Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.07.2010, 00:48:09
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Rugaciuni pe care nu le inteleg

1.

RUGACIUNEA A SASEA
( a Sfantului Vasile cel Mare )

"Stiu, Doamne, caci cu nevrednicie ma impartasesc cu preacuratul Tau Trup si cu scump Sangele Tau, si vinovat sunt, si osanda mie insumi mananc si beau, neputandu-mi da seama, precum se cuvine, de Trupul si Sangele Tau, Hristoase, Dumnezeul meu. Ci indraznind spre indurarile Tale, ma apropii de Tine, Cel ce ai zis : " Cel ce mananca Trupul Meu, si bea Sangele Meu, intru Mine ramane si Eu intru dansul ". Deci, milostiveste-Te, Doamne, si nu ma pedepsi pe mine pacatosul, ci fa cu mine dupa mila Ta. Si sa-mi fie mie Sfintele Tale Taine spre tamaduire si curatire, spre luminare si paza, spre mantuirea si sfintirea sufletului si a trupului, spre izgonirea a toata nalucirea, a faptei rele si a lucrarii diavolesti, care se lucreaza cu gandul intru madularele mele, spre indraznirea si dragostea cea catre Tine, spre indreptarea si intarirea vietii, spre inmultirea faptei celei bune si a desavarsirii, spre plinirea poruncilor si spre impartasirea cu Sfantul Duh, ca merinde pentru viata de veci si spre raspuns bineprimit la infricosatorul Tau scaun de judecata, iar nu spre certare, sau spre osanda."

Adica autorul vrea sa spuna la inceput ca oricum merg pentru a primi osanda? Ori traducerea nu e buna, ori nu judec eu limpede, ori nu e cea mai buna exprimare starii de smerenie necesare inainte de a primi Sfanta Impartasnie.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.07.2010, 00:55:55
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
1.

RUGACIUNEA A SASEA
( a Sfantului Vasile cel Mare )

"Stiu, Doamne, caci cu nevrednicie ma impartasesc cu preacuratul Tau Trup si cu scump Sangele Tau, si vinovat sunt, si osanda mie insumi mananc si beau, neputandu-mi da seama, precum se cuvine, de Trupul si Sangele Tau, Hristoase, Dumnezeul meu.

Absolut este vorba de smerenie si de umilinta in fata lui Hristos, de recunoastere cu umilinta a starii tale de pacatos. Indiferent cat ai fi de spovedit, tot nepregatit esti ca sa iei Sf. Impartasanie...nu inseamna ca daca te-ai spovedit ai ajuns la curatenia suprema fara de pacat...
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.07.2010, 01:13:05
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Absolut este vorba de smerenie si de umilinta in fata lui Hristos, de recunoastere cu umilinta a starii tale de pacatos. Indiferent cat ai fi de spovedit, tot nepregatit esti ca sa iei Sf. Impartasanie...nu inseamna ca daca te-ai spovedit ai ajuns la curatenia suprema fara de pacat...
Nevrednicia este evidenta. Nu ne apropiem pentru nici un merit, ci pentru ca altfel nu se poate sa ne inaltam.

Insa eu nu am fost atazi la Liturghie sa ma impartasesc cu gandul ca mananc si beau osanda, ci spre iertarea pacatelor si spre viata de veci, cum spune Sfantul Ioan Gura de Aur in Rugaciunea a XII-a.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.07.2010, 01:23:16
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nevrednicia este evidenta. Nu ne apropiem pentru nici un merit, ci pentru ca altfel nu se poate sa ne inaltam.

Insa eu nu am fost atazi la Liturghie sa ma impartasesc cu gandul ca mananc si beau osanda, ci spre iertarea pacatelor si spre viata de veci, cum spune Sfantul Ioan Gura de Aur in Rugaciunea a XII-a.
Eu cred ca ar trebui sa tii cont de dreapta socoteala si sa nu cazi in ispita interpretarii exgerate.
Ce sens mai avea intruparea si rastignirea lui Hristos atunci? El stia ca suntem pacatosi inainte sa se intrupeze...daca prin jertfa Lui situatia ramane ca inainte atunci nu vad sensul.
Sf. Vasile face apel sa ne tinem permanent constiinta treaza si smerenia in fata acestei mari Sf. Taine...nu inseamna ca daca te-ai spovedit te-ai curatat total si daca te impartasesti devii pur...ba din contra ai grija permanent ce faci cu sufletul si inainte si dupa spovedanie.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.07.2010, 01:55:50
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Cred ca ceea ce intrebi tu aici, Florin-Ionut, are multe in comun cu o nedumerire de-a mea de mai demult. Nu intelegeam de ce unii spun / se roaga mereu sa puna bun inceput pe calea mantuirii, desi ei sunt crestini practicanti in toata regula (asadar un pic saltati din starea de pacatosenie crunta ca sa spun asa).
Mi s-a explicat aici pe site ca aceasta expresie reprezinta de fapt o dovada de smerenie; asa cum explica si Iubirea mai sus, nu ne putem considera niciodata 100% pe drumul cel bun sau 100% curatiti de pacate (nimic mai adevarat!). Asadar, ca sa nu lasam nici un fior de mandrie sa se strecoare in mintea noastra, ne plasam din start pe pozitia super-pacatosului care se considera a fi mai aproape de osanda decat de mantuire.

In acelasi registru oarecum contradictoriu in semnificatie, se plaseaza si binecunoscuta "Tine mintea in iad si nu deznadajdui!". O alta dovada de smerenie in exprimare o reprezinta si expresia "Dumnezeu stie mai bine!" pe care o regasim la multi forumisti.

Asadar, ca sa raspund succint intrebarii tale, pasajul subliniat de tine reprezinta marja de siguranta pe care si-o ia un crestin constient de vesnica-i pacatosenie.

Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.07.2010, 10:28:33
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
1.

RUGACIUNEA A SASEA
( a Sfantului Vasile cel Mare )

"Stiu, Doamne, caci cu nevrednicie ma impartasesc cu preacuratul Tau Trup si cu scump Sangele Tau, si vinovat sunt, si osanda mie insumi mananc si beau, neputandu-mi da seama, precum se cuvine, de Trupul si Sangele Tau, Hristoase, Dumnezeul meu. Ci indraznind spre indurarile Tale, ma apropii de Tine, Cel ce ai zis : " Cel ce mananca Trupul Meu, si bea Sangele Meu, intru Mine ramane si Eu intru dansul ". Deci, milostiveste-Te, Doamne, si nu ma pedepsi pe mine pacatosul, ci fa cu mine dupa mila Ta. Si sa-mi fie mie Sfintele Tale Taine spre tamaduire si curatire, spre luminare si paza, spre mantuirea si sfintirea sufletului si a trupului, spre izgonirea a toata nalucirea, a faptei rele si a lucrarii diavolesti, care se lucreaza cu gandul intru madularele mele, spre indraznirea si dragostea cea catre Tine, spre indreptarea si intarirea vietii, spre inmultirea faptei celei bune si a desavarsirii, spre plinirea poruncilor si spre impartasirea cu Sfantul Duh, ca merinde pentru viata de veci si spre raspuns bineprimit la infricosatorul Tau scaun de judecata, iar nu spre certare, sau spre osanda."

Adica autorul vrea sa spuna la inceput ca oricum merg pentru a primi osanda? Ori traducerea nu e buna, ori nu judec eu limpede, ori nu e cea mai buna exprimare starii de smerenie necesare inainte de a primi Sfanta Impartasnie.
Cred ca trebuie interpretat in felul urmator:

Trebuie sa avem intotdeauna sentimentul ca ne impartasim cu nevrednicie.Daca ne impartasim cu nevrednicie,atunci impartasania ne poate fi spre osanda si spunem atunci : osanda mie insumi mananc.

Dar speram ca prin pocainta noastra,cat am reusit sa o facem prin spovedanie,asteptam de la Domnul sa ne ierte si impartasania sa fie spre iertarea pacatelor si viata vesnica;deci sa ne transforme osanda in iertare si bucurie duhovniceasca.Insa sa fim constienti ca nu pentru meritele noastre se face acest lucru,ci din mila lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.07.2010, 11:01:48
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
1.

RUGACIUNEA A SASEA
( a Sfantului Vasile cel Mare )

"Stiu, Doamne, caci cu nevrednicie ma impartasesc cu preacuratul Tau Trup si cu scump Sangele Tau, si vinovat sunt, si osanda mie insumi mananc si beau, neputandu-mi da seama, precum se cuvine, de Trupul si Sangele Tau, Hristoase, Dumnezeul meu. Ci indraznind spre indurarile Tale, ma apropii de Tine
Nu intamplator s-a randuit ca inainte de a primi Sfanta Euharistie (si in general cand participam la celelalte Sfinte Taine) sa nu ne rugam folosind cuvintele noastre, ci cuvintele unor sfinti precum Vasile cel Mare, Ioan Gura de Aur si altii. Inaltimea vietii duhovnicesti este data tocmai de masura smereniei. Or, acesti Sfinti Parinti in rugaciuni, nu descriu in cuvinte nicidecum o stare de falsa smerenie.

Chiar daca nu suntem noi din fire prea smeriti, macar citind aceste sfinte rugaciuni, in ultimul ceas, putem dobandi o inima smerita. Mananc si beau osanda, asa cum spune rugaciunea, "neputandu-mi da seama, precum se cuvine, de Trupul si Sangele" lui Hristos.

Daca am constientiza si am trai deplin unirea cu Hristos, pacat nu am mai avea. Dovada faptului ca nu ne dam seama de aceasta unire este tocmai faptul, ca la scurt timp, incepem sa savarsim din nou pacate. De aici apar vinovatia si osanda. De aceea, primirea Euharistiei este "indraznire la indurararile si mila lui Dumnezeu".
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.07.2010, 11:52:59
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Eu cred ca se refera la faptul ca atunci cand ne impartasim fara a acorda importanta cuvenita Sfintei Impartasanii, fara pregatirea sufleteasca si trupeasca necesara, adica atunci cand ne impartasim cu nebagare de seama Sfanta Impartasanie devine osanda! Ne indeamna Sfantul spre a nu fi nesimtitori!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.07.2010, 21:55:44
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Oare faptul ca gresesc in fiecare clipa cu gandul,si cu fiecare fapta care o fac,sa constituie un avantaj sau un dezavantaj?
Oare exista crestinci care nu isi simt in fiecare clipa gresala?
Din aceasta cauza si smerenia imi este continua si niciodata suficienta.Nu din vreo mare calitate a mea.Ci pur si simplu pentru ca gresesc clipa de clipa.
Atunci cum sa nu imi vina ca o manusa rugaciunile sfintilor ,care intreaga viata nu au facut decat sa isi caiasca pacatele,fara a se gandi vreo clipa ca sunt gata mantuiti ?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.07.2010, 22:14:03
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
1.

RUGACIUNEA A SASEA
( a Sfantului Vasile cel Mare )

"Stiu, Doamne, caci cu nevrednicie ma impartasesc cu preacuratul Tau Trup si cu scump Sangele Tau, si vinovat sunt, si osanda mie insumi mananc si beau, neputandu-mi da seama, precum se cuvine, de Trupul si Sangele Tau, Hristoase, Dumnezeul meu. Ci indraznind spre indurarile Tale, ma apropii de Tine, Cel ce ai zis : " Cel ce mananca Trupul Meu, si bea Sangele Meu, intru Mine ramane si Eu intru dansul ". Deci, milostiveste-Te, Doamne, si nu ma pedepsi pe mine pacatosul, ci fa cu mine dupa mila Ta. Si sa-mi fie mie Sfintele Tale Taine spre tamaduire si curatire, spre luminare si paza, spre mantuirea si sfintirea sufletului si a trupului, spre izgonirea a toata nalucirea, a faptei rele si a lucrarii diavolesti, care se lucreaza cu gandul intru madularele mele, spre indraznirea si dragostea cea catre Tine, spre indreptarea si intarirea vietii, spre inmultirea faptei celei bune si a desavarsirii, spre plinirea poruncilor si spre impartasirea cu Sfantul Duh, ca merinde pentru viata de veci si spre raspuns bineprimit la infricosatorul Tau scaun de judecata, iar nu spre certare, sau spre osanda."

Adica autorul vrea sa spuna la inceput ca oricum merg pentru a primi osanda? Ori traducerea nu e buna, ori nu judec eu limpede, ori nu e cea mai buna exprimare starii de smerenie necesare inainte de a primi Sfanta Impartasnie.
Eu am intels ca nu ma pot uni cu Hristos prin Taina Euharistiei datorita vredniciei mele, ci datorita milei Sale. Nu sunt curat sau vrednic prin mine insumi. In aceasta Taina trebuie sa am constiinta ca ma unesc nu datorita vredniciei mele ci datorita milei Sale.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni care au miscat sufletul nostru claudiu-marius Rugaciuni 208 18.02.2019 20:00:38
Rugaciuni de care avem mare nevoie in timpurile de acum Danette Rugaciuni 56 15.05.2013 02:17:23
Nu inteleg alinnasser2010 Generalitati 71 26.05.2010 22:07:25
Exista slujbe in care se citesc rugaciuni, acatiste pt. Sf. Fecioara? sophia Biserica Ortodoxa Romana 7 09.11.2009 17:59:33