Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 23.03.2008, 01:36:46
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot_jean
pt intrebarea a 2-a Efeseni 2.8 :"Căci în har sunteți mântuiți, prin credință, și aceasta nu e de la voi: este darul lui Dumnezeu"
Poi daca e darul lui Dumnezeu, eu deduc ca nu meritam, pentru ca altfel s-ar fi scris plata.

[color=green]Darul[/color] difera de [color=blue]plata[/color].
Reply With Quote
  #132  
Vechi 23.03.2008, 07:39:14
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
[color=green]Darul[/color] difera de [color=blue]plata[/color].
darul e dar.....deci sigur nu il putem cumpara.
darul se da unei persoane care il merita.acest dar este pentru toata lumea,dar nu toti sunt interesati de acest dar.Dumnezeu nu forteaza pe nimeni sa accepte darul sau.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 23.03.2008, 10:31:02
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot_jean
Citat:
În prealabil postat de ancah
tot_jean: prin ce meritam noi raiul si mantuirea?
Si unde scrie in biblie ca trebuie sa meritam pentru a primi raiul si mantuirea?
evrei 11,6
"Fără credință, dar, nu este cu putință să fim plăcuți lui Dumnezeu, căci cine se apropie de Dumnezeu trebuie să creadă că El este și că Se face răsplătitor celor care Îl caută."

tot evrei 11 merita de citit si de aprofundat.


pt intrebarea a 2-a Efeseni 2.8 :"Căci în har sunteți mântuiți, prin credință, și aceasta nu e de la voi: este darul lui Dumnezeu"
si aici se merita de citit tot capitolul
Ai raspunssingur, tot_jean, mantuirea o primim, nu o meritam; caci daca ar fi dupa meritele noastre, fara darul lui Dumnezeu, nu ne-am putea mantui in veci.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 23.03.2008, 14:20:22
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot_jean
Citat:
În prealabil postat de georgeval
Pastrarea in nestricaciune a osemintelor pe care le avem de la sfinti nu este singura minune pe care ni-o transmit aceste odoare. <<Stapinul Hristos, scrie Sfintul Ioan Damaschin, ne-a dat ca izvoare mintuitoare moastele sfintilor, care izvorasc in multe chipuri faceri de bine si dau la iveala mir cu bun miros. Nimeni sa nu fie necredincios! Daca prin vointa lui Dumnezeu a izvorit in pustie apa din piatra tare (Iesire XVII, 5-6) si din falca magarului apa pentru Samson caruia ii era sete (Judecatori XV, 19), este de necrezut ca sa izvorasca mir bine mirosit din moastele mucenicilor? Cu nici un chip pentru cei care cunosc puterea lui Dumnezeu si cinstea pe care o au sfintii de la Dumnezeu>> (Dogmatica, p. 328).
asta o scrie Ioan Damaschin.este in concordanta cu Traditia Apostolilor?
Daca este in concordanta cu Scriptura este in concordanta si cu Traditia Sfintilor Apostoli. Pentru tine ce inseamna Tradiditia Apostolilor? doar Faptele Apostolilor? Exista o scriere Parintii Apostolici- de aici aflam Traditia Apostolilor.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 23.03.2008, 14:41:33
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Daca este in concordanta cu Scriptura este in concordanta si cu Traditia Sfintilor Apostoli. Pentru tine ce inseamna Tradiditia Apostolilor? doar Faptele Apostolilor? Exista o scriere Parintii Apostolici- de aici aflam Traditia Apostolilor.
am mai zis si repet Traditia din zilele noastre intra in conflict cu Sfintele Scripturi.cred ca am mai zis asta si prin alte topice.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 23.03.2008, 17:15:19
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot_jean
am mai zis si repet Traditia din zilele noastre intra in conflict cu Sfintele Scripturi.cred ca am mai zis asta si prin alte topice.
tot_jean, trebuie sa iti spun e ca e exact invers. Traditia ortodoxa e in perfecta concordanta cu Sfintele Scripturi.

In schimb nu se poate spune acelasi lucru despre traditia neoprotestanta, si am sa iti dau un exemplu de cum pot unii neoprotestanti sa desfinteze Cuvantul lui Dumnezeu. Cum se impaca traditia neoprotestanta cu aceasta permisiune a lui Dumnezeu:

1 Timotei 5:23 De acum nu bea numai apa, ci [color=red]foloseste putin vin[/color], pentru stomacul tau si pentru desele tale slabiciuni.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 23.03.2008, 17:48:38
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Citat:
În prealabil postat de tot_jean
am mai zis si repet Traditia din zilele noastre intra in conflict cu Sfintele Scripturi.cred ca am mai zis asta si prin alte topice.
tot_jean, trebuie sa iti spun e ca e exact invers. Traditia ortodoxa e in perfecta concordanta cu Sfintele Scripturi.

In schimb nu se poate spune acelasi lucru despre traditia neoprotestanta, si am sa iti dau un exemplu de cum pot unii neoprotestanti sa desfinteze Cuvantul lui Dumnezeu. Cum se impaca traditia neoprotestanta cu aceasta permisiune a lui Dumnezeu:

1 Timotei 5:23 De acum nu bea numai apa, ci [color=red]foloseste putin vin[/color], pentru stomacul tau si pentru desele tale slabiciuni.
iti motivezi slabiciunile cu Sfanta Scriptura?
exista alte diferente la Traditia actuala.diferente aparute din adaugirea unor obiceiuri pagine.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 23.03.2008, 17:59:20
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot_jean
iti motivezi slabiciunile cu Sfanta Scriptura?
Eu nu am o slabiciune fata de alcool. Nu vreau sa ii judec pe cei care nu consuma alcool, dar trebuie sa spun ca acel lucru este o traditie omeneasca care este in contradictie cu porunca lui Dumnezeu:

1 Timotei 5:23 De acum nu bea numai apa, ci [color=red]foloseste putin vin[/color], pentru stomacul tau si pentru desele tale slabiciuni.

Cum se impartasesc neoprotestantii, pentru ca acolo trebuie sa foloseasca painea si [color=red]vinul[/color]?
Reply With Quote
  #139  
Vechi 23.03.2008, 19:23:18
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Cum se impartasesc neoprotestantii, pentru ca acolo trebuie sa foloseasca painea si [color=red]vinul[/color]?
din cite cunosc eu neoprotestantii se impartasesc cu piine nedospita si cu vin nefermentat(must).
Reply With Quote
  #140  
Vechi 23.03.2008, 22:28:26
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot_jean
Citat:
În prealabil postat de georgeval
Daca este in concordanta cu Scriptura este in concordanta si cu Traditia Sfintilor Apostoli. Pentru tine ce inseamna Tradiditia Apostolilor? doar Faptele Apostolilor? Exista o scriere Parintii Apostolici- de aici aflam Traditia Apostolilor.
am mai zis si repet Traditia din zilele noastre intra in conflict cu Sfintele Scripturi.cred ca am mai zis asta si prin alte topice.
Am urmarit postarile tale si la celelalte topice. Acum am amintit de traditia apostolica, parca pe aceasta o acceptai, sau este alta traditie atunci cand afirmi: ""sectarii" inteleg foarte bine ce e Sfanta Traditie.chiar si ei se bazeaza pe aceasta.ceea ce nu accepta ei sunt lucrurile adaugate la EA pe parcursul timpului." Mi se pare ca deja incepi sa te contrazici. Pentru mine nu esti constant in gandire.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
moastele sf nectarie cristina mioara Generalitati 20 28.07.2011 21:06:33
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
Sfintii ortodocsi si sfintii catolici. voxdei55 Generalitati 8 04.12.2010 22:48:51
Moastele Sf Mina C.tin Stiri, actualitati, anunturi 5 11.11.2008 20:48:52
Moastele sfintilor... Laurentiu Generalitati 2 06.01.2008 22:01:06