Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1001  
Vechi 07.01.2010, 16:47:22
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Sabat e si duminica(evrei 4:9).Odihna lumeasca e o preinchipuire a odihnei dumnezeiesti si ceresti,iar odihna duminicii(a Invierii) e aceasi cu odihna lui Dumnezeu, ceea ce sambata nu era ci doar o forma de odihna , insa nedesavarsita.
Iarăși siluiești Scriptura. În Evrei 4,9 apostolul Pavel nu vorbește de prima zi a săptămânii. Gândul că urmașii lui vor păzi păgâna zi dedicată soarelui i-ar fi frânt inima.
  #1002  
Vechi 07.01.2010, 18:17:31
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Iarăși siluiești Scriptura. În Evrei 4,9 apostolul Pavel nu vorbește de prima zi a săptămânii. Gândul că urmașii lui vor păzi păgâna zi dedicată soarelui i-ar fi frânt inima.
Ma simt miscat de grija ta pentru Sfantul Pavel. Ce mai face?
  #1003  
Vechi 07.01.2010, 18:41:21
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
Ma simt miscat de grija ta pentru Sfantul Pavel. Ce mai face?
Doarme în țărâna pământului "așteptând" fericita nădejde și arătarea slavei marelui Dumnezeu și Mântuitorului nostru Hristos Iisus (Tit 2,13).
  #1004  
Vechi 07.01.2010, 20:02:10
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Iarăși siluiești Scriptura. În Evrei 4,9 apostolul Pavel nu vorbește de prima zi a săptămânii. Gândul că urmașii lui vor păzi păgâna zi dedicată soarelui i-ar fi frânt inima.
Nu cred ca ziua Invierii lui Iisus Hristos e o zi pagana.Ba din contra este sau ar trebui sa fie cea mai mareata zi pentru fiecare crestin.
  #1005  
Vechi 07.01.2010, 20:04:08
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Doarme în țărâna pământului "așteptând" fericita nădejde și arătarea slavei marelui Dumnezeu și Mântuitorului nostru Hristos Iisus (Tit 2,13).
Pavel :
21. Căci pentru mine viață este Hristos și moartea un câștig.
22. Dacă însă a viețui în trup înseamnă a da roadă lucrului meu, nu știu ce voi alege.
23. Sunt strâns din două părți: doresc să mă despart de trup și să fiu împreună cu Hristos, și aceasta e cu mult mai bine; Filip 1
  #1006  
Vechi 08.01.2010, 18:01:53
hoinarul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Nu cred ca ziua Invierii lui Iisus Hristos e o zi pagana.Ba din contra este sau ar trebui sa fie cea mai mareata zi pentru fiecare crestin.
Nu ziua este pagana ci ceea ce sarbatoriti, in realitate. Pe vremea Sfintilor Apostoli, aceasta zi era o sarbatoare pagana si se numea "ziua soarelui" (denumire ce sa mai pastreaza si astazi la germani sau englezi). Paganii deveniti crestini o pazeau. Apoi, ca sa para o sarbatoare crestina, i s-a schimbat numele. Si asa pazesti tu astazi "ziua soarelui" (dar cu alt nume).

In toata aiureala asta, Dumnezeu nu a avut nici un amestec. EL a binecuvantat si sfintit, inca de la facerea lumii, o singura zi din saptamana: ziua a saptea.
  #1007  
Vechi 08.01.2010, 20:18:23
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hoinarul Vezi mesajul
Nu ziua este pagana ci ceea ce sarbatoriti, in realitate. Pe vremea Sfintilor Apostoli, aceasta zi era o sarbatoare pagana si se numea "ziua soarelui" (denumire ce sa mai pastreaza si astazi la germani sau englezi). Paganii deveniti crestini o pazeau. Apoi, ca sa para o sarbatoare crestina, i s-a schimbat numele. Si asa pazesti tu astazi "ziua soarelui" (dar cu alt nume).

In toata aiureala asta, Dumnezeu nu a avut nici un amestec. EL a binecuvantat si sfintit, inca de la facerea lumii, o singura zi din saptamana: ziua a saptea.
vasinec tie trebuie sa iti desenam ca sa intelegi ca sarbatorim Invierea Domnului? Ce tot o dai inainte cu ziua soarelui? Te rog eu, lasa-mi impresia ca esti mai inteligent de atat si intelegi ceea ce ti-am repetat de atatea ori. Nu ma face sa cred ca nu prea te duce capul. Stii ca in aceasta zi a inviat Mantuitorul Hristos, si anume Duminica.
  #1008  
Vechi 08.01.2010, 20:19:51
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Pavel :
21. Căci pentru mine viață este Hristos și moartea un câștig.
22. Dacă însă a viețui în trup înseamnă a da roadă lucrului meu, nu știu ce voi alege.
23. Sunt strâns din două părți: doresc să mă despart de trup și să fiu împreună cu Hristos, și aceasta e cu mult mai bine; Filip 1
Când Pavel a scris acele cuvinte era viu și nici nu se pregătea de moarte.
  #1009  
Vechi 08.01.2010, 20:21:15
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Când Pavel a scris acele cuvinte era viu și nici nu se pregătea de moarte.
Oau ce raspuns. Practic nu ai spus nimic. Doar te-ai invartit in jurul cozii.
  #1010  
Vechi 08.01.2010, 20:21:56
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
vasinec tie trebuie sa iti desenam ca sa intelegi ca sarbatorim Invierea Domnului? Ce tot o dai inainte cu ziua soarelui? Te rog eu, lasa-mi impresia ca esti mai inteligent de atat si intelegi ceea ce ti-am repetat de atatea ori. Nu ma face sa cred ca nu prea te duce capul. Stii ca in aceasta zi a inviat Mantuitorul Hristos, si anume Duminica.
Mântuitorul a înviat în 16 Nisan, care din întâmplare în acel an cădea în prima zi a săptămânii. Iar aceasta nu se numea duminica.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Limba ebraica a VT. Aplicatie pentru cuvantul Sabat. AdrianAamz Din Vechiul Testament 9 08.02.2011 10:02:02
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre ziua de sabat a adventistilor Iustin32 Secte si culte 747 04.06.2009 15:32:12