Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.09.2012, 09:32:55
mehiel mehiel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2008
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bitza Vezi mesajul
Oricum,nu stiu ce vor spune unii si altii da eu personal cred ca e o MARE PROSTIE atunci cand se spune ca sufletele copiilor avortati,nebotezati,ce au murit nu vor intra in rai......oere DOmnul Iisus nu a spus ca daca nu vom avea sufletul si bunatatea sufleteasca la fel ca si cea a copiilor NU VOM INTRA IN IMPARATIA SA ?Atunci de unde toate aceste ABERATII??? Adica un om plin de pacate si"harsit" in rautati si poate mantui si un copil cu sufletul inocent,NU! Dupa parerea mea ,E O PROSTIE!!!La fel si cand e vorba de animale(si ele au suflet!) si unde se spune ca nimeni nu stie unde se duc dupa moarte(nu are a face ca sunt si un iubitor de animale)...O ALTA TAMPENIE!....Eu cred ca daca in doctrina noastra ortodoxa exista asa ceva,ar trebui revizuita serios,pentru ca NU se afla in concordanta cu cuvintele Sf.Scripturi si mai ales cu CE ESTE DUMNEZEU,CARE ESTE BUNATATE SI DREPTATE TOTALA......Iar la faza cu botezul eu cred sincer ca aici ceva nu e in regula......am inteles ca se boteaza copilul mic,de acord da eu cred sincer ca botezul ar trebui facut SI LA VARSTA MAJORATULUI,adica atunci cand se considera ca un om are constinta pe deplin formata si a iesit din copilarie...si eu cred ca pentru a fi botezat e nevoie si de acceptul "subiectului", credinta cu forta nu se poate.....copilul mic nu are constiinta,e bine ca e botezat,da e doar o jumatate de botez....SA NU UITAM CA DOMNUL IISUS A FOST BOTEZAT LA MATURITATE SI,NU LA CATEVA LUNI!!!!SI AICI NIMENI NU MA POATE CONTRAZICE!!! Deci,inainte de a spune ca suntem "cei mai buni"ar trebui sa ne uitam serios in "curtea" noastra si ar trebui sa ne corectam"devierile"si erorile si totusi sa nu punem obiceiurile(chiar mostenite) desupra adevarurilor Sfintei Scripturi,TREB. SA TRECEM PESTE MANDRIE SI PREJUDECATI si sa vedem lucrurile asa cum stau ele in adevaratul sens al cuvantului......:D
sunt de acord cu bitza!! nimeni nu cunoaste adevarul absolut..iar pruncii nevinovati nu au nici o vina pentru faptele parintilor. Daca ei mor inainte de a de fi botezati este pentru ca asa a decis Dumnezeu, si nu pentru ca ei au dorit asa.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.09.2012, 21:21:47
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanica Vezi mesajul
despre botezul copiilor avortati nu poate fi vorba.dupa spusele parintelui cleopa (vrednic de pomenire)nu se face asa ceva. ei sunt pomeniti la sfanta proscomidie.
- Sufletele copiilor avortati stau într-un loc unde nu este nici întuneric, nici lumină. Nici nu se bucură, nici nu se chinuiesc. Si ei strigă la Dumnezeu: "Doamne, pentru ce suntem noi lipsiti de bucuria fetei Tale, căci noi nu am văzut lumina soarelui, nu am văzut frumusetile din această lume si nici nu am făcut vreun păcat?" Si atunci glasul lor se ridică la Dumnezeu, iar Dumnezeu va cere sufletele din mâna mamelor ucigase. Iar părintii, care au omorât copiii în pântece, dacă fac canon, îi eliberează pe copiii lor din acea stare.
nici copiii care mor nebotezati nu au parte de mantuire pana mama nu merge la duhovnic si face cele ce duhovnicul randuieste conform pravilei bisericesti ca sa poata salva acele suflete care nefiind botezati nu vad pe dumnezeu.
Parintele Cleopa este un parinte de milioane, fata duhovniceasca mare, dar, Dumnezeu sa ma ierte, ca orice om poate gresi iar ceea ce spune dansul este, dupa putina mea minte, in contradictie cu credinta noastra ortodoxa. Credinta ortodoxa spune ca exista doar Rai si iad, niciun alt loc intermediar. Cred ca doar in mana Domnului sta unde se duc acele suflete, dar nadajduiesc ca ele se duc in rai, doar ca pe o treapta un pic mai jos (stim foarte bine ca si acolo exista o anumita ierarhie duhovniceasca). Mai cred totusi ca este foarte de folos sa ne rugam pentru pruncii ce nu au vazut lumina zilei. Dumnezeu sa ne aiba in paza!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.09.2012, 05:52:23
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Parintele Cleopa este un parinte de milioane, fata duhovniceasca mare, dar, Dumnezeu sa ma ierte, ca orice om poate gresi iar ceea ce spune dansul este, dupa putina mea minte, in contradictie cu credinta noastra ortodoxa. Credinta ortodoxa spune ca exista doar Rai si iad, niciun alt loc intermediar. Cred ca doar in mana Domnului sta unde se duc acele suflete, dar nadajduiesc ca ele se duc in rai, doar ca pe o treapta un pic mai jos (stim foarte bine ca si acolo exista o anumita ierarhie duhovniceasca). Mai cred totusi ca este foarte de folos sa ne rugam pentru pruncii ce nu au vazut lumina zilei. Dumnezeu sa ne aiba in paza!
Asa e, Sfanta Scriptura si Sfintii Parinti spun ca exista doar Rai si Iad, dar pe vremea aia nu erau femei care faceau avorturi pe banda. Chestia asta a inceput mai mult in sec. XIX,XX, XXI. Oricum, parerile sunt impartite. Uite ce spune Pr.Paisie Aghioritul - Muntele Athos:

"- Părinte, am citit undeva că în fiecare an, în întreaga lume, se fac cinci milioane de avorturi si două sute de mii de femei mor din cauza întreruperilor de sarcină pe care le fac.

- Ii omoară pe copii, pentru că, asa cum spun ei, dacă se va înmulti lumea, oamenii nu se vor putea întretine si nu vor avea ce să mănânce. Există atâtea suprafete necultivate, atâtea păduri, care, în putină vreme, cu mijloacele care există astăzi, ar putea să le facă, de pildă, plantatii de măsline, si să le dea celor ce nu au proprietăti. Ei spun că nu taie copaci, deoarece nu va mai exista apoi oxigen, însă măslinii tot copaci sunt. In America ard grâul, iar în Grecia aruncă fructele în gropi de gunoi, în timp ce în Africa oamenii mor de foame. Atunci când în Etiopia mureau oamenii de foame pentru că era mare secetă, i-am spus unui oarecare cunoscut, care era armator si ajuta în astfel de cazuri, să meargă la o astfel de groapă de gunoi, să-i roage să-l lase să încarce un vapor de fructe si să-l ducă acolo în dar. Insă sub nici un chip nu i-au dat voie.

Câte mii de embrioni mor în fiecare zi! Avortul este un păcat înfricosător. Este o ucidere, si încă una mare, căci copiii mor nebotezati. Părintii trebuie să înteleagă că viata începe în clipa zămislirii.

Intr-o noapte, Dumnezeu a îngăduit să văd o înfricosătoare vedenie, care mi-a arătat care este soarta acelor copii. Era în noaptea spre Martea Luminată. Aprinsesem două lumânări în două tinichele, asa cum obisnuiesc să fac chiar si atunci când dorm, pentru cei ce suferă sufleteste si trupeste, vii si morti. La ora douăsprezece, în miezul noptii, în timp ce rosteam rugăciunea lui Iisus, văd un ogor mare, înconjurat cu un gard de zid, semănat cu grâu care abia începuse să crească. Eu stăteam în afara ogorului si aprindeam lumânări pentru cei moiti, pe care le lipeam de zidul împrejmuitor. In partea stângă era un teren viran, plin de stânci si văgăuni, care se miscau mereu din pricina unui vuiet puternic alcătuit din mii de tipete sfâsietoare, care-ti rupeau inima. Chiar si cel mai împietrit om s-ar fi umilit, dacă le-ar fi auzit. In timp ce sufeream din pricina acelor tipete sfâsietoare si mă întrebam de unde provin si ce înseamnă toate acestea pe care le vedeam, am auzit o voce spunându-mi: "Ogorul cu grâu, care încă nu a dat în spic, este cimitirul cu sufletele mortilor care vor învia. Iar în locul care se cutremură de tipetele sfâsietoare, se află sufletele copiilor care au fost omorâti prin avorturi". După această vedenie mi-a fost cu neputintă să-mi revin multă vreme, din pricina marei dureri ce am simtit-o pentru sufletele acelor copii. Nu am putut nici măcar să mă odihnesc după aceea, cu toate că eram istovit de oboseală."

Nu cred ca e bine sa sustinem altfel decat duhovnicii nostri, caci stie Dumnezeu de ce nu primeste acele suflete in Rai. In caz de avort, daca mama se pocaieste sincer, atunci sfuletul acelui copil va fi eliberat. Deci iata, poate sa fei si acesta un motiv, Dumnezeu nu lasa acei copilasi tocmai ca mamele lor sa se pocaiasca, caci altfel, nu stiu cate mame se vor pocai daca le intra in cap ca acei copilasi ajung direct in Rai.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.09.2012, 23:33:13
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
... caci stie Dumnezeu de ce nu primeste acele suflete in Rai....
Atunci sa intelegem ca se duc in Iad? Si eu imi bat capul cu aceasta intrebare dar stiu ca nu sunt vrednica sa obtin raspunsul in lumea aceasta, asa ca il voi pe lumea celalata. Dumnezeu sa ne lumineze sufletele!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.09.2012, 00:05:42
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Doamne ajuta!

Citeste si postul http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=6174 . Nu inteleg de ce credem ca Dumnezeu este atat de rau cu niste sulfete nevinovate daca nu avem motive serioase sa credem asta.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.01.2013, 20:06:31
stefabhaa stefabhaa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2013
Mesaje: 1
Implicit

Am si eu o intrebare surioara mea a murit la nastere sau cel putin asa imi spun parintii . Ce se intampla cu ea o ingroapa ,sau ce ii face ? Parintii mei nu vor sa imi spuna nimic am gasit doar certificatul de deces unde spune data la care a murit dar nu scrie nici un nume ! Multumesc pentru ajutor.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se intampla cu sufletul nostru ? anisoara Generalitati 108 14.05.2011 16:57:10
baietelul meu a murit nebotezat adri-ionela Botezul 52 11.02.2011 18:38:11
Nebotezat si necununati roman2010 Generalitati 14 15.01.2011 23:01:29
Ce se intampla cu sufletul dupa moarte heorhe Generalitati 85 02.08.2010 16:09:02