Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.10.2010, 14:32:54
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

dupa cum zicea si Mtcrysty17, cele mai bune si sanatoase sunt cele facute in casa. si eu cumpar de la "tarani" din piata/de la tara, sau produse romanesti din supermaketuri.
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.10.2010, 15:22:58
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile

Cel mai bun iaurt este cel facut in casa. Sa facem iaurt de casa!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.10.2010, 20:04:32
Eliana Eliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

de acord cu tine Rodica. Eu si branza daca as putea as face-o in casa pentru ca toti membrii familiei mele suntem mai amatori de produse lactate insa nu prea stiu cum se face.
Am vazut cand eram mica la o bunicuta de la tara cum facea branza si nu parea un proces atat de laborios dar din pacate nu mai tin minte toti pasii.
Iaurtul nu se face ca si laptele batut?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.10.2010, 20:10:08
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eliana Vezi mesajul
Iaurtul nu se face ca si laptele batut?
Ba da! Din cate stiu se pune in lapte dulce putina smantana si il lasi sa se prinda.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.10.2010, 20:43:33
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile

Citat:
În prealabil postat de Eliana Vezi mesajul
de acord cu tine Rodica. Eu si branza daca as putea as face-o in casa pentru ca toti membrii familiei mele suntem mai amatori de produse lactate insa nu prea stiu cum se face.
Am vazut cand eram mica la o bunicuta de la tara cum facea branza si nu parea un proces atat de laborios dar din pacate nu mai tin minte toti pasii.
Iaurtul nu se face ca si laptele batut?
Iaurt de casa

Se fierbe laptele si cand este caldut se adauga maiaua- una sau doua linguri de smantana- sa fie de la tarani. Se toarna in borcane compozitia , se acopera, apoi se infasoara borcanele cu prosoape, pentru a pastra cat mai mult laptele caldut.Din iaurtul rezultat, se pastreaza maiaua.

Branza

Se foloseste lapte de la tarani. Se pune laptele la prins intr-un vas la loc caldut- nu foarte...Cand laptele s-a prins, se incalzeste usor-pe foc, la temperatura degetului- caldut.Se amesteca usor, apoi se toarna in strecuratoare- tifon cusut sub forma unui saculet. Se pune la scurs deasupra unui vas .Cand este potrivit de molcuta, se scoate din saculet.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.10.2010, 20:51:54
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit branza de vaca

Citat:
În prealabil postat de Eliana Vezi mesajul
de acord cu tine Rodica. Eu si branza daca as putea as face-o in casa pentru ca toti membrii familiei mele suntem mai amatori de produse lactate insa nu prea stiu cum se face.
Am vazut cand eram mica la o bunicuta de la tara cum facea branza si nu parea un proces atat de laborios dar din pacate nu mai tin minte toti pasii.
Iaurtul nu se face ca si laptele batut?
Scuze ptr.off topic! Eliana , draga mea!Pentru a face branza de vaca in casa trebuie sa ai lapte cumparat de la producatori particulari, din piata sau de la punctele de distribuire a produselor lactate.
Reteta :2 l de lapte nefiert se pun la prins intr-un vas emailat sau intr-o oala de ceramica, se lasa la cald pana se prinde, se ia smantana de deasupra, usor, cu o lingura de metal, si cu un cutit se taie in forma de cruce laptele prin pana in fundul vasului dupa care oala se pune la foc f. mic pe aragaz pentru a se alege branza.In acelasi scop se poate adauga peste laptele prins, apa clocotita, cca 1 l. Se lasa sa se raceasca si se pune intr-un tifon de dimensiuni 40/40, se strang si se leaga capetele panzei si se agata pentru a se scurge lichidul.De preferat este de a tine la foc f. mic laptele prins si nu adaugare de apa fierbinte, pentru a se putea folosi zerul rezultat.Cu mult drag, Georgeta
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.10.2010, 05:06:30
Eliana Eliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Multumesc frumos Rodica si Lara si daca o sa reusesc vreodata sa fac branza promit ca fac poza si o uplodez aici. Doamne ajuta!

P.S. ar fi chiar bine ca sa nu mai zic sanatos sa incercam sa ne intoarcem "la origini" d.p.d.v. culinar.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.10.2010, 08:33:12
anamaria.lupu anamaria.lupu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Mesaje: 49
Implicit

daca ne inchinam inainte de manca orice,chiar si un iaurt,crucea Lui Iisus ne va proteja.
Acum am niste dureri de stomac si ma gandesc :oare ieri inainte de a bea danone ,m-am inchinat?....parca da.Ingerul pazitor m-a indemnat sa ma inchins.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.10.2010, 14:51:51
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit Cum prosteste Danone oamenii

Problema cu iaurturile Danone e ca nu sunt, de fapt, iaurturi. Sunt amestecuri de iaurt, cu smantana, lapte praf si culturi lactice dezvoltate initial in laborator vandute sub denumirea de "iaurt". Sigur, Danone plateste o gramada de bani ca sa ne spuna cat de fara conservanti sunt iaurturile lor, si poate chiar e adevarat, insa ce folos are lipsa conservantilor, atata timp cat ne e servit un melanj ce seamana cu iaurtul?

Cat despre bacteriile benefice din iaurturile lor, problema sta asa: in sistemul digestiv al omului se gasesc intre 300 si 1000 de specii diferite de bacterii, cu cele mai multe estimari pe undeva la 500. Se pare ca 99% din numarul bacteriilor provine, insa, de la vreo 30-40 de specii. Bacteriile astea se gasesc peste tot, in gura, in stomac, in intestine, in colon s.am.d.

Bifidobacterium e denumirea unui gen de bacterii care se gasesc in stomac si in vagin. Genul include mai multe specii, una din ele fiind Bifidobacterium animalis, care se gaseste in intestinul gros la oameni. B. animalis are doua subspecii: B. animalis subspecia animalis si B. animalis subspecia lactis.

Danone a luat o bacterie din B. animalis subspecia animalis si a modificat-o nitel, prin inginerie genetica. Evident, nu a fost obtinuta o alta specie, ci o tulpina diferita a speciei B. animalis. Modificarea este, asadar, cat se poate de minora. Denumirea completa a tulpinei este B. animalis subspecia animalis tulpina DN-173 010.

Dar Danone nu s-a oprit aici: au brevetat procesul de obtinere al acestei tulpini si au inregistrat in diverse tari urmatoarele marci comerciale:
Citat:
Bifidus Digestivum (Marea Britanie)
Bifidus Regularis (SUA si Mexic)
Bifidobacterium Lactis si B.L. Regularis (Canada)
DanRegularis (Brazilia)
Bifidus Actiregularis (Argentina, Austria, Belgia, Bulgaria, Chile, Germania, Ungaria, Italia, Kazahstan, Olanda, Portugalia, Romania, Rusia, Spainia si Marea Britanie)
Bifidus Essensis (Orientul Mijlociu si Ungaria)
Asadar, dragi forumisti, daca aveati impresia ca "Bifidus Essensis" inseamna ceva, aflati ca nu inseamna nimic. Este doar o marca comerciala, la fel ca Panasonic sau Coca-Cola. Nu este o denumire stiintifica in limba latina, ci vrea doar sa dea impresia ca este. Danone nu a descoperit o noua specie de bacterie, asa ca nu are dreptul sa sustina asa ceva. Dar nici nu spune ca vorbim aici de o tulpina a unei subspecii a speciei B. animalis.

Beneficiile acestei tulpini sunt neglijabile spre inexistente, efectul introducerii unei singure tulpini diferite in flora stomacala e aproape imposibil de cuantificat. Practic, tulpini diferite apar tot timpul prin mutatii aleatoare, ce-a facut Danone nu valoreaza nici cat negru sub unghie.

Multa lume, evident, a pus botul la aceasta manipulare. Pentru unii e de ajuns sa auda de terminatii precum "-us" sau "-is" ca sa se convinga ca au de-aface cu denumiri latinesti legitime. Mai adaugam si sintagma "dovedit stiintific" undeva in reclama si spalarea creierului e completa. Si eu pot sa dovedesc stiintific ca degetul meu mic de la mana stanga e mai mic decat aratatorul de la aceeasi mana, dar daca spun asta imbracat intr-un halat alb, ma considerati "om de stiinta", "expert" sau "cercetator Danone"?

O manipulare similara a avut loc si in cazul "L. Casei Immunitas" si "L. Casei Defensis". Astea sunt marci inregistrate ale Danone, pentru o tulpina separata a Lactobacillus casei. Singura diferenta e ca tulpina nu a fost inventata de Danone, si se gaseste in orice iaurt adevarat. Insa Danone nu doreste sa stiti acest lucru, de aceea a adaugat cuvintele "Immunitas" si "Defensis" la denumire. Asa ca desi orice iaurt se poate lauda cu L. casei, numai Actimel are "L. Casei Immunitas" si "L. Casei Defensis". "Immunitas" trezeste in orice european ideea de "imunitate", fiind un cuvant real, latinesc. Dar pentru ca americanii sunt mai prosti, s-a inventat numai pentru ei "Defensis", care bate in englezescul "defense", adica "aparare".

Sa va mai zic de Activia? Sincer, dac-as fi femeie si as avea probleme cu balonarea, m-as duce la medic sa ma verific, n-as sta 14 zile pe iaurturi cu calitati indoielnice ca sa vad ce se intampla.

Mai am una si cu asta termin: Danone renunta la incercarea de a obtine recunoasterea efectelor benefice ale consumului de iaurturi Activia si Actimel. Hai sa va zic cum sta treaba: in UE orice produs alimentar care sustine ca aduce beneficii sanatatii trebuie aprobat de Autoritatea europeana pentru securitatea alimentelor. Aproape ca la medicamente. Practic, producatorul se duce la aceasta organizatie cu produsul si cu o lista a "efectelor benefice". Institutia analizeaza dosarul si apoi spune daca e asa sau nu. Ce nu se prea stie este ca Danone avea deja o astfel de lista la Agentie, pentru Activia si Actimel:
Citat:
· Imbunatateste confortul digestiv (Activia)
· Imbunatateste traficul intestinal greu (Activia)
· Ajuta la intarirea apararii naturale a organismului (Actimel)
si ca Agentia ar fi urmat sa dea un aviz negativ pentru aceste enunturi. Asta ar fi insemnat ca Danone nu ar mai fi avut voie sa foloseasca aceste afirmatii in reclame. Ceea ce oricum s-a intamplat, deoarece Danone a retras dosarul inainte ca avizul sa vina. Stiau ca va fi un aviz negativ si au zis ca mai bine renunta de bunavoie decat sa stie toata lumea ca produsele lor nu sunt bune de nimic. Detalii, in limba engleza, aici.

Danone e o panarama de companie iar iaurturile lor sunt doar ambalaj si reclama. Refuz sa consum Danone inca de cand au intrat pe piata romaneasca, am mirosit eu ca e ceva in neregula iar aceste banuieli s-au adeverit mai tarziu.

Nu mai beti Danone, beti iaurturi romanesti. In felul asta nu beti porcarii iar banii vostri ajung la companii romanesti, nu la francezi.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.

Last edited by horatiu.miron; 18.10.2010 at 14:54:37.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.10.2010, 22:26:16
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit mulțumiri d-lui Horațiu Miron

Vă mulțumim din suflet, stimate domn! Personal, nici eu nu consum danone, danonino și alte combinații de genul pseudo-iaurt + "n" arome. Prefer iaurturile românești. Dacă am iaurt făcut de bunica sau mama mea, e și mai bine.
__________________
Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie! Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, slugii Tale! Așa, Doamne, ajută-mă să-mi văd greșalele mele ca să nu mai osândesc pe fratele meu. Că binecuvântat ești acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!
(rugăciunea Sfântului Efrem Sirul)

Vă rog frumos să mă iertați și pe mine, păcătosul cel dintâi!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iaurtul și sucul din gândaci miles to truth Generalitati 0 29.10.2011 13:11:16
iaurtul de soia si fermentii lactici margarret Postul 47 18.03.2011 12:56:56
va rog cititi lalala Generalitati 13 05.05.2010 02:32:25
Cititi ! Nitro Stiri, actualitati, anunturi 7 26.05.2007 19:59:44