Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.10.2009, 19:18:58
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Question Autopsier -unde scrie in Biblie despre el ?

Ma intereseaza sa stiu dc in Biblie este mentionata persoana care se ocupa de decedat ,dc da,unde ?
sotul meu este autopsier ,si isi face meseria cum simte : spune o rugaciune pt decedat si se poarta frumos cu el !
insa totusi ma framanta ideea dc este pacat sau nu meseria sotului meu !
desi nu ar trebui sa fie ,din moment ce el nu vede decedatul ca pe o bucata de carne ,ci ca o persoana !
multumesc
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.10.2009, 10:57:13
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

mda...nimeni nu a stiut sa imi raspunda ...o sa ma apuc sa caut singulik pe net ..
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.10.2009, 12:16:28
Atreides's Avatar
Atreides Atreides is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 151
Implicit

Dar de ce ar fi un pacat?Pt. ca nu scrie despre autopsie in Bilblie?Pai daca o luam asa,in Biblie se vorbeste despre incest cu destula nonsalanta,dar cu toate acestea Biserica il considera un pacat.
__________________
Nihil sine Deo!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.11.2012, 02:49:18
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Si iata ca "dezgrop mortii", postand in acest topic. Cum vede Biserica acest lucru? E pacat? Cum e vazuta autopsia si practicarea ei? Corpul ramane tot "Templu al Duhului Sfant" si dupa moarte? Si ar mai fi destule intrebari...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.11.2012, 11:29:21
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Exista un episod biblic,in Geneza 50:2-3,unde Iosif dispune imbalsamarea pe metoda egipteana pe care,daca o analizati,veti observa ca prezinta suficiente similaritati cu metodele moderne de autopsie desi scopul procedurii in sine nu a ramas strict acelasi in sensul ca egiptenii nu extrageau organe interne/efectuau autopsie pe cadavre pentru explicarea cauzelor mortii ci pentru a impiedica cat mai eficient procesul de descompunere al corpului.Este interesant sa vedeti explicatia cuvantului grec ,,autopsia",sensul sau.In anul 300 BEC,Herophilus si Erasistratus din Alexandria au efectuat printre primele autopsii in sens modern,in vederea studierii si stabilirii cauzelor mortii.Insa Galen din Pergam a fost cel care a incercat sa corezele simptomele cu aspectele observabile prin autopsie.

Dupa ce in Evul Mediu autopsia a fost interzisa(parerea mea este ca motivele au fost de un crancen bigotism),metoda medicala in sine a reaparut in timpul Renasterii prin intermediul lui Andreas Vesalius iar Da Vinici si Michelangelo au realizat la randul,desi in scopuri diferite,autopsii de cadavre.Giovani Morgagni este parintele patologiei moderne,iar in 1761 a stabilit anumite aspecte ce trebuiau sa fii observabile cu ochiul liber in timpul unei autopsii iar apogeul acestei metode a fost atins prin Karl von Rokitansky din Wienna.Din acel moment avantul acestei discipline medicale a fost de neoprit,situatia care in timpurile biblice ale Noului Testament nu exista din simplul fapt ca medicina, abordarile ei in acele timpuri si viziunea umana (mai ales intr-un cadru iudeo-crestin) cu privire la cauzele mortii unei persoane nu necesitau metode precum autopsia din simplul motiv ca mintea umana inca nu ajunsese la acel nivel al cunoasterii medicale in acest sens,abordarea ei fiind mai putin orientata spre punctele de interes ale medicinii moderne.

In timpurile noastre ramine o discutie interesanta cu privire la practicarea acestei meserii in context crestin(multi care o practica sunt crestini si cadavrele multor crestini fac obiectul autopsiei) dar cele mai aprinse discutii le-am observat in credinta iudaica cu privire la acest aspect.Numai bine

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 03.11.2012 at 11:37:35.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.11.2012, 22:39:09
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
In timpurile noastre ramine o discutie interesanta cu privire la practicarea acestei meserii in context crestin(multi care o practica sunt crestini si cadavrele multor crestini fac obiectul autopsiei) dar cele mai aprinse discutii le-am observat in credinta iudaica cu privire la acest aspect.Numai bine
Ideea e daca trupul ramane Templu al Duhului Sfant si dupa ce sufletul il paraseste. Ca la autopsie oricum madularele sunt facute bucati...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.11.2012, 01:36:26
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Ideea e daca trupul ramane Templu al Duhului Sfant si dupa ce sufletul il paraseste. Ca la autopsie oricum madularele sunt facute bucati...
In primul rand sper sa fie postate opinii,patristice de exemplu,mai utile pt dvs decat opinia mea.Dupa cum probabil stiti trupul uman este o creatia a lui Dumnezeu in care EL,,a suflat în fața lui suflare de viață și s-a făcut omul ființă vie."El are o perioada de viata limitata la existenta noastra,in principiu.Cand va veni clipa sa parasiti acesta lume pt a va infatisa in fata lui Dumnezeu trupul dvs va cunoaste sensul invers al creatiei sale,adica va fi pus in pamant si se va descompune, sufletul urmand o alta traiectorie in comparatie cu trupul.In raport de viata vesnica nu puteti patrunde in ea cu un trup din carne si sange ci va trebui sa aveti un trup de slava,daca sufletul dvs va fi mantuit.Pentru aceasta va trebui sa treceti prin moarte cu exceptia situatiei in care Parusia va fi in timpul vietii dvs(citi pt detalii I Corinteni 15:42-55).

Cu toate acestea pe timpul vietii dvs trupul fizic are o mare insemnatate intrucat nimic din ceea ce a creat Dumnezeu nu este lipsit de importanta sau fara un rost.Insa Intrucat Fiul Insusi a luat trup omenesc iar Apostolul Pavel spune ca ,,Nu știți că trupul vostru este Templul Duhului Sfânt care locuiește în voi și pe care l-ați primit de la Dumnezeu? Și că voi nu sunteți ai voștri?"(I Corinteni 6:19)ar trebui sa tineti cont de faptul ca: ,,Trupurile noastre nu sunt doar niște pachete de mușchi care vor ajunge în pământ la viermi. Trupurile noastre au fost create pentru Domnul nostru. Trupurile ne-au fost date pentru a demonstra gloria, puterea, înțelepciunea și sfințenia lui Dumnezeu. Trupul este un Templu al Duhului Sfânt. Trupul reprezintă sfânta sfintelor, locul în care Dumnezeu locuiește.Acest adevăr schimbă atitudinea pe care o avem față trupurile noastre. Implicarea trupurilor noastre în anumite activități păcătoase înseamnă pur și simplu o violare a scopului înalt pentru care am fost creați.

Unii spun: “e trupul meu, și fac ce vreau cu el.” E trupul tău, da, dar Proprietarul este Dumnezeu. Trupurile noastre sunt create pentru a-l onora pe Domnul: ,,Au nu știți că trupurile voastre sunt mădularele lui Hristos? Luând deci mădularele lui Hristos le voi face mădularele unei desfrânate? Nicidecum! Sau nu știți că cel ce se alipește de desfrânate este un singur trup cu ea? "Căci vor fi - zice Scriptura - cei doi un singur trup". Iar cel ce se alipește de Domnul este un duh cu El."(I Corinteni 6:15-17)."

Daca considerati ca trupul dvs merita sa fie tratat precum a cerut Dumnezeu,nelasand ceea ce este necurat sa murdareasca sfintenia unui asemenea loc,atunci probabil ca invataturile si indemnurile din capitolul 12 din Ecclesiastul vor suna extrem de intelept pentru ceea ce trebuie sa faceti in viata,intrucat in fata Creatorului fiecare va da socoteala despre cea ce a facut cu ceea ce i-a fost incredintat sau trebuia sa faca.Este imposibil (cred eu) ca un trup care a fost salas al necuratiei constante si premeditate sa aiba ca si rezultat primirea unui trup de slava,necuratia trupului urmand a avea o consecinta directa asupra sortii sufletului.Sa nu considerati acest ultim paragraf drept unul care sa va intimideze dar sa tineti cont de faptul ca in acesta viata scopul principal,fie si doar dpdv al corpului este ca ,,viața lui Iisus să se arate în trupul nostru cel muritor" dupa cum spunea Apostolul Pavel in II Corinteni si prin urmare acesta,si nu alta,este masura la care sunteti chemat iar Dumnezeu nici nu ispiteste si nici nu pune nimanui o cruce mai grea decat poate sa o duca. Dumnezeu sa va ajute in acest sens.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 04.11.2012 at 02:08:11.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.11.2012, 02:06:49
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Ideea e daca trupul ramane Templu al Duhului Sfant si dupa ce sufletul il paraseste. Ca la autopsie oricum madularele sunt facute bucati...
Nu sunt facute bucati. Se sparg doar cateva oase ale cutiei toracice. In rest, se verifica organele, si se pune totul la loc. Si episcopul Valerie Anania a facut Medicina cand era tanar. Tot ce am inteles de la el, cu privire la acest subiect e ca trebuie sa tratezi decedatul cu respect, ca si el a fost o persoana. In plus, nu am auzit nici un duhovnic sa se opuna practicii.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.11.2012, 02:48:09
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Nu sunt facute bucati. Se sparg doar cateva oase ale cutiei toracice. In rest, se verifica organele, si se pune totul la loc.
Se sparge/taie cutia craniana, se rup coastele si se indeparteaza impreuna cu sternul, iar organele sunt scoase afara si taiate (inclusiv creierul). Sangele se scoate si se arunca. Apoi organele sunt bagate la loc in corp, aruncate la nimereala, se coase si gata. Asadar se cam distruge tot, nu mai e nimic pus la locul lui, nici nu ar mai fi posibil...

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Si episcopul Valerie Anania a facut Medicina cand era tanar. Tot ce am inteles de la el, cu privire la acest subiect e ca trebuie sa tratezi decedatul cu respect, ca si el a fost o persoana. In plus, nu am auzit nici un duhovnic sa se opuna practicii.
Am inteles si eu azi la manastire ca dupa moarte corpul nu mai este Templu al Duhului Sfant, decat daca se transforma in Sfinte Moaste.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Unde este scris in Biblie data nasterii lui Hristos? Bast-et Generalitati 44 03.12.2019 22:40:29
scrie undeva in biblie de reincarnare? annajanette Generalitati 144 27.12.2013 21:00:51
unde in Biblie sunt versetele astea? crestinOrtodoxa Intrebari utilizatori 1 03.08.2011 00:41:09
despre post in Biblie Eliana Generalitati 4 19.11.2010 13:03:11
Intrebare ,despre Biblie tigerAvalo9 Generalitati 20 31.10.2008 19:57:49