Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.04.2010, 20:49:10
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Danut - stai putin.
1.Echinoctiul este cu data fixa. Totusi nu cade in fiecare an in aceeasi zi a saptamanii.
2. Luna plina este mereu in aceeasi perioada a unei luni calendaristice (la inceput).
3. Evreii au alt calendar in general (alte luni, alti ani etc.) si aici nu ma pricep. Dar nu cred ca sa calculeze la fel ca noi.

Cred ca ceea ce variaza este ziua saptamanii in care pica echinoctiul si luna plina. Cum Pastele trebuie sa fie mereu duminica, asta este problema.
Cu Pastele iudaic nu stiu cum e. Ca am impresia ca de multe ori este o diferenta mare intre cele doua sarbatori (a noastra, si a lor), iar alte ori se suprapun.
La evrei Pastele nu trebuie sa cada in nici o zi, anume.La noi trebuie.Pentru ca Hristos a inviat duminica.Aceasta este cea mai mare zi din intreaga lume.

Echinoctiul de primavara nu cred ca are data fixa.Are loc in fiecare an in jurul zile de 21 martie, nu neaparat cade in 21 martie.

ECHINÓCȚIU, echinocții, s.n. Fiecare dintre cele două momente ale anului (în jurul lui 21 martie și 23 septembrie), când ziua este egală cu noaptea. [Var.: echinóx, echinoxuri s.n.] – Din lat. aequinoctium, fr. équinoxe.

Deci in prima duminica de dupa luna plina dupa echinoctiu de primavara cade Pastele.Asta inseamna cand are loc prima luna plina astrologica dupa echinoctiu, asta se poate intampla oricand,chiar si la distanta de "o luna" calendaristica , in cazul in care luna plina astrologica a avut loc chiar cu cateva zile inainte de echinoctiu.Si in prima duminica de la luna plina de dupa echinoctiu e Pastele.Asa am inteles eu.Totusi acu cateva saptamani(luni) nu stiu pe unde am mai citit da parca imi era mai in clar ca acum.

Cat despre evrei eu cred ca ei isi calculeaza calendarul dupa lunile pline.Luna lor tine distanta dintre 2 luni pline.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pastele în insula Creta + 1 Mai la Muntele Athos kretan Pelerinaje la locuri Sfinte 0 15.02.2011 12:10:22
La multi ani 2010 adrian010155 Generalitati 10 18.12.2009 00:01:09
Pastele Ortodox gabrielg Despre Biserica Ortodoxa in general 3 27.05.2008 20:48:34
Pastele Blajinilor cozia Generalitati 0 05.05.2008 20:53:37