Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.11.2008, 22:19:34
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit Sfantul Ioan Gura de Aur

Sa nu-i uitam pe Sfinti.
„Cu cuvintele tale cele de aur, Biserica, ca si cu o podoaba de aur impodobindu-se, Ioane Gura de Aur, ca o mireasa bucurandu-se, striga catre tine: Saturatu-m-am de apele tale cele cu aur curgatoare, veselindu-ma cu invataturile cele in chipul aurului, si cu must de aur. Ca din lucrare la privirea cea de sus ma ridic, prin invataturile tale cele blande, si cu Hristos Mirele cel sufletesc ma unesc, impreuna imparatind cu Dansul. Pentru aceasta si noi, adunandu-ne intru pomenirea ta, strigam: Nu inceta rugandu-te pentru noi catre Domnul, ca sa mantuiasca sufletele noaste“ (Stihira a 4-a de la Litia Vecerniei zilei)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.11.2008, 22:43:25
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Sa nu-i uitam pe Sfinti.
„Cu cuvintele tale cele de aur, Biserica, ca si cu o podoaba de aur impodobindu-se, Ioane Gura de Aur, ca o mireasa bucurandu-se, striga catre tine: Saturatu-m-am de apele tale cele cu aur curgatoare, veselindu-ma cu invataturile cele in chipul aurului, si cu must de aur. Ca din lucrare la privirea cea de sus ma ridic, prin invataturile tale cele blande, si cu Hristos Mirele cel sufletesc ma unesc, impreuna imparatind cu Dansul. Pentru aceasta si noi, adunandu-ne intru pomenirea ta, strigam: Nu inceta rugandu-te pentru noi catre Domnul, ca sa mantuiasca sufletele noaste“ (Stihira a 4-a de la Litia Vecerniei zilei)
...mi-am dorit dintotdeauna sa am o prticica de sfinte moaste... si i-am spus duhovnicului... mi-a cerut o cruce de lemn si mi-a pus o particica din moastele Sf.Ioan Gura de Aur... (ca marime, e ca un bob de mazare)! ...cand mi-a spus mi s-au inmuiat picioarele... m-a cuprins o Bucurie de negrait si am inceput sa plang... le am acasa... le-am pus intr-o racla... Cand au fost moastele Sf.Ioan Gura de Aur la Iasi le-am spus alor mei: "Vedeti? oamenii ingheata afara ca sa se inchine la Sf.Ioan si noi il avem in casa... Daca ar sti lumea ar fi si la noi pelerinaj...!"
Facem Acatistul Si Paraclisul Sf.Ioan zilnic, iar candela arde neincetat, si tamaiem mereu!!! Cand am fost la Mrea Vatopedi in Athos am tinut capul Sf.Ioan in maini si nu ma mai opream din sarutat sfantul cap... De ce? aveam crucea cu particica din Sf.Moaste de la duhovnicul meu (eram impreuna cu el) la gat si tineam capul sau in maini... nu va pot spune ce am simtit dar a fost ceva dumnezeiesc...
Se simte prezenta Sfantului in casa noastra...
Dumnezeu sa ne miluiasca pe toti!!!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.11.2008, 22:59:29
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pana acum un an nu stiam ca oamenii au moaste acasa.
M-ai impresionat, George, cu evlavia pe care o ai, pe buna dreptate, pentru Sf. Ioan Gura de Aur. Particica te obliga, dar sunt convinsa, ca duhovnicul tau stie cui si de ce a dat acea particica.
Sa dea Dumnezeu sa transmiti aceasta evlavie si credinta multora. Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Ioan Gura de Aur Carmen FUNIERU Diverse Sarbatori 2 15.11.2010 22:47:37
Sfantul Ioan Gura de Aur cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 1 12.11.2010 21:45:24
Cuvant la casatorie - Sfantul Ioan Gura de Aur dellikt Intrebari utilizatori 0 01.03.2010 17:03:29
cum ne petrecem anul nou?(Sfantul Ioan Gura de Aur, Pr.Gh. Calciu, Ierom. Ioan Buliga andrei_im Generalitati 8 31.12.2009 17:51:44
SFANTUL IOAN GURA DE AUR georgeval Generalitati 4 15.10.2007 20:11:12