Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #7  
Vechi 16.05.2014, 19:15:02
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.997
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de corinaavin Vezi mesajul
cum ai reusit sa inchizi??? am si eu nevoie de sfaturi urgent
Spovedanie, exorcizare..
Prin spovedanie și exorcizare se curăță numai de cele rele, lucru absolut necesar pentru a vedea liniștit, în pace și curățenie cu cel de-al treilea ochi; vederea cu cel de-al treilea ochi nu e periculoasă pentru cei cu inima curata.
Tocmai pentru că se sperie de cele văzute, prin asta se vede că văzătorul nu are inima curată și trebuie să renunțe la mizerie, nu la harul vederii.

În limbaj uzual vederea aceasta se numește vedere astrală și cu ajutorul ei se ajunge la cunoașterea unor informații incredibile(dar adevărate), care contravin cu impresiiile pe care ni le formăm despre lumea în care trăim; de aceea e nevoie să fim curați cu inima ca să nu ne afecteze adevărul care ni se revelează.

Cei care nu avem această vedere suntem mulțumiți cu impresiile noastre, pe care le și ”protejăm” împotriva interesului nostru duhovnicesc.

13. Vai vouă, cărturarilor și fariseilor fățarnici! Că închideți împărăția cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intrați, și nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsați.(Mt23,13)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote