Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.03.2007, 12:31:41
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Am vazut ca s-a mai discutat despre tinuta in biserica.Si stiu ca trebuie ca femeile sa aiba capul acoperit dar...zilele urmatoare mergem mai multe persoane intr-un pelerinaj pe la mai multe manastiri din tara.Si intrebarea mea este:e obligatoriu ca femeile sa nu mearga in pantaloni?Am inteles ca se intampla ca la unele manastiri sa se dea femeilor ceva de imbracat,nu stiu cum ii zice exact,ideea e ca nu se accepta peste tot ca femeia sa fie in pantaloni.Aaam tot lungit-o...nelamurirea e clara.Daca as putea primi raspuns ceva mai repede ar fi grozav.Ca peste cateva zile plec,si as vrea ca toti sa fim pregatiti corespunzator,si trupeste si sufleteste.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.03.2007, 13:15:16
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da!!! trebuie sa fie in fusta si cu capul acoperit, dar pentru ca nu sunt eu in masura sa te judec sau sa iti dau sfaturi( pt ca si eu port pantaloni) iti spun doar ca ar fi frumos si benefic daca nu poti sa iti pui fusta atunci macar ia o fusta la tine care nu se sifoneaza atat de usor si o pui peste pantaloni cand intri in manastire, cat despre cap nu cred ca iti va fi foarte greu sa pui un batic pe cap, trebuie sa respectam locul unde mergem nu? daca monahii sau monahiile ne primesc oricum.. asta nu inseamna ca noi din lipsa de respect trebuie sa mergem acolo ca la plimbare. Nu?? ce zici te vei descurca? nu merge pe ideea ca si altii merg asa..ca la judecata nu va conta ce a facut altul ci cum ai fost tu!! Doamne ajuta ( sunt sigura ca te vei imbraca ca o adevarata crestina)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.03.2007, 13:22:41
alexandra alexandra is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.10.2005
Locație: Cluj, Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

FEMEIA NU TEBUIE SA POARTE PANTALONI NICI IN BISERICA DAR NICI PE STRADA, DE CE? PT. CA SE ASEAMANA CU BARBATUL , IAR ACEST LUCRU ESTE PACAT. AM PARTICIPAT LA UN SF. MASLU LA O MANASTIRE DIN MOLDOVA - UNDE ERAU DEMONIZATI, IAR UNA DINTRE ELE A ZIS CA TOATE FEMEILE CARE POARTA PANTALONI SI ISI SCHIMBA TRUPUL FATA DE CUM L-A LASAT DUMNEZEU SUNT ALE DIAVOLILOR.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.03.2007, 13:26:10
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra
FEMEIA NU TEBUIE SA POARTE PANTALONI NICI IN BISERICA DAR NICI PE STRADA, DE CE? PT. CA SE ASEAMANA CU BARBATUL , IAR ACEST LUCRU ESTE PACAT. AM PARTICIPAT LA UN SF. MASLU LA O MANASTIRE DIN MOLDOVA - UNDE ERAU DEMONIZATI, IAR UNA DINTRE ELE A ZIS CA TOATE FEMEILE CARE POARTA PANTALONI SI ISI SCHIMBA TRUPUL FATA DE CUM L-A LASAT DUMNEZEU SUNT ALE DIAVOLILOR.
da ai mare dreptate dar iata eu sunt o mare pacatoasa si nu am fost in stare sa judec pe sora noastra, daca tu nu porti pantaloni sau nu ai purtat vreodata ma bucur pt tine Maica Domnului sa te bucure
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.03.2007, 18:55:14
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra
TOATE FEMEILE CARE POARTA PANTALONI SI ISI SCHIMBA TRUPUL FATA DE CUM L-A LASAT DUMNEZEU SUNT ALE DIAVOLILOR.
si daca poarta si fusta si pantanlon, o sa calculeze "cineva" % de timp cat a purtat una sau alta si care prevaleaza, ii determina drumul de dincolo??... sau e suficient sa iti fi pus o singura data pantaloni si gata, a lor esti!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.03.2007, 18:58:01
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra
SI ISI SCHIMBA TRUPUL FATA DE CUM L-A LASAT DUMNEZEU
si mai exact, ce "actiuni" intra in categoria asta?...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.03.2007, 19:05:08
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
e obligatoriu ca femeile sa nu mearga in pantaloni?Am inteles ca se intampla ca la unele manastiri sa se dea femeilor ceva de imbracat,nu stiu cum ii zice exact,ideea e ca nu se accepta peste tot ca femeia sa fie in pantaloni.
acum depinde f. mult unde mergi. sunt anumite manastiri unde intr-adevar femeilor in pantanloni sau celor in pantaloni scurti (barbati si femei) sau femeilor cu maieuri sau bluze decoltate (vara) li se da ceva de acoperit, un fel de fusta petrecuta si niste pelerine ca sa isi puna pe umeri. pe cap insa nu te OBLIGA sa iti pui nimic, chiar daca esti femeie.

raspunsul clar la intrebarea ta ar fi ca nu e obligatoriu, dar este indicat sa te imbraci in rochie sau fusta cand mergi in pelerinaj.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.03.2007, 20:40:43
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra
FEMEIA NU TEBUIE SA POARTE PANTALONI NICI IN BISERICA DAR NICI PE STRADA,
dar acasa, exista vreo regula cum trebuie sa stea femeia imbracata acasa? tinand cont ca isi petrece acolo aproape 1/2 din viata ...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.03.2007, 00:18:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de alexandra
FEMEIA NU TEBUIE SA POARTE PANTALONI NICI IN BISERICA DAR NICI PE STRADA,
dar acasa, exista vreo regula cum trebuie sa stea femeia imbracata acasa? tinand cont ca isi petrece acolo aproape 1/2 din viata ...
Vad ca se "bate apa in piua"! Sa fim logici si sa nu cadem in ridicol ca niste copiii care tot pun intrebari pe aceiasi tema. In problema dezbatuta am mai spus-o si cu alte ocazii , decenta si bun simt, acestea sin principalele elemente ce trebuie sa primeze in tinuta noastra la intrarea in biserica. Unul din pacatele care se canonizeaza este acela de a imprumuta si purta din vesmintele sexului opus. Deci, clar nu exista cale de interpretare oricit ne-am lamenta noi. Fiecare raspunde de faptele lui ! Eu spre exemplu , fumez si deci comit un pacat cu voie si voi raspunde pentru el, asa si voi femeile veti raspunde pentru faptele voastre, inclusiv pentru acesti nenorociti de pantaloni.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.03.2007, 00:32:12
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Vad ca se "bate apa in piua"! Sa fim logici si sa nu cadem in ridicol ca niste copiii care tot pun intrebari pe aceiasi tema.

si voi femeile veti raspunde pentru faptele voastre, inclusiv pentru acesti nenorociti de pantaloni.
Draga Cristi, pai ce sa facem, batem saua pana o sa priceapa iapa!!

si anume ca purtatul pantalonilor de catre femei NU este un pacat!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare