Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.07.2008, 09:45:48
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Este imposibil sa rezisti pe calea cea grea fara ajutorul bisericii. Fara un duhovnic experimentat, fara ajutor de la biserica (adica de la cei ce o alcatuiesc). Ca dovada si cazul meu de apostazie (temporara, cum imi place sa cred)...

De exemplu, am fost nu demult sa vorbesc cu preotul din noua mea parohie pentru sfintirea apartamenului. A trebuit sa astept pana s-a terminat liturghia, predica si impartirea anaforei. Pai acea biserica este un exemplu clasic de cum nu ar trebui sa fie o biserica ortodoxa:

- cladirea fiind mare si sonorizarea proasta, cel putin jumatate din cei dinauntru si de afara nu auzeau ce se spunea la microfon (pentru ce or fi stand acolo atatea ore, nu stiu);
- predica a fost de nota 2 din 10. De fapt nici n-a semanat cu o predica, omul vorbind vreo 5 minute maxim despre niste lucruri total lumesti si neinteresante, care oricum nu aveau legatura cu tematica zilei respective (m-am apropiat foarte mult de el sa pricep ceva);
- oamenii au luat anafora cuminti si au plecat acasa fara sa se uite macar unul la altul. Punct.
- am asteptat pana au plecat toti, sperand ca preotul sa ma programeze pentru sfintirea casei. N-am reusit sa obtin asa ceva, pentru ca nu el se ocupa de fapt de strada mea, ci alt preot care nu slujea in acea zi. "Cauta-l pe Budea", zice. Si bafta.

Pai daca ma duceam la el macinat de vreo problema spirituala, ce-mi spunea? Sau stia ce sa-mi zica? Cum sa stai in dreapta credinta cu asa specimene de preoti si cu asa locuri de inchinare? Carti de calitate am citit destule, dar fara o biserica vie este imposibil sa rezisti pana la sfarsit. De aia inca mai caut ceva similar cu locul din Bacau sau din Iasi. Daca nu gasesc si in Timisoara, poate incerc si la catolici sau la protestanti. :) De fapt am si fost pe la baptisti in vizita acum multi ani, din curiozitate si ca ortodox convins, si acolo atmosfera este mult mai calda, oamenii se intereseaza de tine si de starea ta spirituala, vor sa discute pe orice tema, se face studiu biblic si asa mai departe. Ei bine, asa ceva caut eu la ortodocsi!

E cineva din Timisoara care sa-mi dea o recomandare? Ca doar asta e scopul topicului, nu altul.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.07.2008, 09:55:11
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut
Este imposibil sa rezisti pe calea cea grea fara ajutorul bisericii. Fara un duhovnic experimentat, fara ajutor de la biserica (adica de la cei ce o alcatuiesc). Ca dovada si cazul meu de apostazie (temporara, cum imi place sa cred)...

De exemplu, am fost nu demult sa vorbesc cu preotul din noua mea parohie pentru sfintirea apartamenului. A trebuit sa astept pana s-a terminat liturghia, predica si impartirea anaforei. Pai acea biserica este un exemplu clasic de cum nu ar trebui sa fie o biserica ortodoxa:

- cladirea fiind mare si sonorizarea proasta, cel putin jumatate din cei dinauntru si de afara nu auzeau ce se spunea la microfon (pentru ce or fi stand acolo atatea ore, nu stiu);
- predica a fost de nota 2 din 10. De fapt nici n-a semanat cu o predica, omul vorbind vreo 5 minute maxim despre niste lucruri total lumesti si neinteresante, care oricum nu aveau legatura cu tematica zilei respective (m-am apropiat foarte mult de el sa pricep ceva);
- oamenii au luat anafora cuminti si au plecat acasa fara sa se uite macar unul la altul. Punct.
- am asteptat pana au plecat toti, sperand ca preotul sa ma programeze pentru sfintirea casei. N-am reusit sa obtin asa ceva, pentru ca nu el se ocupa de fapt de strada mea, ci alt preot care nu slujea in acea zi. "Cauta-l pe Budea", zice. Si bafta.

Pai daca ma duceam la el macinat de vreo problema spirituala, ce-mi spunea? Sau stia ce sa-mi zica? Cum sa stai in dreapta credinta cu asa specimene de preoti si cu asa locuri de inchinare? Carti de calitate am citit destule, dar fara o biserica vie este imposibil sa rezisti pana la sfarsit. De aia inca mai caut ceva similar cu locul din Bacau sau din Iasi. Daca nu gasesc si in Timisoara, poate incerc si la catolici sau la protestanti. :) De fapt am si fost pe la baptisti in vizita acum multi ani, din curiozitate si ca ortodox convins, si acolo atmosfera este mult mai calda, oamenii se intereseaza de tine si de starea ta spirituala, vor sa discute pe orice tema, se face studiu biblic si asa mai departe. Ei bine, asa ceva caut eu la ortodocsi!

E cineva din Timisoara care sa-mi dea o recomandare? Ca doar asta e scopul topicului, nu altul.
Incearca sa mergi la Mitropolie.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.07.2008, 10:01:14
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Esti din Timisoara?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.07.2008, 10:52:03
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut
Este imposibil sa rezisti pe calea cea grea fara ajutorul bisericii. Fara un duhovnic experimentat, fara ajutor de la biserica (adica de la cei ce o alcatuiesc). Ca dovada si cazul meu de apostazie (temporara, cum imi place sa cred)...

De exemplu, am fost nu demult sa vorbesc cu preotul din noua mea parohie pentru sfintirea apartamenului. A trebuit sa astept pana s-a terminat liturghia, predica si impartirea anaforei. Pai acea biserica este un exemplu clasic de cum nu ar trebui sa fie o biserica ortodoxa:

- cladirea fiind mare si sonorizarea proasta, cel putin jumatate din cei dinauntru si de afara nu auzeau ce se spunea la microfon (pentru ce or fi stand acolo atatea ore, nu stiu);
- predica a fost de nota 2 din 10. De fapt nici n-a semanat cu o predica, omul vorbind vreo 5 minute maxim despre niste lucruri total lumesti si neinteresante, care oricum nu aveau legatura cu tematica zilei respective (m-am apropiat foarte mult de el sa pricep ceva);
- oamenii au luat anafora cuminti si au plecat acasa fara sa se uite macar unul la altul. Punct.
- am asteptat pana au plecat toti, sperand ca preotul sa ma programeze pentru sfintirea casei. N-am reusit sa obtin asa ceva, pentru ca nu el se ocupa de fapt de strada mea, ci alt preot care nu slujea in acea zi. "Cauta-l pe Budea", zice. Si bafta.

Pai daca ma duceam la el macinat de vreo problema spirituala, ce-mi spunea? Sau stia ce sa-mi zica? Cum sa stai in dreapta credinta cu asa specimene de preoti si cu asa locuri de inchinare? Carti de calitate am citit destule, dar fara o biserica vie este imposibil sa rezisti pana la sfarsit. De aia inca mai caut ceva similar cu locul din Bacau sau din Iasi. Daca nu gasesc si in Timisoara, poate incerc si la catolici sau la protestanti. :) De fapt am si fost pe la baptisti in vizita acum multi ani, din curiozitate si ca ortodox convins, si acolo atmosfera este mult mai calda, oamenii se intereseaza de tine si de starea ta spirituala, vor sa discute pe orice tema, se face studiu biblic si asa mai departe. Ei bine, asa ceva caut eu la ortodocsi!

E cineva din Timisoara care sa-mi dea o recomandare? Ca doar asta e scopul topicului, nu altul.
Da Florin, din pacate situatia se prezinta cam asa si in Bucuresti.Doar ca orasul fiind ceva mai mare am avut sansa sa gasesc si biserici asa cum trebuie sa fie si preoti de calitate si mireni pe masura.Cat despte preotii care datorita noilor reglementari nu mai au voie sa oficieze nimic decat ptr oamenii din jurisdictia lor.. asta e cea mai revoltatoare treaba pe care am vazut-o!!! si chiar in familia mea.. situatia era atat de penibila incat la un momendat devenea hilara.. din plans dadeai in ras!! nu au vrut sa sfinteasca apartament ca si in cazul tau, au refuzat pomenirea mortilor, au ajuns pana si acolo sa refuze spovada si impartasania unui bolnav pe patul de moarte pe aceleasi motive enumerate de tine mai sus.Mare rusine ca s-a ajuns aici. Dar nu stiu cata vina au preotii (caci ei se afla sub ascultare) ci superiorii lor care instituit aceste reguli si care considera preotia ca pe un job oarecare de pe urma caruia se culeg bune roade materiale.

Cat despre experienta ta ca ai gasit o mana prieteneasca pe umarul tau si mai multa intelegere de la reprezentanti ai altor religii aici sunt total in asentimentul tau. Pai ma uit si aici unde ma aflu acum... chiar daca nu simt fiorul pe care il simteam in timpul slujbelor ortodoxe, dar oamenii sunt mult mai prietenosi, nu te alunga ca pe un lepros din biserica sau din cercurile lor pe motiv ca esti ortodox, in toata biserica zaresti chipuri vesele, se zareste bucuria pe chipurile lor, ca se afla acolo sa ia parte la Sfanta jertfa din cadrul Sfintei liturghii, ca au venit sa il cinsteasca pe Hristos.Ca sa nu mai vorbim de disciplina din biserica!!!! fiecare ocupa locul lui, nimeni nu barfeste in timpul liturghiei, nu zaresti vreo baba intarziata care sa se inghesuie dand din coate necivilizat ca vrea ea sa stea motz in fatza bisericii,sau ca nu poate da mai repede acatistul la altar, nimeni nu te studiaza cum esti imbracat si ce nr la pantofi porti, nu zaresti tzatzici care intre un "Iubite-voi Doamne" si "Tatal Nostru" sa destainuie vecinei de scaun cate kg de pepeni a cumparat ieri dimineata din piata Obor sau ca a gasit loboda la pret de chilipir si a cumparat o galeata ca sa ii faca sotului o ciorbitza de post.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.07.2008, 11:49:29
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut
Esti din Timisoara?
Nu ,nu sunt.Insa la mitropolie il gasesti pe IPS Nicolae,care nu este pasionat de "slava omeneasac",din care cauza era sa fie caterisit.Macar ai sa vezi un om normal.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.07.2008, 15:24:27
dor dor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2008
Mesaje: 2
Implicit

Florin,
cauta-l pe pr. Marius Ioana de la biserica studentilor. Nu stiu unde este dar ma pot interesa.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.07.2008, 16:48:10
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dor
Florin,
cauta-l pe pr. Marius Ioana de la biserica studentilor. Nu stiu unde este dar ma pot interesa.
Merci, am mai auzit de biserica din complex, o sa ma interesez. Daca afli detalii, scrie-mi te rog.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.07.2008, 16:58:29
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut
Esti din Timisoara?
Nu ,nu sunt.Insa la mitropolie il gasesti pe IPS Nicolae,care nu este pasionat de "slava omeneasac",din care cauza era sa fie caterisit.Macar ai sa vezi un om normal.
Ceva asemanator s-a intamplat cu acel preot din Iasi despre care vorbeam la inceput. Il cheama Viorel Dimitriu, biserica se numeste Curelari in Targu Cucului.

El a vazut ce se intampla in bisericile ortodoxe si mai ales la niveluri inalte... si n-a tacut din gura ca toti ceilalti. A vrut sa le deschida ochii si sa le arate ca nu e bine ce fac, motiv pentru care i s-a luat parohia. Cand am plecat eu din Iasi inca mai slujea acolo, acum nu mai stiu ce s-a mai intamplat.

Intamplator cel care i s-a impotrivit la vremea acceea este acum patriarhul nostru cel preafericit. Am fost o data la o conferita a lui tinuta in Aula Eminescu si m-am plictisit pana la sfarsit...

In fond, asa au devenit unii martiri, suferind pentru dreapta credinta pana la ultima suflare.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.07.2008, 17:12:48
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Vad ca si-au facut si un inceput de sait... :)
http://www.curelari.3x.ro/index.php

Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.07.2008, 18:21:02
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut
Seara tinea cateheze, unde se faceau rugaciuni, se canta (chiar si la chitara),
nu stiu ce inseamna pt tine preot bun... faptul ca te atrage prin mijloace lumesti sau ca se straduieste din toate puterile sa respecte Cuvantul lui Dumnezeu?
nu vreau sa te dezamagesc sau sa te supar, dar orice instrument de cantat este interzis in Biserica...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica Sfantului Mormant - Biserica Invierii GabrielaV Intrebari utilizatori 0 06.04.2010 15:04:27
Romania bunului simt ...sau ....Romania nesimtirii ! elenavioletacocos Generalitati 22 22.11.2009 22:58:28