Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.11.2008, 14:07:43
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit postul pentru copii

Deschid acest topic ptr ca sunt foarte curioasa care este pozitia voastra privitor la mamele care isi forteaza copiii sa tina post de mancare....
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.11.2008, 14:28:36
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit Parere

Nu cunosc mame care isi forteaza copiii sa tina post dar consider ca mai tare faci un pacat obligandu-l....daca in familie postul e tinut mereu ....atunci copilul de mic va stii ca asa e bine....totul depinde de mama si de felul in care pregateste masa.....la mine masa daca nu e colorata ....nu mananca nimeni....
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.11.2008, 14:30:54
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

ar trebui sa-i puna la post la joaca, adica sa nu-i mai lase sa se joace, ca au timp cand vor fi mari, ca iata ca aia mari se joaca mai mereu... numai cu focul! doar ca focul ala nu o sa arda ci o sa se chinuiasca in focul ala... fiindca hainele celor mari sunt ca nishte haine muiate shi imbibate cu păcură... cum spune CLD... shi cum o sa potyi trece cu ele printr-o padure uscata pe unde unii copaci ori pomi salbatici s-au aprins shi scanteiaza... ca daca nu te dezobijnuieshti de obiceiul capresc de a manca de prin copaci, ca sa revi la a pashte iarba ta pe care o cunoshti, atunci pana la urma o s-o patzeshti... o s-o patzeshti...

Deci daca aia mari o s-o patzeasca, atunci aia micii crezi ca nu? de ce ca sunt mici? Poi n-ai vazut pe cine inhatza dihania infometata primadata? pe pui, ca au shi carnea mai dulce shi mai frageda shi nu consuma atata energie in lupta... pe pui shi pe sfintzi, ca acolo e vorba de laudaroshenie, de mandria ca l-a dus in ispita, fireshte...

Deci am parerea ca ar fi bine shi copii sa posteasca, adica sa nu se uite pe net sau la filme cu femei, sa nu se joace prin praf cu, sa nu bage in guritza toate spurcaciunile, sa nu se grozaveasca, sa nu minta, sa nu caute aventuri rele, shi multe altele dar eu nu ma pricep, preotul shtie mai bine ce ar avea de invatzat shi de postit... de exemplu, sa nu fuga de la ore, sa nu fumeze, sa nu bea cafea prin pauze shi nici tzuica ori tarii, shi nici sa urmeze moda, adica sa nu se sulimenizeze, sa nu se ia dupa tot felul de malahishti de scena, shi sa nu se bata pe strada, sa nu fie rai, adica sa nu devina bagabonzi ca e foarte urat sa fi bagabond de discoBARa ca acolo se string totzi bobocii shi o s-o patzeasca exact cum a patzit pinochio, shi nu numai la nas ma refer... deci mai bine sa-l caute pe Hristos decat filme shi muzica pe net, toata ziua bunaziua.... dar toate astea cred ca ar trebui sa le faca aia marii, ca aia micii, nici nu-shi dau seama cum ii momeshte Izabele... ca sa-i dea de mancare nicolaitzi-bitzilor.... itzi-bitzi, treci la tabla... nu stiu lectzia Doamna draga... poi de ce n-ai invatzat, ... Fiindc-am fost la bal mascat.... Bal mascat itzi trebe tzie? cu un doi la geografie shi cu unu la purtare? Ieshi afara mai magare!

oooooof cate sunt de postit... sa inceapa cu una din ele shi o sa vada ei cat e de greu.... eu am patzit-o ca nici una nu reushesc s-o postesc asha cum ar fi trebuit... nici una Domane.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.11.2008, 14:49:35
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Stiu ca in Canoane se spune ca postul copiilor ar trebui sa inceapa o data cu implinirea varstei de 7 ani.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.11.2008, 17:11:30
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

E bine ca amandoi parintii sa se puna de acord ca copilul sa inceapa de la 7-8 ani sa tina vinerea cu mancare de post si apoi treptat sa adauge anul urmator miercurea iar in posturi sa adauge si lunea, urmand ca in cativa ani sa poata tine postul cu mancare de post, nu post total. Daca nu sunt invatati de mici, cu greu vor putea deveni adevarati crestini, cu atatea ispite.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.11.2008, 18:27:38
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Va marturisesc sincer ca din copilarie, inca de mic fiind, tine-am posturile! Uneori parintii ma fortau sa mananc un ou sau un pic de bransa sau beau o canita de lapte, NU aaveam nevoie, si le ziceam: "E post si daca e post, ce crestin sunt io daca nu il cinstesc si nu-l tin?" si nu imi mai faceau nimic! Ba chiar ma ispiteau su ciocolata, cu ce stiau ca eram sensibil... pe toate ce le primeam le tineam in dulapul meu, si cand se termina postul, aveam si 10-12 ciocolati adunate, abia atunci incepeam din ele...

Parerea mea este ca e bine sa li se dea mancare de post, ca NU ii slabeste cu NIMIC! Cine gandeste ca ii poate afecta (dupa parerile eronate a multora dintre medici) NU ARE CREDINTA!!! Nu il lasa pe Hs sa lucreze in viata lui, dar nici in viata copilului! Ei ar trebui inca de mititei sa se roage impreuna cu parintii, sa deprinda rugaciunea in comuniune! Asa am crescut, iar cand ai mei nu o faceau impreuna eram atat de tulburat si sufeream enorm... Era o bucurie duhovniceasca extraordinara dupa fiecare rugaciune facuta impreuna, cu toata familia...

Deci, rugaciunea impreuna cu parintii si postul impreuna cu parintii, sunt TEMELIA VIETII DUHOVNICESTI A COPILULUI!!! Daca se intampla ca un copil sa vada la un altul ceva de dulce si pofteste, sa i se dea! Dar daca este destul de marisor si poate intelege ca nu e bine sa manace (asa cum e fratiorul meu - desi cateodata vine in casa si ne spune ca vrea ceva ce a vazut la cutare copil, si ii spunem "stii mai iulian este post, si nu e bine sa manacam de dulce ca nu ne mai iubeste Dumnezeu pt ca El ne-a spus sa postim, si daca nu Il ascultam... se supara!" si el atunci zice: "iar m-a ispitit diavolul! Nu mananc, nu mai vreau!" si uite asa se lupta singurel sa nu manance; are 10 ani).
Depinde de mediul duhovnicesc in care cresc copiii... Daca parintii sunt credinciosi respecatand randuielile Bisericii si ducand o viata duhovniceasca serioasa, fara Habotnicii si exagerari - o femeie nu si-a alaptat copilul intr-o vineri zicand ca e post si i-a murit in brate... Groaznic!

Sa fim cu luare-aminte la toate si sa fim intelepti cu noi si cu copiii nostri, ca asa ii avem dupa cum ii crestem!!!

Sa fiti binecuvantati!!!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.11.2008, 18:31:48
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Copiii pana la sapte ani pot sa nu posteasca.De la sapte la doisprezece ani pot posti prima si ultima saptamana din posturile mari,iar in rest pot manca de dulce afara de carne.Dupa doisprezece ani ar trebui sa posteasca.Unii reusesc altii nu.Duhovnicul indruma fiecare caz in parte.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.11.2008, 21:10:23
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

vsovi ce inseamna CLD? poate sa imi zica cineva?

despre parinti care isi obliga copii sa tina post nu pot avea o parere buna.

la varste mici mai este cum este ( sunt bureti de informatii, omuleti nu oameni in adevaratul sens al cuvantului ), dar am vazut copii siliti sa tina post la 16-18 ani. In schimb ieseau pe geam , se duceau la magazin , isi cumparau salam si intrau la loc pe geam.
Grozavia nu mi se parea din partea copiilor ci din partea parintilor ca nu le respectau integritarea fizica si mentala si nu le ofereau un mediu de incredere si siguranta.
Chiar daca e copilul tau , nu este robul tau, nu este sluga ta, ai in schimb o resposabilitate in fata lui Dumnezeu ca il ajuti si sa il susti , nu sa il legi ca pe un animal de nari si il plimbi unde vrei tu.

Fetele despre care vorbesc au ajuns rau tocmai din cauza lipsiri de libertate. Cand le zici de Dumnezeu , acum rad si sunt ironice.
Cum ar putea sa il iubeasca pe Dumnezeul (faurit de parinti lor) ce le-a tinut legate si infometate fara voia lor la o varsta cand totusi ele aveau nevoie de sustinere nu de bataie si prigoniri umilitoare.

Si in plus dragoste cu forta nu exista. Poti sa ii supui trupul dar niciodata sufletul.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.11.2008, 22:42:25
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
despre parinti care isi obliga copii sa tina post nu pot avea o parere buna. la varste mici mai este cum este ( sunt bureti de informatii, omuleti nu oameni in adevaratul sens al cuvantului ), dar am vazut copii siliti sa tina post la 16-18 ani. In schimb ieseau pe geam , se duceau la magazin , isi cumparau salam si intrau la loc pe geam.
Grozavia nu mi se parea din partea copiilor ci din partea parintilor ca nu le respectau integritarea fizica si mentala si nu le ofereau un mediu de incredere si siguranta.
Chiar daca e copilul tau , nu este robul tau, nu este sluga ta, ai in schimb o resposabilitate in fata lui Dumnezeu ca il ajuti si sa il susti , nu sa il legi ca pe un animal de nari si il plimbi unde vrei tu.

Fetele despre care vorbesc au ajuns rau tocmai din cauza lipsiri de libertate. Cand le zici de Dumnezeu , acum rad si sunt ironice.
Cum ar putea sa il iubeasca pe Dumnezeul (faurit de parinti lor) ce le-a tinut legate si infometate fara voia lor la o varsta cand totusi ele aveau nevoie de sustinere nu de bataie si prigoniri umilitoare.

Si in plus dragoste cu forta nu exista. Poti sa ii supui trupul dar niciodata sufletul.
Iubite Frate, asa este, nu poti forta pe nimeni, dar exista EDUCATIE RELIGIOASA! Ori daca parintii nu au fost educati ei mai intai si apoi sa fie practicanti, nu pot face nici pe copiii lor sa fie "sfinti"!
Parintii trebuie sa fie EXEMPLU pt copiii lor! Astfel, poti sa ii tot obligi, ca dupa aceea ii pierd de tot... si CE RASPUNS VOR DA DREPTULUI JUDECATOR??? Copiii trebuie obisnuiti de mici sa tina post, nu sa fie fortati, dar nici sa le intre in voie dupa mofturii lor, dar nici sa ii lase de capul lor si nici sa ii bata daca ei vor sa manance de dulce... INTELEPCIUNE IN TOATE!!! Copiii sunt copii si poftesc, dar daca ii inveti de mici si stii sa educi in cele duhovnicesti, este TOTUL SPRE BINECUVANTARE!!!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.11.2008, 23:55:11
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Iubite Frate, asa este, nu poti forta pe nimeni, dar exista EDUCATIE RELIGIOASA! Ori daca parintii nu au fost educati ei mai intai si apoi sa fie practicanti, nu pot face nici pe copiii lor sa fie "sfinti"!
Parintii trebuie sa fie EXEMPLU pt copiii lor! Astfel, poti sa ii tot obligi, ca dupa aceea ii pierd de tot... si CE RASPUNS VOR DA DREPTULUI JUDECATOR??? Copiii trebuie obisnuiti de mici sa tina post, nu sa fie fortati, dar nici sa le intre in voie dupa mofturii lor, dar nici sa ii lase de capul lor si nici sa ii bata daca ei vor sa manance de dulce... INTELEPCIUNE IN TOATE!!! Copiii sunt copii si poftesc, dar daca ii inveti de mici si stii sa educi in cele duhovnicesti, este TOTUL SPRE BINECUVANTARE!!!
Pai tocmai aici este durerea cea mare...cazul la care faceam referire e f trist dupa opinia mea... doar mama este credincioasa... si asta nu dintotdeauna ci doar de maxim 10 ani....copiii nu au fost luati treptat cu postul.. ci dintr-o data ii obliga sa tina posturile de peste an!!!!!
Evident ca in mintea lor de copil, neavand o educatie religioasa constanta... fac totul fortat!!!!!! eu cred ca asta numai post nu este... la biserica, mama a vorbit cu preotul sa il lase pe copil sa poarte lumanarea de la citirea Evangheliei.. totul parca e la spectacol.. dupa terminarea citirii evangheliei, baiatul fuge acasa si aterizeaza instantaneu pe computer unde isi posteaza in avatar numai poze macabre cu un puternic iz satanist!!!!!!!!I-am urmarit din umbra si postarile de pe net....toate arata ca are inclinatii spre latura cea intunecata...de ce oare?? teribilismul varstei? sau poate tocmai acest comportament usor tiranic al mamei???
I-a pus chiar sa si jure pe cele sfinte ca nu vor manca de dulce in timpul postului!!!!!!!!!!
Greu de inteles, iar de judecat nu e treaba mea... doar ca ma intristeaza fff mult.. am senzatia ca acei copii, prin comportamentul deviat al mamei, se vor departa din ce in ce mai mult de credinta... sa dea Dumnezeu ca eu sa ma insel!!!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
postul pentru diabetici! simona Generalitati 13 19.11.2012 04:56:18
rugaciuni pentru copii urzicuta Generalitati 14 24.07.2012 22:28:09
O Biblie pentru copii Erethorn Despre Sfanta Scriptura 11 24.11.2010 14:31:32
Ajutor pentru familia cu 6 copii Miha-anca Umanitare 48 10.09.2010 17:02:34
rugaciune pentru copii ginabadea Pocainta 4 19.03.2010 01:38:42