Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #591  
Vechi 21.02.2010, 09:59:08
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul


...deci adventistii dezbat intr-o veselie "opera" ei, si ii iau apararea pana in panzele albe...si e in continuare la baza denominatiunii fara nicio indoiala, si nu imi pare sa fie deloc contestata!
Am lăsat eu vreodată impresia că aș contesta-o? Doar că nu am adus-o în discuție, ai făcut-o tu cât 10 adventiști la un loc

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Si Trice, daca e sa copii ceva, atunci iau exact asa cum este...pentru ca nu e nimic scris de mine, si imi pare rau daca tu atunci cand dai Quote...te apuci sa mai si modifici!Eu intentionam sa dau sursa...si am uitat, deci nu te supara pe mine!
Nu mă supăr, să zicem că ai uitat să dai sursa... să zicem doar...
Prezintă-mi un exemplu de Quote în care m-am apucat să modific. Dă-mi ocazia să mă pocăiesc
Reply With Quote
  #592  
Vechi 21.02.2010, 16:04:25
alexaelf alexaelf is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit raman asa

Tricesimusquintus, mergeai la biserica ortodoxa din cand in cand? daca citeai despre Sfinti ajungeai "un om pierdut cu mântuirea ratată"? asa se explica cum oaia care se afla departe de turma a fost prinsa...am fost avertizati!Esti sigur/a ca nu-ti vei parasi actuala credinta pentru o alta religie care promite mai multe?Ai spus ca ai gasit rezolvare la problemele din viata de zi cu zi!dar cum e mai bine: a duce o viata cu greutati ori una lipsita de griji?
Pentru ca esti aici si vorbesti cu noi, e un mod de a pastra legatura cu originea (chiar daca nu esti de acord cu aceasta afirmatie), altfel erai misionar prin oras sau poate ca esti adventist practicant doar in viata personala, in casa ta...la fel ca un copil care isi pierde mama si primeste alta (vitegra),n-o va iubi nicicand mai mult ca pe prima!
Reply With Quote
  #593  
Vechi 21.02.2010, 16:16:38
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Am lăsat eu vreodată impresia că aș contesta-o? Doar că nu am adus-o în discuție, ai făcut-o tu cât 10 adventiști la un loc
Nu stiu ce impresie lasi tu, sau ce impresie iti doresti sa lasi, mai mult...dar un lucru e cert, o denominatiune care in parte isi contesta fondatorul, si ai carei adepti au realizat, analizat anumite lucruri, in timp ce altii...prefera sa il vada tot asa inainte...drept infailibil, e cat se poate de ciudata!

Eu una nu pot intelege cum e posibil sa se faca paralele intre profetii VT, si cu modul in care s-a scris Biblia...astfel reiesind ca White nu ar fi gresit nicaieri, si ca toate cele spuse de ea sunt 100% credibile?

Dar faza asta scrisa pe un site adventist, cum ca se perindara 3 grupuri de femei prin fata lui White, intr-o parada a modei...ca ea sa se decida ce lungime de fusta ar prefera..Doamneeee, astea sunt batai de joc...socante, nu asa...e de rasul lumii, cu asta se poate ocupa Dumnezeu!

Chiar sa spui ca orice prostie o faci, e de la Dumnezeu...si prostimea sa si creada?
Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nu mă supăr, să zicem că ai uitat să dai sursa... să zicem doar...
Prezintă-mi un exemplu de Quote în care m-am apucat să modific. Dă-mi ocazia să mă pocăiesc
Nu sa zicem, chiar am uitat...si nu mi-a aparut vreun inger sa fi avut viziuni...da? Pur si simplu asta o spun eu de la mine, deci incearca sa ma crezi!

Ai spus ca White nu a facut preziceri legate de a 2 a venire a lui Hristos, ei bine ti-am aratat ca a tot facut, ba ca in ~ 20 de ani ar avea loc; ai zis ca nici la luni nu facea referire...ei bine, a tot facut preziceri, afirmand ca unii oameni de atunci din 1860 ( oricum cei din secolul trecut) vor prinde a 2 a venire a lui Hristos , ca ei prind ultimele zile, a zis ca a vazut si data si ziua, dar ca le-a uitat, numai ca s-a ferit sa spuna exact, ca sa nu mai trebuiasca sa dezminta si sa faca exact aceeasi greseala ca a lui Miller...cam asta e ideea de baza a denominatiunii tale!
Reply With Quote
  #594  
Vechi 21.02.2010, 17:10:39
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexaelf Vezi mesajul
Esti sigur/a ca nu-ti vei parasi actuala credinta pentru o alta religie care promite mai multe?
S-a spus de nenumărate ori (de către toți neoprotestanții) că nu religia mântuiește, nu religia promite viața veșnică, chiar dacă unele biserici pot să promită marea cu sarea. Doar legătura cu Mântuitorul nostru ne poate conferi mântuirea și aceasta doar prin har, prin credință - faptele fiind un reyultat firesc al alegerii credinței. Când veți înțelege oare aceste lucruri?- Și nu mă refer neapărat la o înțelegere pusă de voi în practică, ci la o convingere a faptului că noi asta credem.

Citat:
În prealabil postat de alexaelf Vezi mesajul
Ai spus ca ai gasit rezolvare la problemele din viata de zi cu zi!dar cum e mai bine: a duce o viata cu greutati ori una lipsita de griji?
Când am spus asta? Oare când am putut spune o asemenea prostie că viața de creștin mă scutește de încercări, necazuri și suferințe? Da, Dumnezeu ne dă putere să le depășim, însă nu să le evităm (decât pe cele aduse în viață de propria noastră administrare greșită a vieții)!

Citat:
În prealabil postat de alexaelf Vezi mesajul
Pentru ca esti aici si vorbesti cu noi, e un mod de a pastra legatura cu originea (chiar daca nu esti de acord cu aceasta afirmatie), altfel erai misionar prin oras sau poate ca esti adventist practicant doar in viata personala, in casa ta...la fel ca un copil care isi pierde mama si primeste alta (vitegra),n-o va iubi nicicand mai mult ca pe prima!
Dialogul acesta virtual este doar o mică parte a experienței mele creștine, nu poți trage concluzii atâta vreme cât nu mă cunoști. Și chiar de m-ai cunoaște, Dumnezeu singur cunoaște inima, intențiile și motivațiile ei.
Reply With Quote
  #595  
Vechi 21.02.2010, 17:13:26
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

[quote=AndruscaCIM;214830]Nu stiu ce impresie lasi tu, sau ce impresie iti doresti sa lasi, mai mult...dar un lucru e cert, o denominatiune care in parte isi contesta fondatorul, si ai carei adepti au realizat, analizat anumite lucruri, in timp ce altii...prefera sa il vada tot asa inainte...drept infailibil, e cat se poate de ciudata!

Dacă în ceea ce mă privește ai dat greș în aprecierea raportării la E.GW., în privința denominațiunii (ori a unei pășrți din ea) cu atât mai mult! Dacă există adventiști ce îi contestă statutul, aceștia sunt o minoritate (minoritate ce poate mai devreme sau mai târziu va și părăsi biserica - nu vreau să greșesc în în această privință). Cert este - și o afirm pentru a doua oară- Biserica în integralitatea ei nu o socotește infailibilă. Faci marea greșeală să aplici paradigma patristică ortodoxă la fondatorii mișcării advente. Adventismul ar exista și în absența Ellenei White căci el se bazează exclusiv pe Scriptură. Nu același lucru îl poți spune în dreptul ortodoxiei, dacă excluzi aportul sfinților părinți.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Dar faza asta scrisa pe un site adventist, cum ca se perindara 3 grupuri de femei prin fata lui White, intr-o parada a modei...ca ea sa se decida ce lungime de fusta ar prefera..Doamneeee, astea sunt batai de joc...socante, nu asa...e de rasul lumii, cu asta se poate ocupa Dumnezeu!
Încearcă să te raportezi la cultura, mentalitatea și epoca aceea, și nu o să mai ai această impresie. Noi transpunem principiile ce reies din asemenea exemple (ce sunt în context cu altele de același fel) la epoca și cultura noastră. Și principiile rămân aceleași: simplitate, modestie, decență și pragmatism (e vorba de îmbrăcăminte). Contești aceste principii? Și acum te rog să cataloghezi felonul lui Pavel purtat în biserică de un contemporan. Pentru cineva fără prejudecăți ortodoxe, aceasta chiar este o bătaie de joc (și e prezentă duminică de duminică).

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Nu sa zicem, chiar am uitat...si nu mi-a aparut vreun inger sa fi avut viziuni...da? Pur si simplu asta o spun eu de la mine, deci incearca sa ma crezi!

Ai spus ca White nu a facut preziceri legate de a 2 a venire a lui Hristos, ei bine ti-am aratat ca a tot facut, ba ca in ~ 20 de ani ar avea loc; ai zis ca nici la luni nu facea referire...ei bine, a tot facut preziceri, afirmand ca unii oameni de atunci din 1860 ( oricum cei din secolul trecut) vor prinde a 2 a venire a lui Hristos , ca ei prind ultimele zile, a zis ca a vazut si data si ziua, dar ca le-a uitat, numai ca s-a ferit sa spuna exact, ca sa nu mai trebuiasca sa dezminta si sa faca exact aceeasi greseala ca a lui Miller...cam asta e ideea de baza a denominatiunii tale!
Acum ai întors-o ca la... Lübeck
Reply With Quote
  #596  
Vechi 21.02.2010, 17:37:44
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Dacă în ceea ce mă privește ai dat greș în aprecierea raportării la E.GW., în privința denominațiunii (ori a unei pășrți din ea) cu atât mai mult! Dacă există adventiști ce îi contestă statutul, aceștia sunt o minoritate (minoritate ce poate mai devreme sau mai târziu va și părăsi biserica - nu vreau să greșesc în în această privință). Cert este - și o afirm pentru a doua oară- Biserica în integralitatea ei nu o socotește infailibilă. Faci marea greșeală să aplici paradigma patristică ortodoxă la fondatorii mișcării advente. Adventismul ar exista și în absența Ellenei White căci el se bazează exclusiv pe Scriptură. Nu același lucru îl poți spune în dreptul ortodoxiei, dacă excluzi aportul sfinților părinți.
Ba o socoteste de moment ce se vorbeste despre ea ca despre un profet complet...se fac paralele intre profetii VT si ea, si cica asa cum ar fi scris ea ce a scris...tot asa s-a procedat si in scrierea Bibliei, si gata...dosar inchis, minte incuiata!!!

Am citit informativ de pe un site adventist, si orice e spus negativ despre ea, cu argumente graitoare...e intors ca si cum a fost doar rea intentie, in timp ce ea era si este infailibila!
Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Încearcă să te raportezi la cultura, mentalitatea și epoca aceea, și nu o să mai ai această impresie. Noi transpunem principiile ce reies din asemenea exemple (ce sunt în context cu altele de același fel) la epoca și cultura noastră. Și principiile rămân aceleași: simplitate, modestie, decență și pragmatism (e vorba de îmbrăcăminte). Contești aceste principii? Și acum te rog să cataloghezi felonul lui Pavel purtat în biserică de un contemporan. Pentru cineva fără prejudecăți ortodoxe, aceasta chiar este o bătaie de joc (și e prezentă duminică de duminică).
Trice eu nu contest nimic, dar un profeeeeeeeeeeeet..nu stie oare toate astea cel mai bine, nu le simte din start daca e atat de induhovnicit, ii trebuie viziuni pentru asa ceva...pai ce fel de om mai poate fi ala?

Sa ma raportez la ce? Vrei sa spui ca un asemenea tip de viziune e explicabil in vreun timp sau cultura??Adica Profetii Vechiului Testament...primeau viziuni constituite din parade de moda de la Dumnezeu...in loc sa simta ce imbracaminte e cea mai potrivita?

Deci totusi...tie ti se pare ceva normal ca Dumnezeu sa trimita un inger din cer, care sa ii perinde prin fata unui profet/prooroc...3 grupuri de femei cu fuste de diferita lungime...si ca profet, abia asa sa te poti decide care lungime e de preferat??

Dumnezeu se poate ocupa cu asa ceva...atunci cand vine vorba de profetii vrei sa spui?
Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Acum ai întors-o ca la... Lübeck
Te-am intrebat daca toate acele citate...legate de multitudinea de previziuni a venirii lui Hristos pe pamant( in ~20 de ani, cateva luni, in timpul generatiei ei de atunci, deci cu mai mult de un 1 secol in urma) apar in scrierile ei, si mai mult...daca sunt cunoscute de adepti?

Daca da...ar fi bine sa fii sincer cu tine, si sa nu mai joci teatru, ca e usor sa scrii...ca ala o intoarce, ba ca daca suna aberant, atunci trebuie musai sa raportezi la altceva...doar ca sa para altfel decat e, cand lucrurile sunt extrem de clare!

De pregatit pentru venirea lui Hristos te puteai pregati foarte bine si ca ortodox, fara asemenea profetii si viziuni...de tot rasul!

Last edited by AndruscaCIM; 21.02.2010 at 17:41:49.
Reply With Quote
  #597  
Vechi 22.02.2010, 09:30:37
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

stiti cum mi se par mie secatrii? exacat cum spune parintele Arsenie Papacioc: tipic-tipic si la inima nimic.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #598  
Vechi 22.02.2010, 10:36:29
ghedeon
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Ghedeon, nu e frumos sa imi atragi atentia asupra faptului ca nu ma pot pronunta cu oiectivitate asupra credintei romanilor, sau ca imi ceri sa prezint exemple concrete....cand tu generalizezi la modul urat si negativist...cum ca 90% din romani intorc spatele lui Dumnezeu, nu crezi?

Tocmai ce ti-am sugerat in postul trecut, ca in vederea unei imagini mai conforme cu realitatea...sa faci un tur al Bisericilor Ortodoxe, a Catedralelor...si sa vezi cu ochii tai realitatea, credinta, smerenia, nevointa credinciosilor...sa ii numeri daca asta iti e mai de folos...dar ar fi cu totul altceva, nu crezi?

Nu e frumos iarasi, sa aruncam asa impresii alandala si rautacioase...ca romanii sunt crestini cu numele, sau cu prenumele...ca sa reiasa ce vrem noi...chiar stii tu asta, stie pastorul Pavel ce e in sufletul oamenilor, a tuturor romanilor, a celor 90% pe care ii jigneste?...si toate astea asa cat ii vede prin statiile de tramvai? Nu crezi ca mai frumos ar fi sa respecti ceea ce nu cunosti, si sa accepti faptul ca...indiferent din ce motive alege cineva sa se numeasca crestin...o face, a facut-o si asa ramane, nespunandu-si ateu sau pagan?

Ceva e putred in Danemarca oricum, ai tendinta de a judeca foarte urat oamenii..fara sa te gandesti ca poate omul ala pe care il vezi tu furand o paine, s-ar putea ca in noaptea ce urmeaza sa planga cu lacrimi pentru a fi iertat de Dumnezeu...si asta fiind crestin dinainte de a-l considera tu pagan!! Si chiar daca il vezi de 2 ori furand...nu ii poti spune frumos si implu ca e pacat si ca il va certa Dumnezeu..trebuie sa il chemi la denominatiunea ta?
Doamne ajuta!
Nu prea intelegi nimic din ce am zis si mai mult, de unde ai scos-o ca sunt ni Danemarca? Iar la Pavel era vb de Apostolul Pavel :).
Nu judec oamenii urat, eu doar observ ce e in jurul meu(lucru, vecini etc). Nu poti nega realitatea care e in jurul meu.
SI am fost in BO ,ti-am zis, si nu erau nici pe departe pline, sa zicem pe la jumate(aprox). pline sunt doar de Paste, in noaptea de inviere.
In conditiile in care in Romania in ultimii 20 de ani s-au facut 10 mil de avorturi(jumate din pop romaniei) spune destul de multe despre trairea crestina a multor romani...(asta ca un simplu exp)

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
fara sa te gandesti ca poate omul ala pe care il vezi tu furand o paine, s-ar putea ca in noaptea ce urmeaza sa planga cu lacrimi pentru a fi iertat de Dumnezeu"
Tu auzi ce prostii zici? tu practic justifici furtul. Lacrimile lui au valoare atata timp cat nu mai fura. dar ma indoiesc ca cei care fura plang in hohote dupa ce au furat, sa fim seriosi(priveste numai la conducatorii nostri care de 20 de ani tot fura)

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Si chiar daca il vezi de 2 ori furand...nu ii poti spune frumos si implu ca e pacat si ca il va certa Dumnezeu..trebuie sa il chemi la denominatiunea ta?
mai tu nu intelegi romaneste, la ce denominatiune chem si pe cine? ai o obsesie serios, vezi numa denominatiuni, prozelitism insa tu consideri pacatul ca ceva obisnuit si asta ar trebui sa iti dea de gandit...Daca iti zice cineva de pacat sau credinta inseamna ca e prozelit si are ganduri ascunse.
Tu stii ce inseamna pacatul? Cred ca nu, ca prea il iei usor.
Reply With Quote
  #599  
Vechi 22.02.2010, 10:46:27
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghedeon Vezi mesajul
Nu prea intelegi nimic din ce am zis si mai mult, de unde ai scos-o ca sunt ni Danemarca? Iar la Pavel era vb de Apostolul Pavel :).
Nu judec oamenii urat, eu doar observ ce e in jurul meu(lucru, vecini etc). Nu poti nega realitatea care e in jurul meu.
SI am fost in BO ,ti-am zis, si nu erau nici pe departe pline, sa zicem pe la jumate(aprox). pline sunt doar de Paste, in noaptea de inviere.
In conditiile in care in Romania in ultimii 20 de ani s-au facut 10 mil de avorturi(jumate din pop romaniei) spune destul de multe despre trairea crestina a multor romani...(asta ca un simplu exp)



Tu auzi ce prostii zici? tu practic justifici furtul. Lacrimile lui au valoare atata timp cat nu mai fura. dar ma indoiesc ca cei care fura plang in hohote dupa ce au furat, sa fim seriosi(priveste numai la conducatorii nostri care de 20 de ani tot fura)



mai tu nu intelegi romaneste, la ce denominatiune chem si pe cine? ai o obsesie serios, vezi numa denominatiuni, prozelitism insa tu consideri pacatul ca ceva obisnuit si asta ar trebui sa iti dea de gandit...Daca iti zice cineva de pacat sau credinta inseamna ca e prozelit si are ganduri ascunse.
Tu stii ce inseamna pacatul? Cred ca nu, ca prea il iei usor.
in legatura cu avorturile, vrei sa spui ca numai ortodocsi le savarsesc? esti tu chiar asa de sigur ca protestantii nu fac.
apropo zicea unul dintre adventistii de pe forum ca tarile neoprotestante o duc bine. ei bine, daca s-ar uita la capii guvernului, ar obserba ca sunt numai adventisti, baptisti etc. daca neoprotestantii sunt asa morali, de ce acesti conducatori care fac parte din randurile neoprotestantilor aproba tot ce li se impune din afara in legatura cu homosexualitatea, avorturile etc? unde le e moralitatea cu care tot iesiti voi in fata? ca va tot bateti cu pumnul in piept ca vai voi neoprotestantii ce sfinti sunteti si noi ortodocsii ce pacatosi nenorociti, fara nici o sansa de scapre.
Reply With Quote
  #600  
Vechi 22.02.2010, 11:03:12
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
in legatura cu avorturile, vrei sa spui ca numai ortodocsi le savarsesc? esti tu chiar asa de sigur ca protestantii nu fac.
Si in alte culte se fac avorturi Mihai, dar dupa cum am auzit si vazut, cei ce comit sunt exclusi, pedepsiti ptr. o perioada din biserica, pana se doreste omul a se caii,...
Asta nu inseamna ca nu au voie a merge la biserica ci calitatea de membru a acelei biserici. Consider ca este bine deoarece trebuie pedeapsa ptr. a nu trece, justifica, scuza, a nu se juca, asa usor cu pacatele si mai ales cu viata cuiva fara aparare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atitudinea ortodoxa fata de oamenii de alte culte religioase PetruD Morala Crestina 947 03.02.2013 10:31:35
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Din famila mea multi au trecut la adventisti si la alte secte beliver Secte si culte 145 30.04.2010 18:06:16
O cantare ciudata, exsultet de ce se canta in BC si in alte "culte crestine" la Pasti mihailt Generalitati 8 17.04.2010 02:20:05