarea is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.11.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

Să vă dau, mirean, un exemplu foarte recent, ca să-mi întelegeti indignarea fata de amploarea conferita nenorocirii de la Tanacu de către mass-media. Este vorba despre o femeie tot cu probleme psihice grave, care - scriu jurnalistii într-un articol de 7-8 rînduri, nicidecum pe pagini întregi de interpretări răuvoitoare la practicile mînăstiresti pe care vă siliti să nu le recunoasteti - a murit după ce s-a aruncat din ambulanta cu care era transportată din localitatea mehedinteană Cujmir la Spitalul Judetean din Drobeta-Turnu Severin. Titlul articolului spune mai mult decît voia jurnalistul: S-a sinucis în drum spre spital.
Prin comparatie, Irina Cornici a murit spovedită, împărtăsită... Comentati, rogu-vă, si acest caz, dacă se poate în viziunea ortodoxă pe care, se pare, o cunoasteti mult mai bine decît mine...
  #279  
Vechi 06.07.2008, 21:37:38
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiFloarea
Să vă dau, mirean, un exemplu foarte recent, ca să-mi întelegeti indignarea fata de amploarea conferita nenorocirii de la Tanacu de către mass-media. Este vorba despre o femeie tot cu probleme psihice grave, care - scriu jurnalistii într-un articol de 7-8 rînduri, nicidecum pe pagini întregi de interpretări răuvoitoare la practicile mînăstiresti pe care vă siliti să nu le recunoasteti - a murit după ce s-a aruncat din ambulanta cu care era transportată din localitatea mehedinteană Cujmir la Spitalul Judetean din Drobeta-Turnu Severin. Titlul articolului spune mai mult decît voia jurnalistul: S-a sinucis în drum spre spital.
Prin comparatie, Irina Cornici a murit spovedită, împărtăsită... Comentati, rogu-vă, si acest caz, dacă se poate în viziunea ortodoxă pe care, se pare, o cunoasteti mult mai bine decît mine...
Va inteleg indignarea fata de "amploarea conferita nenorocirii de la Tanacu de către mass-media", insa faptul ca acest caz - cazul Tanacu - a facut "deliciul" presei nu schimba nimic. Presa nu a facut decat sa relateze cele ce s-au petrecut acolo. Daca mediatizarea a fost sau nu "excesiva" asta nu este scopul discutiei noastre, sunt chestiuni care tin de politica editoriala, dar, mai ales, de cerere, adica de ceea ce doreste publicul sa vada/auda/citeasca.

Referitor la afirmatia dumneavostra - "la practicile mînăstiresti pe care vă siliti să nu le recunoasteti", va spun clar: va inselati! Am mers in manastiri, am vazut asa-zisii demonizati, nu neg prezenta unor astfel de persoane. In cazul Cornici discutia este intre medici (care ii dadusera un diagnostic) si preot (care a negat acest diagnostic si a trecut la exorcizare). La acesta se adauga problemele ascultarii si respectarii practicilor si canoanelor ortodoxe. Intrebati duhovnicii din manastiri (lasati sa se inteleaga ca ati fi familiarizata cu aspecte ale vietii monahale) si va vor spune ca nu trec la "exorcizari" in cazul bolnavilor psihic. Asta pentru simplul fapt ca bolile psihice sunt acceptate de Biserica, au existenta reala, unele sunt tratabile, pentru altele exista tratamente de "ameliorare"...
Iar de la rugaciuni, sau Taina Sf. Maslu - specifica acestor cazuri, pana la "tehnicile" lui Corogeanu este cale lunga. Aspect sesizat si de reprezentantii BOR care au venit sa cerceteze cazul...

Referitor "femeie tot cu probleme psihice grave, care - scriu jurnalistii într-un articol de 7-8 rînduri"la cele, regreat ca ma reper, dar sunteti din nou in eroare. Asta pentru simplul fapt ca ati citit cele cateva randuri dintr-un anumit ziar si nu ati cautat si in alte surse media. Ati fi aflat, astfel, ca femeia nu ar fi putut descuia masina din interior, ca, poate, nu a fost sinucidere si ca in acest caz este o ancheta in desfasurare...

Imi cereti un comentariu, ma conformez: as fi preferat ca Irina Cornici sa traiasca pana la adanci batraneti "spovedită, împărtăsită"...
  #280  
Vechi 11.07.2008, 12:57:27
MihaiFloarea MihaiFloarea is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.11.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

Încă o dată: dv., "mirean", doar vă considerati ortodox! Uimitor este că nu vă preocupă deloc calitatea vietii cuiva, ci cantitatea (i.e. numărul de ani) ei! Să vă ajute Ce de Sus, în milostivirea Lui!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Daniel Corogeanu si filmele horror Ekaterina Stiri, actualitati, anunturi 52 08.01.2014 09:41:56
Sfântul Ștefan - primul martir al Domnului Hristos laurastifter Craciunul - Nasterea Domnului 15 28.12.2013 00:50:50
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 19:51:45
Sfantul Maxim Marturisitorul- martir pentru dreapta credinta georgeval Diverse Sarbatori 7 03.04.2012 00:34:34
CRESTINISMUL SAU BISERICA? de Sfantul Ierarh si Nou Martir Ilarion Troitki andrei_im Generalitati 1 18.01.2010 18:30:28