Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.08.2010, 22:34:55
Enlightened Enlightened is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Da hood
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o copila Vezi mesajul
(nu te supara pe mine, sa nu crezi ca ma dau superioara, dar tu inca nu ai trecut prin viata)
Asta e si faza. Nu sunt trecut prin "relele" vietii ca dupa sa vreau sa moara dusmanii mei in iad. Sunt inca "pur". Apropo, 2 minute petrecute ascultand sunt mai valoroase decat 2 ore jucand.

Citat:
În prealabil postat de o copila Vezi mesajul
Care sunt zeii curenti? ca nu stiu....
Hai sa o luam asa: sa presupunem ca zeul (curent sau nu) este parintele tau. El te invata ce este bine si ce este rau. Adica, mai Iluminatule, nu este bine sa fumezi pentru ca nu e sanatos, iti miroase gura, fug fetele de tine, etc, dar este bine sa faci sport. Deci iti prezinta si binele si raul, pentru ca te iubeste. Depinde de tine ce alegi, el nu te obliga, el doar te sfatuieste, tu esti cel care alege.
Irelevant. Tu ai chef sa mergi pe bicicleta cand ai febra musculara la picioare? Nu. Un om "rau" are chef sa faca ceva "bun" dupa o viata traumatizanta? Nu.

Dupa Dumnezeu, nu exista alegere si permite numai celor "puternici" sa intre. Cei "slabi" sunt aruncati in iad fiindca nu pot sa treaca peste sansele de supravietuire foarte mici.

Pot spune ca sunt "slab" in ochii lui Dumnezeu :P .
__________________
Isus s-a intors si e negru!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.08.2010, 22:36:47
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Enlightened Vezi mesajul
Salut,

Sunt un ex-crestin fundamentalist. Ce caut eu aici? Pai m-a provocat un var si mi-a spus ca voi ma puteti readuce la calea cea "buna". Ce m-a facut pe mine sa il "lepad" pe Dumnezeu? Ei, faptul ca nu exista bine si rau. Apropo, sunt un om care aspira sa fie psiholog.

Puneti aceasta intrebare: "Exista oare rau?". Majoritatea veti spune: "Da, fiindca vad oameni care fura, vad oameni lacomi, vad oameni care ucid si vad oameni flegmatici". Dar, v-ati gandit oare de ce? De ce acesti oameni nu aleg calea cea "buna" la fel ca noi toti?
Asta este presupunerea ta.
Eu, de exemplu, stiu ca exista rau nu pentru ca observ pe ceilalti, ci pentru ca am incercat sa fac binele si am inteles ca sunt rea.

Ce inseamna bine? Ce inseamna rau?
Nimic in lipsa unui sistem de referinta.

Tu nu vorbesti despre bine si rau ci despre respectarea unor norme de convietuire sociala!
Tu confunzi binele cu adaptarea la viata sociala.

Si nu esti ex-crestin pt ca habar nu ai ce inseamna binele si raul in acceptiunea crestina.
Chiar si copilul meu de 6 ani stie sa-mi spuna prompt ce inseamna sa faci binele: sa-L asculti pe Dumnezeu (in sensul de a indeplini poruncile Dumnezeiesti).

Si ce vorbesti tu acolo despre mediul "bun"si mediu "rau".. hmmm. Eu cunosc multe femei cu educatie f buna (sens lumesc) care au facut crima (=avort), care hulesc, slujesc idolilor (placerile de tot felul sunt considerate idoli daca propria vointa este subjugata lor), curvesc (traiesc in concubinaj) etc... Asa ca toata teoria ta despre buni si rai nu sta in picioare cat timp nu stii sa definesti termenii.

Citat:
Raspunsul se afla in radacini, copilaria mai exact.

Iti alegi parintii?

Nu.

Iti alegi mediul in care vei trai?

Nu.

Iti alegi CUM te vei naste?

Nu.

Dupa cum v-ati dat seama pana acum, nasterea este un lucru la intamplare. Nimic nu este ales si nimic nu este sigur. Dar un lucru aproape sigur este ce va ajunge copilul. Sansele sunt mari pentru un copil care e crescut intr-un mediu bun sa iasa un om "bun". Sansele sunt mari pentru un copil care e crescut intr-un mediu rau sa iasa un om "rau". Sigur, exista si sansa ca un mediu rau sa dea nastere la un om bun si un mediu bun sa dea nastere la un om rau. Dar, eu ma gandesc la majoritatea, nu la sansele acelea minuscule. Incercati sa ganditi la scara larga, nu la "miracole" mici.

Si toate aceste lucruri se bazeaza pe un lucru aleator. O intamplare. Asta e rezultatul vietii tuturor.

E drept sa spunem ca un om care a trait in "iad" toata viata lui este rau? Sa spunem ca el isi merita soarta in iadul "adevarat"? Nu ar insemna ca Dumenzeu il condamna la 2 iaduri?! Unul care mai este si etern?! Asta inseamna justitia lui Dumnezeu?

Ce sa mai spun de bine. Oameni care sunt crescuti in "puf" si duc o viata normala se duc in rai, iar cei ghinionisti se duc in iad.

Acum 2000+ de ani, as fi crezut in bine si rau, dar acum este invechit. Trebuie sa evoluam si sa lepadam legile si religia. Eu visez la o lume in care oameni sunt educati sa respecte lumea in care traiesc, o lume in care oamenii nu sunt "buni" fiindca le spune legea sau un om chelios cu barba din ceruri, ci fiindca asa vor ei. Din 17 ani de viata mi-am dat seama prin logica ca raspunsul pentru comportamentul uman este compasiune si iubirea (stiu, suna siropos). Eu cred ca acest comportament poate fi invatat.

Nu spun sa va lepadati de religie (cel putin nu acum), fiindca este si ea buna la ceva. Dar, ce ma deranjeaza sunt zeii curenti. Orice zeu ce spune despre bine si rau este unul fals in ochii mei. Zeul crestin nu este unul care da fiecaruia aceleasi unelte si nici aceeasi multitudine de unelte. Pana si el spune ca nu-ti alegi parintii si mediul, deci putem spune ca totul este aleator.

Ne trebuie un zeu universal, chiar daca o fi el imaginar, unor oameni le trebuie comfortul unei vietii de apoi.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.08.2010, 22:42:47
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Si inca ceva,despre influenta ereditatii si a mediului:nu sunt chiar atat de pregnante in viata,nu ai vazut frati crescuti la fel de parinti,iar unul se realizeaza si celalalt rateaza complet?Unul sarac care ajunge mai cult si mai bogat decat unul crescut in puf?Si stii cum,a muncit mai mult!Dumnezeu poate ne da un destin dar ne lasa liberul arbitru.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.08.2010, 22:43:49
Enlightened Enlightened is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Da hood
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Si ce vorbesti tu acolo despre mediul "bun"si mediu "rau".. hmmm. Eu cunosc multe femei cu educatie f buna (sens lumesc) care au facut crima (=avort), care hulesc, slujesc idolilor (placerile de tot felul sunt considerate idoli daca propria vointa este subjugata lor), curvesc (traiesc in concubinaj) etc... Asa ca toata teoria ta despre buni si rai nu sta in picioare cat timp nu stii sa definesti termenii.
Citeste mai bine la partea "Dar, eu ma gandesc la majoritatea, nu la sansele acelea minuscule. Incercati sa ganditi la scara larga, nu la "miracole" mici" .

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Si nu esti ex-crestin pt ca habar nu ai ce inseamna binele si raul in acceptiunea crestina.
Chiar si copilul meu de 6 ani stie sa-mi spuna prompt ce inseamna sa faci binele: sa-L asculti pe Dumnezeu (in sensul de a indeplini poruncile Dumnezeiesti).
Banuiesc ca acest copil a invatat singur? Fiindca ar fi foarte stupid sa dovedesti ca religia = indoctrinare in timp ce este crestin...

I R E L E V A N T
__________________
Isus s-a intors si e negru!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.08.2010, 22:47:00
Enlightened Enlightened is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Da hood
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ap2010 Vezi mesajul
Si inca ceva,despre influenta ereditatii si a mediului:nu sunt chiar atat de pregnante in viata,nu ai vazut frati crescuti la fel de parinti,iar unul se realizeaza si celalalt rateaza complet?Unul sarac care ajunge mai cult si mai bogat decat unul crescut in puf?Si stii cum,a muncit mai mult!Dumnezeu poate ne da un destin dar ne lasa liberul arbitru.
Deci, Dumnezeu iti da liber arbitrariu dar iti da si destin? Pai asta inseamna... tu nu stii ca... cum de... tu tocmai zisasi ca chiar daca ai liber arbitrariu, tot la aceasi destinatie ajungi...

Destin = Forță supranaturală care determină în mod irevocabil cursul evenimentelor; fatalitate; ursită; soartă.
__________________
Isus s-a intors si e negru!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.08.2010, 22:47:52
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Enlightened Vezi mesajul
Citeste mai bine la partea "Dar, eu ma gandesc la majoritatea, nu la sansele acelea minuscule. Incercati sa ganditi la scara larga, nu la "miracole" mici" .
Citeste statisticile. In Romania majoritatea femeilor avorteaza.. iar cei de etnie roma, NU.



Citat:
Banuiesc ca acest copil a invatat singur? Fiindca ar fi foarte stupid sa dovedesti ca religia = indoctrinare in timp ce este crestin...

I R E L E V A N T
Tu ai invatat ceva singur? Sa vorbesti, sa citesti sau ateismul.. ? Ceva, ceva?
Sau doar sa minti ca esti ex-crestin?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.08.2010, 22:49:36
o copila o copila is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Enlightened Vezi mesajul
Asta e si faza. Nu sunt trecut prin "relele" vietii ca dupa sa vreau sa moara dusmanii mei in iad. Sunt inca "pur". Apropo, 2 minute petrecute ascultand sunt mai valoroase decat 2 ore jucand.



Irelevant. Tu ai chef sa mergi pe bicicleta cand ai febra musculara la picioare? Nu. Un om "rau" are chef sa faca ceva "bun" dupa o viata traumatizanta? Nu.

Dupa Dumnezeu, nu exista alegere si permite numai celor "puternici" sa intre. Cei "slabi" sunt aruncati in iad fiindca nu pot sa treaca peste sansele de supravietuire foarte mici.

Pot spune ca sunt "slab" in ochii lui Dumnezeu :P .

Draga, poti avea si 40 de ani si sa fii "pur", asta daca stii sa traiesti frumos, daca stii sa alegi ce e bine si ce e rau.
Un om care are o viata traumatizanta (ATENTIE, nu e neaparat sa fie "rau", sau inversa, nu e neaparat ca daca are o viata netraumatizanta, e "bun") isi poate da seama ca daca va face la fel cum a primit (adica tyraume) se va invarti in acelasi cerc, va primi la fel si tot asa. Daca isi asculta vocea constiintei (acea voce interioara care d emulte ori te sacaie si it da mustrari de constiinta cand faci un anumit lucru, si apropo, vocea constiintei este de la Dumnezeu, daca nu stiai), asa,...., daca asculta de constiinta care il indeamna la bine va iesi din cercul asta vicios, pentru ca asa cum spuneai, raspnsul pt comportamentul uman este iubirea (din iubire reies faptele bune)
Cum adica dupa Dumnezeu nu exista alegere? Sa ne uitam doar la Geneza, cand le-a spus celor 2, Adam si Eva sa nu manance din pomul interzis. Dar cei 2........... Au avut de ales, a manca sau a nu manca, aceasta era intrebarea. Nu le-a ascuns pomul, l-a pus in fata lor, ei au ales.

Ce intelegi prin "puternic" sau prin "slab" ?
Ceea ce spui tu seamana mai degraba cu legea supravietuirii in natura, cel puternic il papa pe cel mai slab.
Toti suntem slabi, pentru ca toti pacatuim, zi de zi.
Chiar daca virgula cazi, important e sa cazi luptand, si sa VREI sa te ridici. Dumnezeu vede asta. Daca insa te complaci acolo jos si ti-e mai comod asa, atunci da, esti slab pt ca asa vrei tu sa fii si ajungi in iad........

Eu cred ca mai degraba esti necunoscator, nu neaparat slab
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.08.2010, 23:06:03
Enlightened Enlightened is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Da hood
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o copila Vezi mesajul
Chiar daca virgula cazi, important e sa cazi luptand, si sa VREI sa te ridici. Dumnezeu vede asta. Daca insa te complaci acolo jos si ti-e mai comod asa, atunci da, esti slab pt ca asa vrei tu sa fii si ajungi in iad........
Sa vrei sa te ridici e semn de putere. Dap, slabii ajung in iad.

Citat:
În prealabil postat de o copila Vezi mesajul
Draga, poti avea si 40 de ani si sa fii "pur", asta daca stii sa traiesti frumos, daca stii sa alegi ce e bine si ce e rau.
Un om care are o viata traumatizanta (ATENTIE, nu e neaparat sa fie "rau", sau inversa, nu e neaparat ca daca are o viata netraumatizanta, e "bun") isi poate da seama ca daca va face la fel cum a primit (adica tyraume) se va invarti in acelasi cerc, va primi la fel si tot asa. Daca isi asculta vocea constiintei (acea voce interioara care d emulte ori te sacaie si it da mustrari de constiinta cand faci un anumit lucru, si apropo, vocea constiintei este de la Dumnezeu, daca nu stiai), asa,...., daca asculta de constiinta care il indeamna la bine va iesi din cercul asta vicios, pentru ca asa cum spuneai, raspnsul pt comportamentul uman este iubirea (din iubire reies faptele bune)
Imi pare rau, dar majoritatea nu sunt la fel de "intelepti" ca tine. Sunt sanse mult mai mari ca omul sa recurga la razbunare decat la constientizarea actiunilor lui. Eu vorbesc de majoritate in timp ce voi vorbiti de "miracole".

Citat:
În prealabil postat de o copila Vezi mesajul
Cum adica dupa Dumnezeu nu exista alegere? Sa ne uitam doar la Geneza, cand le-a spus celor 2, Adam si Eva sa nu manance din pomul interzis. Dar cei 2........... Au avut de ales, a manca sau a nu manca, aceasta era intrebarea. Nu le-a ascuns pomul, l-a pus in fata lor, ei au ales.
Ca sa tinem subiectul cat mai logic, hai sa zicem ca chestiile alea nu s-au intamplat si gandestete la lumea ASTA nu la basme.

Citat:
În prealabil postat de o copila Vezi mesajul
Eu cred ca mai degraba esti necunoscator, nu neaparat slab
Tehnic vorbind, as putea sa aleg neexistenta? Convertirea mea inapoi in crestin este foarte improbabila, iar o eternitate in iad nu vreau. Oups, Dumnezeu nu ma iubeste atat de mult.
__________________
Isus s-a intors si e negru!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.08.2010, 23:11:40
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit nu pt initiatorului topicului, ci pt restul

Mi se pare foarte interesanta raspandirea ideea relativitatii binelui si raului.
Oamenii au avut in timp ideea clara ca daca e bine atunci nu este rau. In mod normal binele si raul erau antitetici, nu?

Dar astazi, cumva, binele si raul sunt fete ale aceleiasi realitati.

Se intreaba cineva de ce?

Am gasit un raspuns frumos in cartile lui Ioan Vladuca. El vorbeste despre principiul tertului exclus (orice propoziție aflată într-un raport de opoziție cu o altă propoziție este sau adevărată, sau falsă. Terțul este exclus) si atrage atentia ca astazi s-a inventat "principiul tertului inclus" care sustine ca pot fi unificate p si non-p in termenul T.
Este ilogic?
Ups? Logica este de vina .
Citat:"Tocmai în asta rezidă marea dificultate de a formula o adevărată logică a tertului inclus, care trebuie neapărat să integreze saltul discon*tinuu între nivelurile de Realitate. Această nouă logică va fi una trans-categorială. Dacă compatibilitatea între nivelurile de Realitate si tertul inclus este neîndoielnică, în schimb reunirea lor într-o logică nu se va putea realiza în tiparele logicilor cunoscute. În ciuda eforturilor făcute pînă acum, problema rămîne deschisă." (sursa: http://convorbiri-literare.dntis.ro/TATAnov9.html)
Ce intelegeti din asta? Nu cumva ca logica trebuie modificata si re-inventata, largita pentru a cuprinde temporar-ilogicul termen T (simultan p si non-p, sau al treilea termen care ocoleste problematica adevarat-fals?)
Si de ce este nevoie de principiul tertului inclus? (denumirea este inselatoare: te gandesti ca ar fi un principiu definit in logica. Dar NU exista asa ceva in logica)
Pentru ca este necesar ca oamenii sa nu mai gandeasca in termeni dihotomici: bine-rau, adevarat-fals! Este schimbarea gandirii filososfice moderne. Cine gandeste gandeste in termeni de bine-rau, adevarat-fals precis va fi considerat inapoiat, retrograd, extremist.
Pentru unificarea religiilor este necesara anularea ideii in sine de adevar sau anularea ideii de bine.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.08.2010, 23:12:38
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Ma astepam sa nu intelegi pentru ca nu ai decat notiuni de dictionar.Mai ai de invatat,dar nu din carti.Daca vrei sa devii psiholog studiaza oamenii si viata lor,observa,asculta si mai ales citeste pana la capat raspunsurile pe care le primesti.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copiii avortati sunt trimisi in iad. Nu exista, il avortez ca sa ii fie mai bine. spre_rasarit Generalitati 101 26.09.2011 17:19:19
Oare exista ? bighidont Stiri, actualitati, anunturi 0 17.03.2008 23:25:24
exista oare identitati intunecate? kihlimbar Vrajitoria 7 09.10.2006 08:29:53