Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.03.2009, 18:23:21
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristina_Cristea Vezi mesajul
sfaturile antoniap sunt potrivite. Cand avem probleme trebuie sa mergem sa ne spovedim si sa ascultam (sa facem) ce spune duhovnicul. Dumnezeu sa te ajute sa ajungi sa te spovedesti si cu rugaciunile lui, cu rugaciunile tale, Dumnezeu te va ajuta.
[COLOR=green]De ce? Este ilogic ce se intampla la noi, la ortodocsi si de asta refuz sa stau de vorba cu preotii si nu cred in ei.[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Daca un om are un necaz, de ce preotii nostri, absolut gratuit, fara motiv, ii da credinciosului sa tina post, sa se spovedeasca, sa faca nu stiu ce pedepse. Intreb iar, de ce? Omul acela nu e destul de amarat, de necajit ca asta mai lipseste sa vina preotul si sa-i mai dea si el cateva in cap? [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Este ilogic... Daca Dumnezeu este atotstiutor, stie si pacatele mele. Da? Pentru ce sa merg eu la preot sa-i povestesc viata mea si el sa hotarasca ce e pacat si ce nu? Cu ce masura o face? [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Mi se pare absurd... Un timp, in tinerete, credeam asa ceva, credeam ca e bine. O data cu maturizarea a venit si luminarea... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Mie mi-e suficient sa fiu eu multumita de mine. De ce dogme, de ce legi absurde, de ce din munca mea sa-i dau preotului bani, pentru ce? ca preotul sa traiasca bine si eu sa traiesc cu minciuna?...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.03.2009, 19:23:06
elenaf elenaf is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: cluj-napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

Va multumesc, pentru toate raspunsurile care mi le-ati trimis. Dupa ce am iesit din spital a si fost preotul nostru acasa, si m-a spovedit, dar acum am vrut sa fac ceva in plus. Cel mai sigur o sa ma duc la biserica. Sunt ortodoxa din cauza asta nu am gasit nimic in cartile pe care le am, asa m-am gandit sa va cer un sfat. Da cel mai bine cred ca va fii sa mai vorbesc cu preotul nostru care stie tot necazul meu. Inca o data va multumesc si DOAMNE AJUTA pe toata lumea.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.03.2009, 19:54:51
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Unhappy offffffffffffffffffffff

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]De ce? Este ilogic ce se intampla la noi, la ortodocsi si de asta refuz sa stau de vorba cu preotii si nu cred in ei.[/COLOR]

[COLOR=green]Daca un om are un necaz, de ce preotii nostri, absolut gratuit, fara motiv, ii da credinciosului sa tina post, sa se spovedeasca, sa faca nu stiu ce pedepse. Intreb iar, de ce? Omul acela nu e destul de amarat, de necajit ca asta mai lipseste sa vina preotul si sa-i mai dea si el cateva in cap? [/COLOR]

[COLOR=green]Este ilogic... Daca Dumnezeu este atotstiutor, stie si pacatele mele. Da? Pentru ce sa merg eu la preot sa-i povestesc viata mea si el sa hotarasca ce e pacat si ce nu? Cu ce masura o face? [/COLOR]

[COLOR=green]Mi se pare absurd... Un timp, in tinerete, credeam asa ceva, credeam ca e bine. O data cu maturizarea a venit si luminarea... [/COLOR]

[COLOR=green]Mie mi-e suficient sa fiu eu multumita de mine. De ce dogme, de ce legi absurde, de ce din munca mea sa-i dau preotului bani, pentru ce? ca preotul sa traiasca bine si eu sa traiesc cu minciuna?...[/COLOR]
[SIZE=3] Vai de mine...Silvia draga...vrei sa spui ca nu te spovedesti?!?!??? [/SIZE]
[SIZE=3]Of of offffffffff apoi cum sa ai tu liniste sufleteasca...? (Si sa stii ca pentru spovedanie nu se percep taxe!!! ....dar prin spovedanie si Sf. Impartasanie se castiga mantuirea!!!) Bunul Dumnezeu sa te ajute sa dai peste un duhovnic bun...un preot cu har...care sa te faca sa ai incredere in el...ca slujitor al Domnului...si in fata caruia sa-ti deschizi sufletul si inima...sa lasi acolo, la scaunul spovedaniei, toate cele rele ale tale... Eu n-as putea trai fara duhovnic... (fara duhovnicul meu, staret de manastire, om cu viata sfanta si de o intelepciune rara ...) [/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Doamne...Silvia draga...m-ai lasat fara cuvinte... si cu durere mare-n suflet... [/SIZE]
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.03.2009, 19:56:01
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenaf Vezi mesajul
Va multumesc, pentru toate raspunsurile care mi le-ati trimis. Dupa ce am iesit din spital a si fost preotul nostru acasa, si m-a spovedit, dar acum am vrut sa fac ceva in plus. Cel mai sigur o sa ma duc la biserica. Sunt ortodoxa din cauza asta nu am gasit nimic in cartile pe care le am, asa m-am gandit sa va cer un sfat. Da cel mai bine cred ca va fii sa mai vorbesc cu preotul nostru care stie tot necazul meu. Inca o data va multumesc si DOAMNE AJUTA pe toata lumea.
Asa este cel mai bine, sa mergi la preot, deoarece el te va invata ce sa faci. Si mai este bine sa nu te iei chiar dupa toate sfaturile pe care le gasesti aici pe forum. De unul singur nu avem cum sa ne mantuim, fara indrumare si ajutor este imposibil. Sunt si pr. care poate au unele pacate, sau poate ne smintesc, dar sa nu uitam ca "padure fara uscaturi nu exista". Putem sa vb. de rau si medicii, notarii, avocatii. Si ei traiesc din banii nostri, unii chiar foarte bine, dar sa nu uitam ca fara ei nu putem sa ne facem bine trupeste, nu putem legaliza niste simple acte, sau nu ne putem apara niste drepturi de ex.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.03.2009, 20:40:33
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anne Vezi mesajul
[SIZE=3] Vai de mine...Silvia draga...vrei sa spui ca nu te spovedesti?!?!??? [/SIZE][SIZE=3] [/SIZE]
[COLOR=green]Cândva - da! Dar de ani de zile - nu! Cand eu am avut nevoie de preot, mi-a intors spatele spunandu-mi ca este asteptat la un patron... Nici nu se pune problema. De atunci am hotarat sa am o relatie personala cu bunul Dumnezeu, o relatie fara preot, fara intermediar.[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Pe preot nu l-a interesat durerea pe care eu o purtam atunci in suflet... Dar daca eu aveam nevoie de oxigen?[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.03.2009, 21:03:04
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Cândva - da! Dar de ani de zile - nu! Cand eu am avut nevoie de preot, mi-a intors spatele spunandu-mi ca este asteptat la un patron... Nici nu se pune problema. De atunci am hotarat sa am o relatie personala cu bunul Dumnezeu, o relatie fara preot, fara intermediar.[/COLOR]

[COLOR=green]Pe preot nu l-a interesat durerea pe care eu o purtam atunci in suflet... Dar daca eu aveam nevoie de oxigen?[/COLOR]
Ce trissst sa-ti vina sminteala chiar prin preot... ....Dar tu trebuie sa stii, sa intelegi ca nu sunt toti la fel...ca sunt si preoti plini de iubire fata de noi...care lupta pentru mantuirea noastra si se roaga pentru noi mai mult decat o putem noi face. Ma gandesc la relatia pe care o am cu duhovnicul meu...cu cata bucurie astept intalnirea...spovedania...mai ales ca e si un foarte bun psiholog...dincolo de har si sfintenie.Cat de frumos ...si cu cata dragoste ma sfatuieste in toate... La cate necazuri am avut de infruntat ar fi trebuit sa ma sinucid ...nu o data...Daca nu-l aveam pe Dumnezeu in suflet...si pe parintele duhovnic aproape... nu stiu daca as mai fi avut mintea intreaga... Oricum, fara duhovnic m-as simti orfana... probabil ca asa trebuie sa te simti si tu...oarecum abandonata... Cat ma doare, draga Silvia... ITI DORESC DIN SUFLET SA DAI SI TU PESTE UN ASTFEL DE DUHOVNIC... Nu vii la mine-n vacanta sa te duc la sfintia sa??? :)
(Iarta-ma, elenaf...pentru off topic)
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.03.2009, 21:10:36
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anne Vezi mesajul
Ce trissst sa-ti vina sminteala chiar prin preot... ....Dar tu trebuie sa stii, sa intelegi ca nu sunt toti la fel...ca sunt si preoti plini de iubire fata de noi...care lupta pentru mantuirea noastra si se roaga pentru noi mai mult decat o putem noi face. Ma gandesc la relatia pe care o am cu duhovnicul meu...cu cata bucurie astept intalnirea...spovedania...mai ales ca e si un foarte bun psiholog...dincolo de har si sfintenie.Cat de frumos ...si cu cata dragoste ma sfatuieste in toate... La cate necazuri am avut de infruntat ar fi trebuit sa ma sinucid ...nu o data...Daca nu-l aveam pe Dumnezeu in suflet...si pe parintele duhovnic aproape... nu stiu daca as mai fi avut mintea intreaga... Oricum, fara duhovnic m-as simti orfana... probabil ca asa trebuie sa te simti si tu...oarecum abandonata... Cat ma doare, draga Silvia... ITI DORESC DIN SUFLET SA DAI SI TU PESTE UN ASTFEL DE DUHOVNIC... Nu vii la mine-n vacanta sa te duc la sfintia sa??? :)
(Iarta-ma, elenaf...pentru off topic)
Nu ma simt nici orfana, nici abandonata. Ma simt exact ca un om liber, stapan pe mine si pe actiunile mele. Nu sunt obligata sa cer voie nimanui ca sa fac ce vreau eu.
[COLOR=green]Fiecare e liber sa-si aranjeze viata cum vrea. Eu am realizat ca un preot poate fi mai rau decat oricare om, nu e cu nimic deosebit de macelarul din colt ori croitorul, ori frizerul. Este un om care nici macar responsabilitatea datoriei nu o are. Si, daca ar fi fost prima data... Dar intamplarea aceasta a umplut paharul care a dat pe dinafara...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.03.2009, 10:06:44
elenaf elenaf is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: cluj-napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

Ma scuzati ca nu am dat mai multe detalii, sunt din Cluj si accidentul a fost in data de 26.11.2008, am suferit un traumatism cranio-cerebral, momentan sunt mai bine, dar dupa accident persoanele cu care am fost in masina, sofer nepoata, langa cumnata mea(sotia cumnatului meu), care si dupa accident au facut si fac numai rau, si altor familii au facut rau, de fiecare data cand vorbesc sau fac ceva se tot intampla tot felul de lucruri rele, si-l incarca negativ si pe sotul meu, iar in starea mea nu este indicat nici macar un fel de soc, emotional sau in altfel( nu este genul violent), din cauza aceasta m-am gandit la un anumit post, cu toate ca pot tine doar prin rugaciune, fiindca am foarte multe medicamente si nu pot sa nu mananc de toate, mai ales lapte. Preotul a zis ca este ok cu postitul dar eu sufleteste vreau sa fac tot ce pot pentru familia mea, mai ales ca am un ingeras de baietel care a implinit in 13.03.2009 1an. Asa ca am nevoie de multa putere sa lupt. Imi pare bine ca pot vorbii cu cineva legat de tot ce este bine, mai ales ca la biserica nu am mai fost de cateva luni bune. Va multumesc inca o data. DOAMNE AJUTA la toata lumea.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.03.2009, 10:23:04
elenaf elenaf is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: cluj-napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

Ma scuzati ca nu am dat mai multe detalii, sunt din Cluj si accidentul a fost in data de 26.11.2008, am suferit un traumatism cranio-cerebral, momentan sunt mai bine, dar dupa accident persoanele cu care am fost in masina, sofer nepoata, langa cumnata mea(sotia cumnatului meu), care si dupa accident au facut si fac numai rau, si altor familii au facut rau, de fiecare data cand vorbesc sau fac ceva se tot intampla tot felul de lucruri rele, si-l incarca negativ si pe sotul meu, iar in starea mea nu este indicat nici macar un fel de soc, emotional sau in altfel( nu este genul violent), din cauza aceasta m-am gandit la un anumit post, cu toate ca pot tine doar prin rugaciune, fiindca am foarte multe medicamente si nu pot sa nu mananc de toate, mai ales lapte. Preotul a zis ca este ok cu postitul dar eu sufleteste vreau sa fac tot ce pot pentru familia mea, mai ales ca am un ingeras de baietel care a implinit in 13.03.2009 1an. Asa ca am nevoie de multa putere sa lupt. Imi pare bine ca pot vorbii cu cineva legat de tot ce este bine, mai ales ca la biserica nu am mai fost de cateva luni bune. Va multumesc inca o data. DOAMNE AJUTA la toata lumea.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.03.2009, 10:25:00
elenaf elenaf is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: cluj-napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

Scuzati internetul meu s-a blocat si vad ca am trimis de doua ori acest mesaj
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 18:23:24
Biserica Ortodoxa si Sf Anton de Padova Victoria2005 Despre Biserica Ortodoxa in general 185 23.01.2012 15:07:23
Compozitorul Anton Șuteu a plecat la Domnul cristiboss56 Generalitati 8 19.09.2010 17:23:30
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 22:35:11
Postul Sfântului Anton mycateo Generalitati 2 06.06.2008 01:51:40