Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 27.02.2012, 13:06:50
caryna caryna is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Carina, de ce nasul d-voastra a dorit sa mearga la un domn care sa-i "activeze" chakrele? Care a fost motivul?
Nu m-am exprimat corect...adica nu am avut rabdare sa descriu tot....eram nerabdatoare sa stiu si parerile dvs...
Am avut acel vis...dansul a zis ca stie un domn care deschide chakrele dar nu voia sa le deschid eu...pur si simplu voia ca acel domn sa-mi spuna mai multe despre ele.
Nasul meu crede ca mai e o cale pentru a activa aceste chakre. Zice ca daca tii post, faci rugaciunile din inima,nu doar cu buzele,daca esti bun cu semenii tai,iertator....faci fapte bune...si multe altele, la un moment dat ti se activeaza chakrele fara sa vrei...
A incercat sa tina postul negru iar dupa 3 zile i-a venit rau si a lesinat,a fost dus la spital.
Doamne ajuta!
__________________
"De la aproapele vine si viata, si moartea. Caci, daca aducem folos duhovnicesc aproapelui, pe Dumnezeu dobandim si daca gresim aproapelui, lui Hristos gresim." (Sf. Antonie cel Mare)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 27.02.2012, 13:14:24
caryna caryna is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit

- colega care a creat topicul nu ne-a povestit si alte vise , decit unul singur.
Pina la urma ea doreste sa nege ceea ce nu cunoaste din teama ca ar putea sa fie ceva rau - la fel face orice om legat de ceea ce este necunoscut sau diferit.
- exista oameni care in urma unor vise au fost indrumati catre biserica si catre credinta.
-la fel au visat si arhiereii care doreau sa faca alianta politica cu imparatyul Constantin ca sa iasa din ilegalaitate -
L-au visat pe Iisus care le-a spus sa mai astepte dar ei nu au steptat decit doua saptamani , daca mai asteptau doua noul rege care s-a dovedint in final de buna credinta i-ar fi trecut in legalitate fara sa mai fie nevoie de luari de vieti omenesti si de devastarea partiala a orasului.

Nu cred in vise si din cauza asta nu le povestesc.
Doresc sa neg,exact...din cauza asta nasul a zis sa merg la omul acela doar sa-mi povesteasca,nimic mai mult...
Dupa aceea sa tin post,sa fac rugaciuni atunci cand am timp,sa fiu buna cu toata lumea chiar daca ei nu sunt buni cu mine...etc,etc...
Daca stiti mai multe explicati-mi. Multumesc din toata inima. Dumnezeu sa va binecuvinteze.
__________________
"De la aproapele vine si viata, si moartea. Caci, daca aducem folos duhovnicesc aproapelui, pe Dumnezeu dobandim si daca gresim aproapelui, lui Hristos gresim." (Sf. Antonie cel Mare)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 27.02.2012, 13:14:26
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

N-am citit inceputul topicului, abia acum am vazut :) Iti pui prea multe probleme, sincer. 99,99% din vise n-au nicio semnificatie, insa ne place noua sa credem ca au. Nimic "mistic" ci doar o gramada de potriviri si anticipari pe care subconstientul le vede si transmite mai departe la constient.

Last edited by ioanna; 27.02.2012 at 13:16:54.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 27.02.2012, 13:17:21
caryna caryna is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
N-am citit inceputul topicului, abia acum am vazut :) Iti pui prea multe probleme, sincer. 99,99% din vise n-au nicio semnificatie, insa ne place noua sa credem ca au.
Nu vreau raspunsuri in legatura cu visele. Vreau sa stiu o parere de-a dvs. despre chakre. Multumesc.
__________________
"De la aproapele vine si viata, si moartea. Caci, daca aducem folos duhovnicesc aproapelui, pe Dumnezeu dobandim si daca gresim aproapelui, lui Hristos gresim." (Sf. Antonie cel Mare)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 27.02.2012, 13:26:22
caryna caryna is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Mda. Si eu am vazut acest ochi pictat in diverse biserici sau pus pe peretele exterior. E vorba de un ochi cuprins de un triunghi. La alta biserica am vazut ochiul fara triunchi, pictat pe cruce, deasupra capului Domnului Iisus. De ce, nu stiu!? Poate ma lamureste si pe mine cineva.
Ce semnifica ochiul pictat in Biserici?? Vrea sa ne spuna ca Dumnezeu este atotvazator sau exista alta explicatie?? Stim cu totii ca Dumnezeu este atotputernic,atotvazator...altfel ne-ar fi mancat mamona pentru ca el ne uraste, nu ne iubeste cum ne iubeste Dumnezeu care si-a dat pe singurul Lui Fiu pentru a ne rascumpara din robia pacatului. Dumnezeu ne iubeste infinit. Asta e parerea mea.
__________________
"De la aproapele vine si viata, si moartea. Caci, daca aducem folos duhovnicesc aproapelui, pe Dumnezeu dobandim si daca gresim aproapelui, lui Hristos gresim." (Sf. Antonie cel Mare)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 27.02.2012, 13:45:13
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.187
Implicit

Atât ochiul cocoțat pe o piramidă, cât și cel încastrat într-un triunghi sau montat pe Cruce simbolizează în cel bun caz un big brother de origine catolică, că în icoana autentică bizantină n-o să găsim nicăieri un simbol așa de dubios.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 27.02.2012 at 13:50:24.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 27.02.2012, 13:50:10
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caryna Vezi mesajul
Ce semnifica ochiul pictat in Biserici?? Vrea sa ne spuna ca Dumnezeu este atotvazator sau exista alta explicatie?? Stim cu totii ca Dumnezeu este atotputernic,atotvazator...altfel ne-ar fi mancat mamona pentru ca el ne uraste, nu ne iubeste cum ne iubeste Dumnezeu care si-a dat pe singurul Lui Fiu pentru a ne rascumpara din robia pacatului. Dumnezeu ne iubeste infinit. Asta e parerea mea.
Triunghiul cu varful ascutit in sus si cu „ochiul” Tatalui in centru este o reprezentare simbolica a Sfantei Treimi in iconografia catolica. Eu – zice Domnul – te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi, te voi sfatui si voi avea privirea indreptata asupra ta.” Psalmul 32:8

Last edited by ioanna; 27.02.2012 at 13:52:42.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 27.02.2012, 13:53:21
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Despre ochiul pictat: http://www.sfintiiarhangheli.ro/site...re.php?iid=334
Am apelat la ajutorul unui profesor de la facultatea noastră de Teologie, pentru un răspuns cât mai competent. Ți-l redau alăturat: "Ochiul în triunghi este un simbol creștin și semnifică atotprezență lui Dumnezeu - Sfânta Treime. Francmasoneria l-a preluat din tradiția creștină, la fel cum a preluat și alte simboluri și chiar slujbe (Sfânta Euharistie, de exemplu) pe care le maimuțăresc. Francmasoneria trăiește, de fapt, dintr-un sincretism exacerbat (amestec de elemente mozaice, creștine, eretice ariene, deiste, panteiste, ateiste chiar etc.)."
Reply With Quote
  #39  
Vechi 27.02.2012, 14:06:13
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.187
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Despre ochiul pictat: http://www.sfintiiarhangheli.ro/site...re.php?iid=334
Am apelat la ajutorul unui profesor de la facultatea noastră de Teologie, pentru un răspuns cât mai competent. Ți-l redau alăturat: "Ochiul în triunghi este un simbol creștin și semnifică atotprezență lui Dumnezeu - Sfânta Treime. Francmasoneria l-a preluat din tradiția creștină, la fel cum a preluat și alte simboluri și chiar slujbe (Sfânta Euharistie, de exemplu) pe care le maimuțăresc. Francmasoneria trăiește, de fapt, dintr-un sincretism exacerbat (amestec de elemente mozaice, creștine, eretice ariene, deiste, panteiste, ateiste chiar etc.)."
Total aiurea, îmi pare rău să o spun. După Sinodul Quinisext și canonul 82, orice reprezentări iconografice mediate de simbolizanți impersonali au fost evacuate din icoană. Pentru Sfînta Treime nu există alt model iconografic în afară de Cei trei îngeri de la Mamvri, cu punctul maxim în Troica lui Rubriov
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 27.02.2012 at 17:00:14.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 27.02.2012, 17:50:51
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Total aiurea, îmi pare rău să o spun. După Sinodul Quinisext și canonul 82, orice reprezentări iconografice mediate de simbolizanți impersonali au fost evacuate din icoană. Pentru Sfînta Treime nu există alt model iconografic în afară de Cei trei îngeri de la Mamvri, cu punctul maxim în Troica lui Rubriov
Sa inteleg ca reprezentarea Sf Treimi din atasament nu mai este "acceptata"?
Attached Images
File Type: jpg DSCN0706.jpg (20,7 KB, 25 views)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cele 10 porunci Evreulcelales Iudaismul 100 27.08.2015 11:41:41
Cele sapte laude claudelina Rugaciuni 4 27.09.2012 17:25:10
cele 10 porunci luminita- Generalitati 31 23.11.2010 12:03:41
Cele mai sarace tari din Europa sunt cele crestine(ortodoxe) cocacoc Generalitati 70 15.10.2010 12:10:26
Cele 7 Biserici.ce reprezinta ele? tigerAvalo9 Despre Sfanta Scriptura 2 13.11.2008 22:09:57