Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.12.2011, 19:20:54
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IulianaV Vezi mesajul
Ce grad de rudenie este intre mine si varul primar al tatalui meu? Este posibila o casatorie?
Iuliana, draga mea, o asemenea casatorie, din cate stiu eu, nu e nici macar legala. Serios, oricat incerci sa te convingi, o asemenea legatura e anormala.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.12.2011, 20:13:08
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AnnaKarenina90 Vezi mesajul
Iuliana, draga mea, o asemenea casatorie, din cate stiu eu, nu e nici macar legala. Serios, oricat incerci sa te convingi, o asemenea legatura e anormala.
Statul nu interzice o asemnea casatorie, insa Biserica da.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.12.2011, 21:33:47
IulianaV IulianaV is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2011
Mesaje: 9
Implicit

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.12.2011, 22:01:54
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Statul nu interzice o asemnea casatorie, insa Biserica da.
Pai ar trebui sa o interzica si statul. E abominabil, chiar si ca idee, un asemenea fapt.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.06.2012, 14:43:33
dananicoara dananicoara is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.06.2012
Mesaje: 1
Implicit ne putem casatori?

Am o mare problema!Sunt cu un baiat de 8 ani iar bunicele noastre au fost surori, tatal meu cu mama lui sunt veri primari, noi ne putem casatori ?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.06.2012, 15:00:59
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dananicoara Vezi mesajul
Am o mare problema!Sunt cu un baiat de 8 ani iar bunicele noastre au fost surori, tatal meu cu mama lui sunt veri primari, noi ne putem casatori ?
Eu nu ma pricep f bine la acest lucru, dar Pr Cleopa explica f bine:

Citat:
Spita de rudenii si arborele genealogic al unei familii se imparte in cinci : Rudenie suitoare si coboratoare, colaterala, din cuscrie, din dumnezeiescul Botez si din fii adoptivi.

Rudeniile suitoare sunt : tata, bunicul, strabunicul, ras-strabunicul. Cele coboratoare sunt : feciorul, nepotul, stranepotul si ras-stranepotul. Acest fel de rudenii nu se pot lua niciodata in casatorie, pentru imposibilitate de varsta.

Are dreptul ras-strabunicul sa ia in casatorie pe o ras-stranepoata, dar ea trebuie sa fie de 16 ani, iar el de 100 de ani. Deci va dati seama ca nu se poate lua din cauza varstei. Deci acestea nu se pot lua, la infinit.

Rudeniile colaterale, care fac cruce cu cele de sange, cele suitoare si coboratoare, adica : tata, baiatul ( sora ), varul intai, varul al doilea si varul al treilea. Tata cu mama sunt de gradul intai; fratele cu sora sunt gradul al doilea; verii intai sunt gradul al patrulea; verii ai doilea sunt gradul al saselea. Toti acestia n-au voie sa se ia in casatorie unul cu altul. De abia verii al treilea se pot lua, care sunt gradul al optulea. Deci verii al treilea se pot lua in casatorie.

Cine intra in aceasta rudenie colaterala, iarasi intra in rudenie de sange. Sa tineti minte ! Va spune preotul din sat, dar, fiinca ati venit pe aici, va spun si eu.

Rudeniile din cuscrie, din doua si trei neamuri in laturi. Adica : un barbat a fost casatorit cu o femeie, s-au incuscrit parintii femeii cu parintii lui. Sunt rudenii din doua laturi. Dar daca-i moare femeia si barbatul ia alta femeie, au devenit trei neamuri in cuscrie, ca s-a mai incuscrit si cu parintii celei de-a doua femei. Aici se opreste casatoria pana la gradul cinci, la gradul sase dezleaga Sfintii Parinti.

Rudeniile din dumnezeiescul Botez. Acestea rudenii sunt oprite sa se ia in casatorie pana la gradul sapte inclusiv.

Nasul, daca a botezat un copil, baiatul acela, daca a crescut, nu poate lua pe fiica nasului, dar nici pe fata fiului, nepoata de la fiu. De abia poate lua pe stranepoata nasului. Tot asa si daca acest baiat al nasilor ar avea un baiat, nu poate lua pe fata nasului, ci numai pe nepoata nasuIui.

Apoi mare pacat fac preotii si crestinii aceia care pun nasi multi la nunta, cum am auzit prin Bucovina, ca au pus 40 de nasi la o nunta. Nebunie nemaipomenita ! Toti se fac rudenii. Copiii lor nu se mai pot lua in veac in casatorie.

Cine v-a invatat sa puneti multi nasi la nunta ? Ca sa iasa parale multe ? Te duci in gheena, in iad ! Atat aveti voie, un nas sa puneti; nasul cu sotia lui ( daca sunt cununati religios ). Atat ! Un singur nas sa se puna la nunta. Va arat eu dogmele si canoanele Bisericii; eu sunt cu mana pe Pidalion si pe pravilele bisericesti.

Deci sa nu se mai faca pacatul acesta ! Si pe preotul care ingaduie aceasta, Biserica il osandeste. Stiti voi cat de mare pacat este amestecarea rudeniilor din dumnezeiescul Botez ? Este mai mare decat cel de sange. Am sa va dau o pilda. Daca s-ar ajunge la nebunia aceasta sa pacatuiasca tatal cu fiica sa, ii opreste 20 de ani de Sfintele Taine. Iar daca a trait cu fina din botez, il opreste 25 de ani, ca este mai mare rudenia din botez decat cea de sange, ca este rudenie duhovniceasca.

Trebuie sa stiti lucrul acesta, ca va bagati in gheena, daca va puneti nasi multi si va faceti rudenii si pe urma copiii sau nepotii vostri se iau in casatorie. Voi raspundeti !

Rudenia din fii adoptivi. Ai luat un baiat, l-ai adoptat, l-ai trecut pe numele tau, el poarta numele tau in societate. Acela este al tau. Cum este baiatul tau, asa-i si acela inaintea lui Dumnezeu, dupa ce l-ai infiat.

Deci copilul acela, daca are o sora sau un frate, nu poate sa ia pe un copil al dumitale sau daca ar avea un nepot. Tocmai stranepotul lui poate sa ia pe stranepoata dumitale, iarasi pana la spita a patra. Trebuie sa stiti acestea, pentru ca mult se incarca bietul suflet.

Nunta celor care s-au luat din rudenii are numai doua leacuri, grele amandoua, dupa Sfantul Vasile cel Mare : " Cine s-a incurcat cu rudenie in casatorie, ori se desparte - chiar daca ar avea copil, ca-i desparte Biserica -, ori sa traiasca ca fratii in curatenie pana la moarte !"

Deci, de orice nuanta si spita de rudenie este cineva, daca paseste peste rudenii si se iau in casatorie, se face incest si amestecare de sange si este blestem si nenorocire pe ambele famiiii care s-au incuscrit, si pe tinerii care s-au luat in casatorie.


Daca tot nu esti lamurita vorbeste cu un preot.

Bucurie multa.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.06.2012, 16:19:50
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dananicoara Vezi mesajul
Am o mare problema!Sunt cu un baiat de 8 ani iar bunicele noastre au fost surori, tatal meu cu mama lui sunt veri primari, noi ne putem casatori ?
S-au terminat băieții măi fată? Nu, nu puteți să vă căsătoriți.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.06.2012, 16:24:39
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

Citat:
În prealabil postat de dananicoara Vezi mesajul
Am o mare problema!Sunt cu un baiat de 8 ani iar bunicele noastre au fost surori, tatal meu cu mama lui sunt veri primari, noi ne putem casatori ?
dragalase, unde locuesti?pe o insula in pacific?.nu ai vecinii pe nimeni?.ai trei la puterea enspe posibilitati.cu el in nici un caz.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.06.2012, 19:23:02
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Va puteti casatori fara acordul Bisericii dar cu o multime de consecinte pe care nu stiu daca tu sau cei apropiati le puteti duce (si aici ma refer si la consecinte pentru copii, eventual nepoti, etc., vezi http://www.adevarul.ro/life/viata/Ca...322168372.html).
Aceste consecinte includ si o indepartare de Biserica, o smintire a oamenilor, tulburare a celor apropiati, care in timp creaza presiuni asupra relatiei.
Stiu ca inima ta asta isi doreste. Dar ce exemplu esti pentru ceilalti? Sau vrei si cei din jur sa creeze o alta “normalitate”? Asa vedem cum se schimba societatea in fiecare zi...Nu cred ca ai vrea sa vezi copii tai ca vor sa se casatoreasca intre ei sau ca pedofilia ar fi ceva “normal” pentru ca e din dragoste, etc. Este alegerea ta.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.06.2012, 23:05:29
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dananicoara Vezi mesajul
Am o mare problema!Sunt cu un baiat de 8 ani iar bunicele noastre au fost surori, tatal meu cu mama lui sunt veri primari, noi ne putem casatori ?
Daca am facu corect calculul, tu si acel baiat sunteti rude de grad 6. Biserica interzice casatoria pana la al 7-lea grad.
Daca vreti sa va casatoriti, trebuie sa cereti dispensa de la ierarhul locului. Mergeti la episcop, discutati si faceti ce va spune.

Last edited by mihai07; 26.06.2012 at 23:10:23.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Grad de rudenie... ionut5 Nunta 4 06.12.2011 09:30:54
Grad de rudenie CristiChiper Nunta 0 03.08.2011 02:08:34
Ce grad de rudenie????? ANndreyC Nunta 14 18.01.2011 03:59:42
grad de rudenie strumf Intrebari utilizatori 2 19.03.2010 22:16:41
grad de rudenie tractor Generalitati 1 17.11.2007 13:35:18