Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #391  
Vechi 07.12.2010, 18:03:08
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionutt Vezi mesajul
Bucura-te, ca ii ajuti pre oamenii fara de slujba sa isi gaseasca de lucru;


Multumesc Sfantului Nectarie ca si-a intors privirea si spre rugaciunile unui pacatos, si cu ajutorul Maicii Domnului am reusit sa gasesc un loc de munca in aceste vremuri vitrege! Trebuie sa avem credinta in ajutorul sfintilor, sa promitem ceva (ca dam bani la saraci, facem metanii, milostenii) si cu ajutorul lui Dumnezeu ni se vor indeplini cerile!
Ma bucur pentru tine! Ai dreptate in privinta promisiunilor dar trebuie intocmai respectate! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #392  
Vechi 09.12.2010, 19:35:51
ionutt ionutt is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.07.2010
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Ma bucur pentru tine! Ai dreptate in privinta promisiunilor dar trebuie intocmai respectate! Doamne ajuta!
uneori cand promiti mai si uiti iar sfantul Nectarie mi-a atras atentia prin postarea facuta de tine sa le si indeplinesc:)
Reply With Quote
  #393  
Vechi 13.12.2010, 18:33:54
Sipos Daniel Sipos Daniel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2010
Mesaje: 1
Thumbs up Minunea din casa noastra

As vrea sa spun si eu minunea care sa savarsit in casa noastra intr-un moment foarte greu din viata noastra .M-am imbolnavit de curand de o boala cumplita leucemie,care ne-a adus cu picioarele pe pamant, am inceput sa ne rugam la Dumnezeu,si la Sf Treime , la Sfinti in special Sfantului Nectarie care nu a intarziat sa isi arate bunatatea si grabnicul ajutor ,boala intrand in remisie de la primul tratament, eu ma simt bine . Intr-o seara am simtit prezenta Sfantului Nectarie prin cartea rosie cu viata ,minunile,acatistul Sfantului aceasta a inceput sa emane un miros extraordinar de mir , am inceput sa mirosim tote cartile de rugaciuni pe care le aveam in preajma si am realizat ca mirosul vine doar de la icoana de pe coperta cartii de rugaciuni, un miros extraordinar de frumos.Ai multumesc Sfantului ca si-a aratat prezenta in casa noastra si o sa continuam sa ne rugam neincetat lui Dumnezeu si Sfintilor sa iesim din momentele ecestea grele,ai sfatuiesc pe toti ceia ce vor sa ai ceara ajutor Sf Nectarie sa o faca fara sa ezite pentru ca Sf ajuta pe oricine ai cere ajutorul.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #394  
Vechi 14.12.2010, 16:58:07
Loly_me Loly_me is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Smile Minunile se intampla celor care cred cu adevarat

Multumim Sfantului Nectarie,Domnului nostru Iisus Hristos,Maicii Domnului si sfintilor:Anton,Mihail si Gavril,Dimitrie Basarabov,Andrei,Nicolae,Sfintei Paraschiva si tuturor Sfintilor care sunt alaturi de noi in momentele grele.Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #395  
Vechi 14.12.2010, 17:02:20
Loly_me Loly_me is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sipos Daniel Vezi mesajul
As vrea sa spun si eu minunea care sa savarsit in casa noastra intr-un moment foarte greu din viata noastra .M-am imbolnavit de curand de o boala cumplita leucemie,care ne-a adus cu picioarele pe pamant, am inceput sa ne rugam la Dumnezeu,si la Sf Treime , la Sfinti in special Sfantului Nectarie care nu a intarziat sa isi arate bunatatea si grabnicul ajutor ,boala intrand in remisie de la primul tratament, eu ma simt bine . Intr-o seara am simtit prezenta Sfantului Nectarie prin cartea rosie cu viata ,minunile,acatistul Sfantului aceasta a inceput sa emane un miros extraordinar de mir , am inceput sa mirosim tote cartile de rugaciuni pe care le aveam in preajma si am realizat ca mirosul vine doar de la icoana de pe coperta cartii de rugaciuni, un miros extraordinar de frumos.Ai multumesc Sfantului ca si-a aratat prezenta in casa noastra si o sa continuam sa ne rugam neincetat lui Dumnezeu si Sfintilor sa iesim din momentele ecestea grele,ai sfatuiesc pe toti ceia ce vor sa ai ceara ajutor Sf Nectarie sa o faca fara sa ezite pentru ca Sf ajuta pe oricine ai cere ajutorul.
Doamne ajuta !

Sanatate multa si credinta puternica ! O sa va povestesc si eu minunea pe care a facut-o pentru noi Sfantul Nectarie ,momentan sunt pe fuga.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #396  
Vechi 15.12.2010, 12:43:41
Loly_me Loly_me is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Exclamation nimic nu e intamplator...

Dragii mei,L-am cunoscut pe Sfantul Nectarie intr-un moment destul de dificil din viata mea.Mama mea se simtea cam rau,avea dureri in zona pelviana- de cateva luni(din cate am aflat ulterior)si amanase controlul la doctor,de teama si din inconstienta probabil.Cand am aflat, am dus-o imediat la un control,iar doctorii i-au zis sa se interneze pentru investigatii intrucat problema pare destul de serioasa,era suspecta de cancer de col.La aflarea vestii,am fost ingrozita,plangeam in continuu si facusem o mica depresie.I-au luat probe pentru o biopsie si ne-au zis sa revenim peste 3 saptamani pentru rezultat.In tot acest timp am fost nelinistita,imi veneau tot felul de ganduri negre prin cap..Mama este o femeie credincioasa,merge la biserica de cate ori are ocazia.Ducandu-se intr-o duminica,i-a povestit si duhovnicului ei cele intamplate,si acesta a sfatuit-o sa citeasca Acatistul Sfantului Nectarie-vindecator de cancer(atunci aflase si mama de acest Sfant.Eu nu-L cunosteam,insa auzisem intamplator,cu ceva timp inainte, de la o colega, ca Moastele Sfantului s-ar afla in Bucuresti).In toata aceasta perioada,de asteptare m-am rugat la Dumnezeu,Maica Domnului,si Sfintii Mihai&Gavril sa fie totul bine,si sa primim o veste buna de la medici pe 8 noiembrie(data la care trebuia sa soseasca biopsia).Pe 8 noiembrie am sunat la spital sa vedem daca a ajuns biopsia ,dar nu era gata,ne-au zis sa revenim pe data de 10,direct la spital.Eram un pic dezamagita ca ma gandeam ca mai sunt inca 2 zile de asteptari si de stres..In acel moment,mi-am adus aminte de ceea ce-mi zisese colega mea,cum ca moastele Sfantului se afla la Bucuresti,si mi-a venit ideea sa caut pe net biserica,pentru a ne duce pana acolo,sa ne rugam.Mare mi-a fost mirarea,cand am vazut ca pe 9 noiembrie se praznuieste Sfantul Nectarie.Convinsa fiind ca vestea buna pe care o asteptam pe data de 8 noiembrie,venise,am luat-o pe mama si am mers intr-acolo.Dumnezeu ne intinsese o mana,ni-L trimisese pe Sfantul Nectarie in ajutor.Desi era o coada interminabila,am reusit sa ajungem la Moastele Sfantului,iar de la magazinasul de afara ne-am cumparat Acatistul Sfantului Nectarie,pe care de atunci il citim in fiecare seara.Pe data de 10 noiembrie a venit rezultatul biopsiei,din care a reiesit ca nu avea cancer,insa directorul spitalului( care impreuna cu alt doctor o consultase pe mama) a hotarat sa refaca biopsia,de data aceasta cerand sa fie extirpata o bucata mai mare de col,deoarece in continuare sustinea ca ar fi un cancer.Bucuria noastra a tinut doar cateva ore,aveau sa urmeze alte 3 saptamani de asteptari,si de stres.Am observat insa ca am fost mult mai linistita,mai impacata,problema,parca cineva acolo sus nu ma lasa sa imi fac ganduri negre.Stiam ca Sfantul Nectarie ne va ajuta si pe noi.M-am rugat Sfantului ,am citit Acatistul si am mers destul de des la manastirea Radu Voda.Duhovnicul mamei ne-a anuntat, intr-o zi, ca merge in Grecia la Moastele Sfantului Nectarie,si ne-a zis sa-i dam o esarfa de-a mamei s-o atinga de Moaste.Am considerat ca acesta este alt semn de la Dumnezeu.
Dupa acele saptamani de asteptari am primit o veste trista,diagnosticul de cancer de col ii fusese confirmat la a doua biopsie..Nu am incetat sa ne rugam nicio clipa,si am sperat in continuare ca totul va fi bine,si am multumit Domnului ca ne-a scos in cale profesionisti adevarati,care au luat aceasta decizie buna de a reface biopsia,si am aflat de diagnosticul ei,care se pare ca e vindecabil.Tot raul a fost spre bine,se pare...Durerile nu au lasat-o in tot acest timp,ba din contra ,se accentuau,iar noi ne gandeam ingroziti ca s-ar putea sa fie un stadiu avansat,intrucat,dupa cum stie toata lumea,cancerul nu doare decat in faze foarte avansate !! Ne cuprinsese panica iar,dar dupa ce a facut un computer tomograf am aflat ca este doar colul afectat,si niste ganglioni,iar durerile sunt de la inflamarea gangionilor cel mai probabil...Am multumit bunului Dumnezeu,Maicii Domnului,Sfantului Nectarie si tuturor sfintilor care au mijlocit la Domnul pt noi,ca am aflat din timp de boala,si suntem pe drumul cel bun,catre vindecare.Ne rugam in continuare pentru sanatatea mamei,si a noastra,a tuturor ! Dumnezeu nu doreste moartea pacatosului,ci intoarcerea lui catre credinta,iar prin aceasta incercare dificila,la care suntem supusi,ne-am apropiat mai mult de Dumnezeu,am primit in dar un Sfant ocrotitor si am invatat ca trebuie sa ne bucuram de fiecare moment al vietii.Doamne ajuta ! :-)
Reply With Quote
  #397  
Vechi 15.12.2010, 23:09:56
eu_minunea eu_minunea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2010
Mesaje: 25
Implicit

Va multumesc din suflet tuturor celor ce mi-au dat sfaturi si m-au incurajat, aproape in fiecare zi intru si citesc incurajarile voastre si ma simt mai bine...atunci va spuneam ca nu imi gasesc de lucru ... acum situatia e la fel...fusesem in ziua aceea la un interviu la o firma destul de buna si postul era bun, aproape de casa, salar bun, la interviu m-am descuract si persoana respectiva parea ca ma place...ce mai am crezut ca acela va fi pt mine...era postul perfect...am plecat imediat la Sf Nectarie si la Sf Parascheva (sunt din Iasi si avem moastele sf aici) si m-am rugat sa ma accepte la acea firma si in sinea mea parca stiam ca ma vor angaja... rezultatul urma sa mi-l dea peste 4 zile...am asteptat, m-am rugat, am plans...raspunsul a venit peste 10 zile...am fost respinsa...imi inghiteam efectiv lacrimile dar Sf Necatarie, Sf Parascheva, Maicuta Domnului si Iisus Hristos m-au intarit si am lasat in urma aceasta neplacuta experienta si merg mai departe...am sa ma rog mai mult si poate va fi asa cum zice sotul meu cum ca Dumnezeu imi pregateste ceva mai bun si poate ca acolo nu era locul meu. Acum imi caut din nou, de fapt in fiecare zi imi caut si sper...si ma rog. Va multumesc ca de fiecare data ma ascultati si ma incurajati...inseamna enorm pt mine. Va imbratisez cu drag si multumesc Sf Nectarie, Sf Parascheva, Sf Xenia , Sf Mina, Maicutei Domnului si bunului Iisus Hristos pentru ca suntem sanatosi pentru tot binele si ajutorul pe care ni-l da.
Reply With Quote
  #398  
Vechi 15.12.2010, 23:15:57
eu_minunea eu_minunea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2010
Mesaje: 25
Implicit

Cand intru si citesc aici cum se petrec atatea minuni cu voi imi dau seama cat de pacatoasa sunt si ca am curajul si speranta ca se vor petrece si cu noi minunile pe care le cerem dar probabil ca nu suntem inca demni de asa ceva...dar am o dorinta si mai mare de a ma ruga si nu ma las de rugaciune si de Dumnezeu niciodata, acest esec m-a facut sa ma rog si mai mult, il iubesc pe Dumnezeu si mai tare.
Reply With Quote
  #399  
Vechi 16.12.2010, 11:23:15
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Asa,draga mea...sa nu=ti pierzi nadejdia in Dumnezeu .Continua sa te rogi si o sa vezi ca rugaciunea ta nu va ramane fara raspuns.Stiu ce zic...crede-ma....am trecut prin foarte multe incercari si am reusit numai prin credinta in Dumnezeu si Sfintii bine-placuti Lui.Doamne Ajuta!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #400  
Vechi 16.12.2010, 13:07:28
alimaria alimaria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2010
Mesaje: 1
Implicit la scoala am aflat despre Sf Nectarie

Miercurea trecuta, la ora de religie, domnul diriginte ne-a citit, din ''Presa ortodoxa',' un articol de prezentare a cartii ''Sfantul Nectarie-minuni in Romania''(interviul cu doamna Maria Liliana Manolache). Pana atunci nu mai auzisem de Sfantul Nectarie. Vineri am simtit nevoia sa cumpar revista, dar am gasit cartea. Asa l-am descoperit pe Sfant, pe care il simt ca imi este aproape si ma protejeaza. Citind cartea, la un moment dat, dupa ce citisem despre o minune in care se vorbea despre mir, am simtit si eu in camera mirosul. Marti, intrand in Biserica Sf Gheorghe, unde nu mai fusesem de ceva vreme, am vazut ca instalasera o icoana si o cutie(unde era inainte cutia milei) pentru Acatistul Sf Nectarie. Intrand la librarie, am cumparat o ''Ingrijirea sufletului'', dar si ''Sf Spiridon Taumaturgul''(pe care nu-l cunosteam, dar am simtit ca trebuie sa am cartea) si ''Preoti ortodocsi in inchisorile comuniste''(fata de care ma simteam datoare sa o cumpar). Seara, citind din ''Sfantul Nectarie-minuni in Romania'' am descoperit ca cei doi sfinti, Nectarie si Spiridon, conlucreaza. A doua zi, am luat cu mine cartea ''Preoti ortodocsi in inchisorile comuniste'' si le-am vorbiti prietenelor mele despre ea, iar domnul diriginte ne-a adus o noua carte ''Fericiti cei prigoniti', in acelasi spirit cu cartea mea. De asemenea am aflat ca Eghina se afla in apropiere de Atena, unde fusesem in clasa a opta. In Grecia m-am simtit foarte protejata, linistita, parca nimic rau nu mi se putea intampla, chiar daca nu venisem cu parintii ci cu scoala. A fost o senzatie unica. Cred ca si Sf Nectarie m-a protejat, chiar daca eu nu-l cunosteam atunci. Ce mi s-a intamplat mie pare fara importanta, dar trairile sufletesti au fost foarte adanci, au cutremurat ceva in mine si m-au facut sa-mi dau seama de multe greseli. Toate le datorez Sf Nectarie si Sfintei Fecioare.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ana



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 00:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 05:26:54
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 21:47:33