Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.02.2009, 09:16:20
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul

Produsele de dulce sunt cele care ofera trupului multa energie, putere si vigoare, toate dintre ele fiind bune si gustoase. Aceasta energie, in lipsa unei nevointe ascetice, ajunge sa fie transformata in patimi trupesti sau sufletesti (desfranare, manie). Oprirea de la ele se face pentru a slabi putin trupul, care ne conduce pe cei mai multi dintre noi. Oprirea de la acestea se mai face si spre a arata Domnului dragostea pe care i-o purtam, cum ca ne putem lipsi de cele bune si gustoase, din dragoste pentru El.

Daca cineva crede ca mierea e de dulce, sa nu manance.
Nu vorbi despre ce nu cunosti. Eu sunt vegan de 6 ani (iar carne si oua nu am mâncat de 11 ani) si când mâncam prduse de dulce aveam mai putina energie ca acum si ma simteam cu mult mai prost. De atunci am mai mâncat uneori lucruri de dulce si simteam imediat o tulburare în organism. Produsele de dulce sunt o calamitate, lipsa lor aduce o pace a trupului si implicit a sufletului.

Iar mierea e de post, citeste linkul pe care l-am dat.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.02.2009, 09:24:25
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Da, e de post. Nu sunt de post produsele animale, iar albinele sunt insecte. Apoi Sf Ioan Botezatorul postea mancand miere si lacuste.
O, dar voi n-atzi pricpeut ce scrie acolo... dar nu-i mare bai, lasa ca au priceput altzii shi pentru noi, ca nu e mare scofala sa pricepi ci mai mare lucrare este sa traieshti cu inima ce pricepi, adica sa iubeshti shi sa te nevoieshti asemenea... O, dar cine cauta sa priceapa ca sa se nevoiasca? noi de regula cautam sa pricepem ca sa ne falim, sa ne laudam cat suntem de mIntelijentzi... shi apoi ce purtam in jentzi? ceva trufie, ja, pana la urma, un gand semetz ce rasare in inima noastra patimashe din duhul lacom al gLumei....

deci draga Noesisaa, frumos nume, O, da, foarte frumos nick... dar vezi dumneata,

sf Ioan Botezatorul se hranea cu miere shi lacuste shi postea, lacustele erau hrana curata dupa randuiala data de Dumnezeu prin Noe shi Moisi, iar mierea era salbatica, deci nu oricine se pricepe s-o culega pentru ca albinele salbatice ataca daca sunt deposedate de ce au ele mai curat shi mai frumos, roua florilor... deci vezi, pesemne el cerea de la Dumnezeu shi Dumnezeu ca un stapan bun si drept shi milostv il trimitea sa ia de la albine shi acestea ii dadeau din miere shi Botezatorului,

dar acolo este scris ca postea... deci cand postea el nu se mai hranea, shi nici apa nu bea shi nici fum nu inhala deci vezi dumneata, el cand postea, post negru postea, asha ca atunci cand tzi-a murit cineva drag, dar mai rau cand tzi-a murit in noaptea pacatelor shi este inca viu, traieshte dar este mort demult, deci asha un post indoliat postea ca nici miere salbatica shi nici lacuste shi nici apa nu mai putea bea cand postea caci il durea... rau il durea... inima, sufletul, duhul lui se indurerea shi suferea, amarnic sufletul sau pentru fratzii lui i se chinuia, atunci cand sf Ioan Botezatorul postea... iar Domnul vazand se veselea, iar Dumnezeu Tatal shi Maica ierta, ierta, ierta, ierta pacatele poporului shi le lasa, le shtergea, caci sfanta Treime cu multa milostivire se milostivea... deeci vezi cum anume sf Ioan Botezatorul postea? asha postea ca lacrimi amare ii curgea shi nimenea nu le vedea... caci la nimenea nu le arata, lacrimile sale pline de sange ori curate shi sarate, lacrimi care mereu in apa Iordanului ii curgea, curgea, curegea... ca marea toata s-a umplut cu sare iar cand Boteza Ioan Botezatorul cu apa, pana shi marea se intorcea, shi apa sarata spre munte se intorcea... pentru ca sa se inchine shi ea... pana shi ea...


deci vezi dumneata cu ce se hranea Botezatorul shi ce anume bea?
"Sa faca voia Celui care l-a trimis pe el" cam asha ca shi Mesia, care era inaintea lui shi dupa el venea, in urma sa, shi pe care el insushi cu gura lui Il marturisea, marturisea, marturisea.

deci iata:
cu asta se hranea shi asta bea, iar la astea niciodata nu postea incat nici moartea nu a astupat gura sa... gura care striga shi urla ca sa se implineasca ce s-a scris prin proorocia lui Isaia:...

cam asha se hranea el cu lacuste shi miere shi mai shi postea. cam asha ceva... deci este ushor a pricepe, dar mai greu a urma macar cate ceva de pe urma sa... urma sa...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.02.2009, 09:27:26
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Iarta'ma, eu mi-am spus doar parerea. Asa cum mi se pare ca sunt lucrurile.

Nu stiu ca vegetarismul sa fi fost vreodata predicat in crestinism. Daca vegetarismul s-ar predica, ar fi stupid ca din tot anul sa fie doar 4 posturi si cateva zile de miercuri si vineri, cerute prin Porunca Bisericii. El este insa o stare la care se va ajunge in Imparatia Cerurilor, in care nimic din cele lumesti nu vom mai manca. Iar animalele vor trai in pace. Din neputinta noastra, nimeni nu ne cere deodata sa renuntam la tot ce este "de dulce".

Sunt de acord ca viata omului trebuie sa fie post, insa Dumnezeu a lasat asta la hotararea lui, doar el putandu-se injuga la aceasta nevointa. De aceea nu s-a dat o porunca generala, spre implinirea de catre toti.

Te oboseste mancarea de dulce pentru ca organismul s-a obisnuit cu un anumit tip de produse si cu o anumita consistenta. In schimb, toti cercetatorii in sine ai substantelor alimentelor observa (obiectiv si vizibil) ca cele "de dulce" au un mult mai mare potential de energie decat cele de post. Acesta este si motivul punerii lor pe lista produselor "de dulce". Fructele de mare sunt animale, vietati cu ochi si organe, insa lipsa consistentei corpului lor le fac egale cu legumele.

Sa ne ferim de riscul de a practica asceza ca scop in sine !

Iarta'ma.. toate sunt pareri. Fiecare sa ia ce crede ca este bun.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.02.2009, 10:14:42
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Nu am zis ca vegetarianismul are semnificatie morala, este doar un mijloc de a dobândi pacea.

Ce spun cercetatorii lumesti ma lasa rece, de multe ori vin cu niste concluzii în favoarea pacatului (de pilda ca actul sexual, inclusiv masturbarea ar aduce nu stiu ce descarcari chimise si psihice benefice). Eu nu dau doi bani pe ce spun ei iar în subiectul de fata vorbesc din experienta proprie. Teoriile lor nu stiu pe ce se bazeaza, am dubii ca au întrebat niste vegani daca au sau nu mai multa energie decât când consumau produse animale.

E o diferenta între a fi vegan si vegetarian. Când am devenit vegetarian (adica nu am mai mâncat carne) am simtit o schimbare benefica, nu mai aveam senzatia de foame chinuitoare, aveam o buna dispozitie fizica si psihica permanenta, dar dupa ce am devenit vegan schimbarea a fost considerabil mai mare, grasimile (nu manânc nici ulei, zahar) întretin un fel de fierbere în sânge. Treptat metabolismul s-a schimbat si de fapt e într-o continua schimbare, simtindu-ma din ce în ce mai bine.


Nu o consider asceza, pur-si-simplu alimentele de dulce nu ma atrag, de fapt daca as mânca carne mi s-ar face o greata care m-ar tulbura câteva zile iar cele care ma mai atrag putin (ciocolata, brânza) stiu din experienta ca îmi provoaca disconfort (îngreuiarea trupului, senzatia de transpiratie unsuroasa si acea fierbere a sângelui) si ma lipsesc.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.02.2009, 10:37:17
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca-i sa taiem firul in patru mierea este un produs animal cum este si laptele un produs animal. Dupa sistematica biologica albinele fac parte din rangul animal iar mierea nu-i doar nectar adunat ci acest nectar este amestecat cu enzime ale albinei (prozaic contine albina asa cum laptele contine vaca).
Dar este bine sa nu facem aceasta despicare pentru ca nu ne vom mai putea oprii niciodata!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.02.2009, 11:33:54
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit ...un sfat!

Aveti mare grija cu mierea,nu abuzati de aceasta fiindca va poate ataca stomacul si,chiar sistemul nervos.Eu am trecut printr-un calvar datorita abuzului de aceasta.Mierea contine enzime,si o bacterie specifica albinelor,care folosita zilnic poate afecta mucoasa stomacala.Mierea are si proprietati curative,insa trebuie multa informatie despre aceasta ,pentru a putea fi consumata in limitele benefice.
Eu am inlocuit ani de zile zaharul cu mierea,si ajunsesem sa nu-mi mai pot controla emotiile,venite sistematic de la stomac,sa simt stari de anxietate permanente si sa nu inteleg;de ce?
Mierea,mai ales amestecata cu lichiduri fierbinti,isi transforma proprietatile curative in unele absolut daunatoare,transformand anumite substante in adevarate toxine.Astefel ea devine foarte nociva.Eu am baut ani de zile cafeaua fierbinte indulcita cu miere...
Acum nu mai mananc deloc miere,nu mai beau nici cafea si ma simt EXCELENT!
La copilul meu nu i-am dat miere,in Japonia mierea nu este recomandata copiilor,se spune ca mierea administrata copiilor sub doi ani poate provoca boala botulica.
Este nevoie de informatie,multa informatie pentru tot felul de tratamente babesti sau pentru tot felul de tincturi,fiindca nu intotdeauna acestea pot fi benefice.
De exemplu,catina macerata in miere,reprezinta un foarte puternic energizant,care poate da palpitatii la inima si chiar atacuri de panica.....
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.02.2009, 12:21:21
nadia.r's Avatar
nadia.r nadia.r is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit Mierea e de post

In postul mare,pe 9 martie de Sfinti,se prepara sfintisori care se ung cu miere si se dau prin nuca,poate e numai un obicei din zona noastra dar chiar si asa inseamna ca mierea e de post.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.02.2009, 12:35:20
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Miera de albine este un produs vegetal si se poate considera ca fiind un aliment de post.De la regula pot face exceptii cei care tin intr-adevar ca in post sa nu manace deloc dulce.Pentru ca peste putin timp se apropie postul Sfintelor Pasti dorec tututor sa va intareasca bunul Dumnezeu si sa postiti cu vrednicie atat trupeste cat si sufleteste.Doamne ajuta!
Sa fiti precum o albina,roditori in fapte bune.
Attached Images
File Type: jpg images.jpg (3,9 KB, 4 views)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.02.2009, 12:43:58
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar vorba multa....e de post??
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.02.2009, 13:00:38
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Despre vorbirea multa

Cei care din fire sunt foarte vorbareti tulbura de multe ori linistea interioara si surpa capacitatea de concentrare a celor din jur.
Dar mai grav este faptul ca, prin multa vorbire fara rost, se poate stinge acea flacara ce a fost aprinsa in inimile oamenilor de catre Domnul Hristos când a venit pe pamânt.
Nimic nu poate stinge focul aprins de Duhul Sfânt ce i-a luminat sufletul in inima
calugarului,decât vorbirea multa si vorbirea fara rost.
Calugarul trebue sa se fereasca mai ales de comunicare cu femei, caci ca o lumânare de ceara, fie si neaprinsa, dar asezata între cele aprinse, se topeste; asa si inima calugarului, prin comunicare cu femei, se moleseste, precum spune si Sfântul Isidor Pelusiotul : „Discutiile rele distrug obiceiurile bune: discutia cu femei, sie si buna, este periculoasa pentru calugar, fiindca farmecul feminin da cugetului calugarului ganduri necurate. Si astfel, într-un trup curat va salaslui un suflet necinstit”. De aceea, ca sa fii tare si curat ca piatra atinsa de o apa cristalina, fii întotdeauna prevazator si, dezigur, vei învinge. Pentru a putea sa-ti mentii linistea launtrica, trebue sa te abtii si sa eviti discutiile si vorbaria multa.
Intelept este cel care traieste în tacere deplina.

Sfântul Serafim de Sarov
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mai dulce ca mierea: Doctrina Sf.Parinti geo.nektarios Despre Biserica Ortodoxa in general 53 08.07.2010 18:20:06