Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.10.2008, 18:47:17
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit A fi sau a nu fi sfant

Citind multe mesaje de pe acest forum, vad ca se fac relatari la cei care sunt numiti sfinti.

Acum stau si ma gandesc cu voce tare: voi credeti ca se poate cineva mantui daca nu este sfant? Sau exista mai multe nivele de sfintenie, astfel incat unii ating desavarsirea devenind sfinti in ceruri, iar altii ajung in rai in starea de "drepti"? Si in Imparatia Cerurilor exista deci trepte ale cunoasterii lui Dumnezeu, dupa masura sfinteniei la care am ajuns in momentul trecerii in eternitate?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.10.2008, 19:15:09
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit Hristos a inviat!Adevarat a inviat!

[SIZE=2]Sfintii sint numiti prieteni ai lui Dumnezeu ''Voi sunteti prietenii Mei, daca faceti ceea ce va poruncesc'' (Ioan XV, 14; Iacov II, 23), si casnicii Lui: ''Deci dar nu mai sunteti straini si locuitori vremelnici, ci sinteti impreuna cu sfintii si casnici ai lui Dumnezeu'' (Efeseni II, 19); sint numiti judecatori ai lumii: ''Oare nu stiti ca sfintii vor judeca lumea?'' (I Corinteni VI, 2); si in alt loc: ''Adevarat zic voua ca voi cei care Mi-ati urmat Mie, la nasterea din nou a lumii cind Fiul Omului va sedea pe tronul slavei Sale, veti sedea si voi pe douasprezece tronuri, judecind cele douasprezece seminitii ale lui Israel'' (Matei XIX, 28).[/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]


[/SIZE][SIZE=2][/SIZE]
Cele Patru Legi dupa care va judeca Dumnezeu lumea


"Acum voi zice cateva cuvinte si despre constiinta, ca cine isi pazeste constiinta sa curata, negresit moartea il gaseste fericit si pregatit. Constiinta este judecatorul cel drept pe care l-a pus Dumnezeu inlauntrul nostru.
Constiinta nu poate fi reflexia materiei in veacul veacului. Ea este glasul lui Dumnezeu in om si ea pururea il mustra, cand greseste : " Omule, de ce ai facut asta ?"
Aceasta lege a firii o au si chinezii, o au si crestinii, o au si budistii si brahmanii si mahomedanii. Este legea cea dintai pe care a pus-o Dumnezeu in inima omului de la creatie, dupa care s-a condus lumea pana la Legea cea scrisa. M-a intrebat un avocat necredincios :
- Parinte, eu nu ma impac cu judecata de apoi !
- Dar de ce nu te impaci, frate ? Cum asa ?
- Cum, parinte, o sa ma judece Hristos, daca eu as fi chinez sau de alt neam, care n-am auzit niciodata de Hristos ? Ei de acolo nu au auzit de Hristos. Oare Dumnezeu pedepseste cu nedreptate ? El este drept. Cum o sa ma judece si o sa ma pedepseasca, daca eu nici nu am auzit de Evanghelia lui Hristos ?
- Stai oleaca ! Dumneata stii sa invartesti actele acolo, sa faci procese verbale sau ce faci dumneata. Scriptura insa nu o cunosti. Esti un rationalist, desfaci firul in 40 si te prapadesti cu totul, umbland dupa capul tau.
Patru legi sunt dupa care Dumnezeu va judeca tot pamantul. Nu una, ci patru. Si nimeni nu poate scapa de urgia si dreptatea lui Dumnezeu, fie chinez, fie brahman, fie budist, fie crestin, fie mahomedan, fie evreu, pentru ca Dumnezeu este drept, cum zice Apostolul : Dumnezeu este drept si tot omul mincinos.
Dumnezeu, deoarece este drept, a pus legile acestea, ca pe toti sa-i judece dupa dreptate. Auzi ? Patru legi:

Legea cea dintai este [COLOR=red]legea firii[/COLOR] sau [COLOR=red]legea constiintei[/COLOR].
Prin aceasta lege a mustrat Dumnezeu pe Cain, cand a omorat pe fratele sau Abel.
Orice om de pe pamant, cand face rau, este mustrat de constiinta sa, care ii spune : " De ce ai facut rau ?" Aceasta este legea cea dintai data de Dumnezeu omului, numita si legea constiintei sau legea firii.

A doua lege care sta in fata noastra vesnic, cum arata Sfantul Grigorie de Nissa si care, ca o trambita din inaltul cerului rasuna pururea si ne arata pe Dumnezeu, este [COLOR=red]legea zidirii[/COLOR].

Deci, toate acestea ne arata ca este un Facator si, daca este, trebuie sa ne temem si sa ascultam de El, ca sa nu ne pedepseasca dupa dreptate.


A treia lege este Legea scrisa, data de Dumnezeu lui Moise pe Muntele Sinai, adica cele zece porunci si tot [COLOR=red]Vechiul Testament[/COLOR], dupa care va fi judecat poporul ales, adica evreii.



A patra si ultima lege este [COLOR=red]Legea Darului, Legea Desavarsirii, Legea dragostei lui Iisus Hristos, adica Sfanta Evanghelie[/COLOR]. Dupa aceasta lege dumnezeiasca vor fi judecati toti crestinii, botezati in numele Preasfintei Treimi.


Cea dintai a fost legea firii, care ramane generala pentru toate popoarele pana la sfarsitul lumii.
Cea de-a doua, legea zidirilor, este la fel cu cea dintai.
Dupa cea dintai si a doua lege se vor judeca toate popoarele lumii, afara de crestini si de evrei.
Dupa Legea scrisa, adica dupa Vechiul Testament se vor judeca evreii.
Iar dupa Legea Darului si dupa Evanghelie vom fi judecati noi crestinii, fiindca legea noastra este mai desavarsita decat toate celelalte legi. Iar daca o calcam, mai mare pacat avem si mai mare munca vom avea decat ei, care n-au cunoscut Evanghelia.

Asadar, ne-a pus Dumnezeu asemenea avocat. Sa nu ne inselam, fratilor, si sa zicem ca Dumnezeu nu stie ce face fiecare. Nici nu vei putea sa spui ca nu ai pacat, pentru ca n-ai stiut, ca ai fost chinez sau turc sau ateu.
Pagan daca ai fost, dar constiinta ai avut si dupa acea lege te va judeca. Zidirea ai vazut-o. Nu ti-ai pus niciodata intrebarea cine a facut cerul, soarele, pamantul si toate, ca dupa aceea sa te gandesti si sa te temi de Dumnezeu, care a facut toate ? Amin".

Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.10.2008, 19:21:44
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Citind multe mesaje de pe acest forum, vad ca se fac relatari la cei care sunt numiti sfinti.

Acum stau si ma gandesc cu voce tare: voi credeti ca se poate cineva mantui daca nu este sfant? Sau exista mai multe nivele de sfintenie, astfel incat unii ating desavarsirea devenind sfinti in ceruri, iar altii ajung in rai in starea de "drepti"? Si in Imparatia Cerurilor exista deci trepte ale cunoasterii lui Dumnezeu, dupa masura sfinteniei la care am ajuns in momentul trecerii in eternitate?
[SIZE=3][COLOR=green]Nu stiu daca cum se poate ajunge sfant, dar stiu cum te poti pocai: o viata intreaga traiesti bine, traiesti in desfrau si la batranete te dedici credintei si bisericii sperand intr-un loc in rai.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=green]De ce spun asta? Cam asa procedeaza cantareata aceea de muzica lautareasca, Gabi Lunca... Acum e o pocaita. Umbla numai cu batic pe cap, vorbeste doar de credinta si biserica si-si reneaga trecutul...[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=green]Cum se numeste asta? Oare ipocrizie?[/COLOR][/SIZE]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.10.2008, 19:34:37
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Citind multe mesaje de pe acest forum, vad ca se fac relatari la cei care sunt numiti sfinti.

Acum stau si ma gandesc cu voce tare: voi credeti ca se poate cineva mantui daca nu este sfant? Sau exista mai multe nivele de sfintenie, astfel incat unii ating desavarsirea devenind sfinti in ceruri, iar altii ajung in rai in starea de "drepti"? Si in Imparatia Cerurilor exista deci trepte ale cunoasterii lui Dumnezeu, dupa masura sfinteniei la care am ajuns in momentul trecerii in eternitate?
Isac Siriul (iertare daca nu am scris corect numele) spunea"tot omul este pacatos,tot omul este sfint"asadar,eu traiesc cu speranta ca omul care face voia lui Dumnezeu are sansa mintuirii,caci a ne indoi de posibilitatea ce ne-a fost oferita prin invatatura sfintilor Parinti deja inseamna a fi slabi in credinta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.10.2008, 19:48:32
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Ma bucur ca s-a deschis acest topic.Si eu as vrea sa stiu raspunsul la aceasta intrebare caci am vazut in Biblie ca este o diferenta intre a te mantui si a intra in Imparatia cerurilor,adica ar fi mai multe trepte.Atunci cand este intrebat Iisus de un bogat ce sa faca ca sa se mantuiasca,Acesta i-a spus sa respecte cele 10 porunci.Iar apoi i-a spus ce sa faca ca sa intre in Imparatia cerurilor.Deci probabil ca sfintii sunt pe o treapta superioara iar dreptii pe un alt loc.Ar fi bine sa fie asa,si cu iadul la fel,caci nu vreau sa fiu la acelasi loc cu violatorul si nici cu sfantul,caci nu merit nici una din aceste locuri.
__________________
[COLOR=#1f5e83][/COLOR]
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.10.2008, 21:11:41
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again Vezi mesajul
Ma bucur ca s-a deschis acest topic.Si eu as vrea sa stiu raspunsul la aceasta intrebare caci am vazut in Biblie ca este o diferenta intre a te mantui si a intra in Imparatia cerurilor,adica ar fi mai multe trepte.Atunci cand este intrebat Iisus de un bogat ce sa faca ca sa se mantuiasca,Acesta i-a spus sa respecte cele 10 porunci.Iar apoi i-a spus ce sa faca ca sa intre in Imparatia cerurilor.Deci probabil ca sfintii sunt pe o treapta superioara iar dreptii pe un alt loc.Ar fi bine sa fie asa,si cu iadul la fel,caci nu vreau sa fiu la acelasi loc cu violatorul si nici cu sfantul,caci nu merit nici una din aceste locuri.
Daca vrei sa sti raspunsul atunci citeste Bibilia(cea ortodoxa ma refer)si vietile Sfintilor Parinti.Du-te la Biserica,spovedeste-te,impartaseste-te,roag-te.Fa si tu pe cat poti,macar incearca ca Dumnezeu vede si te va ajuta negresit.Nu te judec si nici nu te acuz,doar subliniez unele detalii importante referitor la ce ai intrebat tu.Doamne ajuta!

Citat:
[SIZE=3][COLOR=#008000]Nu stiu daca cum se poate ajunge sfant, dar stiu cum te poti pocai: o viata intreaga traiesti bine, traiesti in desfrau si la batranete te dedici credintei si bisericii sperand intr-un loc in rai.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3]Draga,silverstar[/SIZE]:

Daca ne-am lua toti dupa acest sfat nici unu dintre noi nu s-ar mai mantui.Te rog spune-mi si mie ce se intampla daca numai apuci batranetea si te prinde moartea in desfrau si in alte patimi si mori nepocait(adica nespovedit si nempartasit)?Ce zice Domnul:Priveghiati si va rugati caci nu stiti nici ceasul si nici timpul cand moartea va veni!Stiu ca nu ne rugam si nu priveghiam cat ar trebui dar macar sa stim ce trebuie sa facem,sa nu traim in inselare,Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.10.2008, 21:34:30
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodox4life Vezi mesajul
[SIZE=3]Draga,silverstar[/SIZE]:

Daca ne-am lua toti dupa acest sfat nici unu dintre noi nu s-ar mai mantui.Te rog spune-mi si mie ce se intampla daca numai apuci batranetea si te prinde moartea in desfrau si in alte patimi si mori nepocait(adica nespovedit si nempartasit)?Ce zice Domnul:Priveghiati si va rugati caci nu stiti nici ceasul si nici timpul cand moartea va veni!Stiu ca nu ne rugam si nu priveghiam cat ar trebui dar macar sa stim ce trebuie sa facem,sa nu traim in inselare,Doamne ajuta!
[COLOR=green]Nu sunt deloc tanara, dar ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a lasat mintea limpede si intreaga si pot imbatrani frumos fara sa cad in ridicol sau in derizoriu.[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Si, din cate vad, adevarul nu place... Si spunandu-l, eu nu fac decat sa infatisez niste adevaruri si a-i indemna pe oameni sa fie rationali. Pentru ca numai omul rational este, cu adevarat, un om liber.[/COLOR] :)
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.10.2008, 21:44:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Nu sunt deloc tanara, dar ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a lasat mintea limpede si intreaga si pot imbatrani frumos fara sa cad in ridicol sau in derizoriu.[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Si, din cate vad, adevarul nu place... Si spunandu-l, eu nu fac decat sa infatisez niste adevaruri si a-i indemna pe oameni sa fie rationali. Pentru ca numai omul rational este, cu adevarat, un om liber.[/COLOR] :)
A fi rational, da, corect, dar acest om rational, este gandirea noastra din asta lume, sunt reguli si concepte create de noi, concepte si reguli ce se nasc si mor odata cu noi, ele poate au valabilitate , dar au termen sigur de expirare. Mai este o problema si anume cand ii ceri cuiva a fi rational, ai niste criterii, deci impui ceva ,cuiva. Nu? Libertatea dispare , precum si rationalul ce a "creat-o"!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.10.2008, 22:22:09
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Nu sunt deloc tanara, dar ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a lasat mintea limpede si intreaga si pot imbatrani frumos fara sa cad in ridicol sau in derizoriu.[/COLOR]

[COLOR=green]Si, din cate vad, adevarul nu place... Si spunandu-l, eu nu fac decat sa infatisez niste adevaruri si a-i indemna pe oameni sa fie rationali. Pentru ca numai omul rational este, cu adevarat, un om liber.[/COLOR] :)

''Acela este cu adevărat liber, care trăiește pentru Hristos.''-Sfantul Ioan Gura de Aur.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.10.2008, 23:26:04
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[SIZE=3][COLOR=green]Nu stiu daca cum se poate ajunge sfant, dar stiu cum te poti pocai: o viata intreaga traiesti bine, traiesti in desfrau si la batranete te dedici credintei si bisericii sperand intr-un loc in rai.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=green]De ce spun asta? Cam asa procedeaza cantareata aceea de muzica lautareasca, Gabi Lunca... Acum e o pocaita. Umbla numai cu batic pe cap, vorbeste doar de credinta si biserica si-si reneaga trecutul...[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=green]Cum se numeste asta? Oare ipocrizie?[/COLOR][/SIZE]
Intr-o rugaciun de la slujba sfintului maslu se spune"n-am venit sa chem pe cei drepti la pocainta ci pe cei pacatosi"si inca"...bucurie se face in cer pentru un pacatos care se pocaieste" si exemplele ar putea continua....
Asadar sa nu fim asemenea fratelui "fiului risipitor" sau asemenea acelor credinciosi din bisericile noastre care, cred ca sansa mintuirii este doar a celor care au fost in biserica din copilarie.Nu uita de tilharul de pe cruce care a spus Mantuitorului"pomeneste-ma Doamne cind voi veni intr-u Imparatia Ta"si s-a mantuit, sau, pacatoasa care a spalat cu lacrimi picioarele lui Iisus.
Desi nu este ortodoxa poate Gabi Lunca este cu adevarat credincioasa si de ce sa judec eu,om pacatos care nu stiu faptele fratelui meu!
Dumnezeu ne iubeste pe toti si ne ofera sansa mintuirii si chiar a sfinteniei.Trebuie doar sa nu fim asemenea lucratorilor celor rai.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfant, Sfant, Sfant ESTE Domnul Savaot Eugen7 Dogmatica 4 16.01.2013 01:00:33
Cal.. sfant? Creutzfeldt Despre Biserica Ortodoxa in general 43 09.05.2012 14:00:53
caut un SFANT! ilieradu Generalitati 3 15.12.2010 20:16:21
nume de sfant ginabadea Botezul 12 06.11.2010 00:02:30
Ce sfant este? pacatoasa Generalitati 8 04.09.2009 01:11:34