Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.07.2006, 08:58:12
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

CEALALTA INTAMPLARE VAZUTA CU OCHII MEI A FOST SI MAI DE VREME:ERA CHIAR IN TIMPUL BOMBARDAMENTELOR ASUPRA SARBILOR, DIN 1999.A FOST ADUSA ATUNCI LA MORMANTUL PARINTELUI ALTA INDRACITA SI IMEDIAT ASTA A INCEPUT SA ZBIERE CU GALAS BARBATESC SI NEOMENESC:
"Am vrut sa va dau bombe si la romani, dar nu ma lasa Arsenie!".CA PARINTELE TOT ASA SE RUGASE SI CAND TRAIA,IN 1986, CAND ERA SA INTRE RUSII IN TARA, ATATA SE RUGASE IN ALTAR, LA DRAGANESCU, ca a gasit parintele Bunescu podeaua altarului uda DE LACRIMI, SI I-A ZIS ATUNCI PARINTELEARSENIE:
M-AM RUGAT PENTRU NEAMUL ROMANESC SA NU NE LASE LA ASTIA"!
DOAMNE AJUTA!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.07.2006, 09:01:48
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
CEALALTA INTAMPLARE VAZUTA CU OCHII MEI A FOST SI MAI DE VREME:ERA CHIAR IN TIMPUL BOMBARDAMENTELOR ASUPRA SARBILOR, DIN 1999.A FOST ADUSA ATUNCI LA MORMANTUL PARINTELUI ALTA INDRACITA SI IMEDIAT ASTA A INCEPUT SA ZBIERE CU GALAS BARBATESC SI NEOMENESC:
"Am vrut sa va dau bombe si la romani, dar nu ma lasa Arsenie!".CA PARINTELE TOT ASA SE RUGASE SI CAND TRAIA,IN 1986, CAND ERA SA INTRE RUSII IN TARA, ATATA SE RUGASE IN ALTAR, LA DRAGANESCU, ca a gasit parintele Bunescu podeaua altarului uda DE LACRIMI, SI I-A ZIS ATUNCI PARINTELEARSENIE:
M-AM RUGAT PENTRU NEAMUL ROMANESC SA NU NE LASE LA ASTIA"!
DOAMNE AJUTA!
ANUL CU VENIREA RUSILOR 1968
IERTARE!



MARTURIILE NU-MI APARTIN
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.07.2006, 10:06:27
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

MA BUCUR CAT VOI TRAI CA L-AM CUNOSCUT PE PARINTELE ARSENIE BOCA, REUSIND PRIN ACEASTA SA-MI MENTIN CREDINTASI SA MI-O INTARESC.EREAM BOLNAVA SI SLABITA DIN CAUZA AVORTURILOR FACUTE SUB AMENINTARILE SOACREI, SI AM FOST PENTRU UN SFAT LA MAICA TEOCTISTA, CARE ZACEA LA PAT, IN VOILA {RABADA MULATA DURERE , FIIND BOLNAVA CU COLOANA VERTEBRALA SI AUZIND UN SUNET INSUPORTABIL IN CAP}.EA M-A INDRUMATA SA MERG LA PARINTELE ARSENIE, LA DRAGANESCU.CAND AM AJUNS LA DRAGANESCU, PARINTELE EREA IN CURTEA BISERICII CU MAI MULTI CRESTINI. LE STIA PACATELE LA FIECARE SI-I INDRUMA CUM SA O IA PE CALEA CEA BUNA, SA SE LASE DE PACATE.CAND MI-A VENIT RANDUL, STIIND DE CE SUNT ACOLO MI-A ZIS : "UNDE-S CEILALTI?".
I-AM SPUS :"PARINTE, SUNT PIERDUTA"SI, CU LACRIMI IN OCHI L-AM RUGAT SA-MI AJUTE SA-MI CRESC COPIII IN STAREA IN CARE MA AFLAM.
MI-A SPUS CA NU SUNT PIERDUTA , CA TREBUIE DOAR SA-MI DUC CRUCEA, DANDU-MI PORUNCA SA FIU CAT MAI DES SUB PATRAFIR
A DOUA OARA CAND AM MERS LA DRAGANESCU AVEAM 32 DE ANI.MI-A ZIS SA MAI FAC UN COPIL:"CU GREU O SA MAI AI UN COPIL".ASA A FOST. DUPA CE AM RAMAS INSARCINATA, AM MERS IAR LA PARINTELE SI MI-A ZIS SA FIU SUB SUPRAVEGHEREA MEDICILOR.LA NASTERE, INSA N-AM AVUT NICI UN MEDIC.SURORILE SE AGITAU, IAR EU MI-AM VAZUT MOARTEA CU OCHII. AM NASCUT GREU PRIN DECLANSARE DE SARCINA, O FETITA ,CARE,DIN CAUZA SURORILOR CARE AU TRAS DE EA, NU PUTEA MISCA MANUTA DREAPTA. AM FOST CU EA LA DOCTORI LA BUCURESTI, IAR ACESTIA MI-AU SPUS CA MANUTA NU SE MAI POATE REFACESI CA VA RAMANE CU EA ASA NEMISCATA {NEMISCATA SI MAI SCURTA}.ATUNCI , O SORA A MEA, NELA, A MERS LA PARINTELE ARSENIE SI MI-A ADUS MIR DE LA SF. MASLU.AM UNS FETITA MEREU CU MIR SI M-AM RUGAT CU LACRIMI LA DUMNEZEU SI -MINUNE-INTR-O BUNA ZI FETITA SI-A MISCAT MANUTA.AM FOST CU EA LA CONTROL LA DOCTORII DIN BUCURESTI, CARE AU RAMAS UIMITI ZICAND:"NUMAI PRINTR-O MINUNE DUMNEZEIASCA S-A PUTUT VINDECA". II MULTUMESC LUI DUMNEZEU, MAICUTEI SFINTE SI PARINTELUI ARSENIE, CARE M-AU AJUTATA SI MA AJUTA.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.07.2006, 10:16:46
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

DE MULTE ORI AM FOST LA PARINTELE ARSENIE CU RURORILE MELE SI DE CATE ORI MERGEAM VENEAM DE ACOLO CU O LINISTE SUFLETEASCA SI CU O PUTERE PE CARE NU LE POT DESCRIE .NE INCARCAM CU O PUTERE CARE NE AJUTA SA NE DUCEM CRUCEA.
UN CUMNAT , OVIDIU, A FOST INCHIS PENTRU TRECERE FRAUDULOASA A GRANITEI PE VREMEA LUI CEAUSESCU.AM FOST CU SORA MEA LA PARINTELE ARSENIE CA SA-I SPUNEM. PARINTELE NE-A ZIS:"SA-I PARA BINE CA N-A FOST IMPUSCAT".APOI S-A INTORS CATRE LUME SI A ZIS :"MAI, SA STITI CA MULTI VOR PLECA DIN TARA, DAR PUTINI SA VOR INTOARCE.VA VENII VREMEA CAND AR DORII SA SE INTOARCA SI N-OR MAI PUTEA, CACI ROMANIA VA FI INCONJURATA DE FLACARI".PARINTELE NU PREA EREA DE ACORD SA-TI PARASESTI TARA.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.07.2006, 10:30:20
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

SPUNEA PARINTELE ARSENIE SA NE SPOVEDIM SI IMPARTASIM MAI DES, CA VA SOSI TIMPUL CAND SE VA LUA SFANTA LITURGIE LA CER SI NU SE VA MAI SAVARSI PE PAMANT.APOI A FOST ARESTAT SI DUS LA CANAL. CAND S-A INTORS DE LA CANAL L-AM VIZITAT LA M-REA PRISLOP. EREA FOARTE SLABIT TUNS, BARBERIT.MI-A ATRAS ATENTIA CA SUNT SECURISTI CARE-L URMARESC.CAND L-AM VIZITAT LA DRAGANESCU EREA TOT URMARIT DE SECURISTI,SI ADESEA EREA BATUT.PARINTELE MERGEA INTR-UN SAT DISTRUS SI SE RUGA LA UN ALTAR A CARIU BISERICA A FOST DARMATA DE CEAUSESCU.A FOST URMARIT DE PATRU SECURISTI CARE L-AU PRINS SI L-AU BATUT RAU DE TOT.DUPA ACEASTA NE-A ZIS.:"NU VA NECAJITI DE MINE, CA EU ASTFEL MA HRANESC CU MANA CEREASACA...MAI, SA RABDATI SI VOI PRIGONIRILE LUI ANTIHRIST, CA NUMAI PRIN DURERE O SIMTI, RESTUL SUPORTI CU AJUTORUL LUI DUMNEZEU".
SEPTIMIA MANIS, 80 ANI, CODLEA
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.07.2006, 17:06:47
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

"Parintele era de felul sau tacut", isi aminteste taranul Ion Lupul, de 76 de ani, din Voivodeni-Fagaras. Cat timp a stat la M-rea Sambata, pe care a renovat-o din temelii il vedeam aproape in fiecare zi. Niciodata nu i-am pomenit zambind sau vorbind mai mult decat trebuie. Era aspru si cu sine, si cu ceilalati, ascunzand de privirea oamenilor si postul si rugaiunea. DA, parintele era vazator cu duhul, Cand m-am dus prima oara la dansul, a trebuit sa astept vreo doua zile pana sa-mi vina randula la spovedanie. Imi lasasem treburile neterminate acasa si stateam ca pe ghimpi. Parintele m-a observat si mi-a zis:<<Du-te sa-ti vezi de joagar si apoi intoarcete>>. In clipa aceea, am amutit. Intr-adevar, imi citise gandul-mintea mea era la joagar si nu la spovedanie. Cateva luni mai tarziu, cand deja incepuse razboiul, la usa chiliei se aduna puzderie de femei. Voiau sa intrebe despre soarta barbatilor plecati pe front si ereau atat de multe, incat parintele nu mai avea timp sa le asculte pe fiecare in parte. Se uita in multime si, aratand cu degetul, zicea:,, Tu, pune-ti o cruce dupa casa...Tu pregateste pachet, ca sotul tau e ranit, dar traieste>>. CAteva zile mai tarziu, tarziu femeile se intorceau la chilie, spunand: <<Ai avut dreptate parinte E ranit dar traieste>>. Asa era parintele. Nici nu deschidea gura, ca el iti si spunea pentru ce ai venit. Imi amintesc de un soldat care vroia binecuvantarea lui inainte de a pleca pe front. Cum l-a vazut parintele s-a schimbat la fata si i-a zis: <<Acuma vii?
REgimentul tau a plecat asta-noapte si esti dat dezertor>>. Asa a si fost. N-a mai apucat sa ajunga la unitate, ca o patrula militara la arestat."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.02.2007, 15:37:36
mioara66 mioara66 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2006
Mesaje: 14
Implicit

va rog din cei ce cititi aici si mai stiti intimplari cu parintele Arsenie mai scrie ti sau recomanda ti carti despre el
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.02.2007, 16:01:52
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mioara66
va rog din cei ce cititi aici si mai stiti intimplari cu parintele Arsenie mai scrie ti sau recomanda ti carti despre el
Din puctul meu de vedere cea mai interesanta carte despre parintele este "Marturii din Tara Fagarasului"...s-au scris mai multe carti despre parintele dar si cari scrise de parintele s-au editat,iar dintre acestea cea mai renumita este "Cararea Imparatiei"

Despre parintele:
1) P&Atilde;RINTELE ARSENIE BOCA, MARE ÎNDRUM&Atilde;TOR DE SUFLETE DIN SEC. XX
O sintez&atilde; a gîndirii P&atilde;rintelui Arsenie în 800 de capete;
2)Margaritare duhovnicesti - Din invataturile Parintelui Arsenie Boca
3)Noi marturii despre parintele Arsenie Boca
4)Parintele Arsenie Boca - Scurta biografie (mapa)
5)Talantii imparatiei - Din invataturile Parintelui Arsenie Boca


Carti scrise de pr.Arsenie Boca :
1)Despre indumnezeirea omului prin Har (vol.I)
2)Ridicarea casatoriei la inaltimea de Taina. Indrumator duhovnicesc
3)Tinerii, familia si copiii nascuti in lanturi
4)Rostul incercarilor
5)Pravila alba. Sfaturi pentru cei casatoriti
6)Fericirea de a cunoaste calea
7)Biserica de la Draganescu, "Capela Sixtina" a ortodoxiei romanesti
8)Cuvinte vii

Si inca mai sunt...macar sa le gasesti pe astea si sa le citesti :)...spor!!!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.02.2007, 20:11:27
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.470
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
"Am vrut sa va dau bombe si la romani, dar nu ma lasa Arsenie!".CA PARINTELE TOT ASA SE RUGASE SI CAND TRAIA,IN 1986, CAND ERA SA INTRE RUSII IN TARA, ATATA SE RUGASE IN ALTAR, LA DRAGANESCU, ca a gasit parintele Bunescu podeaua altarului uda DE LACRIMI, SI I-A ZIS ATUNCI PARINTELEARSENIE:
M-AM RUGAT PENTRU NEAMUL ROMANESC SA NU NE LASE LA ASTIA"!
DOAMNE AJUTA!
ANUL CU VENIREA RUSILOR 1968
IERTARE!



MARTURIILE NU-MI APARTIN[/quote]

Atunci cu rusii a fost ce a fost...sa vedem ce ne facem acum? cind ne paste ...adio gaini, adio tuica, adio brinza, adio traditii, adio sarbatori romanesti si in curind adio duhovnici( nu este de la mine, alti Parinti au spus acest lucru).

Banuiesc ca daca mai traia Parintele Arsenie, acum s-ar fi rugat pe dos, sa vina rusii...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.02.2007, 20:15:24
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Pai da asta se raporteaza in ritm cu imrejurarea
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
este greu de ajuns la mormantul parintelui ARSENIE BOCA? ghetsimani Generalitati 13 04.09.2016 15:02:14
Pelerinaje la Mormantul Parintelui Arsenie Boca, pentru cei din Maramures vlad90 Generalitati 0 10.08.2011 23:45:21
rugaciunea Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Rugaciuni 3 30.11.2010 17:57:10
100 de ani de la nasterea parintelui Arsenie Boca laurschepsis Generalitati 14 29.09.2010 15:51:03
100 de ani de la nasterea Parintelui Arsenie Boca cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 20.09.2010 23:22:55