Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 17.03.2016, 14:04:55
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
tare anti-tip,
si-s tipul de gen
hranit cu polen,
uns cu alifii
foarte stravezii,
iar de nu ma crezi
poti sa demarezi!
Strasnic, mi-e placut.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 17.03.2016, 14:32:25
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Ca sa revenim ontopic...Cu catva timp in urma am decis sa renunt la monoglutamatul de sodiu(prezent in Delikat, Vegeta, Maggi si in o gramada de alte alimente)...Asadar am inceput iarasi sa folosesc banala sare presarata in mancaruri..
La inceput, intr-adevar se simtea diferenta, parca nu mai era mancarea asa gustoasa..copiii de pilda ma intrebau cand faceam snitele de pui ca ce carne e asta, ca parca nu-i asa buna la gust ca cea dinainte...
Acum ne-am obisnuit cu totii fara Delikat..iar uneori, cand mai avem posibilitatea sa mancam in alta parte ( de ex la parinti-cel putin mama mea este fan inrait Delikat si n-ar renunta in ruptul capului la el), se simte din start diferenta...In sensul ca mancarea pare mult mai delicioasa decat cea pregatita de mine acasa...
Aparenta si esenta..Esenta e ca banalul monoglutamat se numara printre cele mai nocive otravuri alimentare si este indicat sa ne ferim cat mai mult de el.
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 17.03.2016, 15:37:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si cate surse sunt :)

http://articles.mercola.com/sites/ar...-cabinets.aspx

Vezi mai la sfarsitul paginii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 27.03.2016, 15:40:54
sergiuran's Avatar
sergiuran sergiuran is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
Ca sa revenim ontopic...Cu catva timp in urma am decis sa renunt la monoglutamatul de sodiu(prezent in Delikat, Vegeta, Maggi si in o gramada de alte alimente)...Asadar am inceput iarasi sa folosesc banala sare presarata in mancaruri..
La inceput, intr-adevar se simtea diferenta, parca nu mai era mancarea asa gustoasa..copiii de pilda ma intrebau cand faceam snitele de pui ca ce carne e asta, ca parca nu-i asa buna la gust ca cea dinainte...
Acum ne-am obisnuit cu totii fara Delikat..iar uneori, cand mai avem posibilitatea sa mancam in alta parte ( de ex la parinti-cel putin mama mea este fan inrait Delikat si n-ar renunta in ruptul capului la el), se simte din start diferenta...In sensul ca mancarea pare mult mai delicioasa decat cea pregatita de mine acasa...
Aparenta si esenta..Esenta e ca banalul monoglutamat se numara printre cele mai nocive otravuri alimentare si este indicat sa ne ferim cat mai mult de el.
Nu mi-as fi imaginat ca cineva pune intentionat Delikkat pe snitele! Daca carnea nu e suficient de gustoasa cum mancati castravetii? Sau salata?
Reply With Quote
  #65  
Vechi 28.03.2016, 14:04:02
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiuran Vezi mesajul
Nu mi-as fi imaginat ca cineva pune intentionat Delikkat pe snitele! Daca carnea nu e suficient de gustoasa cum mancati castravetii? Sau salata?
Da, da, Sergiu..eu eram aia..:) si sunt super delicioase si fragede, se topesc in gura nu alta..sa incerci si tu..:) Pacat ca totusi e toxic, ca daca ar fi ok, as mai folosi si acuma..:)
Ce sa zic, castravetii si salata cu sare...chiar nu m-am gandit sa adaug delikat...:)Ideea este ca delikatul trebuie folosit la mancaruri preparate termic(ciorbite, tocanite, chiar si snitele, astfel incat granulele sa fiarba/sa se prajeasca un pic si sa se dizolve cum trebuie in mancare)...
Daca as folosi Delikat pe cruditati(rosii, castraveti), s-ar simti ca nisipul..intelegi?
In fine ce sa zic..cunosc o doamna care foloseste Delikat excesiv..pune si-n mujdeiul de usturoi in loc de sare...:)
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
mancare de post pentru bufet ioana.ctin Generalitati 10 26.04.2022 14:56:58
Retete - Mancare de post andra_forscorpio Generalitati 52 02.12.2018 22:49:03
Fara apa si mancare de 70 de ani andreicozia Alte Religii 108 28.02.2011 14:01:05
Pacate facute la masa, prin mancare ionisa Intrebari utilizatori 1 30.09.2010 13:12:27