Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #501  
Vechi 12.11.2009, 19:46:35
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie
Si Sfantul Apostol Petru a pazit legea care te invata sa mananci numai mancaruri curate (carnea de porc nu intra in acesta categorie). Vezi Faptele Apostolilor cap.10. Sa nu incerci sa demonstrezi ca in acel capitol se vorbeste despre "dezlegarea" la mancat orice (citeste Fapte 10:28 si Fapte 11:6-18). Deci, daca Sfantul Apostol Petru, care a stat la picioarele Mantuitorului mai mult de 3 ani, nu a bagat in gura orice, noi ce trebuie sa facem?

Zecimea a fost ingaduita chiar de Domnul Iisus Hristos (vezi Matei 23:23).

Aceste subiecte, plus altele la care ai facut referire, sunt in afara topicului. Daca vrei sa le discutam pe indelete, deschide un topic.

Sa revenim la discutia "despre sabat" (in romaneste, sambata).

Exact, dacă Hristos a îngăduit zeciuiala și interdictia de a consuma carne de porc și ținerea sâmbetei cum sustineti voi adventistii, de ce nu respectați și celelate porunci ale evreiilor din Vechiul Testament: De exemplu, Hristos și apostolii au fost circumciși. Voi de ce nu va circumcideți?

Tăierea împrejur de exemplu e o poruncă care s-a dat lui Avraam în Cartea Facerii înainte de apariția poporului evreu și era o lege veșnică:
Fac.17 10-13 “Iar legământul dintre Mine și tine și urmașii tăi din neam în neam, pe care trebuie să-l păziți, este acesta: toți cei de parte bărbătească ai voștri să se taie împrejur… Numaidecât să fie tăiat împrejur cel născut în casa ta sau cel cumpărat cu argintul tău și legământul Meu va fi însemnat pe trupul vostru, ca legământ veșnic.”

Vă rog să ne explicați atunci voi adventiștii, dacă spuneți că vă luați după apostoli și după Hristos, de ce nu țineți și practica tăierii împrejur? Doar spune clar dumnezeiasca Scriptură că tot un legământ veșnic este și acesta! De ce nu țineți și poruncile referitoare la tăierea împrejur, la necurăția femeii, la jertfele de animale și multe altele?

De ce țineți doar Sâmbăta, zecuiala și interdicția de a consuma carne de porc? Vă spun eu. Pentru că doar astea le-au plăcut lui James White și Ellen White, fondatorii sectei adventiste.

Leviticul 19.37 “Să păziți TOATE legile Mele și TOATE rânduielile Mele și să le pliniți. Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru”.
Lev 16. 29-31 “Aceasta să fie pentru voi lege veșnică: în luna a șaptea, în ziua a zecea a lunii, să postiți și nici o muncă să nu faceți, nici băștinașul, nici străinul care s-a așezat la voi… Aceasta e cea mai mare zi de odihnă pentru voi și să smeriți sufletele voastre prin post. Aceasta este lege veșnică”.
Dacă voi adventiștii sunteți atât de îndrăgostiți de sâmbăta și de Vechiul Testament, de ce nu țineți TOATE zilele de odihnă? Evreii nu aveau doar sâmbăta ziua de odihnă. Spune clar D-zeu că Sărbătaorea Ispășirii „e cea mai mare zi de odihnă” și că „este lege veșnică” la fel ca cele zece porunci și că e valabil pentru toate popoarele cu care evreii intră în contact. ASTEPT RASPUNSURI !
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)

Last edited by ovidiu-s; 12.11.2009 at 19:51:53.
  #502  
Vechi 12.11.2009, 19:52:42
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Exact, dacă Hristos a îngăduit zeciuiala și interdictia de ....
Exact la aceeasi postare a ta am raspuns aici:
http://www.crestinortodox.ro/forum/n...reply&p=180725

Nu ma repet. Mai ales ca esti "off topic". Te-am rugat sa deschizi un topic despre ceea ce te intereseaza. Aici se discuta "despre sabat". Astept intrebari legate de acest subiect.
  #503  
Vechi 12.11.2009, 20:04:46
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
- Pentru ca asa a poruncit Dumnezeu;
- Pentru ca este singura zi din saptamana, binecuvantata si sfintita de Dumnezeu;
- Pentru ca sambata a fost pazita si de "Domnul sambetei", si vrem sa-I urmama exemplul;

Cred ca este suficient. Daca mai vrei motive, pot sa-ti mai dau. Daca vrei sa le argumentez cu Sfanta Scriptura, se va face si asta.

P.S. La inceput, si mie mi s-a parut o ciudatenie pazirea sambetei. Dar, cercetanad Cuvantul lui Dumnezeu, totul mi-a devenit foarte limpede. Ar fi o razvratire din partea mea sa nu pazesc ceea ce Dumnezeu a hotarat.
Unde zice Dumnezeu sa tii sambata?
  #504  
Vechi 12.11.2009, 20:12:11
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Unde zice Dumnezeu sa tii sambata?
Sunt nevoit sa repostez una din cele 10 Porunci Dumnezeiesti, in traducere ortodoxa (una dintre ele):

Aduti aminte de ziua sambetei, sa o sfintesti pre ea. Sase zile sa lucrezi si vei face toate lucrurile tale, iara a saptea zi, sambata Domnului Dumnezaului tau, sa nu faci ….. Pentru ca in sase zile au facut Dumnezeu ceriul si pamantul si marea si toate cate sunt in ele si odihni in ziua a saptea. Pentru aceea blagoslovi Dumnezeu ziua a saptea si o sfinti pre dansa.” (Biblia de la Bucuresti 1688)

Cuvantul lui Dumnezeu vorbeste despre o singura zi sfintita si binecuvantata de Dumnezeu. Aceasta zi o gasim sub diferite denumiri: ziua a saptea, sabat (odihna) sau sambata (care este corespondentul romanesc al ebraicului "sabat").

Daca nu vrei sa pazesti sambata sau sabatul, atunci pazeste ziua a saptea. Ca sa nu te poticnesti de o denumire.
  #505  
Vechi 12.11.2009, 20:14:05
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Sunt nevoit sa repostez una din cele 10 Porunci Dumnezeiesti, in traducere ortodoxa (una dintre ele):

Aduti aminte de ziua sambetei, sa o sfintesti pre ea. Sase zile sa lucrezi si vei face toate lucrurile tale, iara a saptea zi, sambata Domnului Dumnezaului tau, sa nu faci ….. Pentru ca in sase zile au facut Dumnezeu ceriul si pamantul si marea si toate cate sunt in ele si odihni in ziua a saptea. Pentru aceea blagoslovi Dumnezeu ziua a saptea si o sfinti pre dansa.” (Biblia de la Bucuresti 1688)

Cuvantul lui Dumnezeu vorbeste despre o singura zi sfintita si binecuvantata de Dumnezeu. Aceasta zi o gasim sub diferite denumiri: ziua a saptea, sabat (odihna) sau sambata (care este corespondentul romanesc al ebraicului "sabat").

Daca nu vrei sa pazesti sambata sau sabatul, atunci pazeste ziua a saptea. Ca sa nu te poticnesti de o denumire.
Adica ziua a saptea aia de la inceput e sambata?
  #506  
Vechi 12.11.2009, 20:23:57
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Adica ziua a saptea aia de la inceput e sambata?
De la inceput, de la mijloc, de la sfarsit.... Dumnezeu a avut grija ca saptamana sa nu fie atinsa de schimbarile calendaristice aduse de oameni. Noi nu stim cu adevarat in ce an suntem. Dar asta nu conteaza. Nu stim exact in ce luna suntem (noiembrie - luna a noua, a devenit luna a 11-cea; decembrie- luna a zecea, a devenit luna a 12-cea, etc). Dar nici asta nu conteaza.

Insa toata lumea stie cand este ziua a saptea. Saptamana nu a fost modificata de nici un calendar. Cine crezi ca a avut grija de acest lucru, si de ce?

In plus, ziua, luna, anul sunt legate de miscarea astrelor. Saptamana este sub directa grija a lui Dumnezeu. Nu are nici o legatura cu miscarea de rotatie, de revolutie sau ciclul complet al fazelor lunii. Are legatura numai cu randuiala lui Dumnezeu.

Iti spun ceva aceste lucruri, sau ti se par fara importanta?
  #507  
Vechi 12.11.2009, 20:26:27
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Adica ziua a saptea aia de la inceput e sambata?
Un raspuns suplimentar: daca nu crezi ca ziua a saptea de la inceput era sambata, atunci pazeste acea zi pe care biserica ortodoxa o considera ca fiind a saptea. Tot acolo ajungi.
  #508  
Vechi 12.11.2009, 21:22:25
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Un raspuns suplimentar: daca nu crezi ca ziua a saptea de la inceput era sambata, atunci pazeste acea zi pe care biserica ortodoxa o considera ca fiind a saptea. Tot acolo ajungi.
Biserica ortodoxa considera ziua a saptea duminica.In Scriptura ortodoxa traducerea cuvantului Sabat care inseamna odihna sau incetare a fost tradus sambata , pentru a face delimitarea intre ziua de odihna a evreilor si cea a crestinilor.Pe la vremea aia, ca am vazut ca ai adus in discutie versiuni din sec 17 si 18 , sambatari nici nu existau.Dar pentru a nu exista controverse si neintelegeri , cel mai corect ar fi traducerea cuvantului asa cum e Sabat, care inseamna odihna.Sabatul crestinilor a fost de cand e crestinismul duminica.Poti observa asta foarte clar daca urmaresti cursul istoriei crestinismului.Fortarea si intoarcerea inapoi la ziua de sambata a venit din partea unor secte iudeo-crestine, pe filiera iudaica.Nu ca ar fi gresita tinerea odihnei sambata in sine, dar... daca intreaga credinta e falsa si intr-un Hristos fals, atunci nu mai exista odihna ci numai munca, cu atat mai mult cu cat si se incearca tragerea si altora in jos.Fara Iisus Hristos nu exista odihna.Iisus Hristos nu e arhanghelul Mihail.Secta adventista nu e in odihna, si insusi motivul praznuirii zilei de odihna sambata este unul fals si mincinos la fel cum este si hristosul si domnul lor.Astea fiind zise , inchei prin a zice ca, credinta adventista este falsa si mincinoasa, creata de niste oameni care probabil nu erau in deplina sanatate psihica.Va urez cercetare extrem de multa si Domnul sa va lumineze tricesimusseptimus si domnule condor.
  #509  
Vechi 12.11.2009, 21:35:31
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Biserica ortodoxa considera ziua a saptea duminica.
Mai documenteza-te. Biserica ortodoxa considera ca duminica este ziua intaia a saptamanii. Nu am timp acum, dar o sa-ti dau citate din Biblii ortodoxe care arata clar ca duminica este ziua intaia, nu a saptea.

P.S.Am urmarit postarile tale. Am vazut ca te contrazici singur. In unele postari sustineai ca duminica este ziua intaia in altele (cum e cea anterioara) ca este ziua a saptea. Edifica-te in aceasta problema si apoi respecta Poruncile Dumnezeiesti (inclusiv Porunca a patra referitoare la pazirea zilei a saptea) asa cum au fost scrise de Insusi Dumnezeu.
  #510  
Vechi 12.11.2009, 22:16:38
ciprian85 ciprian85 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de ciprian85

Draga da cine cine ti-a adresat tie vreo intrebare? Cine te-a invitat sa-ti postezi ereziile? Din cate stiu ai fost bannat de mai multe ori pentru asta. Bunul simt si ratiunea ar fi trebuit sa-ti spuna ca ceva nu e in regula cu atitudinea ta.
Cel putin daca ai fi avut "putina rusine" sa te limitezi la sectiune dedicata sectelor, sa corectezi "minciunile" spuse la adresa adventistilor.
Dar nu! Bunul simt ti-a cerut sa intri si pe alte sectiuni, sa lovesti in ce are mai scump ortodoxia: Sf. Cruce, Maica Domnului, Sf. Taine, icoane....
Cred că mă confunzi cu altcineva. Eu postez doar pe acest subforum. Cred că mă confunzi cu altcineva. Eu postez doar pe acest subforum.


Nu, nu te confund. Am postat amandoi cu ceva timp in urma pe un topic despre Maica Domnului.
Iata cateva din postarile tale de pe de pe acel topic:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=121
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=122
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=104
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=100
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...5&postcount=62
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...2&postcount=55
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...5&postcount=32
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...3&postcount=36

Ce sa intelegem de aici? O fi minciuna virtute in viziunea adventistilor? Draga crestineste ar fi fost sa-ti recunosti greseala si sa incetezi in a-ti mai face publice ereziile pe forumuri ortodoxe. Cred ca sunt destule situri/forumuri adventiste in care va puteti desfasura in voie. Asta daca nu aveti alte scopuri atunci cand postati pe acest forum.

Asa ca urarea mea este: la mult bun simt si la multa sinceritate.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Limba ebraica a VT. Aplicatie pentru cuvantul Sabat. AdrianAamz Din Vechiul Testament 9 08.02.2011 10:02:02
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre ziua de sabat a adventistilor Iustin32 Secte si culte 747 04.06.2009 15:32:12