Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.10.2011, 13:32:47
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit Documentar BBC: Nou nascuti traficati de Biserica Catolica Spaniola

http://www.dailymail.co.uk/news/arti...rch-Spain.html

"Pana la 300 de mii de bebelusi spanioli au fost furati de la parintii lor si vanduti pentru adoptie de-a lungul unei perioade de 5 decenii , arata o noua investigatie.

Copiii erau traficati de o retea secreta de doctori, infirmiere, preoti si calugarite intr-o practica raspandita ce a inceput in timpul dictaturii lui Franco , continuand pana la inceputul anilor '90 "
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.10.2011, 13:50:47
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
http://www.dailymail.co.uk/news/arti...rch-Spain.html

"Pana la 300 de mii de bebelusi spanioli au fost furati de la parintii lor si vanduti pentru adoptie de-a lungul unei perioade de 5 decenii , arata o noua investigatie.

Copiii erau traficati de o retea secreta de doctori, infirmiere, preoti si calugarite intr-o practica raspandita ce a inceput in timpul dictaturii lui Franco , continuand pana la inceputul anilor '90 "
Da... 300.000 de parinti au avut creierele spalate. Nu au spus nimic, nu le-a pasat de copiii lor, nu sentiment matern, patern, nimic. 50 ani si 300.000 parinti/copii implicati intr-o asemenea poveste, nimeni nu aude/nu vede nimic si deoadata BBC-ul a descoperit grozavia. Dumneavoastra chiar credeti in elucubratiile din link-ul pe care ni l-ati dat?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.10.2011, 13:59:51
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

În mod evident, da, crede, dar nu văd de ce te miră asta.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.10.2011, 14:08:53
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Da... 300.000 de parinti au avut creierele spalate. Nu au spus nimic, nu le-a pasat de copiii lor, nu sentiment matern, patern, nimic. 50 ani si 300.000 parinti/copii implicati intr-o asemenea poveste, nimeni nu aude/nu vede nimic si deoadata BBC-ul a descoperit grozavia. Dumneavoastra chiar credeti in elucubratiile din link-ul pe care ni l-ati dat?
pe mine nu m-ar mira asa tare.daca ati vedea cati bebelusi sanatosi sunt abandonati lunar la maternitatea din Timisoara.
. Numai in Timisoara se abandoneaza in jur de 50 de bebelusi pe an.In medie 4 bebelusi pe luna. sunt suficiente 60 de maternitati in tara.ca sa atinga cifra de 3000 de bebelusi abandonati pe an, cifra care reiese din studiu.
credeti-ma asistentii sociali din tm duc o lupta acerba ptr convingerea mamelor minore sa nu-si abandoneze copiii.

Si decat un copil chinuit intr-un orfelinat, mai bine unul plasat intr-o familie crestina.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.10.2011, 14:12:41
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul

Si decat un copil chinuit intr-un orfelinat, mai bine unul plasat intr-o familie crestina.
Din articol e vorba de copii dati fara acord, nu doar cei abandonati. Au fost cazuri si in SUA, din ce am citit (aici fara legatura cu BC).
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.10.2011, 14:53:02
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
pe mine nu m-ar mira asa tare.daca ati vedea cati bebelusi sanatosi sunt abandonati lunar la maternitatea din Timisoara.
Și ăia sunt traficați?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.10.2011, 15:23:42
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
În mod evident, da, crede, dar nu văd de ce te miră asta.
In mod evident mi se pare ca e asa usor sa manipulezi... Cocacoc spune: 300.000 de bebelusi au fost FURATI pentru a fi TRAFICATI timp de 5 DECENII. Impartind 300.000 la 50 ani, iar apoi la 365 zile, inseamna ca din maternitatile Spaniei erau furati 16,43 copii IN FIECARE ZI, si nimeni nu s-a sesizat. Nu-mi pot imagina cum poate o persoana sa creada o asemenea gogomanie.

Last edited by nutucutu; 17.10.2011 at 15:32:05.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.10.2011, 17:01:15
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
In mod evident mi se pare ca e asa usor sa manipulezi... Cocacoc spune: 300.000 de bebelusi au fost FURATI pentru a fi TRAFICATI timp de 5 DECENII. Impartind 300.000 la 50 ani, iar apoi la 365 zile, inseamna ca din maternitatile Spaniei erau furati 16,43 copii IN FIECARE ZI, si nimeni nu s-a sesizat. Nu-mi pot imagina cum poate o persoana sa creada o asemenea gogomanie.
G.K.Chesterton spunea (citez din memorie): "a fi ateu nu înseamnă a nu crede în nimic, ci a crede orice."
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.10.2011, 07:32:38
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

N-am zis eu , si nici macar n-am scris (tradus) ca au fost 300.000 . Casca bine ochii la ce scriu inainte sa comentezi ca prostul. (pentru cine se simte)

300.000 e cifra maxima , nu stiu cum au ajuns la ea, in cel mai bun caz au fost vreo 30.000

1,64 pe zi suna mai bine pentru tine ? Atunci e ok . Daca au fost doar 1.64 pe zi nu-i asa mare paguba.

In plus, ce te mira asa tare , in Irlanda au fost mii de copii abuzati in orfelinatele catolice . Daca ti-a fost spalat creierul de mic copil sa crezi ca preotii catolici is nu stiu ce DUmnezo pe pamant asta nu inseamna ca e asa. (vorbesc la general) Ca o paranteza citeste aici sa te incalzesti http://en.wikipedia.org/wiki/Catholic_sex_abuse_cases

Last edited by cocacoc; 18.10.2011 at 07:36:01.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.10.2011, 08:39:02
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
N-am zis eu , si nici macar n-am scris (tradus) ca au fost 300.000 . Casca bine ochii la ce scriu inainte sa comentezi ca prostul. (pentru cine se simte)

300.000 e cifra maxima , nu stiu cum au ajuns la ea, in cel mai bun caz au fost vreo 30.000

1,64 pe zi suna mai bine pentru tine ? Atunci e ok . Daca au fost doar 1.64 pe zi nu-i asa mare paguba.

In plus, ce te mira asa tare , in Irlanda au fost mii de copii abuzati in orfelinatele catolice . Daca ti-a fost spalat creierul de mic copil sa crezi ca preotii catolici is nu stiu ce DUmnezo pe pamant asta nu inseamna ca e asa. (vorbesc la general) Ca o paranteza citeste aici sa te incalzesti http://en.wikipedia.org/wiki/Catholic_sex_abuse_cases
De la 300.000 la 30.000 acuma? Stirea este lipsita de credibilitate pentru mine, la fel si cu "miile" de copii abuzati in Irlanda. Tipul de stire care imi intareste convingerea ca Biserica Catolica, fiind cea mai puternica organizatie care lupta pentru raspindirea Imparatiei lui Cristos pe pamint si pentru instaurarea binelui in lume este atacata din toate partile de dusmanii Domnului nostru Isus Cristos.

Si ca o paranteza, obisnuiesc sa cred ca nu tot ce zboara se maninca sau orice stire pusa de cineva pe TV, radio sau internet este automat adevarata.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica catolica ca si cladire elcipo Biserica Romano-Catolica 153 12.08.2015 14:07:40
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Dialog BOR - Biserica Catolica Ducutu Biserica Romano-Catolica 70 08.05.2013 00:19:29