Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 01.09.2009, 16:04:22
8NihilSineDeo9 8NihilSineDeo9 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Pai nu pot, Biserica a gresit cind a spus ca Pamintul e in centrul universului. Sau nu esti de acord?
intre o conceptie cabalistica [vezi Zohar] si una crestin- ortodoxa, este evident ce aleg.
__________________
Sfinte Ioane proorocule, dulceata lumii, frumusetea cerului cea impatrit luminata, primind aceasta rugaciune de acum, izbaveste pe toti din toate nevoile, si-i scoate din chinul cel ce va sa fie pe cei ce te lauda cu credinta, cantand lui Dumnezeu : Aliluia !
  #222  
Vechi 01.09.2009, 16:07:36
maria63 maria63 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2008
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
:) corect
eu insa ma refeream la Soarele care se invirtea in jurul Pamintului


...Salu!topcat!
Tot pe aici??!!!

spui:
....Stiinta te poate ajuta in a afla ca nu poti sa iti fii suficient, numai ea iti poate arata ce mai exista in afara de tine....

Pun la indoiala cele ce spui!

De exemplu ca sa cunostii mai multe despre oameni nu e suficient sa ai cunostiinte de biologie, anatomie, fiziologie, genetica, patologie, psihologie....
Mai trebuie ceva.Suflet.La acest domeniu de cunoastere se refera religia.
Lista cu oameni de stiinta postata de mine mai sus trebuia sa te faca sa intelegi ca inclinatia spre credinta nu e neaparat apanajul celor mai putin dotati cu inteligenta asa cum doresti sa scoti in evidenta.

De ce te indepartezi atat de mult de problema reala a vietii tale si cea mai apropiata de tine si anume sufletul , eu-ul tau interior.
Spun problema pentru ca sunt sigura ca , la fel ca si mine , nu esti perfect.
Ei si daca vrei sa analizezi lucrurile... apar multe semne de intrebare.
Multe din raspunsuri le vei putea gasi in religie.
Credinta individuala e mult mai mult!Nu e un fenomen care trebuie studiat interpretat si emise legi si postulate.
Credinta trebuie traita!Traita cu tot sufletul , cu toata iubirea, cu toata rabdarea.
Ar fi multe de spus.Dar sunt un om simplu nu ma pricep la vorbe mari .

Daca vrei asa zis -"ateule" sa discuti pe acest sitte in contradictoriu cu cei care au credinta , abordeaza o astfel de tema .

Eu iti propun sa vorbim despre iubire.Nu rade , nu e o intrebare puerila .

Cum stai cu iubirea in ultimii cinci ani?
  #223  
Vechi 01.09.2009, 16:34:53
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Si eu la fel: "Tot ceea ce este inventat este adevarat" Gustave Flaubert
Atentie la context. Sunt curios de context. Si parca Socrate este mai autoritar- mai ales prin felul de a fi.
  #224  
Vechi 01.09.2009, 16:42:03
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Ceva de genul asta? :)
Matei 19
Atunci Petru a luat cuvântul și I-a zis: „Iată că noi am lăsat tot, și Te-am urmat; ce răsplată vom avea?”
Isus le-a răspuns: „Adevărat vă spun că, atunci când va sta Fiul omului pe scaunul de domnie al măririi Sale, la înoirea tuturor lucrurilor, voi, care M-ați urmat, veți ședea și voi pe douăsprezece scaune de domnie, și veți judeca pe cele douăsprezece seminții ale lui Israel.
Și ori și cine a lăsat case sau frați sau surori sau tată sau mamă sau nevastă sau feciori sau holde, pentru Numele Meu, va primi însutit, și va moșteni viața veșnică.
Aveam un raspuns sa-ti dau ..nu stiu din ce Biblie-mi dai citatul dar in Biblia mea scrie ,, Mi- ati urmat Mie ,, si-i diferenta daca vrei sa vezi .. Mi-ati urmat se refera la jertfa lor , care urma sa fie dupa cea a Domnului.
Ptr ca Iisus nu-i impinge pe ei inainte la moarte , facandu-le o promisune si atat. Si vezi cand aveau ei sa stea pe cele 12 scaune ...la innoirea lumii despre care El n-a spus ca va fi poimaine sau peste 5 ani , 100 sau 1000.... Iisus le cere lor sa-L urmeze spunandu-le si prin ce chinuri , moarte cumpita va trece EL . Nu le-a ascuns nimic .
ucenicii aveau de ales sa-L urmeze sau nu ..unul a si dat bir cu fugitii ,a tradat ..Petru s-a facut ca nu-L cunoaste , nu o data de trei ori ! , Toma n-a crezut pana nu a vazut ranile .
Asa ca, orice om manat doar de recompensa cum spui tu , nu si-ar fi dat viata fara sa fie incredintat ca Iisus este Fiul Lui Dumnezeu ,trimis sa ne mantuiasca. Gandeste-te la Brancoveanu .. l-a jertfa lui si-a copiilor lui ..
Si citeste mai departe si Matei 20-20 nu te opri doar la Matei 19 -26 ....sa vezi ca Iisus nu facea promisiuni ci spunea Adevarul :

,, a ședea de-a dreapta și de-a stânga Mea nu este al Meu a da, ci se va da celor pentru care s-a pregătit de către Tatăl Meu. ,,

Si mai vreau sa-ti spun o idee .. mai , nu te mai lega de recompensa ..ca pana si un prof de mate isi rasplateste elevul silitor cu nota mare ! Si cine vrea si-i drag sa-nvete invata , nu invata ptr nota. poate promite profu sute de 10 ..daca nu vrei sau mai rau nu poti ..nu inveti .

P.s .. n-am studii teologice..iti impartasesc credinta mea .. sunt sigura ca ceea ce simt si cred este si adevarat.. adica , suntem copiii lui Dumnezeu .
Si tu esti dar inca nu vrei sa intelegi ...
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
  #225  
Vechi 02.09.2009, 11:21:08
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Atentie la context. Sunt curios de context. Si parca Socrate este mai autoritar- mai ales prin felul de a fi.
Asta ar merita discutat intr-un topic nou
  #226  
Vechi 02.09.2009, 11:21:39
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 8NihilSineDeo9 Vezi mesajul
intre o conceptie cabalistica [vezi Zohar] si una crestin- ortodoxa, este evident ce aleg.
Mai fa un pas
  #227  
Vechi 02.09.2009, 11:38:58
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria63 Vezi mesajul
De exemplu ca sa cunostii mai multe despre oameni nu e suficient sa ai cunostiinte de biologie, anatomie, fiziologie, genetica, patologie, psihologie....
Mai trebuie ceva.Suflet.La acest domeniu de cunoastere se refera religia.
Am fost de acord si mai demult ca religia apropie oamenii (insa numai care erau intr-un fel apropiati), ii face sa comunice si ca s-ar putea ca lumea laica sa nu poata acoperi aceasta nevoie a oamenilor de a semana unii cu altii. Dar despre asta s-ar mai putea discuta.
Citat:
În prealabil postat de maria63 Vezi mesajul
Lista cu oameni de stiinta postata de mine mai sus trebuia sa te faca sa intelegi ca inclinatia spre credinta nu e neaparat apanajul celor mai putin dotati cu inteligenta asa cum doresti sa scoti in evidenta.
Nu am spus ca e neaparat.
Citat:
În prealabil postat de maria63 Vezi mesajul
De ce te indepartezi atat de mult de problema reala a vietii tale si cea mai apropiata de tine si anume sufletul , eu-ul tau interior.
Spun problema pentru ca sunt sigura ca , la fel ca si mine , nu esti perfect.
Ei si daca vrei sa analizezi lucrurile... apar multe semne de intrebare.
Multe din raspunsuri le vei putea gasi in religie.
Credinta individuala e mult mai mult!Nu e un fenomen care trebuie studiat interpretat si emise legi si postulate.
Credinta trebuie traita!Traita cu tot sufletul , cu toata iubirea, cu toata rabdarea.
Ar fi multe de spus.Dar sunt un om simplu nu ma pricep la vorbe mari .

Daca vrei asa zis -"ateule" sa discuti pe acest sitte in contradictoriu cu cei care au credinta , abordeaza o astfel de tema .

Eu iti propun sa vorbim despre iubire.Nu rade , nu e o intrebare puerila .

Cum stai cu iubirea in ultimii cinci ani?
Sint si alte lucruri, decit credinta, care trebuie traite: viata, printre altele. Iar ateii (cei constienti, cel putin) o fac din plin.

In legatura cu iubirea (intre barbat si femeie, banuiesc): la fel ca morala, si ea poate fi disecata sau redusa la procese chimice simple. Asta nu inseamna ca nu e un fenomen complex.
Faptul ca stiu ca la baza ei sta intimplarea si niste feromoni nu o face mai saraca sau mai plata. E ceva de care m-am bucurat toata viata si ma voi bucura in continuare.
Deci, bine
  #228  
Vechi 02.09.2009, 11:47:49
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sia Vezi mesajul
Aveam un raspuns sa-ti dau ..nu stiu din ce Biblie-mi dai citatul dar in Biblia mea scrie ,, Mi- ati urmat Mie ,, si-i diferenta daca vrei sa vezi .. Mi-ati urmat se refera la jertfa lor , care urma sa fie dupa cea a Domnului.
Ptr ca Iisus nu-i impinge pe ei inainte la moarte , facandu-le o promisune si atat. Si vezi cand aveau ei sa stea pe cele 12 scaune ...la innoirea lumii despre care El n-a spus ca va fi poimaine sau peste 5 ani , 100 sau 1000.... Iisus le cere lor sa-L urmeze spunandu-le si prin ce chinuri , moarte cumpita va trece EL . Nu le-a ascuns nimic .
ucenicii aveau de ales sa-L urmeze sau nu ..unul a si dat bir cu fugitii ,a tradat ..Petru s-a facut ca nu-L cunoaste , nu o data de trei ori ! , Toma n-a crezut pana nu a vazut ranile .
Asa ca, orice om manat doar de recompensa cum spui tu , nu si-ar fi dat viata fara sa fie incredintat ca Iisus este Fiul Lui Dumnezeu ,trimis sa ne mantuiasca. Gandeste-te la Brancoveanu .. l-a jertfa lui si-a copiilor lui ..
Si citeste mai departe si Matei 20-20 nu te opri doar la Matei 19 -26 ....sa vezi ca Iisus nu facea promisiuni ci spunea Adevarul :

,, a ședea de-a dreapta și de-a stânga Mea nu este al Meu a da, ci se va da celor pentru care s-a pregătit de către Tatăl Meu. ,,

Si mai vreau sa-ti spun o idee .. mai , nu te mai lega de recompensa ..ca pana si un prof de mate isi rasplateste elevul silitor cu nota mare ! Si cine vrea si-i drag sa-nvete invata , nu invata ptr nota. poate promite profu sute de 10 ..daca nu vrei sau mai rau nu poti ..nu inveti .

P.s .. n-am studii teologice..iti impartasesc credinta mea .. sunt sigura ca ceea ce simt si cred este si adevarat.. adica , suntem copiii lui Dumnezeu .
Si tu esti dar inca nu vrei sa intelegi ...
Imi pare rau, dar nu pot desparti conceptul de recompensa de cel de mintuire, central in credinta crestina. Iar mintuirea mi se pare a fi cel mai egoist scop al unei fiinte umane.
  #229  
Vechi 04.09.2009, 20:14:22
maria63 maria63 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2008
Mesaje: 36
Implicit

Spuneai mai sus:
...."Iubirea... E ceva de care m-am bucurat toata viata si ma voi bucura in continuare.".....

Adica te-ai bucurat ca esti iubit ca ai primit iubire? Cei din jurul tau pot spune la fel referindu-se la tine ?
Spui:
..."Iar mintuirea mi se pare a fi cel mai egoist scop al unei fiinte umane..."

Deci tu nu aspiri la mantuire , nu esti egoist
Te gandesti deci la ceilalti mai mult dcat la tine??!!!

Ii iubesti deci pe dusmanii tai ,pe cei care te-au nedreptait, te-au renegat , au refuzat sa te ajute desi tu ai fost intotdeauna sprijinul lor ,haina lor de vreme rea,pe ce ce te-au uitat,te-au ranit sufleteste , te-au mintit, te-au inselat , te-au dezonorat ,te-au tradat , te-au vandut ?
Si cu toate astea ii iubesti pana la lacrimi , te-ai sacrifica pentru ei pentru ca stii ca numai tu ii poti ajuta si faci asta neconditionat!!!!
Asa sa fie? Sau n-am inteles eu ce inseamna iubire?
  #230  
Vechi 04.09.2009, 21:30:55
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria63 Vezi mesajul
Spuneai mai sus:
...."Iubirea... E ceva de care m-am bucurat toata viata si ma voi bucura in continuare.".....

Adica te-ai bucurat ca esti iubit ca ai primit iubire? Cei din jurul tau pot spune la fel referindu-se la tine ?
Spui:
..."Iar mintuirea mi se pare a fi cel mai egoist scop al unei fiinte umane..."

Deci tu nu aspiri la mantuire , nu esti egoist
Te gandesti deci la ceilalti mai mult dcat la tine??!!!

Ii iubesti deci pe dusmanii tai ,pe cei care te-au nedreptait, te-au renegat , au refuzat sa te ajute desi tu ai fost intotdeauna sprijinul lor ,haina lor de vreme rea,pe ce ce te-au uitat,te-au ranit sufleteste , te-au mintit, te-au inselat , te-au dezonorat ,te-au tradat , te-au vandut ?
Si cu toate astea ii iubesti pana la lacrimi , te-ai sacrifica pentru ei pentru ca stii ca numai tu ii poti ajuta si faci asta neconditionat!!!!
Asa sa fie? Sau n-am inteles eu ce inseamna iubire?
Eu nu am pretentia ca iubesc mai mult decit sotia si copiii. Sint singurii pentru care m-as sacrifica in mod constient.
Eu nu te iubesc pe tine, nu sint ipocrit. Asta nu inseamna ca te urasc sau ca nu tin la tine.
Nu mi-as iubi dusmanii (nu am dusmani), asta nu inseamna ca i-as ura, pentru ca i-as intelege.
Nu-ti urasti dusmanii daca intelegi ca ei gindesc asemenea cu tine, dar nu identic.
Nu poti sa iti iubesti dusmanii.
Probabil pentru tine definitia iubirii e ceva mai larga.

Nu imi iubesc colegii de serviciu, insa cred ca ii ajut cel mai mult (podul imi e plin de multumiri). Am compasiune pentru ei, lucrez mult in sprijinul lor, dar, de exemplu, nu as sta simbata si duminica sa le fac treaba.

Cred ca singurii de la care am primit mai multa iubire decit am dat sint parintii si sotia.

In legatura cu egoismul, nu, nu ma gindesc mai mult la altii decit la mine, insa daca ma gindesc la cineva nu o fac pentru mintuire, o fac pentru ca ma simt mai bine.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni pentru atei. cod_gabriel Generalitati 48 11.08.2014 07:25:49
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Pentru atei xanixade Teologie si Stiinta 84 06.04.2011 19:24:36
Cuvant pentru atei dobrin7m Generalitati 179 14.03.2011 10:03:30