Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.11.2014, 11:52:05
BCristian BCristian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2014
Mesaje: 3
Implicit Obiecte sfintite

Buna ziua. Cu toate ca nu sunt un om foarte credincios, acest lucru m-a uimit. Nu stiu prea multe despre obiectele sfintite, dar orice om rational s-ar gandi la acest obiect care l-am primit ca neavand nici o legatura cu religia.
Nelamurirea e in felul urmator, lucrez intr-un magazin de telefoane, accesorii, etc.. In urma cu 2 zile, patronul meu a lipit cu scoci intr-un colt al camerei din magazin o lama de ras.Mi-a spus ca e sfintita si sa nu o dezlipesc. Eu nu am auzit in viata mea de o lama de ras sfintita, de cruci, icoane si alte lucruri bisericesti am auzit. Voi ce parere aveti? Va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.11.2014, 11:56:13
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Dupa parerea mea,clar nu este ceva normal cu atat mai putin de natura ortodoxa,,,poate cineva ia bagat vreo idee "proasta" in cap.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.11.2014, 12:18:15
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Este vorba fie de o gluma (de calitate indoielnica), fie de o completa stupiditate.

In orice caz, suna a batjocura la adresa credintei. Seful e satanist ? Ateu militant ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.11.2014, 12:25:25
BCristian BCristian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2014
Mesaje: 3
Implicit

Nu stiu ce tip de credincios este el, dar cred ca a spus ca acest obiect este sfintit la Manastirea Prislop. Este un fan al lui Arsenie Boca, dar nu stiu la care manastire sau biserica a fost.
Tot ce stiu ca frecventeaza acele locuri. Multumesc!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.11.2014, 13:27:47
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

Va dati seama ca e o gluma porcoasa: nici un preot sau monah nu ar sfinti o...lama de ras.
Baietii cu epoleti pe umar, din latrinele infernale numite eufemistic "servicii secrete" lucreaza tare: pentru a impiedica canonizarea parintelui, fac tot felul de glume cretine, chipurile in numele celor ce au evlavie. Tot fiintele astea, a caror vocabular se reduce la "sa traiti!" si "permiteti sa raportez", aduc "marturii" despre parintele Boca sau despre alti potentiali cuviosi si sfinti romani, "marturii" intentionat aduse din condei pentru a fi impotriva Invataturii Domnului nostru.
Nu il bagati in seama pe ciudatul dvs. patron. Ori e dus cu pluta, ori e dintre acele sus-numitele slugi ale sistemului.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.11.2014, 16:18:35
BCristian BCristian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2014
Mesaje: 3
Implicit

Nu stiu ce sa mai zic, mi se pare extrem de ciudat acest obiect "sfintit", intre timp lama de ras este tot aici pe perete in coltul camerei lipita cu scoci. Am aflat exact unde se duce seful meu. In localitatea Baru, judet Hunedoara, nu stiu numele preotului. Din cate am inteles se fac programari pentru vizitarea acestui preot. Poate cineva imi poate spune mai multe detalii despre acest preot si metodele lui. Va multumesc!

Last edited by BCristian; 03.11.2014 at 16:32:46.
Reply With Quote
Răspunde