Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.11.2009, 11:29:38
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

Inseamna bucurie, dragoste si implinire !! Bucurie pentru Nasterea Mantuitorului nostru !! Dragoste pentru ca atunci si-a aratat Domnul Cel Preainalt dragostea fata de noi si ne-a dat noua pe Unicul Sau Fiu pentru mantuirea noastra, si tot atunci ne aratam dragostea mai mult decat in celelalte zile unii fata de altii, se umple sufletul de dragoste; si implinire pentru ca atunci cand s-a nascut Mantuitorul nostru s-au implinit cele scrise in Biblie, in Vechiul Testament, si sau sters pacatele parintilor nostri si ale noastre. Pace tuturor si iertare daca v-am gresit !!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.11.2009, 11:32:27
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

In copilarie noi puneam pomul de Craciun in camera de la strada. O camera in care nu aveam soba. Aici nu dormea nimeni. Imi placea sa vad pomul din strada impodobit. Pozitia lui spre strada nu era doar la mine. Toti vecinii asezau bradul astfel. Cand mergeai seara pe aceasta strada avei senzatia ca esti intr-o alta lume.

Nu stiu de unde faceau parintii rost de bomboane. Parca primeau de la serviciu cate o punga, nu sunt sigur daca erau de la sindicat. Cert este ca erau foarte tari, iti spargeai dintii in ele. Dar la cat de pofticios eram, luam din brad bomboanele inainte de Craciun, iar ca pomul sa nu para sarac, infasuram o nuca in locul in care a fost bomboana. Asa iti dadea impresia ca nu a fost atins.

Voi reveni pe acest topic. Bucurie tuturor.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.11.2009, 15:16:49
doruzak doruzak is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Mesaje: 9
Smile Mosul si ai lui

Pentru mine Craciunul a inseamnat totdeauna liniste sufleteasca, pace, sfintenie, rugaciune, intoarcerea la anii copilariei. Imi amintesc cu lacrimi in ochi, ca in dimineata de Mos Niculae(asa cum il stim cu totii), trebuia sa gasesc ceva sub perna, pentru ca Mosul trecea pe la toti copiii si lasa dulciuri si jucarii. Stiam de la mama ca Mos Niculae era fratele lui Mos Craciun si nu putea aduce prea multe cadouri pentru ca, Mos Craciun le tinea incuiate iar Mos Niculae fura si el ce putea cand fratele lui mai uita usa de la camara descuiata. Mos Craciun era cel care aducea grosul cadourilor. Sa nu va inchipuiti ca venea cu cine stie ce sofisticarii de jucarii teleghidate sau mai stiu eu ce, pentru ca, "Mosul" era muncitor la o fabrica si nu-i dadea mana sa ia scumpeturi. Dar cu ce venea (cu un molid, cu un globulet, cu o masinuta mai modesta, pe care, normal ca o stricam imediat, cu o saniuta din fier forjat, cu o ciocolata, cu bomboane de pom) era bine venit. Si daca era zapada afara, eram cel mai fericit.
Mosii nu se terminau aici. Venea Mos Vasile si Mos Ion care erau verisorii lui Mos Craciun. Dar ei saracii erau mai modesti: aduceau cateva creioane si cateva caiete, pentru ca se termina vacanta de iarna si trebuia sa merg la scoala.
Si asa, din Mos in Mos treceau sarbatorile de iarna. Dar ce sa mai zic, pentru ca si acum cand copiii nostri sunt mari, abia astept sa vina Mosii: macar unul din ei, nu toti.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.11.2009, 16:44:31
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Smile

Citat:
În prealabil postat de doruzak Vezi mesajul
Pentru mine Craciunul a inseamnat totdeauna liniste sufleteasca, pace, sfintenie, rugaciune, intoarcerea la anii copilariei. Imi amintesc cu lacrimi in ochi, ca in dimineata de Mos Niculae(asa cum il stim cu totii), trebuia sa gasesc ceva sub perna, pentru ca Mosul trecea pe la toti copiii si lasa dulciuri si jucarii. Stiam de la mama ca Mos Niculae era fratele lui Mos Craciun si nu putea aduce prea multe cadouri pentru ca, Mos Craciun le tinea incuiate iar Mos Niculae fura si el ce putea cand fratele lui mai uita usa de la camara descuiata. Mos Craciun era cel care aducea grosul cadourilor. Sa nu va inchipuiti ca venea cu cine stie ce sofisticarii de jucarii teleghidate sau mai stiu eu ce, pentru ca, "Mosul" era muncitor la o fabrica si nu-i dadea mana sa ia scumpeturi. Dar cu ce venea (cu un molid, cu un globulet, cu o masinuta mai modesta, pe care, normal ca o stricam imediat, cu o saniuta din fier forjat, cu o ciocolata, cu bomboane de pom) era bine venit. Si daca era zapada afara, eram cel mai fericit.
Mosii nu se terminau aici. Venea Mos Vasile si Mos Ion care erau verisorii lui Mos Craciun. Dar ei saracii erau mai modesti: aduceau cateva creioane si cateva caiete, pentru ca se termina vacanta de iarna si trebuia sa merg la scoala.
Si asa, din Mos in Mos treceau sarbatorile de iarna. Dar ce sa mai zic, pentru ca si acum cand copiii nostri sunt mari, abia astept sa vina Mosii: macar unul din ei, nu toti.
Asa cum spui...! Nu venea Mosu' cu sacul plin de avioane si masinute cu telecomanda sau papusi Barbie dar bucuria era mai mare atunci si viata era mai simpla(modesta). Poate simplitatea aceea este ceea ce lipseste zilelor noastre. Ne straduim sa fie totul cat mai sofisticat si mai in ton cu moda. Zicea cineva de bomboane de pom tari, care abia se gaseau, daca se gaseau. Acele bomboane ne faceau sa pandim cand nu sant parintii in jur si sa tot luam cate una ca ei sa nu se prinda. Bineinteles ca se prindeau... Farmecul era simplitatea si puritatea din sufletul de copil si poate si modestia vietii de atunci! Haideti sa reinviem acea simplitate macar in aceste 6 saptamani din an!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.11.2009, 18:15:54
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

ptr mine aceasta sarbatoare miroase a ...portocale.
din cauza vremurilor, nu primeam portocale decat de craciun!ce bucurie pe noi!pomul lumina vesel iar in casa mirosea a portocale.stand in zona de munte, erau ierni cu zapada.iar tata ne scotea in oras si ne tragea cu sania.iar cand veneam in casa, imbujorati din cauza frigului
ne primea cu bucurie mama, iar in casa mirosea a prajitura, sarmale dar mai ales...a portocale. ce bucurie sfanta ne cuprindea.apoi in seara de Ajun mergeam in colinda(frate-miu si cu mine) si ne intorceam seara incarcati de nuci, prajituri, portocale, dar mai ales...bani!mult ne bucuram cand primeam bani, si ii dadeam mamei cu mandrie ca sa ne cumpere hainute.


Multumesc, Ioana ca ai deschis acest frumos topic si ai trezit in mine atatea amintiri frumoase!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.11.2009, 18:39:13
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Smile

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Multumesc, Ioana ca ai deschis acest frumos topic si ai trezit in mine atatea amintiri frumoase!
Eu iti multumesc ca esti cea mai activa membra a acestui topic si simt asa, ca macar o persoana imi impartaseste bucuria infinita a acestei Sarbatori! Asteptam la un moment dat raspunsuri si ele intarziau sa apara, iar atunci ma intrebam: oare pentru majoritatea acest subiect nu prezinta interes?... sau e inca devreme?
Portocale... daaaaaaaaa! Prima data primeam portocale de Mos Nicolae! Doamne ce bune erau pentru ca erau primele portocale dupa mult timp!
Bunica mea de care povesteam ca ne invata colinde locuieste tot la munte. Era la zapadaaaaa! Doamne ce frumos era! Si se innopta asa mai repede iarna si pe noptile cu luna plina mergeam cu copiii din sat la sanius. Razele lunii bateau in zapada si sclipeau mai ceva ca diamantele! Eu zic asa, vorba cantecului :Sa fim copii!/ Pentru inc-o zi/ In lumea lor/ Fericiti vom fi!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.11.2009, 17:26:13
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cand vorbesc de Craciun imi amintesc ca oamenii nu sateau la rand in hipermarketuri, nu existau promotii, nu primeau mesaje de felicitari pe e-mail, ... primeau colindatori. Era o perioada cand Craciunul insemna Nasterea Domnului si nu altceva.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.11.2009, 19:36:04
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

asa e , postarea ta exprima nostalgie. si nu e nevoie decat sa deschidem ochii si sa vedem realitatea asta trista din jurul nostru.dar parca imi place mai mult sa ne refugiem, macar ptr cateva zile in frumusetea zilelor de odinioara si sa incercam sa retraim bucuria sarbatorilor resimtita atat de profund de sufletul de copil.

e drept ca nu mai suntem copii, dar merita sa facem o calatorie in trecut macar de dragul vremurilor de altadata...
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.11.2009, 19:57:30
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Smile

Imi amintesc ca si cum ar fi fost abia ieri cum pandeam sa-l vedem pe Mos Craciun cand ne aduce darurile. Stateam ore intregi pe la geamuri si urmaream fiecare miscare a parintilor..., iar noaptea de Ajun cand stiam ca trebuie sa vina ne faceam ca dormim insa cu un ochi inchis si unul deschis. Nu stiu cum se face ca ne pacalea de fiecare data si ne lasa darurile pe ascuns. Copilarie!...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.11.2009, 18:24:54
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mancam numai produse facute in casa, petreceam mult timp pe-afara, ne luptam cu nametii, plecam pe la ora trei dimineata la slujba la biserica, ne impartaseam, colindam, nu eram singuri in ziua Craciunului.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Unde va petreceti Sfanta Sarbatoare a Pastelui? diviner Generalitati 6 22.01.2010 04:50:59
Comuniunea dintre cei vii si cei morti in Sfanta Liturghie georgeval Sfanta Liturghie 2 27.10.2009 22:50:03
pentru catolici: cum vine Sfanta Lumina in fiecare an caminaris Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 13 31.08.2009 19:39:33
Rugaciunile pt. Sf. Fecioara - care si cand si ce inseamna fiecare sophia Rugaciuni 6 11.08.2009 21:50:37