Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.05.2012, 21:27:20
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit E adevarat ce e scrie in urmatoarea carte?

Am gasit in cartea ,, Sa ne cunoastem credinta "(ortodoxa) de Gheorghe Babut (pe net e varianta adaugita) urmatoarele:


,,De fapt greco-catolicii de azi sunt romano-catolicii ascunși sub acest nume. Liturghia,
se face cu azimă, nu cu pâine, Biserica are de cap pe papa, Spovedania fără post, dacă ai
mâncat după două ore te poți împărtăși, după aceea te împărtășești fără Spovedanie.
Miercurile și Vinerile nu mai sunt zile de post, după doctrina catolică. Canoane nu se
dau la Spovedanie. Iată, că de fapt ne găsim într-un catolicism cu alt nume."

,,Nu mai țin posturile, așa cum le-au ținut, propriu zis numai Vinerea de Paști o mai
țin, în rest, mănîncă lapte brînză și ouă, nu mănîncă ei carne, dar mănîncă zeama de pe
carne, călcînd Canonul 69 Apostolic, care dă anatemei pe cei ce nu postesc fără carne,
lapte, brînză și ouă."

Canonul 69 Apostolic : “Daca vreun episcop, prezbiter, diacon, citet sau cantaret nu posteste Sfantul si Marele Post al Pastilor sau miercurea si vinerea, sa se cateriseasca, afara de cazul cand este impiedicat de slabiciunea trupeasca, iar de va fi laic, sa se afuriseasca”. (http://apologeticum.wordpress.com/20...i-al-pastelui/)

E adevarat ce scrie in aceasta carte? Cei care sunteti catolici trebuie sa stiti mai bine. (Puteti sa le luati pe rand, punctual.)

La acel link in care e si canonul apostolic se spune ca trebuie sa se posteasca cu mancare uscata tot postul Pastelui, dar acest lucru nu se mai face in ziua de azi in randul laicilor (chiar si pe la unele manastiri am observat ca se manca mancare gatita in post), deci s-au facut niste exceptii probabil avand ca temei sanatatea oamenilor. Probabil la fel vor spune si cei care sunt catolici despre: lapte , branza, oua in post. Dar cum e cu impartasirea? Nu prea inteleg:,,după aceea te împărtășești fără Spovedanie". Se refera ca doar daca nu ai mai pacatuit de la ultima spovedanie, nu ?


Alte intrebari, pt ortodocsi mai mult, ca ei ar trebui sa stie mai multe:

In ce canon spune ca impartasania trebuie sa se faca pe stomacul gol? Or fi si exceptii, in caz de forta majora: boala, sau cand cineva e pe moarte, etc...

Se detaliaza undeva (canoane de preferat) cum trebuie sa fie postul in privinta mancarii? Ca prin mancare uscata pot sa inteleg si carne pusa la vant sau/si fum sa se usuce si sa se afume, cum se conserva pe timpuri cand nu exista frigider.

Spovedania e musai sa se faca numai dupa ce omul a postit? Si care ar fi nr minim de zile in care sa se tina post? (argumentat canonic). Chiar in randul ortodocsilor am auzit diferite pareri. De asta intreb: cum spun canoanele?

Last edited by tinutza; 26.05.2012 at 21:57:10.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.05.2012, 21:44:37
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Nu. A existat un proces numit "latinizarea ritului", cu efecte deosebit de neplăcute, dar în prezent acest proces este pe cale de a fi inversat.

Eu vă răspund scurt, căci aparțin ritului roman, dar domnul Dragomir, care este greco-catolic, vă va răspunde, fără îndoială, mai detaliat.

Până atunci, puteți citi de aici: http://www.intratext.com/X/RUM0035.HTM

Last edited by MihaiG; 26.05.2012 at 21:48:31.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.05.2012, 22:09:35
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de tinutza Vezi mesajul
Am gasit in cartea ,, Sa ne cunoastem credinta "(ortodoxa) de Gheorghe Babut (pe net e varianta adaugita) urmatoarele:


,,De fapt greco-catolicii de azi sunt romano-catolicii ascunși sub acest nume. Liturghia,
se face cu azimă, nu cu pâine, Biserica are de cap pe papa, Spovedania fără post, dacă ai
mâncat după două ore te poți împărtăși, după aceea te împărtășești fără Spovedanie.
Miercurile și Vinerile nu mai sunt zile de post, după doctrina catolică. Canoane nu se
dau la Spovedanie. Iată, că de fapt ne găsim într-un catolicism cu alt nume."

,,Nu mai țin posturile, așa cum le-au ținut, propriu zis numai Vinerea de Paști o mai
țin, în rest, mănîncă lapte brînză și ouă, nu mănîncă ei carne, dar mănîncă zeama de pe
carne, călcînd Canonul 69 Apostolic, care dă anatemei pe cei ce nu postesc fără carne,
lapte, brînză și ouă."


E adevarat ce scrie in aceasta carte?
Din cate stiu eu da, cumnatul meu din Spania mi-a povestit ca un coleg de al lui (catolic) intrebat daca tine post a zis ca atunci cand era mic mama lui a platit la biserica o anumita suma de bani, ca sa manance de dulce toata viata.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.05.2012, 22:14:55
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Nu. A existat un proces numit "latinizarea ritului", cu efecte deosebit de neplăcute, dar în prezent acest proces este pe cale de a fi inversat.

Eu vă răspund scurt, căci aparțin ritului roman, dar domnul Dragomir, care este greco-catolic, vă va răspunde, fără îndoială, mai detaliat.

Până atunci, puteți citi de aici: http://www.intratext.com/X/RUM0035.HTM
Ma intereseaza sa aflu daca ceea ce scrie in carte se intampla si la romano-catolici. Deci, astept raspuns :)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.05.2012, 22:54:15
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza Vezi mesajul
,,De fapt greco-catolicii de azi sunt romano-catolicii ascunși sub acest nume.
Fals. Romano-catolicii și greco-catolicii formează provincii diferite ale aceleiași Biserici Universale. Greco-catolicii au propriul rit, propriile legi (canoane), propria ierarhie, propria teologie. Ei sunt uniți cu romano-catolicii și cu ceilalți prin aceeași credință (unitatea de credință), ascultă de același Papă (unitatea de guvernare) și sunt în comuniune euharistică (unitatea sacramentală). Când spunem, în Credeu, "Cred în Una (...) ne referim, mai exact, la această triplă unitate: o singură credință, un singur cap văzut, un singur Potir.

Citat:
Liturghia,
se face cu azimă, nu cu pâine,
Mai degrabă fals. Ori de câte ori este posibil (și azi, când Biserica Unită a ieșit din catacombe și nu mai sunt necesare Liturghii clandestine, este mereu posibil) materia primă a Sf Euharistii este pâinea dospită, potrivit ritului bizantin. Fără pâine dospită, Proscomidia nu are sens. Pe de altă parte (și este un aspect al comuniunii euharistice despre care am vorbit), dacă necesitatea o impune, greco-catolicii pot apela fie la rezerva euharistică romano-catolică, fie pot folosi ostii neconsacrate (bucăți de azimă) pentru consacrare.

Citat:
Biserica are de cap pe papa,
Adevărat. Prin definiție, "catolic" înseamnă "cu Papa". Conceptul de "Biserică autocefală", adică să aibă propriul ei cap văzut, nu există.
Citat:
Spovedania fără post,
Adevărat. Nu există legătură între post și spovadă, decât că încălcarea postului, fiind materie gravă în contra unei porunci a Bisericii, este o faptă care trebuie spovedită. Spre exemplu, mâine mă pot spovedi fără ca azi să postesc, fiindcă azi nu e zi de post.

Citat:
dacă ai
mâncat după două ore te poți împărtăși,
chiar și după o oră, potrivit canoanelor în vigoare începând din anii 50. Până atunci, între anii 30 și anii 50, a fost activ canonul care prevedea un timp minim de 3 ore. Anterior anului 30 a fost activ, timp de sute de ani, un canon care prevedea că nu trebuie să mănânci nimic în ziua în care te împărtășești.

Citat:
după aceea te împărtășești fără Spovedanie.
Condiția pentru primirea Sf Împărtășanii este ca sufletul să fie în stare de grație. Deci, înainte de a primi Sfintele, te întrebi: "ce păcat grav am făcut de la ultima spovadă încoace?", proces numit "examen de conștiință" sau "cercetare a cugetului". Dacă nu îți amintești de niciun păcat grav făcut de la ultima spovadă, înseamnă că poți să te unești euharistic cu Cristos. Dacă ai făcut, trebuie să te spovedești. Dacă, cumva, preotul îți întinde Sf Împărtășanie și îți amintești în ultimul moment de un păcat, trebuie să spui: "Binecuvântează, părinte, că sunt păcătos".

Citat:
Miercurile și Vinerile nu mai sunt zile de post, după doctrina catolică.
Fals. Miercurea și vinerea sunt zile de post (dacă nu e harți). La romano-catolici, numai vinerea. Definirea zilelor de post nu are legătură cu doctrina catolică, ci cu disciplina Bisericii, fiind la latitudinea Sf Sinod al Bisericii Unite și a preafericitului Lucian. La data la care textul a fost scris, numai vinerea era zi de post. (Re)includerea miercurii datează de puțini ani, de când Sf Sinod a constatat că este nevoie de mai multă penitență.

Citat:
Canoane nu se dau la Spovedanie.
Fals. Cu excepția cine știe cărui caz de necesitate, spre exemplu când e vorba de un muribund, penitentul primește canon. Dar, spre deosebire de ce se întâmplă în Biserica Ortodoxă, primirea Sf Împărtășanii nu este condiționată de îndeplinirea canonului. De îndată ce primești iertarea păcatelor, din chiar acel moment, sufletul este, din nou, în stare de grație sfințitoare și Îl poate primi pe Cristos spre salvare și nu spre osândă. Fac excepție cazurile în care preotul constată că nu poate da dezlegarea, fiind vreun caz de excomunicare. Spre exemplu, dacă fapta mărturisită este că ai dat un cap în gură unui preot al lui Cristos, atunci ești în afara Bisericii, iar excomunicații nu pot primi Comuniunea: te trimite la arhiereu. Pentru anumite fapte, nici arhiereul nu te poate dezlega de excomunicare, ci numai Papa: se numesc "materie rezervată Scaunului Apostolic".

Citat:
Iată, că de fapt ne găsim într-un catolicism cu alt nume."
Adevărat. Greco-catolicii nu sunt "la mijloc, ceva între catolici și ortodocși". Sunt catolici (= creștini în comuniune cu Papa) care împart cu ortodocșii aceeași moștenire rituală și teologică bizantină.

Citat:
,,Nu mai țin posturile, așa cum le-au ținut, propriu zis numai Vinerea de Paști o mai
țin, în rest, mănîncă lapte brînză și ouă, nu mănîncă ei carne, dar mănîncă zeama de pe
carne, călcînd Canonul 69 Apostolic, care dă anatemei pe cei ce nu postesc fără carne,
lapte, brînză și ouă."

Canonul 69 Apostolic : “Daca vreun episcop, prezbiter, diacon, citet sau cantaret nu posteste Sfantul si Marele Post al Pastilor sau miercurea si vinerea, sa se cateriseasca, afara de cazul cand este impiedicat de slabiciunea trupeasca, iar de va fi laic, sa se afuriseasca”. (http://apologeticum.wordpress.com/20...i-al-pastelui/)
Cum am spus, materia postului este disciplinară și nu dogmatică. Un canon în materie de disciplină se poate modifica oricând autoritatea competentă a Bisericii Particulare (Sf Sinod, în acest caz) consideră că este spre binele credincioșilor.

Citat:
Ca prin mancare uscata pot sa inteleg si carne pusa la vant sau/si fum sa se usuce si sa se afume, cum se conserva pe timpuri cand nu exista frigider.
Postul cu mâncare uscată (numit "xyrofagie" în tradiția noastră răsăriteană) este un post mai aspru decât cel obișnuit. Un post care exclude uleiul și, prin extensie, mâncarea gătită. Sunt, deasemenea, excluse: carnea, laptele și derivatele lui, ouăle. Deci, carnea uscată nu se poate mânca în aceste zile.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 26.05.2012 at 23:04:40.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.05.2012, 15:55:41
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

In primul rand vreau sa va multumesc ca mi-ati raspuns punctual si ca nu ati lasat ceva netratat.

Legat de ce ati scris aici despre modul de impartasire la catolici:
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
chiar și după o oră, potrivit canoanelor în vigoare începând din anii 50. Până atunci, între anii 30 și anii 50, a fost activ canonul care prevedea un timp minim de 3 ore. Anterior anului 30 a fost activ, timp de sute de ani, un canon care prevedea că nu trebuie să mănânci nimic în ziua în care te împărtășești.
Anterior anului 30, timp de sute de ani=inteleg in perioada vechiului testament. Dar totusi, pt ce ar fi avut nevoie de impartasanie caci acest lucru s-a introdus, din cate stiu eu, de la Joia mare, cand Iisus Hristos a luat cina cu apostolii, si le-a spus sa faca aceasta spre pomenirea Lui (Scrie in evangheliile din Biblie). Inainte de acest moment nu cred ca exista impartasania.

De unde stiti ca intre anii 30 si 50 se prevedea un minim de 3 ore? Unde ati citit? La fel si ca dupa anii 50 s-a introdus canonul care sa prevada ca omul se poate impartasi si dupa o ora? Imi puteti cita din sursa, canoane?


Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Fals. Miercurea și vinerea sunt zile de post (dacă nu e harți). La romano-catolici, numai vinerea. Definirea zilelor de post nu are legătură cu doctrina catolică, ci cu disciplina Bisericii, fiind la latitudinea Sf Sinod al Bisericii Unite și a preafericitului Lucian. La data la care textul a fost scris, numai vinerea era zi de post. (Re)includerea miercurii datează de puțini ani, de când Sf Sinod a constatat că este nevoie de mai multă penitență.
Deci, la greco-catolici se tine post si miercuri si vineri (miercurea introducandu-se de curand) in timp ce la romano-catolici se tine doar vineri (nu stiu daca asa au facut din 1054 de cand se spune ca s-a produs ruptura oficiala fata de Biserica Primara, sau daca la inceput s-au tinut ambele zile si apoi doar vinerea- poate stiti tot Dvs sa-mi spuneti).

La ce v-ati referit cand ati spus:"Sf Sinod al Bisericii Unite" ? E un mod de organizare in Biserica Catolica (Unite=se refera si la greco si la romano catolici)? Si a preafericitului Lucian? Exista exprimarea aceasta si in randul catolicilor, sau doar pt cei ortodocsi?

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cum am spus, materia postului este disciplinară și nu dogmatică. Un canon în materie de disciplină se poate modifica oricând autoritatea competentă a Bisericii Particulare (Sf Sinod, în acest caz) consideră că este spre binele credincioșilor.
In ce fel poate sinodul sa ia decizii din moment ce il de cap pe Papa? Adica daca Papa are puterea de a lua decizia, el avand majoritatea voturilor ca sa zic asa, Sf Sinod ar fi mai degraba un fel de consilieri ai Papei, nu?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.05.2012, 17:06:48
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza Vezi mesajul

Anterior anului 30, timp de sute de ani=inteleg in perioada vechiului testament.
Mergeți prea mult înapoi în timp. Prin "sute de ani" am intenționat să spun "în epoca Noului Testament, până la perioada contemporană".

Citat:
De unde stiti ca intre anii 30 si 50 se prevedea un minim de 3 ore? Unde ati citit?
În canoane mai vechi, care acum sunt abrogate.

Citat:
La fel si ca dupa anii 50 s-a introdus canonul care sa prevada ca omul se poate impartasi si dupa o ora? Imi puteti cita din sursa, canoane?
Iată canonul în vigoare: este articolul 919 paragraful 1 din Codex Iuris Canonici, în engleză pe sit oficial aici: http://www.vatican.va/archive/ENG1104/__P39.HTM. Există și tradus în română pe net, dar trebuie să descărcați un fișier-document de aici.

Citat:

Deci, la greco-catolici se tine post si miercuri si vineri (miercurea introducandu-se de curand) in timp ce la romano-catolici se tine doar vineri (nu stiu daca asa au facut din 1054 de cand se spune ca s-a produs ruptura oficiala fata de Biserica Primara, sau daca la inceput s-au tinut ambele zile si apoi doar vinerea- poate stiti tot Dvs sa-mi spuneti).
Vinerea este zi de post în toate riturile catolice. În ceea ce privește miercurea, din câte știu a existat un timp în care era zi de post și în Biserica Romano-Catolică. Nu cunosc când a fost abrogată această regulă.

Citat:
La ce v-ati referit cand ati spus:"Sf Sinod al Bisericii Unite" ? E un mod de organizare in Biserica Catolica (Unite=se refera si la greco si la romano catolici)? Si a preafericitului Lucian? Exista exprimarea aceasta si in randul catolicilor, sau doar pt cei ortodocsi?
Sfântul Sinod, alcătuit din totalitatea episcopilor, este structura de conducere a Bisericii Greco-Catolice. Denumirea ei completă și oficială este: Biserica Română Unită (greco-catolică). Adresarea pentru arhiepiscopul major (în prezent Lucian, pensionabil) este "preafericit". Fiind (de foarte curând) și cardinal, i se poate spune și "eminență". Nu se supără nici dacă îi spunem "părinte", deși această formulă e mai puțin oficială, dar ar putea să-i fie cea mai dragă. Forumulele de adresare sunt de competența Sf Sinod, care, atunci când Biserica Română Unită a fost ridicată în rang de la mitropolie la arhiepiscopie majoră (sub actualul Suveran Pontif), a oscilat între "beatitudinea sa" (în uz în alte țări) și "preafericirea sa", preferând ultima variantă.

Citat:
In ce fel poate sinodul sa ia decizii din moment ce il de cap pe Papa? Adica daca Papa are puterea de a lua decizia, el avand majoritatea voturilor ca sa zic asa, Sf Sinod ar fi mai degraba un fel de consilieri ai Papei, nu?
În general, în Biserică funcționează principiul subsidiarității. Spus în puține cuvinte, aceasta înseamnă că, dacă o decizie poate fi luată de o instanță inferioară, în general ea trebuie luată de o instanță inferioară. Spre exemplu, dacă și Papa și preotul de la parohia de la colț au amândoi competență de a mă dezlega de post, trebuie să mă adresez preotului de la parohia de la colț.

Mai mult, în cazul particular al Bisericii Greco-Catolice, NUMAI Sf Sinod are competență în orice ține de liturgie și rit, neexistând o autoritate pământească superioară lui, potrivit unei înțelegeri care datează din jurul anului 1700, încheiate între Inocențiu Micu Klein și Suveranul Pontif de atunci. Aceasta înseamnă că Papa trebuie să se abțină de la orice are legătură cu ritul și singura sa prerogativă este să fie informat de ce hotărâri a luat Sf Sinod. Exact câtă competență are Mihnea Dragomir să modifice zilele de post din calendar, tot atâta are și Sanctitatea Sa Benedict. Roma a semnat o dată înțelegerea de unire cu ortodocșii ardeleni, iar ambele părți au înțeles să își respecte cuvântul dat și semnat, chiar și acum, după mai bine de trei secole. Se spune că timpul Bisericii este altul decât timpul oamenilor...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 27.05.2012 at 17:27:39.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.05.2012, 18:06:22
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simply_me Vezi mesajul
din cate stiu eu da, cumnatul meu din spania mi-a povestit ca un coleg de al lui (catolic) intrebat daca tine post a zis ca atunci cand era mic mama lui a platit la biserica o anumita suma de bani, ca sa manance de dulce toata viata.
Hî????????? Cum vine asta? Astea sunt indulgentele?
Si se plateste o taxa in avans si pentru alte....posibile pacate?

Last edited by Adriana Cluj; 27.05.2012 at 18:08:25.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.05.2012, 18:13:12
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Hî????????? Cum vine asta? Astea sunt indulgentele?
Si se plateste o taxa in avans si pentru alte....posibile pacate?
Nu cunosc ff multe detali, stiu doar pt post ca se plateste o suma anume ca sa mananci de dulce toata viata.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.05.2012, 18:21:35
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Din cate stiu eu da, cumnatul meu din Spania mi-a povestit ca un coleg de al lui (catolic) intrebat daca tine post a zis ca atunci cand era mic mama lui a platit la biserica o anumita suma de bani, ca sa manance de dulce toata viata.

o fi glumit, nu cred ca mai exista astfel de practici in zilele noastre.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce se scrie iisus cu 2 i si nu cu un i annajanette Generalitati 234 12.08.2017 17:49:47
scrie undeva in biblie de reincarnare? annajanette Generalitati 144 27.12.2013 21:00:51
PR. IUSTIN PARVU SCRIE PATRIARHULUI SI SF. SINOD!! orthodoxis Stiri, actualitati, anunturi 13 05.06.2008 00:55:17