Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.11.2007, 23:44:54
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
de ce preotii indeamna atunci sa-i invatam pe copii chiar si papagaliceste rugaciunile?Poate ca este mai bine ca ei sa le memoreze si recite urmand ca mai tarziu sa le si inteleaga..
Da, Urzicuta, este foarte bine ca sa-i invatam pe copii de mici tot felul de rugaciuni, chiar daca nu le inteleg, pe masura ce vor creste vor constientiza intelesul lor.
Se vor obisnui cu mersul la Sfanta Liturghie si se vor simti bine in casa Domnului.
Referitor la scumpul meu nepotel, sa nu va faceti impresia ca 24 din 24 de ore doar cantam sau spunem rugaciuni. Dar cand ne trezim dimineata ne rugam una , doua rugaciuni,( numai daca are placere sa le spuna ), iar seara cand facem baita invatam colinde sau poezii pentru Mos Craciun si cand ne culcam, spune buni povesti si adormim tot in rugaciune. Sunt zile sau seri cand n-are chef sa spuna, ok, nimeni nu-l forteaza, dar ca sa se afirme ca daca spune un copil o rugaciune unui membru din familie, mama, verisor , unchi sau vecin, " deci spuse in fata oamenilor ca se aseamana cu paganii...." mi se pare o anomalie.
Eu ma bucur ca nu-i timid si va face fata cu brio cand va trebui sa spuna o poezie si o rugaciune , Mosului Craciun de sfintele sarbatori de iarna. Ce mandrie poate avea un copilas la 3 anisori, cand cu glasul zglobiu recita stalcit si cu putin ajutor la inceputul versetului, o rugaciune, o poezie sau un cantecel???
Multa sanatate tuturor copilasilor, parintilor si bunicilor ! DOAMNE AJUTA!icamilin
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.07.2012, 19:03:11
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Am gasit un frumos cuvant adresat de Parintele Sofian Boghiu copiilor, intr-o Carte de rugaciuni pentru copii, pe care cei mici au primit-o de la nasii nostri (minunat cadou pentru un copil):

Dragi copii,
Sa stiti si sa nu uitati niciodata, ca Domnul nostru Iisus Hristos va iubeste foarte mult pe voi, copiii, si de la El avem aceste cuvinte rostite odinioara unor mame ca ale voastre si catre Sfintii Apostoli: „Lasati copiii sa vina la Mine si nu-i opriti, ca a unora ca acestia este Imparatia Cerurilor (Matei 19, 14).
El ii lua in bratele Sale dumnezeiesti pe copii, ii mangaia, Isi punea mainile peste ei si-i binecuvanta si le spunea celor din jurul Sau, ca Ingerii pazitori ai copiilor vad pururea Fata lui Dumnezeu, in ceruri.

Aceasta purtare a Mantuitorului ne arata cat de mult ii iubeste Dumnezeu pe copii si de cata cinste se invrednicesc, incat, chiar in clipa Botezului lor, le trimite cate un Inger pazitor, care-i insoteste si-i ocroteste de-a lungul vietii lor, indrumandu-i pe calea cea buna. (...) Sa nu uitati, dragi copii, ca Dumnezeu va iubeste si ca pentru toate acestea sunteti datori sa-I aratati recunostinta voastra, rugandu-va in fiecare zi, dimineata si seara, cu rugaciunile din cartile voastre de rugaciuni.

Dupa rugaciunile de seara si de dimineata, va indemn sa adaugati si aceasta scurta rugaciune, compusa si spusa de un copil de sase ani, pe care l-am auzit rugandu-se asa:
Doamne , ajuta-ma sa ma fac dintr-un copil rau, un copil bun,
Dintr-un copil neascultator un copil ascultator,
Dintr-un copil necuminte, un copil cuminte;
Ca sa nu-i mai supar pe mama mea si pe tatal meu sau pe invatatorii mei, iar pe Tine, Doamne, Te rog sa ma ajuti sa Te iubesc din toata inima mea, asa cum si Tu, Doamne, ne iubesti pe noi. Amin!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.07.2012, 19:31:13
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Am gasit un frumos cuvant adresat de Parintele Sofian Boghiu copiilor, intr-o Carte de rugaciuni pentru copii, pe care cei mici au primit-o de la nasii nostri (minunat cadou pentru un copil):

Dragi copii,
Sa stiti si sa nu uitati niciodata, ca Domnul nostru Iisus Hristos va iubeste foarte mult pe voi, copiii, si de la El avem aceste cuvinte rostite odinioara unor mame ca ale voastre si catre Sfintii Apostoli: „Lasati copiii sa vina la Mine si nu-i opriti, ca a unora ca acestia este Imparatia Cerurilor (Matei 19, 14).
El ii lua in bratele Sale dumnezeiesti pe copii, ii mangaia, Isi punea mainile peste ei si-i binecuvanta si le spunea celor din jurul Sau, ca Ingerii pazitori ai copiilor vad pururea Fata lui Dumnezeu, in ceruri.

Aceasta purtare a Mantuitorului ne arata cat de mult ii iubeste Dumnezeu pe copii si de cata cinste se invrednicesc, incat, chiar in clipa Botezului lor, le trimite cate un Inger pazitor, care-i insoteste si-i ocroteste de-a lungul vietii lor, indrumandu-i pe calea cea buna. (...) Sa nu uitati, dragi copii, ca Dumnezeu va iubeste si ca pentru toate acestea sunteti datori sa-I aratati recunostinta voastra, rugandu-va in fiecare zi, dimineata si seara, cu rugaciunile din cartile voastre de rugaciuni.

Dupa rugaciunile de seara si de dimineata, va indemn sa adaugati si aceasta scurta rugaciune, compusa si spusa de un copil de sase ani, pe care l-am auzit rugandu-se asa:
Doamne , ajuta-ma sa ma fac dintr-un copil rau, un copil bun,
Dintr-un copil neascultator un copil ascultator,
Dintr-un copil necuminte, un copil cuminte;
Ca sa nu-i mai supar pe mama mea si pe tatal meu sau pe invatatorii mei, iar pe Tine, Doamne, Te rog sa ma ajuti sa Te iubesc din toata inima mea, asa cum si Tu, Doamne, ne iubesti pe noi. Amin!

Frumoasa rugaciune o sa-i invat si eu pe copiii aceasta rugaciune.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.07.2012, 21:00:37
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Cred ca este important pentru un copil sa aiba carticica lui de rugaciuni. Daca este primita in dar de la o persoana draga, cum a fost in cazul nostru nasii, e cu atat mai frumos. Este o carticica ilustrata cu superbe icoane, cu pagina de cea mai buna calitate si coperti cartonate, astfel incat sa reziste in timp. Dar acesta este un lucru secundar, cu toate ca este important sa le placa si sa ii atraga pe cei mici (marturisesc ca si eu am preferinte in ceea ce priveste cartea de rugaciuni).

M-a impresionat mult faptul ca pe langa rugaciunile obisnuite, de dimineata, de seara, pentru parinti, frati si altele, este si o rugaciune pentru cel suferind care incepe cu o frumoasa explicatie: Daca este cineva bolnav si suferind, din familia ta sau dintre prietenii tai, poti sa te rogi pentru el cu rugaciunea aceasta...cultivand astfel ce este mai nobil in sufletul omului: dorinta de a ajuta, de a fi alaturi de cel aflat in necaz.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.07.2012, 21:28:09
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta Vezi mesajul
Inceputul:Pentru rugaciunile sfintilor parintilor nostri,Doamne iisuse hristoase,Fiul lui Dumnezeu miluieste-ne pe noi amin.
Imparate ceresc Mangaietorule,duhul adevarului.....
Sfinte zDumnezeule Sfinte tare.....
Prea Sfanta Treime miluieste-ne pe noi....
Tatal nostru...
Veniti sa ne inchinam.....
Psalmul 50......
Crezul....


este bine copii sa zica aceste rugaciuni rar si cu multa atentie,cu luare aminte iar rugaciunea inimii neincetat.Intrebarea mea este la ce varsta copilul incepe sa invete Psalmul 50 sau crezul(desi e famuliarizat cu franturi din text din Biserica)Precizati va rog daca stiti varsta si rugaciunea pe care ar putea sa o invete un copil fara sa oboseasca sa o spuna mecanic.La 4 ani ce trebuie sa stie..ne limitam doar la Ingeras si Tatal nostru?Dar la 6 ani?(deja are un repertotiu bogat de alte poezii si memorie f.buna)
Daca repeti tot timpul cu el rugaciunea, o va memora. Elevii mei stiu Tatal nostru, Doamne Doamne Ceresc Tata, Rugaciunea pentru parinti, Toti cu inima curata si altele. Cele cu rima le retin usor dar daca repeti mereu le invata si pe cele mai mari.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea parintilor pentru copii tatolivia Intrebari utilizatori 7 20.04.2012 09:24:25
O Biblie pentru copii Erethorn Despre Sfanta Scriptura 11 24.11.2010 13:31:32
rugaciune pentru copii ginabadea Pocainta 4 19.03.2010 00:38:42
postul pentru copii MarinaAlca Generalitati 17 19.08.2009 12:31:55