Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.03.2010, 19:38:42
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit Până unde merge ascultarea de duhovnic

Am citit pe un forum cum Părintele Petru Pruteanu spune că nu înțelege să facă ascultare în orice condiții, adică nu ascultă de tâmpenii.

Într-adevăr, sunt două sfaturi la sfinți care, de fapt, nu se bat cap în cap dacă le analizăm.

Primul curent spune să faci ascultare la orice, căci duhovnicul răspunde de sufletul tău. Acest sfat vine din Muntele Athos.

Al doilea curent, reprezentat de Sfântul Ignatie Briancianinov, spune să facem ascultare cu discernământ (eu mi-am ales tema de licență la Sfântul Ignatie, și mi se pare cel mai adecvat vremurilor noastre). Dacă duhovnicul te îndeamnă la păcat sau erezie, trebuie neapărat părăsit pentru a nu ajunge cu el în iad.

De ce am spus că nu se bat cap în cap cele două sfaturi?

Pentru că fiecare a fost dat în alt context: în Sfântul Munte, unde duhovnicii sunt trăitori, este exclus să îndemne la păcat sau erezie.

În Rusia, pe vremea Sfântului Ignatie Briancianinov, mulți preoți erau în înșelare diavolească, în misticism bolnav, și cine avea un asemenea duhovnic risca să își piardă mântuirea. De aceea, Sfântul Ignatie recomanda ca fiecare creștin să verifice dacă ceea ce spune preotul este în conformitate cu Sfânta Scriptură și cu scrierile Sfinților Părinți.

Cu puține excepții, eu cred că sfatul Sfântului Ignatie Briancianinov este aplicabil vremurilor noastre, dominate de laxism canonic și religios. Nu trebuie să ascultăm de nimeni care ne îndeamnă la păcat sau erezie, oricine ar fi acela, pentru a nu ne pierde mântuirea!

Sursa: http://florina.megablog.ro/2010/03/2...a-de-duhovnic/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.03.2010, 20:12:30
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

Citat:
Nu trebuie să ascultăm de nimeni care ne îndeamnă la păcat sau erezie, oricine ar fi acela, pentru a nu ne pierde mântuirea!
eu nu mai inteleg :|
eu imi caut duhovnic, fiind prima data cand caut, pentru ca nu m-a interesat pana acum. si cum am primit mai multe sfaturi, am inceput sa caut. si cred ca l-am gasit, dar ramane de vazut. en fin...
tu ai spus ca
Citat:
Dacă duhovnicul te îndeamnă la păcat sau erezie, trebuie neapărat părăsit pentru a nu ajunge cu el în iad.
daca duhovnicul te indeamna la pacat, atunci care mai e rostul pentru care un om trebuie sa-si caute/ sa aibe un duhovnic?
si daca duhovnicul, care-i preot (da?), greseste si indeamna omul la pacat, atunci in cine sa mai aiba incredere omul? si de ce sa mai existe, daca preotii pacatuiesc? >.<
eu nu inteleg...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.03.2010, 20:14:18
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Cred ca, pentru noi, mirenii, in primul rand rolul preotului este acela de a ne dezlega de pacatele marturisite. Fara preot, nu am avea dezlegare de pacate.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.03.2010, 21:01:54
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Numai cele trei virtuți teologale (credința, speranța, iubirea), fiind în mod direct îndreptate spre Dumnezeu, nu au factor de limitare (sau "limită în sus" dacă vreți). Aceasta înseamnă că nu poți greși din prea multă credință, din prea multă speranță creștină ori din prea multă iubire de Dumnezeu.
Celelalte virtuți, care sunt sau derivă din virtuțile cardinale, sunt virtuți de tip median. Ele au doi factori de limitare: poți păcătui din prea multă sau din prea puțină blândețe. Poți păcătui din prea multă sau prea puțină cumpătare, etc. În această situație este și virtutea ascultării.

Poți păcătui, așadar, din prea multă sau din prea puțină ascultare. Păcătuim din prea multă ascultare atunci când facem ceva contrar credinței.

Acest lucru presupune să cunoaștem credința, știind să deosebim între "rangurile" articolelor de credință, adică să știm ceea ce este dogmă, având valoare absolută întrucât este descoperire de sus, de ceea ce este adevăr al oamenilor (teologia catolică operează cu concepte "de fide catholica" de două tipuri: "de fide divina" și "de fide apostolica", ambele de nivel dogmatic și cu conceptul "de fide definita", adică concluzie a magisteriului de tip nerevelat, dar care, în principiu, nu mai poate fi îmbunătățită).

Spre exemplu, dacă duhovnicul meu îmi cere să spun în fiecare seară "Dumnezeu este o singură ființă cu patru ipostasuri: Tatăl, Fiul, Sf Spirit și Sophia", atunci am nu numai dreptul, ci și datoria de a nu îl asculta, deoarece este ceva contrar credinței, și anume unui adevăr "de fide catholica". Dacă, însă, îmi cere să meditez în fiecare seară la ciocanul cu care au fost bătute cuiele Mântuitorului, atunci îl voi asculta: nu are nici o semnificație specială acest instrument, dar nici nu este ceva contrar adevărurilor revelate încât să spun că a medita la el ar fi ceva contrar credinței.

În cazul particular al ascultării de duhovnic, ca și în cazul particular al ascultării de părinți se aplică această limitare. În cazul ascultării de șefi ierarhici, ca și în cazul ascultării soțului de către soție, se mai aplică, în plus, principiul ca materia ascultării să nu fie contrară demnității.
Aplicație practică: dacă șeful de la birou îmi cere să fac o dare se seamă a activității stând într-un picior am dreptul să nu îl ascult dacă eu consider că e ceva contrar demnității. Dacă duhovnicul meu îmi cere exact același lucru. atunci îl voi asculta, deoarece nu este ceva contrar credinței.

@angel4ver: O legătură cu un spiritual (duhovnic), deși nu este absolut necesară mântuirii, este un lucru foarte folositor. Acest lucru se explică prin faptul că nu suntem (numai) Religia Cărții. Suntem Religia Vieții. Multitudinea situațiilor în care sufletul nostru se află în viața de zi cu zi depășește imaginația oricărui autor. Un coleg de serviciu vine în fiecare zi cu un tricou pe care scrie "Belzebut". Ce trebuie să facem ? O verișoară care este evreică ne invită la tăierea împrejur a fiului ei: este bine să ne ducem sau nu ? Copilul nostru ne roagă să-i cumpărăm și lui "Stăpânul inelelor", fiindcă toți colegii lui o au și discută despre asta: cum trebuie procedat ? Răspunsurile la toate aceste lucruri nu sunt întotdeauna evidente numai pe baza Bibliei și nu le putem afla în catehisme și hagiografii: aici sfatul duhovnicului înseamnă aur.

Dar mai e un lucru: nu putem ști mereu starea sufletului nostru, nici ce anume i-ar trebui. Dacă avem în casă cărți de medicină și avem și Internet, atunci de ce să mai mergem la doctor ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.03.2010, 21:06:23
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit 'Ascultarea, pretextele si abuzurile ei – parintele Savatie pune punctul pe I'

"Ascultarea încetează acolo unde intervin nedreptatea și minciuna, căci dra gostea, despre care am spus că este condiția ascultării evanghelice, se bucura doar de adevăr[4]. Ascultarea nu se face doar pe linie ierarhică, ci, mai ales, pe li nia adevărului și a iubirii. Oricine vesteste o altă Evanghelie, fie episcop, patriarh, sinod sau chiar înger din ceruri, spune Apostolul Pavel în Epistola către Galateni, anatema să fie. Pentru noi nu există autoritate în afara Evangheliei iubirii și a jertfei lui Hristos.[...] De fapt, fenomenul martirajului în Im periul Bizantin, declarat ortodox, trebuie să spulbere desăvarșit mitul ascultării oarbe pe linie ierarhică a creștinilor. Sfinți mărturisitori precum Atanasie cel Mare (secolul al IV-lea), patriarhul Alexandriei, depus de cinci ori de pe scaunul patriar hal, Ioan Gură de Aur (secolele al IV-lea-al V-Iea), depus de pe scaunul Constantinopolului, monahul Maxim Mărturisitorul (secolul al VII-lea), ucis prin epuizare după ce i se taie mana dreaptă și limba, monahul Ioan Damaschin (secolul al VIII-lea), anatemizat de trei ori, monahul Teodor Studitul (secolul al VIII-lea) și mulți alții, mai puțin celebri, dar care au fost prigoniți sau uciși exclusiv de împărați și episcopi „ortodocși”, sunt cei care, „ascultând de Dumnezeu mai mult decat de oameni”[7], au dus Biserica lui Hristos de-a lungul secolelor. Acestora li se alătură și cei care, în perioada comunismului ateu, nu s-au speriat nici de chinurile temnițelor, nici de caterisirile ierarhilor vanduți, ci și-au păstrat intactă integritatea lăuntrică, mărturisind în numele unui popor întreg, atat in Rusia, cat și în România și aiurea. Fiecare să se cerceteze pe sine, căci Cugetul singur îi va spune unde se termină „fericita și pururea pomenita ascultare“, cum dulce o numește Ioan Scararul, și unde începe nefericita și pururea osandita lașitate. Vorba Sfîntului Maxim Mărturisitorul: "Nu este nimic mai silnic decît o constiinta care te acuză și nimic mai îndrazneț decat o conștiință care te apără[8] “."
http://www.razbointrucuvant.ro/2008/...-punctul-pe-i/
http://laurentiudumitru.ro/blog/2006...telui-savatie/
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.03.2010, 21:06:50
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Cred ca aici ar trebui definite mai intai niste aspecte:

1. Rolul, functiile duhovnicului - ce anume poate face, in ce probleme si cum
2. Limitele - pana unde se intinde domeniul lui si cat trebuie discutat cu el (mai ales din viata privata).

In principiu nici un duhovnic nu poate si nu are voie sa te indemne la pacat. Isi ia pacatul asupra lui pe urma.
Acum depinde si aici de gandirea si simtirea fiecaruia. Este si o componenta subiectiva.
De ex. in privinte ca: dezlegari pentru impartasanie, sau legat de biologia femeii, probleme de cuplu etc.
Exista multe situatii in care preotii/duhovnicii au opinii diferiteasupra unei situatii. Care este cea corecta? Cine judeca asta?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.03.2010, 21:27:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Exista multe situatii in care preotii/duhovnicii au opinii diferiteasupra unei situatii. Care este cea corecta?
Aceea a duhovnicului dv.

Citat:
Cine judeca asta?
Dumnezeu.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.03.2010, 23:49:27
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

eu, persoana care nu stie totul despre propria-i religie si care nu a citit Biblia, nu am de unde sa stiu daca ceea ce-mi spune duhovnicul este corect. bine, nu zic la exemplele enumerate pe aici, zic la altele, dar nu-mi vine unul acum in cap ca sa ma fac inteleasa.
apoi, s-a spus mai spsu ca fiecare are opinia lui. eu in cine sa am incredere si pe cine sa ascult?
aici, nu e mai bine sa gandesc la rece si sa iau decizia singura, dar in acelasi timp sa tin cont si de sfaturile primite (printre care si sfatul duhovnicului)?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.03.2010, 23:49:32
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Ai dreptate Mihnea.
Dar asta inseamna ceva: este totul la latitudinea duhovnicului?
Aici pe forum vad asa diferente si asta imi da senzatia ca nu exista de fapt reguli unitare, totul este la latitudinea duhovnicului.
Nu ma deranjeaza de fapt.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.03.2010, 23:54:43
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Acum sunt confuz. Asa sunt multi oameni care vor sa inteleaga crestinismul si dau peste asa ceva.
Parca trebuia sa facem ce ne zice duhovnicul, pentru ca daca el greseste raspunde in fata lui Dumnezeu, iar noi prin faptul ca am facut ascultare suntem iertati daca gresim din cauza lui.
S-a ajuns la aceasta concluzie si pe forum in cateva threaduri.
Acum aud ca trebuie sa judec ce imi spune acela, ceea ce ma face sa ma intreb cand stiu ca e corect ce fac si cand nu, cand chiar imi dau seama ca duhovnicul spune gresit si cand este influienta satanei.
Pot ajunge la concluzia ca fac ce vreau eu ca am suficient discernamant incat sa judec un duhovnic.Asa ca...HELP!!!
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ascultarea de Biserica - pana unde ? Erethorn Biserica Ortodoxa Romana 30 03.08.2012 15:14:51
suntem datori cu ascultarea fata de un duhovnic, cand acesta nu implineste canoanele? clujeanul33 Generalitati 100 29.04.2012 22:21:15
Parintele Rafail Noica despre cum se merge la duhovnic VladCat Pocainta 4 18.12.2011 22:04:49
Cum se procedeaza cind vrei sa te spovedesti dar nu ai unde merge? speranta1970 Impartasania (Taina Euharistiei) 13 24.02.2011 22:13:56
Iubire de dusmani... pana unde? crestinOrtodoxa Intrebari utilizatori 8 06.01.2011 22:52:55