Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.11.2014, 10:13:13
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit Grabnicul ajutor al Sfantului Nectarie

Cu inima plina de bucurie marturisesc ca dintre toti sfintii cel mai apropiat si cel mai grabnic ajutator il simt pe Sfantul Nectarie,m-a ajutat mereu si simt atunci cand ma rog lui un fior,o bucurie,siguranta si linistea ca ma asculta,desi cateodata cartesc in rugaciune si cad in deznadejde.Dar nu pot concepe si incerc sa realizez sa imi dau seama cum am putea sa trecem peste o mare pierdere a unei personae dragi respective al unui parinte,,cum sa nu cadem in "depresie" in intuneric,in ganduri urate si viata trista crezand ca nu sa terminat si noua viata,,inca imi amintesc cu bucurie ca rugandu-ma din suflet mult timp Sfantului Nectarie l-am visat intr-o seara spunandu-mi sa ma rog "NECTARULUI DIN GRECIA" sa dam crezare viselor?Caci nu ma cred vrednica de o asemenea minune.........TOT CEEA CE VA POT SPUNE ESTE CA NU STIU CUM SA MERG MAI DEPARTE SI NU STIU CE SA FAC.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.11.2014, 14:28:48
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

DOAMNE PESTE CE RASPUNS MINUNAT AM DAT ASTAZI,,,CU MANA PE INIMA CONSIDER TOT UN GRABNIC AJUTOR AL SFANTULUI NECTARIE,SI FAPTUL CA MA AUDE.....




Să nu ne pierdem mintea plângând pe morți, ci să-i pomenim și să facem milostenie în numele lor

Lacrimile și întristările nu dau nici un folos morților, nici pot să-i întoarcă din viața cea veșnică, nici să-i scoată din gropi. Pentru aceasta au dat lege dumnezeieștii apostoli, să nu ne pierdem mintea plângând pe morți, ci să-i pomenim la înfricoșatele taine și să facem milostenie în numele lor. Firea este aducătoare de lacrimi, dar credința oprește

Nu a murit fratele nostru, ci doarme. Moartea cea adevărată este moartea sufletului. Se închide mormântul pentru trupul lui, dar se deschide cerul pentru sufletul lui.

Din Arhimandritul Arsenie Papacioc, Scrisori către fiii mei duhovnicești, Mănăstirea Dervent, Constanța, 2000, p. 177
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.11.2014, 13:19:29
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Pacat ca nu ti-a zis un preot inainte acest lucru.
Arata-mi si mie un mort. Arata-mi un singur suflet pierdut definitiv si te voi crede.
Nu este mort, insa pt ca noi nu ne asumam corect fiinta umana ca trup si suflet din cauza asta moartea este... moarte si nu separare a fiintei de haina temporara.

Moartea este lepadarea de haina trupului...

Se plange la despartire nu la .. moarte. Plangi ca este o rupere de cineva drag. Dar traiesti cu nadejdea ca il vei mai vedea.

Si se face rugaciune cat mai multa pt ca parintele sau pe cine ai pierdut sa fie bine dincolo.

Ne pare rau pentru despartire, si ne rugam pentru cel "VIU" sa fie iertat de DUmnezeu pentru toatele pacatele lui si sa fie primit in Imparatia Sa. Sa-ti asumi corect cuvintele astea in viata.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.11.2014, 20:57:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare