Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.07.2008, 00:28:16
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Citat:
În prealabil postat de esox
Cred ca mai mult ne place noua sa credem ca Dumnezeu ii pedepseste pe cei care gresesc
DUMNEZEU ESTE NUMAI IUBIRE!

DUMNEZEU NU PEDEPSESTE!

DUMNEZEU DOAR IUBESTE!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.07.2008, 10:31:45
ileana61 ileana61 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.03.2008
Mesaje: 13
Implicit

E ca sa zic asa "distractiv" sa va citesc mesajele in care nu mai obositi sa vedeti pacatele din ograda altora si sa va manifestati satisfactia pentru necazurile care li se intampla , considerandu-le "pedepse" ale Lui Dumnezeu. Sa nu indrazniti sa spuneti ca nu simtiti satisfactie cand va postati mesajele, pentru ca , daca ar fi alfel, nu v-ati grabi sa scrieti lucrurile astea, drept maritori si fara de pacat crestini! De unde stiti voi ca aveti mai putine pacate decat altii? Din faptul ca nu s-au abatut asupra voastra calamitatile naturale cu care se confrunta acestia? Si noi am avut parte si o sa mai avem de astfel de necazuri si ca sa nu mai judecati voi pacatele altora va amintesc cuvintele Lui Iisus :
"Si erau de față în acel timp unii care-I vesteau despre galileienii al căror sânge Pilat l-a amestecat cu jertfele lor. Și El, răspunzând, le-a zis: Credeți, oare, că acești galileieni au fost ei mai păcătoși decât toți galileienii, fiindcă au suferit aceasta? Nu! zic vouă; dar dacă nu vă veți pocăi, toți veți pieri la fel. Sau acei optsprezece inși, peste care s-a surpat turnul în Siloam și i-a ucis, gândiți, oare, că ei au fost mai păcătoși decât toți oamenii care locuiau în Ierusalim? Nu! zic vouă; dar de nu vă veți pocăi, toți veți pieri la fel. " (Luca 13)
Cred, asa cum mai spunea si Cozia, ca Dumnezeu nu pedepseste, ci omul prin pacatele lui se indeparteaza de Harul Lui Dumnezeu si intra sub influenta distructiva a celui rau.Dar nu ne este permis sa judecam noi cat de pacatosi sunt altii , mai ales prin comparatie cu noi!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.07.2008, 20:07:19
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Sora ileana,eu sunt pe cale de a crede durerea celor ce ne transmit aceste informatii.Si pe langa aceasta,marea durere ce ne asteapta daca om legaliza si noi astfel de casatorii.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.07.2008, 05:18:19
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de esox
Cred ca mai mult ne place noua sa credem ca Dumnezeu ii pedepseste pe cei care gresesc
DUMNEZEU ESTE NUMAI IUBIRE!

DUMNEZEU NU PEDEPSESTE!

DUMNEZEU DOAR IUBESTE!
Frate nu e vorba ca ne place noua ...dar acesta este adevarul chiar daca este dureros.

Frate Cozia ai cam luat-o pe aratura..Dumnezeu nu este doar iubire asa cum crezi dumneata.

Dumnezeu este si dreptate ...Iubire si dreptate...Dumneata ai auzit de Dreptul Judecator? Daca Dumnezeu ar fi fost numai iubire(de acest lucru se folosesc si ecumenistii ca sa -si duca la indeplinire scopul lor viclean) atunci nu ar mai fi fost nevoie de iad si rai...Pemtru ca atunci Dumnezeu i-ar ne-ar fi pus direct pe toti in rai si am fi fost ca niste roboti ci mantuirea ar fi fost cu sila.

Dumnezeu nu este spargator de usi...Dumnezeu bate la usa inimii noastre cine vrea il primeste cine nu vrea ramane in infumuraea propiului cuget.

Nu cred ca Dumnezeu pedepseste automat raul..El mai asteapta dar daca oamenii nu se pocaiesc trimite asupra lor necazuri tot pentru indreptare....Dumnezeu mai trimite si incercari peste oamenii credinciosi dar cum bine spunea un PArinte incercarile sunt foarte putine pentru ca putine oameni din noi au o credinta si o dragoste pana la moarte de a-l marturisi pe Hristos. Majoritatea necazurilor vine datorita pacatelor...

Si cum spunea Parintele Arsenie Boca cu cat cineva este intr-o functie mai inalta cu atat Dumnezeu incearca prin toate mijloacele ca sa-l calauzeasca sa i-a o decizie cat mai buna...fie indreptarea aceluia si prin necazuri...Tot asa cred ca un stat cu cat este o mare putere la nivel mondial cu atat are o mai mare raspundere inaintea lui Dumnezeu.

Dar toate le randuieste Dumnezeu dupa cum Stie El mai bine...asa incat si Olanda are raspundere inaintea lui Dumnexeu...

Draga ileana nu stiu ce ti se pare asa de distractiv probabil ca te gadila tangalachi sau ai venit de la vreu spectacol si-ai aterizat pe acest forum...

...Aici este vorba despre faptul ca fiecare om sau stat care persista in faradelegi mai devreme sau mai tarziu il ajunge dreptate lui Dumnezxeu...Si nu ne pare bine ca aceste lucruri se intampla la altii in "ograda" Noi nu ne dorim ca aceste fenomene nefaste sa se intample...Tocmai de asta am pus aceste lucruri in disctie, nu ca am fi noi cine stie ce sfinti, ci pentru faptul ca daca nu ne indreptam si continuam sa facem pact cu faradelegea si cu sistemele ticalosite in scurt timp ne va ajunge si pe noi dreptatea lui Dumnezeu.

Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.07.2008, 08:49:55
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

categoric, ca Dumnezeu lasa incendiile, furtunile, ploile shi inundatziile, cutremurele, bolile shi celelalte necazuri sa vina peste noi, alteori chiar le trimite, pentru ca sa ne pocaim, pentru ca sufletul nostru este statornicit in akedia bunastarii iadului shi ar vrea sa ne scoata spre fericire adica spre compasiune pentru aproapele nostru referitor la mantuire ca nu pentru ca unul sau altul este mai nedrept sau cu mai putzine pacate la activ trimite necazurile ci pentru ca peste tot este faradelege, iar noi ar trebuie sa ne simtzim shi noi in culpa mereu deci shi pentru pacatele noastre ii loveshte uneori chiar pe cei nevinovatzi, caci pacatele celor ce ishi spun creshtini, pacatele credincioshilor il doar mult mai mult pe Hristos asha cum te doare cand cel pe care il iubeshti cade, se pierde, se rataceshte... shi nu trimite intotdeauna necazul la cel ce a greshit nu pentru ca nu shtie fiecaruia vina shi n-ar putea-o trimite exact la acela ci pentru ca pana la judecata, cel drept va locui impreuna cu cel nedrept, cel pacatos impreuna cu cel curat shi sfintzit, shi pana atunci va trimite atat binele cat shi raul peste amandoi... dar daca te pazeshti shi faci cele ce itzi cere Hristos, shi vei avea Crucea Sfanta la geam shi langa tine, vei avea Icoana shi sfintzirile, atunci raul te va ocoli shi nu vei patzi nimic... dar daca eshti plin de pacate shi faradelegi atunci toate sunt impotriva ta, shi ploaia shi vantul shi pamantul shi animalele shi toate cand treci pe langa ele te bleastama shi te urasc de la Dumnezeu... 10x???:(:(
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.07.2008, 10:51:00
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de esox
Cred ca mai mult ne place noua sa credem ca Dumnezeu ii pedepseste pe cei care gresesc
DUMNEZEU ESTE NUMAI IUBIRE!

DUMNEZEU NU PEDEPSESTE!

DUMNEZEU DOAR IUBESTE!
Dumnezeu nu pedepseste!

Ceea ce ne pedepseste este tot propria noastra necuratie, necuratie pe care Dumnezeu refuza s-o mai "curete" cu iubirea Sa. Si atunci ce se intampla cu aceasta necuratie(energie negativa) pe care Dumnezeu refuza s-o mai spele?
Nu dispare in van, caci cineva trebuie s-o rabde, sa sufere putoarea asta! Deci se intoaroarce de unde a plecat, la oameni :( . De multe ori aceasta se intoarce multiplicata sub forma de cataclisme naturale, epidemii etc. Si suferintele care le precede inclina iar balanta inspre bine! Si tot asa...daca omul nu intelege sa inceteze cu rautatea, sa n-o mai emane va suferi pt propriile pacate!!!
Si stunci e drept sa spunem ca Dumnezeu ne pedepseste atunci cand refuza sa ne mai spele necuratia pe care noi zilnic o emanam?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.07.2008, 16:56:55
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu

Frate Cozia ai cam luat-o pe aratura..Dumnezeu nu este doar iubire asa cum crezi dumneata.
Ba da frate Laurentiu, Dumnezeu este numai Iubire! asa cum bine a explicat si fratele C-tin

Incepind cu noua lege, prin Hristos, Dumnezeu ne-a dezvaluit cea mai uluitoare constatare mai ales pentru lumea dualista a vechiului Testamen care credea numai in CAUZA- EFECT Gresesti - esti pedepsit cu asprime de Dumnezeu -

GRESIT FRATE!..astea toate sunt numai sechele ramase de pe vremea paginismului si a VT

deci dezvaluirea este:

EU SUNT NUMAI IUBIRE!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.07.2008, 18:30:39
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Frate IUBIRE si DREPTATE.

Nu DOAR iubire. Daca Dumnezeu ar fi numa iubire ar insemna sa rasplateasca tuturor la fel fara sa tina cont de ceea ce a facut fiecare. Ca oricum ii iubeste pe toti pentru ca este numai IUBIRE si toti vor fi iertati...si deci toti vor merge in rai.. Si deci nu va mai fi nevoie de iad...Si deci orcine si-ar permite sa pacatuiasca cat vrea ca oricum Dumnezeu este NUMAI IUBIRE ...in mintea unora. Insa nu si in mintea mea.

Mantuitorul spune clar in Matei Cap.25:

31. Cand va veni Fiul Omului intru slava Sa, si toti sfintii ingeri cu El, atunci va sedea pe tronul slavei Sale.
32. Si se vor aduna inaintea Lui toate neamurile si-i va desparti pe unii de altii, precum desparte pastorul oile de capre.
33. Si va pune oile de-a dreapta Sa, iar caprele de-a stanga.
34. Atunci va zice Imparatul celor de-a dreapta Lui: Veniti, binecuvantatii Tatalui Meu, mosteniti imparatia cea pregatita voua de la intemeierea lumii.
35. Caci flamand am fost si Mi-ati dat sa mananc; insetat am fost si Mi-ati dat sa beau; strain am fost si M-ati primit;
36. Gol am fost si M-ati imbracat; bolnav am fost si M-ati cercetat; in temnita am fost si ati venit la Mine.
37. Atunci dreptii Ii vor raspunde, zicand: Doamne, cand Te-am vazut flamand si Te-am hranit? Sau insetat si Ti-am dat sa bei?
38. Sau cand Te-am vazut strain si Te-am primit, sau gol si Te-am imbracat?
39. Sau cand Te-am vazut bolnav sau in temnita si am venit la Tine?
40. Iar Imparatul, raspunzand, va zice catre ei: Adevarat zic voua, intrucat ati facut unuia dintr-acesti frati ai Mei, prea mici, Mie Mi-ati facut.
41. Atunci va zice si celor de-a stanga: Duceti-va de la Mine, blestematilor, in focul cel vesnic, care este gatit diavolului si ingerilor lui.
42. Caci flamand am fost si nu Mi-ati dat sa mananc; insetat am fost si nu Mi-ati dat sa beau;
43. Strain am fost si nu M-ati primit; gol, si nu M-ati imbracat; bolnav si in temnita, si nu M-ati cercetat.
44. Atunci vor raspunde si ei, zicand: Doamne, cand Te-am vazut flamand, sau insetat, sau strain, sau gol, sau bolnav, sau in temnita si nu Ti-am slujit?
45. El insa le va raspunde, zicand: Adevarat zic voua: Intrucat nu ati facut unuia dintre acesti prea mici, nici Mie nu Mi-ati facut.
46. Si vor merge acestia la osanda vesnica, iar dreptii la viata vesnica.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.07.2008, 19:01:49
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
41. Atunci va zice si celor de-a stanga: Duceti-va de la Mine, blestematilor, in focul cel vesnic, care este gatit diavolului si ingerilor lui.
42. Caci flamand am fost si nu Mi-ati dat sa mananc; insetat am fost si nu Mi-ati dat sa beau;
...
46. Si vor merge acestia la osanda vesnica, iar dreptii la viata vesnica.
Observi frate cuvintul cheie ... ATUNCI! adica la Infricosata judecata!

dar pina ATUNCI Dumnezeu ne iubeste pina-n ultima clipa a existentei noastre traite in LIBERUL ARBITRU, in LIBERTATE ABSOLUTA DE A FACE CE NE TAIE CAPUL, spre BINE sau spre RAU, el insa sta in Iubirea Lui si ne tine pina-n ULTIMA CLIPA fara sa ne judececi doar cu dragoste SI LUCRARI exprimate prin MILA( care da, atentie aici, nu neaparat placute simturilor noastre josnice insa MINTUITOARE IN OCHII LUI, desi pe noi aici ne doare)..., si asta deoarece Judecata vine la vremea ei, NU ACUM!!!! aici este punctul cheie asa cum bine ne Spune Mingiietorul prin evanghelii la versul 46 citat de tine...deci ATUNCI nu acum

Dumnezeu altceva nu stie decit sa IUBEASCA si sa ne ajute prin Iubire si lucrarile ei Iubitoare sa ne Mintuim

Nu este usor de acceptat acest paradox, socant pentru intreaga lume pentru TOT universul, cu care Iudeii pina-n ziua de azi nu se pot impaca
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.07.2008, 19:18:59
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

ORTODOXIA NU AR EXISTA FARA LIBERTATE ABSOLUTA DE ALEGERE!!!!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Raspunsul lui Danion Vasile la acuzatiile de "propaganda stilista" BogdanF2 Generalitati 45 25.06.2015 13:51:02
Cat timp va intarzia raspunsul lui Dumnezeu la rugaciunile noastre? teodoraianys Rugaciuni 26 21.08.2012 22:30:20
raspunsul la provocari timeea89 Generalitati 28 05.09.2010 20:49:20
ISUS E RASPUNSUL ! Ioan_Ciobota Generalitati 4 11.03.2007 20:11:32