Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.03.2011, 02:19:18
mehiel mehiel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2008
Mesaje: 16
Question Cineva cunoaste vreun preot cu mult har....?

care sa imi poata citi Molifta Sf.Vasile(scuze daca gresesc) impotriva farmecelor, pe langa Focsani? Am nevoie de ajutor...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.03.2011, 05:45:12
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mehiel Vezi mesajul
care sa imi poata citi Molifta Sf.Vasile(scuze daca gresesc) impotriva farmecelor, pe langa Focsani? Am nevoie de ajutor...
De ce în mod neapărat moliftele Sf. Vasile?
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.03.2011, 11:02:09
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Molitfele Sfântului Vasile cel Mare si ale Sfântului Ioan Gura de Aur numite si exorcisme sunt cele mai puternice rugăciuni împotriva duhurilor necurate din oameni si case. Ele se citesc numai de preoți si duhovnici bătrâni care au viața curata si sunt mari postitori si care au dezlegare de la duhovnicii lor sa le citească, caci daca le citesc preoți tineri, fără post si viața cât mai curata, diavolii chinuiesc mai tare pe cei bolnavi si nu ies din oameni, ba uneori se răzbună cu mari ispite asupra celor care au citit moliftele. Moliftele de izgonire a diavolilor din oameni si chiar din animale se citesc numai în zile de post, mai ales la miezul nopții în biserica, în fata icoanelor făcătoare de minuni sau lângă racla cu moaște ale sfinților. Atât preotul care le citește cât si cei bolnavi de duhuri necurate împreuna cu rudele si însoțitorii lor trebuie sa tina post negru cel puțin o zi si o noapte, uneori chiar trei zile. Când bolnavii posedați de duhuri rele nu se vindeca, se va face spovedania generala a celor bolnavi si a rudelor lor, ca nu cumva cineva dintre ei sa fi făcut păcate grele si sa fi rămas nespovedite. Apoi se repeta moliftele Sfântului Vasile cel Mare de trei ori la miezul nopții, cu câte o zi până la trei zile de post negru. După puțin timp bolnavul trebuie sa fie dus la Sfintele Moaște si la Icoanele făcătoare de minuni din tara ca sa i se citească si acolo molitfele Sfântului Vasile cel Mare.


Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.03.2011, 14:03:28
mehiel mehiel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2008
Mesaje: 16
Implicit Va multumesc mult pentu raspunsuri

Dumnezeu sa va ajute
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.07.2011, 23:36:53
anisoara anisoara  is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 79
Implicit

Poti merge la parintele Argatu de la SLOBOZIA CIORASTI,face Sf. MASLU si moliftele Sf. VASILE :luni ,miercuri si vineri la biserica din sat dimineata pe la 8.E un parinte cu mult har.
Citat:
În prealabil postat de mehiel Vezi mesajul
care sa imi poata citi Molifta Sf.Vasile(scuze daca gresesc) impotriva farmecelor, pe langa Focsani? Am nevoie de ajutor...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.07.2011, 10:33:13
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mehiel Vezi mesajul
care sa imi poata citi Molifta Sf.Vasile(scuze daca gresesc) impotriva farmecelor, pe langa Focsani? Am nevoie de ajutor...
Toti preotii au har. Poate te referi la aspectul duhovnicesc. Sunt si preoti de mir duhovnicesti, nu doar cei din manastiri sau din sihastrie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.08.2011, 22:28:07
valer.cosma valer.cosma is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Mesaje: 59
Implicit

Toti preotii au "har", si nu au unii mai mult si altii mai putin. Gresit sa crezi ca sunt preoti cu har mai putin. Problema este legata de unele daruri speciale pe care le au unii preoti ravnitori, mai rar ii gasim, si atunci cind ii gasim parca isi ascund darul lor, dar peste un adevarat preot exorcist greu vom da.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.08.2011, 11:11:51
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mehiel Vezi mesajul
care sa imi poata citi Molifta Sf.Vasile(scuze daca gresesc) impotriva farmecelor, pe langa Focsani? Am nevoie de ajutor...
Dezlegari si molifte se citesc saptamanal dupa Sfantul Maslu la Manastirea Frasinei.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.08.2011, 13:44:58
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mehiel Vezi mesajul
care sa imi poata citi Molifta Sf.Vasile (scuze daca gresesc)impotriva farmecelor, pe langa Focsani?
Am nevoie de ajutor.
Iti recomand un preot de langa Sfantul Gheorghe, mai exact in localitatea Malnas Bai.
Parintele Gavriil Todea este un parinte care ajuta mult pe omul cuprins de lupte mari, de genul celor intampinate de tine.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.10.2011, 18:32:09
raisondetre24 raisondetre24 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.10.2011
Mesaje: 1
Implicit Rugaminte

Buna ziua! Am inteles ca la Manastirea de la Cernica pot gasi un preot cu har care tine Moliftele Sfantului Vasile. Imi poate spune cineva numele acelui preot? Sau sa ma indrume spre alt loc?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
exista vreun sfant in Biserica noastra Annamarria Mari Duhovnici si predicile lor 28 21.01.2012 19:07:32
Stie cineva un preot bun in Galati?? anika12 Preotul 13 04.09.2010 03:36:17
cunoaste cineva? Ioana-Andreea Preotul 2 21.03.2010 22:36:18
Exista vreun legamant la hirotonire? sophia Preotia (Hirotonia) 10 15.07.2009 23:21:56